Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
Rexhep ELMAZI:

Share

Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

#1

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:07

REXHEP ELMAZI


FRYMĖMARRJE

p o e z i
Rilindja ,


Prishtinė


1972

#2

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:08

1.
Pėr shokun tim qė kėndon

#3

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:08

Rexhep ELMAZI


REFRENI I KĖTIJ SHEKULLI


Prej tėrė pjellės sė saj kėtė shekull
Nėnė - koha e lindi dhe i kėndoi
- Bir e bėfsh muze Tokėn!... nė gjithėsi
veēse njė konak pėr ata qė diku janė nisur
e nė tė i qet shtegu sa pėr tė pushuar !!!...
...ēdokush u nistė prej teje si prej Erės sė Re !

-Ja pra ! ky shekull ēdokujt i ka dhėnė mend
duke hapur sytė me kėrcėnim, njeri a popull qoftė
s'rri mė kėlluq mbi vezė: me lėkurėn e vet
bėn flamur e ngjyrėn me gjak
dhe kėrkon diēka qė ende s'e njeh
punon si Herkuli nė vatrėn e tij tė rimėkėmbur
aq herė rrafshuar nga grykėsit
qė mbi kockat e huaja lėpihen si hiena

Ky shekull na ka bėrė vetėtimė
tė gjuhemi zbrazėtirės sė kasollės sė Zotit
kemi arrirė tė bredhim si kometė
me teh nė qafė
paralele me rrezet qė s'dimė ku mėsyejnė

kurse nė Tokė, kėsaj ore shekullore
pranė barit pranė ujit pranė shkėmbit
u ndie njė bombė e fuqishme :
- grusht i ramė Hėnės
duke kėrkuar Diellin apo njė rrugė mėtej
njerzia zhgjndėrroi ėndėrrat pa frikė
mori ngrykė fėmijė e grua... pushoi pakėz
pranė plangut tė vet tė shkatėrruar!...

por s'vonoi shumė dhe u ngrit
hoq perdet prej syve la perėnditė
dhe faltoret i bėri vendkushtrimi
pėr ecje tė reja nė jetėn e dritės
hapi me afsh Abetaren ...dhe filloi
pėrnjėmend e jo nė fatamorganė
tė mėsojė nė gjuhėn e vet prej A-s
fjalėt aq tė mėdha aq tė ndritshme

dhe mė nė fund dita agoi jetėr !...
askush s'dėshiron tė kthehet me nostalgji
pas shpine - shikon mrrolshėm
dhe me gaz pėrpara, sepse bindet lehtė
se ēdo ditė e shkruar bėhet mė e vogėl
nga ajo qė vjen.

#4

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:09

Rexhep ELMAZI:PĖR SHOKUN TIM QĖ KĖNDON


ti nuk ke lindur pėr ta shijuar jetėn
atė e ndjenjė nė botėn pėr rreth
nė gėzimet dhe lotėt qė lėshon njerėzia
ēdo gjė pėr ty domethėnje tė posaēme pse ėshtė

ēdo ngjarje nė mėnyrėn tėnde e feston
lumi bie fjala ėshtė shoka
qė lidh koha pėr breza : dita e nata
janė dy kėngė pėr hymnin e botės
njėra ditirambi, tjetra elegjia e saj.

atje ku ndihet vlimi mė i prekshėm ti zhytesh
lotėt e huaj tė bien mbi zemėr
ku njerėzit mes veti vriten nga mosdija
nga ambicjet e ulėta fjala jote u hyn nė mes
vuajtja dhe gėzimi jan tokė pa gardh
ku ti mundesh tė hysh lirisht pėr tė pirė ujė
meqė rrėnjėt i ke thellė nė popull
ty vėshtirė ėshtė tė tė gjejė njeriu pėr tė keq

ti nuk ke vetėm njė nėnė e njė at
para sė gjithash jeta ėshtė nėna jote
prandaj ti jetėn s'e jeton por e kėndon
si t'ishe lyrė nė dorėn e huaj !

#5

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:10

Rexhep ELMAZI:FRYMĖZIMI


Sa bukur, sa mrekulli !
nėna ma ka shtruar sofrėn
nė kėtė ditė dimri
mangallin me prush tė kuq
e kam pranė

qetėsi... pastėrti...!

lapsin e mbaj nė dorė
gjė s'pipėtin
pos gocave qė bėjnė cik-cak
duke u gjuajtur mes veti si nė lojė
pėr inatin tim qė asgjė s'di
gjersa pres idenė tė mė vijė !...

#6

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:10

Rexhep ELMAZI :BISEDĖ ME POETIN

poetin kur e takon nė rrugė
mos ja mėsyj ta ndalėsh pėrngut
tė bisedosh pėr jetėn pėr botėn pėr shoqėrinė
ėshtė fjalėkoprrac ai, tė thuash mendjelartė
me tė s’flitet dot, pra mos e ndal

mund ta shohėsh duke folur me barin
mė lehtė se sa me mua e me ty
duke folur me shtazėn me lumin me pyllin
me retė e zeza me vetėtimėn bubullimėn
qė i rrinė ditės si kasketė mbi sy
me natėn e zezė tek ndonjė skutė e saj
pėr tė gjitha kėto neve na kandet fjala e tij

n’e pafsh tė habitur o tė humbur
pas ndonjė sendi krejt pa rėndėsi
nė diēka qė neve na duket marrėzi
ti mos e nga t’ia prishish atė qetėsi
por dije se sė shpejti
diēka ka pėr tė krisur
me kėngėn e ardhshme tė tij.

#7

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:11

2.

Dasmė Pa Krushq

#8

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:11

Rexhep ELMAZI :


KUR JE I DASHURUARBota ėshtė plot bukuri
edhe shoqja ime kėtė emėr e ka

E nesėrmja tė mirėn premton
edhe biri im kėtė emėr e ka

Kėnga qė kemi nė buzė
quhet ardhmėri

Si ta kish marrė emrin
e sime bijė

#9

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:12

Rexhep ELMAZI :KUR SHKON TI


Kur shkon ti

i merr kėngėt e mia
mė lė tel tė ndryshkur
pa zė

Kur shkon ti

zvoglohem pėr aq sa rritem
kur vjen ti.

Kur shkon ti

e ruaj vetėm njė fjalė
gjersa tė mos kthehesh
ajo mė je ti

#10

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:12

Rexhep ELMAZI:NĖSE...Nėse sosen fjalėt e tua
e tė miat s'presin mė pėrgjegje
pse krenohemi me kėto gojė qė kemi


Nėse vjen ēasti
tė shikohemi veē nė shpinė
pse krenohemi me kėta sy qė kemi


Nėse vihet gardh
nė mes tė trupave tanė
pse krenohemi me kėto duar qė kemi


Nėse...

#11

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:13

Rexhep ELMAZI:MALLI PĖR LUSHEN


Lushe moj Lushe
sa mallin e kam nė gji
qyshse s'tė shoh me sy
Lushe moj Lushe
eja ose do tė vij !


Lushe moj Lushe
mallin ti e mbolle
njė verė mė parė
dhe korre moj Lushe
me duajt kur qite n'arė


Lushe moj Lushe
nė zemėr mė mbolle mallė
a di nė hulli kur qite farė ?

Lushe ah moj Lushe
e, a di ēka korre - tallė !

#12

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:13

Rexhep ELMAZI:
NĖ FSHATVijnė e shkojnė motet
duke sjellė e marrė me vehte jetėn

Nė bjeshkė dalin Dada e Baci
dhe e qesin njėri tjetrin nė kėngė
(shyqyr qė sy e gojė toka s'ka , pse
si do tė merrte frymė dashuria tinzake !)

Dada thotė se e ka fshehur dashurinė e Bacit
nė gjoksin e saj : Baci
dashurinė e Dadės nė gjakun e tij...

- O , kush guxon ta prekė
gjoksin e saj, gjakun e tij !

- Le tė shemben bjeshkėt plumbore nėn kėmbėt tona

dashuria s'ėshtė dashuri
nėse s'gjen rrugė pėr tė ecur !

Ajo rri nė mal
e me sy ndjek bagėtinė
Baci nis tė ndihet atje nė lug
ajo e ndien emrin e saj
nė kėngėn e tij
dhe i duket se e fut nė gji

Nė frymėn qė kthen
Baci e ndjen
emrin e tij
nė kėngėn e saj.

Nė jehun e kėngėve
gjithēka humb vehten
pos dy zemrave qė shtrijnė duart
mal mė mal
kah njėri tjetri.

Gjithēka tretet
zvogėlohet nga frika
kur gjak e gjoks tė jenė bashkuar !

-Tė shkojmė!....

Nėse dikush ka pėr t'i lypur
shkurra e driza i dalin para !

__________________

#13

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:14

Rexhep ELMAZI:DASMA PA KRUSHQ


Andej kah del djali
shtrihet kurrizi i maleve
andej kah ec ēika
pushon deti i pyjeve

Atje ku kėndon djali
malet po shemben
andej kah fshan ēika
pyjet po kallen

I shtrijnė pyjet krahėt e flakės
pėrqafojnė bjeshkėt qė po derdhen
po tė dinte toka ēka po bėhet
mali me mal do ish afruar

Mbrėmė dy vetė dhe terri
i trupuan malet...
- Qysh na iku ēika
pa kerr tė kuq pa pushkė !

Vetėm Hėna me yjet
ishin krushqit e tyre.

#14

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:15

3.
S V I N G A
__________________

#15

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:16

Rexhep ELMAZI:L O J AKur ke ardhur pas meje
unė s'tė kam parė

kur ke ikur para meje
prapė s'tė kam parė

Ta gjeta veē unazėn
qė rrugės tė kish rėnė

__________________

#16

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:16

Rexhep ELMAZI:DRITA NĖ VATĖR


Me buzė si peshku
sikur don tė fėrshėllejė njė melodi
u fryn nėna krandeve nė vatėr
pėr t'i rrokur flaka
pėr tė gatuar...

Ajri puth gacat
nėna ri gėrmuqur
gacat bėhen gjak...
flak'ron rrezja !

- Bir pa shih si mori vatra dritė !

lėshova stuhinė e frymės
gacat i bėra gjak
e gjakun rreze

Kėshtu vatra fituaka dritė !

#17

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:17

Rexhep ELMAZI:ATO QĖ S'NDAHEN


Njeriu i do rrugėt e veta
sepse ato janė kujtimet e tij

Njeriu i do hapat e vet
sepse ata janė forca e tij

Njeriu i do sytė e vet
sepse ata janė qielli i tij

Njeriu i do kėngėt e veta
sepse ato janė vatra e tij

Njeriu i do fushat e veta
sepse ato janė buka e tij

Njeriu e do djepin e vet
sepse ai ėshtė vendlindja e tij

Shumė dashuri bėjnė njė tė madhe
me mua me ty me tjetrin

#18

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:17

Rexhep ELMAZI:ATYRE QĖ NA FUSIN Ė BORXH


dora e djathtė e tyre
ėshtė guri ma i rėndė i dheut
aty buka dhe ēiftelia
kanė erėn e tyre
prej prakut kur largohesh
dėshiron tė kthehesh sa mė parė
frymėn, e tyre dhe peshėn
pėr t'ua ndier

gjėja mė e shenjtė e dheut
ėshtė fjala porosia e tyre
edhe lulet bėhen tė bukura
pse rriten mbi shpinėn e tyre tė fortė...
nėpėr tokė rrashtat i keni
dhe nė abetare fytyrėn
vallė mos kėshtu menduat tė rroni
bashkė me tokėn
tė cilėn e deshėt aqė shumė ?

grumbull gurėsh
grumbull rrashtash
kėto janė shenjat
qė emrin ta apin, o vendi im !

#19

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:17

2.
gjallėrojmė mbi katin mė tė lartė
mbi retė nė fqinjėsi me diellin
mbi shpinėn kockat dhe sytė tuaj
dhe shpesh e harrojmė kėngėn qė kėnduat
sakaq dridhet toka nėn kėmbė
platforma pahitet n'erė
mendja na mirret nė kėtė lartėsi tė shkretė
vetėm atėherė ju kujtojmė dhe na bien ndėrmend
se jemi duke rrojtur mbi tė vdekur e tė harruar
mbi ju qė ēoheni herė - herė dhe dilni
jo si lugat e si fantazmė por si kundėrpeshė
me disa shenja pothuaj arkaike
na pėrkujtoni at kėngėn nė kor tė kėnduar
dhe sapo t'ja marrim ison kėsaj kėnge tė lashtė
ju zhdukeni nė ēast sikur mos t'ishit kurrė
na lini duke bėrė pyetje
duke fėrkuar sytė

vėrtet mė nuk jeni mes nesh !
por edhe si tė vdekur rroni
baraz me ne

__________________

#20

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:18

Rexhep ELMAZI :


PAS SPROVIMIT


Sonte ėshtė natė e madhe ! do t'i ndezim zjarret
midiskėputur tė vrapojmė malit
askend s'do ta ftojmė nė kėtė valle
carrokėt do tė na shmangen nga rrugėt
ata si ne - do tė na e kenė zili
kurse mė tė fortėt do tė shpėrvjelin llėrėt
por kot s'e kemi menden tė shmangemi rrugės
mund tė ēartemi njė mijė herė
por njėmijė herė do tė lidhemi sėrish
do bredhim kolovatemi si tė ēmendur...

dhe s'do t'u frikohemi gogolave tė nesėrmen
le tė jenė ata me njėmijė brina
dje e kemi matur vehten sa mundemi
me kėtė shqisė qumshtore me kėtė kurriz

Udhė e mbarė pra shoqėri e vjetėr !

dhe mirė u pafshim nė ditė tė tjera
nė mos u pafshim ndonjėherė pėr mall
kujtimit po ja lamė tė na kallė
dhe shprush zjarrin e djalėrisė sė hershme !

udhe e mbarė udhe e mbarė !...

nėpėr shtigje tjera nėpėr ēaste tjera
mirė se do tė gjendemi si dikur rinorė !

__________________

#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 3)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi