Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
Rexhep ELMAZI:

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

#21

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:18

Rexhep ELMAZI:


NĖ NJĖ HAP


hap pas hapi mbėrrij pikėsynimin atje nė largėsi
ashtu hap pas hapi por gjithnjė ngadalė syēelė

nė kėtė rrugė s'jam vetėm - edhe plakun e kam pėrbri
them: rrugė tė gjatė kanė pėr tė ecur kėto kėmbė !
por kėsaj menjėherė i gjegjet nga thellėsia njė zė

- Kėqyr njėherė prapa ēun !
ke vajtur shumė larg n'ėndėrrat e ditės !

kur kthej sytė - ē'tė shoh ?
duke picėrruar sytė mezi e dalloj plakun atje larg
por kjo disi mė bėn tė fortė mė ngazėllen ky hap
prandaj thėrras

- o hajde hajde ngutu pak o plak !
- ah ma ktheve borxhin more bir ! - thotė

E si pra ? nė njė hap ishim kur u nisėm !

__________________

#22

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:19

Rexhep ELMAZI :


PĖRROI QĖ THER SYTĖatje ėshtė ai pėrroi qė ther sytė
atje ku nata zhgjetoi
atje pėrskaj gjen kėngėt sapo kanė marrė kėmbėt

jehojnė butas
luleve u ėshtė kthyer bukuria
prej diellit qė ngroh avullin e djersės...

Nė shpat ėshtė shpella e errėt vjeshtore
gjer nė zgurėn e bjeshkės
rrashtat janė aty banorė
frika tė rrok prej syve tė vdekur
prej asfaltit tė zhbiruar nė kafkė

atje ėshtė ai pėrroi qė ther sytė !
njė zė atje prore e ndien
njė kėngė qė flokėt rrėnqeth
nėnat atje kanė mbetur pa bij
rrashtat e tyre i gjejnė
i marrin i bajnė ndėr duar
si druvarė tė ngarkuar

prej pėrroit qė therr sytė e zemrat.

#23

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:19

Rexhep ELMAZI :


NJERIUT QĖ E HĖNGRI TOKA TĖ VERDHĖ


shumė ditė kanė hyrė mes meje e teje
ti nė amshim e unė nė rrugė
por unė i tėri jam bėrė trung foleje
ku cicėrron ti si zog zėlehtė

mė dole pas shpine qė tė mos tė shoh dot kurrė
njė-njė u bėre me tė ziun dhe
edhe sot mė tingėllojnė fjalėt tua burrėrore
ndonėse trup e fėtyrė ishte si njė fėmijė !

u shtange duke buzėqeshur
si tė ishe zemėrgur as ēerpiku s'tė luajti
vėrtetė njė nėnė le tė shkretė dhe njė motėr tė re
por tė qau gjithkush dhe jo vetėm ai
qė me ty bashkėvuajti

Pas shpine kur ike para na dole
njė shkuarje e ēuditshme me gjurmė tė pėrhershme
ata qė tė panė edhe sot pyesin plot gojėn
si shkoi vallė aq heshtur pa thėnė njėherė dhembjen

Ēdo ēast qė shkon ēdo natė ēdo muaj
ti nuk ik kah harresa kah zvetnimi
ēdokush mundohet prej teje diēka tė ruaj
kush fjalėn kush punėn e ēdokush qėndrimin !

Trupi yt shpejt u kthye nė dhe
por fytyra s'tė kalbet se e ke me ne !

__________________

#24

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:21

Rexhep ELMAZI:


2.


Nga larg kur ndjej gurgullimėn
nė mua formohet njė gjiratore
dhe nuk kam zemėr tė dėgjoj vajin
mu nė kėtė ditė kur tė gjithė shkojmė
nė pritje tė haresė , atje nė shpat
dikush qanė nga vetėmia me gjasė
Dada pėr Bacin e saj


Nė kėtė ditė
kur para syve tė tu sheh gėzim e vaj
misterin e kėsaj bote
natyrėn duke pėrzier
tė hidhtėn me tė ėmblėn
tė cilėn ne e quajmė jetė


nė kėtė ditė
kur gjithēkafja merr krah pėrsėri
ēfarė zėri duhet lėshuar grykave
pėr t'i thirrur tė vijnė nė jetė
tė gjithė ata pėrjetėsisht
tė gjymtuar
me nga njė kėmbė me nga njė krah.

#25

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:21

Rexhep ELMAZI:


NDERKOHĖFli qetė o shpirt oj hije
pėr tė fundit herė po tė vėshtroj
atė fytyrė gatitur pėr kurban
se si tymi nė qivur ta mbulon
duke lojtur trembshėm nė gjumė
sikundėr zmbraps gjak'sorin nė sulm

Qė tani ke filluar sė treturi!...
akoma me shpirt dheut i pėrngjan
nesėr kėso kohe kur tė kesh mbaruar
nė fuqitė madhore tė pėrbindshit tė zi
askush s'do vargohet nė rrjeshtin e zi
por me shtėmba nė duar do mbushin ujė nė krua
vdekjen tėnde do ta shėnojmė me gėzim

Gjersa s'ke marrė udhė
nė kėtė rrugė pa kthim si ushtari fli
qėkur ke lindur ti kėtė ditė ke pritur
nė ēasti e fundit i madh pėt t'u rritur

__________________

#26

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:22

Rexhep ELMAZI:


S V I N G A


Dikur edhe ti ke qenė njeri
ose bishė sypėrgjakur qė tmerron
gjersa padroni yt me fuqinė e tij si me magji
s'tė hukati dhe me tė Zotit vullnet
tė ngriu nė gur pėr t'ja ruajtur portalin
sundimtarit tė urryer urdhėruesit tėnd tė egėr
tė vetėquajtur Zot i tokės

sa krenar e mban ballin sa madhėshtore atė fėtyrė
megjithatė nė brendi tė zen dėshirė e flaktė
qė tė ngjallesh rish e tė lėvizish atė qafė tė ngurtė
dhe grykėsisht ta hash padronin tėnd atė Zot
qė tė dėnoi aqė gjatė tė rrish i ngurtė
vetėm pėr t'ja bėrė qejfin atij
zotit tėnd mizor qė luan me ty si tė dojė

prej nga e muar ai kėtė tė drejtė ?
vallė, veē pse ishe ti i butė pa sherr
apo pse ishte ai i fortė dinak dhe mizor ?

edhe tė vdekur gjithkush ta ka frikėn
kurse padroni yt ai i marrė po tė ishte gjallė
ēdokush kish pėr ta tallur me sarkazmėn apo edhe troē
e ti vetėm po ta luash qafėn ose qepallėn
tėrė piramida kish pėr t'u tundur
o e tanishmja Sfingė
o i dikurshmi njeri i mirė !

#27

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:22

Rexhep ELMAZI:


ENIGMA


qė je ti e s'jam unė
pėr kėtė s'ėshtė fajtor asnjėri
pos teje qė - je
sepse edhe unė edhe ti
mund tė mos jemi fare ndaj atij
tė tretit qė ėshtė, prandaj
pėr kėtė s'ėshtė fajtor asnjėri
pos atij

pse s'jemi unė e ti dhe - ėshtė ai
i treti, pėr kėtė s'ėshtė fajtor asnjėri
pos atij tė katėrtit, sepse edhe unė edhe ti edhe ai
mund tė mos jemi fare ndaj atij
tė pestit - qė ėshtė, ndaj
pėr kėtė s'ėshtė fajtor asnjeri, pos atij
tė gjashtit...prandaj

i gjashti ėshtė fajtor
bashkė me tė pestin
bashkė me tė katėrtin
bashkė me tė tretin
bashkė me tė dytin
pos meje
tė parit
qė kam tė drejtė pėr tė qenė
e qė kėtė gjithkush e di
madje edhe ti - qė je
nė vend meje
qė s'jam

#28

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:23

Rexhep ELMAZI:


DUELI


ajo qė jemi na bėn diēka qė s'ishim
ky ėshtė shkaku i harresės
por para sė gjithash edhe para harresės
ėshtė ajo qė humbėm
ėshtė ajo qė gjetėm

le t'i ngrehin pra smirėzeztė
pėrmendore madhėshtore
vehtes meritės sė tyre jo
njėrės prej dy vlerave tona tė shartuara
drojės e cila nė ēastin e funfdit
e goditi rėndė guximin jetėgjatė
stolinė e dritareve tė kasollave

tash a na ka hije tė marrim lahutėn nė dorė
ndėrsa nė mangall prushin e ka mbuluar hiri
kjo hije e dikurshme e zjarrit tė gjatė
jo ! s'ėshtė ironi por marri bashkė me ironi
kur tė mėsojmė buzėtharbėr
se arbitėr ishte e vėrteta
nė kėtė duel tė ēuditshėm

dhe atėherė do tė themi
ti marri je dysh nė katror !

#29

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:23

Rexhep ELMAZI4.

L U M I

#30

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:24

Rexhep ELMAZI:


DOMODSDOKoha le tė jetė sa tė dojė e gjatė
njė ēast i saj prapė jam


dielli le tė jetė sa tė dojė larg
pas tij prapė ngas


guri le tė jetė i fortė sa tė dojė
njė thėrmi e tij prapė jam
__________________

#31

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:24

Rexhep ELMAZI:


T O K AĒka i takon sė djeshmes
lypnja nėn lėkurė


ēka i takon sė tashmes
lypnja nė thonj


ēka i takon sė nesėrmes
lypnja nė sy
[b]

#32

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:25

Rexhep ELMAZI:


MESNATA


nė mesnatė gjithēka fillon sėrish
edhe breshka qet kryet nga bunkeri
edhe guaca hap qepallat e mbyllura
edhe bjeshka hap gjoksin pėr frymėmarrje
plaku qet hapin jashtė pragut tė jetės
dielli shfleton kalendarin vjetor


mesnatė e gjatė sa njė sekondė !

megjithatė ti je udhėkryq ku bėhen karambollet
dhe si fyshekzjarr dritėlėbyer
pėrgadit ditėn tė shkėlqejė nė diell
lum ai qė nė ty mbėrrin kalimtar
e tė nesėrmen del para botės
dėshmitar

#33

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:25

Rexhep ELMAZI :L U M Igjithmonė ke pasur njė dėshirė
i ngushtuar nga stomet tė bėhesh det i gjėrė
ndaj gjithmonė i ke brejtur dhe shembur pa mėshirė

dhe ke mėsyrė pa rreshtur nė deltė
qė tė flakėsh pėrgjithmonė at pancir guror
e tė flesh qetė mes koralesh e plangtonesh mamute

duke lojtur me njerėzit dhe me barkat e tyre
siē luan njė fėmijė me lodrat e veta

duke pasur pėrherė kėtė gjakim
gjithmonė ke mbetur po ai qė je... ke shpejtuar
duke ushqyer detin duke e fryrė dhe bėrė oqean
dhe nė kėtė pėrpjekje s'bėn asnjė sy gjumė
por vazhdimisht mbetesh lumė se lumė !

#34

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:26

Rexhep ELMAZI:E R A


Saherė i afrohesh kufirit tė butėsisė
nis tė dihatesh rėndė me mushkėri tė thara
dhe ne pikėrisht atėherė tė quajmė puhi
dhe na kandesh mu atėherė pse na vjen levėrdi
duke mos ditur fare se ti je kah heq shpirt

jetėrat tona janė nė skaje tė kundėrta
ti kur fryn je nė shėndetin mė tė mirė
kurse lindja jonė ze fill kur jemi tė qetė
megjithatė, shumėherė kur fryn unė tė kam
lakmi !

#35

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:26

Rexhep ELMAZI:


UJI I VDEKUR


Kam pa koka tė humbura
mbi karta duke bėrė gjumė
duke pirė dhe qarė pranė gotės
duke u endur pas buzėve me karmin
fjalėkryqeve duke u dhuruar ditėn
duke u terur nga shkaku i mbarėvajtjes sė tjetrit

apo me duar prapa duke soditur diellin
gjatė tėrė harkut tė tij ditor
duke ofsharė pse jeta ėshtė kaqė e gjatė
edhe kur mbi shpinė nuk kanė asgjė

m'u tek njė gur ta hedh nė brrakė
tė shprush diēka nė atė qetėsi
por guri sapo mbėrrini nė fund
asnjė valė mė nuk u lėkund .

#36

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:26

Rexhep ELMAZI:


UJI


asgjė s'mund t'i dalė pėrpara
edhe flaka e tėrheq gjuhėn brenda
edhe guri e bėn vehten miell
shkurrat pyjet i mban mbi shpinė
nė mermer ēel zgavra dhe hyn
nė eter hyp aq lehtė
drurit ja rrit trupin bimės dhe neve
na mban nė duar megjithatė

vetėm njė gjė s'do qė tė dėgjojė pėr tė
kjo ėshtė flaka e dashurisė
qė e merr fuqinė prej yjevet

#37

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:27

Rexhep ELMAZI:


NĖ SY TĖ PRANVERĖS


Po dole jashtė oborreve me gardh prej guacave tona
pėrskaj barit tė ngritur nėpėr tokėn e rinuar
n'erėn pa zė do tė shohėsh murin e rrėzbitur
dhenė e dredhur drurin e nxirė gjer nė palcė
- kėtu dikur acari dhe juga nė qindra turre janė thyer !

Ty tė shpėrthen pa dashje njė klithje kėnge
thua : kjo ėshtė melodia e ditės !
tė xiglon tė lėvizurit e shpėrdhit tė dredhurit
tė rrok para veti bredhja e trentė nganjėherė pa cak
por ngjyrat e dashura tė thėrrasin : dil jashtė
pėr ty kjo e ka emrin zgjim ringjallje kėndellje...

... dhe era fryn e flladi krejt pahetueshėm
veē nėpėr faqe dhe sy qė i ndjejmė
atje lart luhatet gembi e hedh pėr tokė njė kufomė
e ajo nė farfullim rrokulliset dhe shkon mbi ujė
tretet zhduket ajo qė ka qenė dikur !

A sheh, edhe natyra si arsyeja e njeriut
s'e duron dot tė vjetrėn i thot' ik
ik shpejt, jam gati tė pres mysafirėt e rinj!

e unė s'di kah t'i kthej veshėt
kah t'i kthej sytė gjithkah
gjithēka rilind nė tė marrė kėmbė
vetėm ndalem dhe sodis
ē'po ngjet rreth meje. Njė mik
vjen dhe mė thotė nė vesh :

Pranvera ėshtė dita e parė !

#38

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:28

Rexhep ELMAZI :

KUR SHKON TI

Kur shkon ti

i merr kėngėt e mia
mė lė tel tė ndryshkur
pa zė

Kur shkon ti

zvoglohem pėr aq sa rritem
kur vjen ti.

Kur shkon ti

e ruaj vetėm njė fjalė
gjersa tė mos kthehesh
ajo mė je ti

__________________

#39

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:28

Rexhep ELMAZI :


JETA SHTRIHET PĖR GJATĖSI


mbi kėtė tokė
tė rrahur me shiun e gėzimit
dhe me breshėrin e hidhėrimit


mbi kėtė syprinė tė valėzuar
me rrugė qė sot i sheh e nesėr mbyllen

mbi kėto vargmale
si bosht vertebror dinosauri
tė stolisura prej serpentinash diellore

mbi kėtė tokė
gunga gunga si shpinė aligatori
ku ėshtė ara jonė oborri e luadhi ynė

mbi kėtė tokė pra
ku po endemi pėrditė tė rrahur
prej shiut tė gėzimit
dhe breshėrit tė hidhėrimit

- gjithmonė i qesim hapat pėr gjatėsi
dhe vetėm njėherė vetėm njėherė
nė thellėsi

jeta po shkuaka pėr gjatėsi

#40

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 00:29

Rexhep ELMAZI:


TATPJETĖS ME UJIN


Kur shpėrthejmė syth nėn diell
gjithmonė jemi maje bjeshke
pastaj me ujin tok
zbresim pėrrenjve shpatijeve
tėtėpjetė gjithmonė tatėpjetė
rrėzė bjeshkės sė lartė
pėr t'u shtrirė tė qetė nė rrafsh

nė rrafshin pa valė pa gurgullim pa ushtimė

#41

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 2 e 3)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi