Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
Jakup CERAJA :

Share

Shko tek faqja : 1, 2  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

#1

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:15

Jakup CERAJA : NGJARJE QĖ S'DUAN SHPJEGIM

--------------------------------------------------------------------------------

Vargu i Jakup Cerajės nėk eshtė mė ashtu i drejtpėrdrejtė, i qėruar prej figurės asociative, domethėnė nuk ėshtė mė kryesisht, varg retorik, por ėshtė i mbėshtetur nė figurėn e kėrkuar dhe, nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve , tė gjetur me invencion dhe shkathtėsi poetike. Poezia e tij mund tė kėnaqė edhe lexuesin me shije mė modeste dhe aftėsi mė tė pakta qė tė kapė poezinė e sotme, edhe lexuesin me shije mė tė hollė dhe mė tė aftė qė tė depėrtojnė nė fshehtėsinė e saj.

#2

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:15

Jakup Ceraja lindi mė 4 qershor 1935 nė fshatin Cerajė tė Mitrovicės.
Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje.
Gjimnazin nė Mitrovicė.
Shkollėn e lartė grupi Gjuhė dhe letėrsi e kreu nė Gjakovė.
Punoi si arsimtar i gjuhės dhe letėrsisė shqipe.
Me shkrime filloi qysh si nxėnės.
Ka botuar kėta libra poezishė :

1.Pėrkushtime, 1996, nė revistėn Jeta e re, Prishtinė
2.Djersa dhe gjaku, 1968, Rilindja , Prishtinė
3.Pranvera po tė bėhet verė, 1971, Rilindja, Prishtinė,
4.Ngjarje qė s'duan shpjegim, 1973, Rilindja Prishtinė

#3

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:16

Jakup Ceraja :

TI FJALĖ...

Ti, fjalė shpatė me dy teha
Nė duart e mia tė vogla.

Ti, fjalė, kullė e lashtė e gjakut
Qė i re cakut kur tė kapi tėrbimi.

Ti, fjalė kėshtjellė guri,
Vendstrehimi pėr poetin.

Ti , fjalė, mollė e grindjes
E hedhur prej buzėve tė smirės.

Me ty, fjalė, si me gurė
Shembi burgje krimi.

Ti, fjalė, sa e afėrt dhe e largėt,
Sa e ėmbėl dhe e idhėt,
Sa e rėndė dhe e lehtė
Nė gjuhėn time tė rysur.

22 dhjetor 1970

#4

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:17

Jakup CERAJA:KĖRKOJ SHPAGIM

#5

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:18

Jakup CERAJA :


MONOLOG ME TY

E shpaloj shpatullėn e djathtė tė kraharorit tim -

Tri plagė m'i ke dhėnė nė kėtė anė:
Tė parėn me opium kurani e ungjilli,
Tė dytėn me kanun,
Tė tretėn me hujin kryeneē...

E shpaloj shpatullėn e majtė tė kraharorit tim -
Tri plagė tė tjera m'i ke dhėnė nė kėtė anė :
Tė parėn me dhėmbė tė egėrsisė,
Tė dytėn me plumb tė errėsisisė,
Tė tretėn me shigjetė tė Kainit.

E shpaloj edhe shpinėn e kėrrusur -
Tre rripa dredhė i mungojnė me vjet :
Tė parėn dredhė do ta gjeni nė planetin e tij ,
Tė dytėn dredhė do ta gjeni diku nė veri,
Tė tretėn do ta gjeni nė shkretėtirė t'Anadollit.

Por, therrmė me ēfarė tė duash,
Largomė
Pėshtymė
E vramė pėrsėri -
Pėrsėri do tė vij ka ti...

29 nėndor 1971

#6

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:19

Jakup CERAJA :

DY


Ecim me nxitim,
Thonė dy hije po kalojnė,
Jo, por dy yj
E njė ndriēim -
Yjt nuk perėndojnė .


5 mars 1970

#7

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:19

Jakup CERAJA :


KOSOVĖ


Kosovė, kodrat e tua kurrė tė shkretėtuara,
Pllajat tua kurrė tė xhveshura,
Luginat e tua kurrė shterpa,
Fushat e tua kurrė djerra,
Blerimi yt kurrė i zverdhur,
Qielli yt kurrė i pushtuar -
Unė me germa tė mėdha.

Shkuan si qej,
Erdhėn si bisha -
Erdhėn
Shkuan
Tė gjithė i mbolle nė legjendė
Dhe legjendė tė pagėzuan.

1971

#8

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:20

Jakup CERAJA :

QĖNDRESĖ

Qėndron e matesh me detin
Pėrcjell shekujt si orėt
E nuk plakesh
E nuk vdes
Si mal as si njeri.

Qėndron aty ku shekujt tė njohėn
Gjuhėn e dėshirėn -
Yjt thonė se do tė qėndrosh gjithnjė
Duke derdhur dritėn
Pėrmbi qiej tė errtė
Nė shekujt e rinj.
6 mars 1970

#9

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:21

Jakup CERAJA :

KĖRKOJ SHPAGIM

Kėrkoj bar shėrues pėr sy
- i kam tė verbėt,
Kėrkoj bar shėrues pėr veshė
- i kam tė shurdhėt,
Kėrkoj bar shėrues pėr zemėr
- e kam tė plaguar,
Kėrkoj bar shėrues pėr gjuhė
- e kam tė shkallmuar,
Kėrkoj bar shėrues pėr gjak
- kam tė helmuar,
Kėrkoj bar shėrues pėr emėr
e kam tė ndryshuar...

Erė e Jugut,
Rreze tė diellit,
Blerim i dheut
- Ku jeni ?


15 dhjetor 1971

#10

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:22

Jakup CERAJA :TOGJE TĖ KUQE

#11

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:23

Jakup CERAJA :

LEJLEKĖT


Pėrmbi ne kaloni nė vargonj
Si ushtarė tė mirė
Ngarkuar me mall pėr Jugun
Dhe me tė fala tė mėrgimtarėve
Vatrave tė tė parėve.

Gjyshi im , Idrizi,
Do t'ju ketė kundruar nga ndonjė kėnd i Kosovės
Nė ballė tė frontit tė gjatė
Do t'ju ketė thirrė me zė tė lartė
Tė zbritni pėr pak
Nė tokėn e tij tė artė
Pastaj tė vazhdoni pėrsėri
Nė shtegėtim.

Ati im me parmendė nė dorė
Do t'ju ketė pėrcjellė me sy
Diku nga arat nė Kodėr
I vuajtur dhe i lodhur
Do t'i keni ngjarė nė jetima
Qė kėrkojnė prehėrin e nėnės.
Ai do t'ju ketė mallkuar
Kah kaloni aqė me zhurmė
E s' e dėgjoni kah ju thėrret,
E s'e kuptoni ēfarė ju flet
Aqė me mall robi tė dhunuar,
Aqė thjesht e drejt
Si babai i vet dikur.
Tani jam nė radhė unė,
Poet i frymėzuar dhe i rreptė,
Ju vėshtroj me pendė nė dorė
E gisht nė kokė
Kah pėrshkoni aqė tė shqetėsuar
Dhe pyes me nxitim :
- Martinė e parmendė vargu im a i vlen ?
Mendja mė thotė : Po!
Zemra mė thotė :Jo!
- Kush, vallė , do tė fitojė ?

Shtator, 1971

#12

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:23

Jakup CERAJA :

KULLĖ


Me bukė zemre pret,
Me tytė pushke flet:
Lum kush tė do
E hujet t'i njeh,
Mjer kush s'tė do
E hjet s't'i njeh !

Kullė,
Njė zog ma ke vrarė,
Njė thėllėzė ma ke mbyllur -
Do varre pėr rreth tė akuzojnė,
Do pėrmendore kundruall tė mbrojnė...


1971

#13

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:24

Jakup CERAJA :


POEZI


Ky ėshtė ai bar
I cili mbi bar gjelbėrohet,
Ky ėshtė ai zjarr
I cili mbi zjarr lartėsohet,
Ky ėshtė ai gjak
I cili mbi gjak cilėsohet,
Ky ėshtė ai qumėsht
I cili mbi qumėsht ėmbėlsohet -
Kjo ėshtė ajo bukė
E cila mbi bukė shijohet .


1971

#14

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:25

Jakup CERAJA :

SKULPTORI

Odhise Paskalit

Sa shumė po shkėlqen ylli
N'atė ballė tė gdhendur trimi,
Rrezja nga ata sy
Diell pėr mua e ty,
Ku bashkohen vijat e thella
Puqen ndjenjat tona:
Ku ra ajo peshė krahu
S'pat mė viktima gjahu,
Ku pėrshkoi mjegullėn ajo rrufe
Dhunuesit pa koka mbetėn mbi dhe,
Kah fluturoi ai fajkua
S'vajtoi mė asnjė grua,
Kur jehoi ajo bubullimė
Retė nga qielli u zhbinė:
Ti me daltė e ēekan flet....

10 tetor 1971

#15

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:26

Jakup CERAJA :


VIZION


Togje tė bardha
togje tė kuqe
- Kah po marshojnė ?

Togje tė bardha,
Togje tė kuqe
- Ku do tė qėndrojnė ?

Togje tė bardha
Togje tė kuqe
- Kur do tė dasmojnė ?

1971

#16

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:27

Jakup CERAJA :

FJALĖ GOJE

E ashpėr,
E rėndė si toka
Doli njė fjalė:
Lisit iu ēa trupi,
Shkėmbit i plasi buza,
Bjeshkės iu zverdh kreshta,
Lumit iu shter uji,
Tokės iu nda zemra,
Diellit iu nxi shkėlqimi -
Vetėm njeriu - njeri e pėrballoi.

1972

#17

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:27

Jakup CERAJA :

LUTJE DHE NAMĖ


Bukėn mos ia merr
E ujin mos ia turbullo,
Dritėn mos ia shuaj
E vashėn mos ia dhuno,
Shiun mos ia ndal
E djalin mos ia vrit,
Gjakun mos ia helmo,
Ti, o djall i ri,
He tė verboftė koha
E tė lashtė pa sy !

8 nėntor 1970

#18

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:28

Jakup CERAJA :
MOTIVE TĖ QYTETIT M.

#19

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:28

Jakup CERAJA :

LAGJA ''TAVNIK''

1.

Me tri ngjyra ėshtė e stolisur lagja "Tavnik" :
Kuq, bardhė, zi !

Me tri lugė ushqehet lagja "Tavnik" :
Tė metalit, tė drurit dhe tė letrės !

Tri gjellė zihen nė lagjėn "Tavnik" :
E perimeve, e kojsive, e kėrmyllave !

Tri gjuhė fliten nė lagjėn "Tavnik ":
E punėtorėve, e tė pashkollėve, e fallxheshave !

Tri kėngė kėndohen nė lagjėn "Tavnik ":
E dashnorėve, e tė dehurve, e lavireve !

Tri kanune ka lagja "Tavnik ":
Tė besnikėrisė, tė mosdijes, tė lakmisė !

#20

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:29

2.


Edhe kjo grua me atki* e shallvare mbėshtjellė
Eshtė njollė e lagjės "Tavnik".

Edhe kjo vajzė me shminkė e mini veshur
Ėshtė gotė e lagjės "Tavnik".

Edhe ky burrė me tirq e shallė ngjeshur
Ėshtė kanun i lagjės "Tavnik.

Edhe ky djalė me flokė tė gjatė e farmerka shtrėnguar
Ėshtė parazit i lagjės "Tavnik".


atki* - lloj shamie nga leshi, qė mbajnė kryesisht nė Shalė tė Mitrovicės

#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi