Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
Jakup CERAJA :

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2

+ Pėrgjigju Diskutimit

#21

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:29

3.

Atė plak qė shihni ndanė shtėpisė duke medituar
I tretur me shikim diku nė thellėsinė e moshės sė tij,
Mos e pandehni pėr piktor as poet
( Tė gjorin, koha e la analfabet ! )
Ėshtė nė hall tė kuptojė
Ndryshimin mes tij dhe pjellės sė tij :
- Pse shtėpive u lėnė dritare tė mėdha,
Kur i rrethojnė edhe tash me avlli guri ?!
- Pse vajzave u lejojnė flokė tė shkurtuar,
Kur i lidhin edhe tash me pranga kanuni ?!

Janar, 1972

#22

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:30

Jakup CERAJA :

BALADĖ PĖR LYPSIN


Ty trotuari ta ndien dhembjen,
Muret ta kuptojnė gjuhėn,
Dielli t'i njeh rrudhat e ballit,
Shiu t'i dėgjon psherėtimat
E njeriu qė pėr bri tė kalon :
As tė ndien,
As tė kupton,
As tė njeh,
As tė dėgjon.


Mars, 1970

#23

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:30

Jakup CERAJANGJARJE QĖ S'DUAN SHPJEGIM

Lasgush Poradecit

#24

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 14th March 2008, 21:31

Jakup CERAJA :


SHTĖPIA E LĖSHUAR

Sa shumė po i ngjan sot kjo strehė
Vetullės sė nuses sė lėshuar
Me tė cilin trembėdhjetė dimra e vera
Dashuri kam shkuar
Dhe frymėn ma njeh
Mė mirė se tokės erėn .

Pėr tė sot jam i huaj,
Mund tė pres ke dera e saj
Edhe me javė, me muaj,
Me vjet,
Mund tė ēirrem nė vaj,
Ajo mė nuk buzėqesh as s'flet.

Trashėgim nga ati kjo ishte gjer dje,
I rrėfen kulmi, streha, porta,
Djersa e tij ia ka lagur themelin
Mė ka dhėnė bukė pa dhimbė e pseha
Edhe kur lot pikonte streha.

Tani mė mos mė shkruani letra n'atė rrugė
Plot diell e fėmijė -
Pėrgjegje nga unė mė s'do t'ju vijė !

14 maj 1971

#25

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 2 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi