Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Gjuha shqipe »
Dialektet e gjuhes shqipe

Share

avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 7th January 2008, 14:50

asnji here nuk duhet te largohemi nga dialekti ,sepse dialekti eshte ai qe tregon ardhjen-zanafillen e gjuhes ne krahina te ndryshme, mendoj eshte nji kulture per kombin tone ,dhe duhet te ruhet i paster ,kur shikojme arbreshet ne itali kan merr me vet gjuhen dhe dialektin pa e harrue asnjihere edhe sod po te shkosh aty ku jetojn flasin nji dialekt qe kurr se harruen .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 4th February 2008, 18:37

Dialektet jane nje shprehje e pasurise se gjuhes shqipe dhe besoj se do te ishte mire qe te ruheshin, pavaresisht se sot ruajtja e tyre eshte pak me e veshtire se me perpara. Besoj se ekzistenca e dialekteve na ben qe te jemi me krenar, dhe nuk tregon se ne ndryshojme nga njeri tjetri, por vetem tregon llojshmerine gjuhesore te nje vendi kaq te vogel.
Do te ishte gjithashtu mire qe edhe ne gjuhen letrare te kishte pak me ndikim dialekti gegnisht.
Dialektet jane pasuni, e pasunia duhet te ruhet me te gjitha forcat, se kur bahesh i varfen nuk je ma as i forte, sidomos kur ke humb gjithcka e ne vecanti identitetin nuk je ma i forte..... smundesh ma me mbrojt as veten.....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 4th February 2008, 22:24

Si ne cdo aspekt edhe ne gjuhen shqipe sistemi diktatorial i komunisteve ka bere nje masaker. Ne kongresin e gjuhes ne 1972 pothuajse nuk eshte mare fare perbaze djalekti i veriut ose gegerishtja biles kemi deformim te gjuhes. Mendoj se duhet rishikuar dhe nje her gjuha letrare, por nuk jam kundra saj.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 5th March 2008, 16:05

[redaktoni] Dialektet
Dy dialektet kryesore tė gjuhės shqipe janė Gegė nė veri dhe Toskė nė jug, tė ndara afėrsisht nga Lumi Shkumbin. Gegnishtja dhe Toskėrishtja janė degėzuar pėr sė paku njė mijėvjeēarcito! , dhe format e tyre mė pak ekstreme janė ndėrsjellash tė kuptueshme. Gegnishtja ka nėn-variantet mė tė dallueshme, prerjet tė cilat janė lloje mė veriore dhe lindore, qė pėrfshinė ato tė qyteteve tė Shkodrės, rajonin e Ish Republikės Jugosllave tė Maqedonisė verilindore, Kosovėn, Malin e Zi, Serbine, dhe fshatin e izoluar Arbanasi (jashtė Zarės) tė bregut tė Kroacisė, Dalmacisė. “Arbanasi” i themeluar nė fillimin e shekullin XVIII nga refugjatėt nga rajoni rreth qytetit bregdetar tė Malit tė Zi, Tivarit, ka rreth 2,000 folės tė gjuhės shqipe.

Tė gjitha dialektet e folura shqipe nė enklavat italiane dhe greke janė variantet e toskėrishtes dhe duket se janė tė lidhura mė sė afėrmi me dialektin e Ēamėrisė nė jugun e largėt tė Shqipėrisė. Enklavat Italiane- rreth 50 fshatra tė shpėrndarė - me siguri janė gjetur nga emigrantėt nga sundimi i Turqisė nė Greqi. Disa dialekte tė largėta dhe tė izoluara tė origjinės jugore tė Toskėrishtes fliten nė Bulgari dhe Trakinė Turke por nuk kanė datė tė saktė. Gjuha ende pėrdoret nė Madritsa, Bulgari, nė kufirin afėr Edirnesė, dhe nė pėrfundim tė kėtij fshati qė po mbijeton nė Mandres, afėr Kilkis nė Greqi, qė daton nga Lufta Ballkanike. Njė enklavė Toskėrisht afėr Melitopolit nė Ukrainė shfaqet vendosja e fundme nga Bullgaria. Dialektet Shqiptare nga Istria, pėr tė cilin ekziston njė tekst, dhe nga Sreim, pėr tė cilin nuk ekziston asnjė tekst janė zhdukur.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 5th March 2008, 17:01

dialekti eshte paurija e gjuhes shqipe keto duhet te ruhen me nji fanatizem te madhe ,e jo te orientohemi vetem ne gjuhen e unisuar letrare ,por duhet se paku dialeti geg dhe toske te jen te perdoruara.Shiko profilin e anėtarit


#6

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi