Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Traditat Kulturore » Kuzhina »
10 ushqimet qė nuk duhen ngrėnė gjatė darkės

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 31st March 2008, 19:08

10 ushqimet qė nuk duhen ngrėnė gjatė darkės


Tė gjithė e dimė se tė shkojmė nė shtrat me stomakun plot, ėshtė njė gabim i madh. Pas njė dite tė vėshtirė nė punė ose nė shkollė, trupi ynė ka nevojė pėr njė ndėrprerje nga kryerja e funksioneve tė pėrditshme dhe sistemi i tretjes duhet tė bėjė gjithashtu tė njėjtėn gjė. Nėse hani ushqim tė yndyrshėm para se tė shtriheni pėr tė fjetur, mund t’ju shkaktojė shumė probleme. Po nėse vėrtet keni nevojė pėr tė ngrėnė diēka, tė paktėn mos hani dy deri tre orė para se tė shkoni nė shtrat.

Makarona

Makaronat janė njė nga ushqimet mė tė pasura me kalori, qė duhet t’i shmangni para gjumit. Mund tė jetė e lehtė pėr t’i gatuar, pasi ka shumė receta qė marrin mė pak se 30 minuta pėr t’u pėrgatitur, por mbani mend se makaronat janė njė burim shumė i pasur i karbohidrateve qė pėrfundimisht do tė kthehet nė yndyrė kur tė shtriheni nė shtrat.Pica
Kush nuk e pėlqen njė picė tė shijshme? Megjithatė, ky nuk mund tė quhet njė vakt i lehta dhe sistemit tuaj tė tretjes do t’i duhet njė kohė e gjatė edhe kur e konsumoni gjatė ditės: imagjinoni se sa e vėshtirė do tė ishte pėr tretjen e ushqimit gjatė mbrėmjes, kur duhet tė pushoni. Pica ėshtė shumė e yndyrshme dhe ka pėrbėrėsit qė pėrmbajnė nivele tė larta tė aciditetit, duke rritur kėshtu rrezikun pėr urth.Karamele, bonbone
Ėshtė njė fakt i njohur se ushqimet yndyrore dhe produktet me karamele e sheqer tė kenė njė ndikim mbi valėt e trurit tuaj dhe mund tė shkaktojnė ankthe. Nėse doni njė natė tė qetė dhe relaksuese, pastaj tė shmangni ushqim tė vėshtirė pėr t’u tretur zgjidhni pėr zėvendėsues bollgur p.sh., i cili janė mė tė lehta dhe pėrmbajnė mė pak kalori.Mishi i kuq
Edhe pse nė pėrgjithėsi mishin e kuq duhet ta pėrdorni, duke pasur parasysh faktin se ky ėshtė njė burim i mirė i kalorive, proteinave dhe hekurit, njė copė e madhe me lėng do ta bėnte tė pamundur arritjen e gjumit tė thellė, relaksues dhe regjenerues qė duhet pas njė dite tė gjatė dhe stresuese. Sistemet e trupit tuaj duhet tė jenė tė qetė: kjo ėshtė pikėrisht ajo qė nuk do tė ndodhė, nė qoftė se hani mish tė kuq para gjumit.Ēokollatė
Ēokollata e errėt ėshtė shumė e mirė pėr trurin dhe pėr kujtesėn, por nė tė njėjtėn kohė ajo ėshtė e keqe pėr barkun: veēanėrisht nė qoftė se keni ndėrmend ta hani gjatė natės, kur tė gjitha kaloritė do tė ruhen si yndyrė, duke pasur parasysh faktin qė trupi ėshtė pushim. Njė pjesė e vogėl e ēokollatės do tė shėrbejė si njė ėmbėlsirė pa shkaktuar ndonjė ērregullim, por problemi ėshtė se shumica prej nesh e pėrfundojė gjithė ēokollatėn, pastaj flenė. Njė nga arsyet pse duhet shmangur ēokollata para gjumit (sidomos ēokollata e errėt) ėshtė, se ajo ėshtė shumė e pasur nė stimulues kafeine, e tė tjera, qė do tė vėnė zemrėn tuaj nė punė dhe do tė mbajnė mendjen tė pėrqendruar, nė vend qė ta lejonin atė pėr t’u ēlodhur, thjesht me njė shkėputje.Perime

Perimet janė tė shijshme, ushqyese madje tė pėrshtatshme pėr dietė, por ato nuk janė me siguri njė zgjedhje e mirė nė qoftė se keni ndėrmend tė shkoni nė shtrat sė shpejti dhe kjo pėr njė arsye shumė tė thjeshtė: perimet, tė tilla si qepė, lakėr, brokoli, tė cilat pėrmbajnė sasi tė larta tė fibrave tė patretshme pėr njė periudhė mė tė gjatė kohore. Do tė ishte shumė mirė t’i konsumonit gjatė ditės, por gjatė natės fibrat lėvizin shumė ngadalė nė sistemin e tretjes, pėr tė mos pėrmendur se ato shkaktojnė edhe fryrje tė tepruar.Fast food

Ashtu si ēdo lloj tjetėr ushqimi me kalori yndyrore tė lartė, fast-food duhet gjithashtu tė shmanget para se tė shkoni nė shtrat, sepse ata tė stimulojė prodhimin e acidit nė stomak dhe shkaktojė urth gjatė natės, ashtu si disa prej ushqimeve tė tjera tė pėrmendura mė lart.Salcat

Salca sigurisht qė ėshtė shumė e shėndetshme dhe e dobishme kur pėrzihet me pėrbėrėsit specifike, por salca e ftohtė ėshtė njė “JO” e madhe nė qoftė se keni ndėrmend tė shkoni nė shtrat sė shpejti. Ky ėshtė njė ushqim me kalori tė lartė, mbushur me proteina dhe karbohidrate qė digjen shumė ngadalė.‘Snacks’ dhe patate tė skuqura

Ushqime tė pėrpunuara si meze pije duhet tė shmangen nė ēdo kohė, jo vetėm para se tė shkoni nė shtrat, duke pasur parasysh faktin se ato pėrmbajnė sasi tė larta glutamate monosodium, qė ėshtė i njohur si shkaktar i shumė ērregullimeve tė gjumit.Alkooli

Pavarėsisht se nuk ėshtė njė ushqim pėrsėri ėshtė i dėmshėm. Alkooli ėshtė padyshim njė vrasės i gjumit, duke pasur parasysh faktin se mund tė shkaktojė djersitje natėn dhe do tė bėjė qė tė zgjoheni nė mėnyrė tė pėrsėritur gjatė natės. Alkooli (sidomos vera), jo vetėm e prish cilėsinė e gjumit, por gjithashtu zvogėlon kohėn e gjumit si pasojė e kalorive tė shumta.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi