Forumi Zeri YT! » Argėtim - Humor » ♬ Muzika »
Greta Koēi: Viti i koncerteve

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 31st March 2008, 20:56

Greta Koēi: Ky ėshtė viti i koncerteve

Fituesja e edicionit tė kaluar tė festivalit "Top Fest", Greta Koēi, ka nisur qė prej disa javėsh turneun e saj nė mbarė Shqipėrinė, ndėrsa deri nė fund tė vitit premton koncerte edhe jashtė saj, si Kosovė, Maqedoni dhe Mal tė Zi. E prekur nga tragjedia e rėndė qė ndodhi nė Gėrdec, Greta ėshtė ndėr tė paktat kėngėtare qė dhuron njė shumė tė konsiderueshme parash nė ndihmė tė familjeve nė nevojė, tė prekur nga tragjedia, e cila shumė nuk ėshtė hiē mė pas se 5 milionė lekė (mbi 4 mijė euro).
Si po ecėn turneu, flitet pėr njė sukses shumė tė madh apo jo?

Greta: Po, ėshtė e vėrtetė. Kam nisur njė turne koncertesh nė tė gjithė Shqipėrinė. Kam realizuar 8 koncerte deri tani. Jam ende nė vazhdim tė kėtij turneu. Ky ėshtė angazhimi im i momentit. Kam dhėnė koncerte nė Laē, Rrėshen, Burrel, Shijak, Kavajė, Patos, Librazhd, Peqin. Nė kėtė turne tė gjatė koncertor qė unė kam ndėrmarrė, shoqėrohem nga trupa e baletit dhe banda ime. I gjithė interpretimi im ėshtė live. Spektakli zgjat dy orė dhe unė interpretoj tė gjitha kėngėt e mia, si dhe njė ose dy hite botėrore.

Si shkoi koncerti mė i fundit?

Greta: Shumė mirė. Koncerti i fundit ka qenė nė Peqin. Kam kaluar vėrtet shumė mirė nė tė gjitha koncertet. Mė vjen keq qė njė pjesė e madhe e publikut mbetėn jashtė, pėr arsye se nuk kishte mė vende nė sallėn e koncertit. Autoritetet lokale na kėrkuan qė tė zhvillonim dy shfaqje, por pėr arsye teknike ishte e pamundur tė realizohej. Ishte njė publik i mrekullueshėm.


Para pak ditėsh keni bėrė njė akt bamirėsie, njė shumė parash nė ndihmė tė familjeve tė prekura nga tragjedia e Gėrdecit...

Greta: Tė gjithė artistėt janė tė ndjeshėm. Unė ndjenjėn e humanizmit e kam shprehur edhe nė raste tė tjera. Kam zhvilluar koncert humanitar nė Shkodėr dhe tė ardhurat e kėtij koncerti i kanė kaluar “Shtėpisė sė fėmijėve jetim”. Rasti i Gėrdecit ishte njė rast tragjik qė mė shkaktoi shumė dhimbje. Unė fitova ēmimin e parė nė festivalin “Mikrofoni i Artė“. Ministria e Kulturės mė vlerėsoi, duke mė akorduar 5 milion lekė tė vjetra. Unė kėto lekė nuk i kam marrė akoma dhe dhurimi i kėsaj shume pėr fatkeqėt e kėsaj tragjedie nuk e konsideroj aspak si kontribut, por detyrim. Kėto ditė, unė do tė kėrkoj njė takim me Ministrin e Kulturės, z. Ylli Pango, nė mėnyrė qė tė urdhėroj administratėn e tij qė tė kaloj shuma e dhuruar nga unė, familjarėve tė dėmtuar nga kjo tragjedi!

Ēfarė po pėrgatit tjetėr momentalisht Greta?

Greta: Aktualisht po pėrgatitem pėr albumin e ri. Janė disa kėngė tė reja, qė do tė promovohen me daljen e albumit. Albumi do tė ketė njė kėngė qė do ta kryesojė dhe ajo do tė shoqėrohet me njė videoklip tė veēantė.

Si do tė vijojė mė pas turneu juaj? Ndonjė projekt pėr muajt e verės?

Greta: Do tė jetė turne nė tė gjithė Shqipėrinė. Turneu nė bregdet nė sezonin veror, duke filluar nga Ulqini, Velipoja, Shėngjini, Durrėsi, Vlora, Saranda, Pogradeci, Struga. Pas pėrfundimit tė kėtij turi veror do tė nis turneun jashtė vendit, ku do tė shkel ēdo qytet tė Kosovės, Malit tė Zi dhe Maqedonisė. Nė fund do tė finalizoj turneun tim nė Pallatin e Kongreseve nė Tiranė, nė nėntor.

Ju mbetet ndopak kohė e lirė pėr t’iu pėrkushtuar gjėrave tė tjera?

Greta: Jo, nuk kam absolutisht kohė, pasi e kam planifikuar kėtė vit vetėm pėr turneun koncertor.

Kjo ėshtė edhe arsyeja qė nuk jeni pjesėmarrėse kėtė vit nė “Top Fest”?

Greta: Nuk e kam planifikuar pjesėmarrjen nė “Top Fest” vetėm pėr kėtė arsye, tė angazhimit shumė tė madh me koncertet. Turneu po mė ha shumė kohė dhe sigurisht qė ėshtė njė kėnaqėsi mė vete.

Si po shkon shkolla, cilat janė marrėdhėniet me shoqet dhe shokėt e klasės?

Greta: Nė shkollė, sigurisht qė kam krijuar shoqėri me shoqet dhe shokėt e klasės. Kam marrėdhėnie shumė tė mira.


Po jashtė shkolle, ke shoqėri?

Greta: Jo, jashtė shkollės nuk kam shoqėri! Por si familje kemi shumė miq tė mirė, me tė cilėt dalim vazhdimisht kur kemi kohė tė lirė.

Nevrikosesh shpesh? Cilat janė gjėrat qė tė bėjnė mė shumė nervoze?

Greta: Nevrikosem, por jo nė nivel shqetėsues. Bėhem me nerva pėr shembull kur teknikėn nuk e kam nė rregull gjatė provave, kur kam ndonjė tė metė nė grim apo nė veshje. Pra gjėra tė vogla, qė ēdo njeri nervozohet pakėz.

Ēfarė tė gėzon?

Greta: Mė gėzon suksesi i punės time.

Keni ndonjė bashkėpunim nė vijim tė punės suaj?

Greta: Bashkėpunimet janė tė bukura, por aktualisht nuk kam diēka konkrete!

Kėngėtarėt qė Greta preferon mė shumė?

Greta: Do tė veēoja ata tė huaj qė janė: Celine Dion, Whitney Huston, Christina Aguilera./bluetooth/Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi