Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Sport »
Kreshnik Qato, kampion i botės nė versionin WBF

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 5th April 2008, 12:00

Kreshnik Qato, kampion i botės nė versionin WBF
"Fitoren ua dedikoj tifozėve dhe viktimave tė Gėrdecit"
.
Kreshnik Qato i jep Shqipėrisė titullin e parė botėror. Boksieri nga Durrėsi ka fituar sfidėn pėrballė portugezit Vitor Sa, me vendim unanim (119-110, 117-111 dhe 120-111). Nė kėtė mėnyrė, 30-vjeēari triumfon nė ringun e pallatit tė sportit "Asllan Rusi", pėr titullin kampion bote nė versionin WBF dhe titullin mesdhetar tė federatės WBC pėr peshat e mesme. "Ndjehem i gėzuar", ka deklaruar kampioni shqiptar menjėherė pas ndeshjes. "Falėnderoj tė gjithė publikun. Ua dedikoj fitoren kėtyre tifozėve dhe viktimave tė Gėrdecit".

Mbrėmja ka filluar nė mėnyrė festive me kėngė dhe kėrcime. Fillimisht nė ring kanė hipur italiani Luka Mesi, kundėr francezit Alasan Kalibali, nė njė sfidė promovuese nė peshėn e mesme tė lehtė. Boksieri italian e ka filluar mjaft mirė dyluftimin dhe qė nė raundin e parė e ka rrėzuar nė tokė kundėrshtarin, i cili shpėtohet vetėm nga gongu. Mesi vazhdon tė dominojė bindshėm deri nė raundin e gjashtė dhe nė fund fiton me vendim unanim (58-55, 58-55 dhe 59-54 pikė). Pas njė prezantimi tė gjatė tė gjyqtarėve dhe pėrfaqėsuesve tė federatave, pėrpara fillimit tė sfidės ėshtė kėnduar edhe himni shqiptar nga tenori i njohur Kastriot Tusha.

Qato vjen nė kėtė ndeshje pas 11 fitoreve radhazi. Ai nuk humbet qė prej vitit 2004. Qato e fillon mjaft mirė sfidėn, ėshtė i shpejtė nė ring, por nga dėshira e madhe pėr tė dominuar qė nė sekondat e para, nuk kujdeset shumė pėr mbrojtjen dhe qėndron shumė i zbuluar. Pikėrisht nga ky gabim durrsaku ndėshkohet: kur mungonin edhe 20 sekonda nga pėrfundimi i raundit tė parė, Qato bie nė tapet pas njė goditjeje dyshe potente tė Vitor Sa, duke pėsuar njė "knock-down", qė ia bėn mė tė vėshtirė vazhdimin e sfidės. Raundi i dytė fillon nė mėnyrė shumė agresive nga boksieri portugez, i cili e vė nė vėshtirėsi tė dukshme kundėrshtarin. Dueli vazhdon tė jetė shumė i zjarrtė, ku edhe pse kuqeziu tenton mė shumė, 35-vjeēari Sa ėshtė mė i saktė nė goditjet e tij nga distanca e afėrt. Pas njė raundi tė tretė tė balancuar, nė fillim tė raundit tė katėrt Qato shfaqet shumė agresiv, duke lėshuar disa gjuajtje me tė majtėn dhe tė djathtėn, megjithatė pa shkaktuar ndonjė dėm serioz te kundėrshtari. Kėto 180 sekonda kanė folur dukshėm pėr durrsakun, edhe sepse portugezi Sa ka treguar shenjat e para tė lodhjes. Pėrballja vazhdon me Qaton gjithmonė nė sulm dhe shumė tė freskėt si fizikisht, ashtu edhe psikologjikisht, ndėrkohė qė Vitor Sa duket pasiv, por nuk harron tė gjuajė me tė majtėn e tij tė rrezikshme. Pavarėsisht se ka kaluar gjysma e sfidės, boksierėt shkėmbejnė disa goditje tė shpejta dhe vetėm gongu i ka ndarė nga njėri-tjetri. Sfida ndizet pėrsėri nė 50 sekondat e fundit tė raundit tė tetė, ku tė dy boksierėt "harrojnė" taktikėn dhe duelojnė pastėr, duke shkėmbyer goditje tė forta. Qato vazhdon tė dominojė nė ring, megjithatė ende nuk ka gjetur goditjen e "knock-down"-it. Prej kėtij momenti e deri nė fund, kuqeziu dominon sfidėn dhe nė fund vendimi i gjyqtarėve i jep tė drejtėShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 5th April 2008, 13:14

Boxerit shqiptar i uroj shendet dhe suksese te reja nga zemra, ajo qe Kreshnikun e ben edhe me kreshnik eshte simboli i shqipes dy krenare ne petkun e tij dhe mbi te gjitha pas meqit dhe para tij kishte deklaruar se ka me fituar dhe te gjitha mjetet e fituara dot' ju dedikohen Gerdecit!

i lumte kti zogu te shqiponjes
i lumte birit te Durresit dhe te mbare shqiptarise!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 7th April 2008, 00:31Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


#4

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi