Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Pengu i Fatit Nga Astrit Dreshaj

Share

avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 16:46

*
POPULAR

Keto te gjitha qe do lexoni ketu do jen nga pena ime keshtu qe mir se me lexoni ,duke e ruajtur te drejten e autorit .Udhetaret e shpreses

Karnaval qesharak mistik
kanibalesh tierret largesis
keopsit pa xhandarr
heronjet varen shtegetimit

Une me deshir do ngjyrosja
pikturoja fetyren tende
qe vezullon si diamanti
lekur mendafshi plot hijeshi

pUSHTOJ gjdo pellemb
jetesore pa fuqi
jam mbret i kesaj ane
qofte bor akull thar apo lageshti.Shiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 16:51

Mesazhe Malli

Nje keput kengen,
ne kujtimin e gjat,
flinte ne melodin e saj,
ne rrezet e horizontit ,
kepuste bukurin e saj,
Gezonte ankthin e shpirtit,
nje kujtim ,Nene hej,
Nje urim ,nje porosi,
Nje pershendetje JU
Afer atdheut,
ne globin e larget.Shiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 16:58

Sa her kam ngrit zanin si kange per ty

O pellumbesh e bardh e deteteve ku humb
si nuk fluturove kendej diellit te vish tek une
Sa dit e sa net flen qati m'qati e vrar nen petkun tan
Pa kthe koken knej i her e gjej folen se per shpirt te kam

Sa her kam ngrit zanin si kange per ty
sa her kam mbush syt me lot
sikur te cahej qielli mbi ty
e ket mall se shuaja dot.

Merr knej zemres time fuqit
e mos ndal para as nje stuhie
ngrij koken lart pellumbesh krenare behu
Se per ty po pret nje shekkull Dashurie.Shiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 17:00

O GJUH E URTESIS

Po shtrihem une shtat gjati
trup njomi ,kesaj pelhure te holl
per se gjeri e per se gjati
veshtir ,shpirt i njom.

Pak i merzitur qepallat renkojn
Amanet para se te flesh
si gyrbeteqar fletet gjelbrojn
gjethet thinjen e fjala peshon.

Me mall fjala dredhet ne dhom burrerisht
kok ulur qan telat e qiftelis
ne muhamed besa edhe ne krisht
flaket ne flatren e flamurit edhe te madhes liris.

O flak e barotit qe nuk njeh te zon
e gjuhe e urtesis
sikur del nga shpirti jehon
per gjat gjith jetes ,kombit dhe lashtesis.Shiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 17:01

Locka flm per pershendetjenShiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 5th April 2008, 17:03

Shum te bukura , Urime !Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 17:05

@little_angel shkruajti:Shum te bukura , Urime !

T'heq kapelen FlmShiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


#8

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 5th April 2008, 17:08

@Mergimtari-usa shkruajti:Locka flm per pershendetjen
gjithashtu mijush

avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 17:09

Promovimin do e mbaj ne Prishtin Ne KosovShiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 17:10

Nje zot kam

Nje zot kam
ate e dua me te vertet
brenda nje fati jam
fat i ti vet.

Aty ku lind dashuria
flak merr toka
aty ndjehet lumturia
aty vet eshte bota.Shiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 17:12

Thirrje

Zgjohu ne krenarin time
ti flet e petkut te thar
me mbeshtjell te terin e te berin
zgjohu o zemer bardh


Zgjohu ti pergdhelje e syve t'mi
e ndaj gjdo enderr me mua
zgjohu per fatin tim pereNDI
se ky shpirt u shua.Shiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 17:18

Frym kur te marr

Ndalu para fetyres time
me prek buzen ngadal
dhe mos thuaj asgje
ngacmom mir e mir

Edhe nese mbytesh ne puthje
zgjohu para diellit mir
shtrij duart deri ne perendim
sikur te z'gjohesh brenda ne shpirtin tim

Lakuriq rri
qe frym kur te marr
ta ndjesh flaken
e robenueme ne harres

Edhe nese lodhesh me mua
vej koken ne gjoksin tim
edhe shuaj endrrat
ne dallg e stuhi

deri sa te z'gjohem
e te flakem perseriShiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 17:23

Preke Qiellin


Sa veshtir te vuash ne vetmi
sa lirshem te jetosh me zemer te thyer
sa lehte te jetosh pa dhembje
por veshtir te sfidosh nje enderr
te thyeme zemer.
Te qash do te jetosh ne nyje e dhembje
ta prekesh trupin e lenduar
nga vuajtjet e dhunuara
ah sa pak jet e gezim
sa shum vuajtje e lendim
sa shum duron shpirti
sa veshtir pajton trupin
me ethe te keqes
qe shfaqen te pabesen e tradhetuar
te qash pa lot
te kendosh pa ze
te shkruash pa pend
e te valzosh pa kembe
me thuaj e pranon?????
Vet s'fido po deshe
JETO SI TE MUNDESH
sa larg nga qielli
e sa afer nga toka
sa veshtir ta luftosh veten
sa embel ta kuptosh jeten...Shiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 6th April 2008, 06:19

Per ty Natyr


Ndjeje prekjen time
puthjen edhe syt e mi
ngjalli brenda
shpirtit tan

Mbylli syt besoj
fjaleve zemrake
dalldisu e bleruar
ne gjoksin tim e lir

Ndjej ledhatimin
qe te sheron plaget
ti ndez ndjenjat
e shkrihesh brenda nje puthje


Brenda njemi ofshamash
brenda zjarrit
brenda gjuhes
djerses se vapnueme

Pa frig buzeqesh
se per ty kam lindur
Per ty fat i mir
Per ty Natyr.Shiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


#15

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 6th April 2008, 07:59

@Mergimtari-usa shkruajti:Frym kur te marr

Ndalu para fetyres time
me prek buzen ngadal
dhe mos thuaj asgje
ngacmom mir e mir

Edhe nese mbytesh ne puthje
zgjohu para diellit mir
shtrij duart deri ne perendim
sikur te z'gjohesh brenda ne shpirtin tim

Lakuriq rri
qe frym kur te marr
ta ndjesh flaken
e robenueme ne harres

Edhe nese lodhesh me mua
vej koken ne gjoksin tim
edhe shuaj endrrat
ne dallg e stuhi

deri sa te z'gjohem
e te flakem perseri
Pergezime. dhe shum suksese.

avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 7th April 2008, 15:34

Flm drenush T'heq kapelenShiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 7th April 2008, 15:36

Shiut

Dua te dal para teje
te lutem
Te lagem e te behem uje
Te betohem
Te rreshqas ne fetyren time
Te pergjerohem
Te defrehem n'lendina mbi lule
Pergjithmon.
Besnik i thar nga era
zoti e di
Te behem uje i teri
Te puth
Me gjith dritherimat
Te perplasura
Lakuriqsise tende
te njom
Te rreshqas mbi
trupin tend
si nje peshk
i njom
Te fundosem
deshires tende
Plot kob dashurie
mirnjohje e malli
ne shi
para teje
para zotit
lind ky shpirti i ri
vetem per ty
fat.Shiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 7th April 2008, 15:40

Mshkruaj n'mallin tim moj vash


M'shkruaj n'mallin tim moj vash
edhe dora nese nuk te shkruan
hapi krahet drejte qiellit blu
e kerko pak fuqi e mthuj naj gja.

Se une do tretem diku larg
se u jam lodh rrugve gjata
e ty po te them hape shtegun tat
ujit ate grop e shpirt te that.

Nmallin tim me shkruaj
qe kur une sdo te kem sy
per te lexuar
Mos harro te jem i panjohur aty.

N'mallin tim gjej fuqin
frymzimin,buzeqeshjen
e zjarrt brenda nje vargu
lehtas t'prek largesi.Shiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 7th April 2008, 15:41

Ku eshte ai shpirt

KU eshte ai shpirt qe vuan E drit per sy nuk ka
dite per dit syt mbushur me lot
sikur mos te egzistoj une e as mos te kish ne kete tok zot.

Ku eshte ai shpirt qe n'kete nate gjum me sy nuk ka
deshta sy me sy me te meu pa
q'duam q'deshem e qu tha e u ba.

Ku eshte ai shpirt qe ngrohtesi nuk gjen
struket qoshes me ata sy te bukur e ku nuk flen
Qeytesi shpirti ajo ne enderr ven.

Ku eshte ai shpirt qe deshiron t'fle ngjoksin tim
per jet dit nate hidherim e gezim
qe kurr nga ky shpirt mos ta ndaj
ta largoj nga kjo vetmi e nga ky vaj.Shiko profilin e anėtarit http://www.poeti.$$


#20

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi