Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Kosova bėhet me Kushtetutė

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 8th April 2008, 15:52

Kosova bėhet me KushtetutėPRISHTINE -Shteti i Kosovės bėhet me Kushtetutė. Projekti u nėnshkrua dje Komisioni Kushtetues i parlamentit nė njė ceremoni speciale dhe pritet tė miratohet edhe nė parlament e tė hyjė nė fuqi nė mesin e muajit qershor. Nė kėtė ceremoni Presidenti Sejdiu tha se Kosova po bėhet me njė Kushtetutė moderne, me tė cilėn garantohet barazia e qytetarėve dhe komuniteteve nė shoqėrinė shumetnike kosovare dhe me tė cilėn garantohet zbatimi i dokumentit tė Ahtisaarit, si bazė e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės. "Projekt-kushtetuta e Republikės sė Kosovės dėshmon edhe njė herė pėrkushtimin e institucioneve dhe tė popullit tė Republikės sė Kosovės, pėr tė zbatuar nė tėrėsi propozimin gjithėpėrfshirės tė presidentit Ahtisaari dhe nė veēanti, dispozitat qė kanė tė bėjnė mė liritė dhe tė drejtat e komuniteteve pakicė nė Kosovė. Kėto tė drejta e liri themelore janė tė patjetėrsueshme e tė pacenueshme dhe janė bazė e rendit kushtetues dhe juridik tė Republikės sė Kosovės", - tha Sejdiu. Kushtetuta hedh bazat pėr institucione tė qėndrueshme, kurse konfirmon se kufijtė e Kosovės dhe tėrėsia e saj territoriale janė tė paprekshme, tė pacenueshme dhe tė patjetėrsueshme, theksoi Sejdiu. Duke besuar se Kushtetuta e Kosovės jep bazė tė mjaftueshme juridike pėr njė ekonomi tregu dhe shfrytėzim tė resurseve tė saj natyrore, presidenti Kosovės tha se me kėtė akt juridik, Kosova po hap edhe njė kapitull tė ri tė saj nė historinė e saj. Ndėrkohė, kryeministri Hashim Thaēi vlerėsoi se Kushtetuta e nėnshkruar dje, ėshtė vlerė e lirisė sė Kosovės, qė sublimon tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen. "Kushtetuta ėshtė identiteti ynė, sepse populli ynė ka luftuar gjatė pėr lirinė. Kjo Kushtetutė ėshtė dokumenti i garantimit tė lirisė. Kemi sakrifikuar gjatė pėr kėtė ditė. Kjo Kushtetutė ėshtė dokumenti, ėshtė vula e shtetit tė Kosovės. Kemi bėrė pėrpjekje tė shumta dhe meritore pėr dinjitet e kjo Kushtetutė i garanton ēdo qytetari tė Kosovės dinjitetin", - theksoi Thaēi. Nėnshkrimi i aktit mė tė lartė juridik ėshtė pėrshėndetur edhe nga Shefi i Zyrės Civile Ndėrkombėtare nė Kosovė, Pieter Feith. Ai tha se e ka certifikuar kėtė akt, pasi qė kishte vlerėsuar se Kushtetuta respekton nė tėrėsi parimet bazė tė dispozitave tė pakos sė Ahtisaarit. "Pas njė pune tė madhe tė tė gjithė atyre qė ishin tė pėrfshirė nė kėtė proces, Kosova po bėhet me njė Kushtetutė moderne", - tha Feith, duke nėnvizuar sidomos dispozitat pėr decentralizimin dhe tė drejtat e komuniteteve, ēka sipas tij, do tė ndikojė qė Kosova tė jetė mė afėr integrimeve evropiane.

Gazeta ShqiptareShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi