Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Procedurat e vizave

Share

avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 11th April 2008, 02:00

Informacion pėr shtetasit shqiptarė.
Pėr tė gjitha rekomandimet dhe tė dhėnat e publikuara nė kėtė pjesė tė infomacionit, shtetasit kėshillohen, qė para se tė udhėtojnė nė kėto vende, tė kontaktojnė me ambasadat pėrkatėse pėr t’u siguruar pėr aktualitetin e informacioneve tona.Lehtėsimi i vizave pėr qytetarėt e Shqipėrisė


Njė udhėtim mė i lehtė drejt Bashkimit Evropian bėhet njė realitet pėr qytetarėt e Shqipėrisė - ky ėshtė dhe qėllimi i Marrėveshjes sė Lehtėsimit tė Vizave lidhur mes BE-sė dhe Shqipėrisė. Qėllimi i regjimit tė ri tė vizave ėshtė qė tė lehtėsojė lėshimin e vizave me afat tė shkurtėr pėr personat me kombėsi shqiptare. Kjo duhet ta bėjė perspektivėn evropiane tė Shqipėrisė mė tė prekshme pėr qytetarėt e saj. Lehtėsimi i vizave ėshtė hapi i parė konkret drejt njė regjimi udhėtimi pa viza.

Marrėveshja e Lehtėsimit tė Vizave ka avantazhe pėr gjithė shtetasit e Shqipėrisė qė udhėtojnė drejt BE-sė nė formėn e njė vize me tarifė tė ulėt (35 € nė vend tė 60 € qė janė aplikuar kryesisht deri tani) dhe me njė proces aplikimi pėr vizė mė tė pėrshpejtuar (maksimumi 10 ditė si rregull kryesor). Ka gjithashtu avantazhe pėr grupe tė gjera qė paraqiten nė formėn e njė dokumenti mė tė thjeshtė kėrkesash qė duhet tė plotėsohen pėr qėllime udhėtimi, dhe rregulla mė tė qarta pėr vizat me shumė hyrje. Pėr kategori tė caktuara tė njerėzve tė tilla, si studentė dhe pensionistė, vizat do tė jepen falas.

Kjo broshurė jep informacion bazė pėr tė gjithė aplikantėt e interesuar rreth rregullave dhe parimeve pėr lėshimin e vizave me afat tė shkurtėr. Shtetet Anėtare tė BE-sė do tė ndėrmarrin hapa pėr tė garantuar qė tė gjitha rregullimet ekzistuese tė jenė nė pėrputhje mepėrmbajtjen dhe frymėn e Marrėveshjes sė Lehtėsimit tė Vizave dhe do tė japin informacione mė tė detajuara nė faqen e internetit tė shėrbimit tė tyre konsullor. Informacione mė tė hollėsishme do tė keni mundėsi qė t’i gjeni dhe nė faqen e internetit tė Delegacionit tė Komisionit Evropian nė Tiranė http://www.delalb.cec.eu.int/en/visa_facilitation/ dhe tė qeverisė sė Shqipėrisė (....................................)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 11th April 2008, 02:01

1. Vizat me qėndrim tė shkurtėr
· A keni si qėllim qė tė qėndroni nė njė nga Shtetet Anėtare tė BE-sė apo nė disa prej Shteteve Anėtare tė BE-sė pėr jo mė shumė se 90 ditė brenda periudhės sė 180 ditėve?
· A keni si qėllim qė tė udhėtoni tranzit nė territorin e njė ose disa Shteteve Anėtare tė BE-sė?
Atėherė, ju nevojitet njė vizė me qėndrim tė shkurtėr, qė nėnkupton njė autorizim tė lėshuar nga Shteti Anėtar i BE-sė pėr qėndrimin tuaj nė tė ose si tranzit nėpėrmjet kėtij vendi apo disa Shteteve Anėtare.

Informacion i rėndėsishėm
Rregullat e reja tė lehtėsimit tė vizave zbatohen pėr tė gjitha Shtetet Anėtare tė BE-sė, me pėrjashtim tė Mbretėrisė sė Bashkuar, Irlandės dhe Danimarkės. Shqipėria ka si qėllim qė tė lidhė marrėveshje tė veēanta me pėrmbajtje tė ngjashme si marrėveshja me BE-nė me kėto vende sikurse dhe me Norvegjinė dhe Islandėn.


Ku tė aplikoni?
Ų Ju mund tė aplikoni pėr vizė pranė shėrbimit konsullor tė Shtetit Anėtar tė BE-sė nė tė cilin keni si qėllim tė qėndroni pėr njė periudhė tė shkurtėr.
Ų Pėr njė qėndrim tė shkurtėr nė mė shumė se njė nga Shtetet Anėtare tė BE-sė, ju nevojitet qė tė drejtoheni vetė nė konsullatėn e vendit tė destinacionit tuaj kryesor.
Ų Nė rast se ėshtė e vėshtirė tė pėrcaktoni destinacionin tuaj kryesor, ju duhet tė shkoni nė konsullatėn e hyrjes sė parė nė zonėn Shengen.

Cilat janė kėrkesat minimale pėr tė aplikuar pėr marrjen e njė vize?
Ju duhet:
Ų Tė plotėsoni dhe tė nėnshkruani formularin e aplikimit pėr vizė.
Ų Tė paraqisni njė pasaportė qė tė jetė e vlefshme tė paktėn tre muaj pas skadimit tė vizės sė kėrkuar.
Ų Tė pėrcaktoni mjetin e transportit me tė cilin ju do tė udhėtoni.
Ų Tė demostroni se zotėroni mjete tė mjaftueshme pėr tė pėrballuar shpenzimet tuaja tė qėndrimit si dhe ato tė kthimit nė vendin tuaj.
Ų Paraqisni njė dokument tė sigurimit shėndetėsor tė vlefshėm pėr udhėtimin.
Ų Pėrshkruani qėllimin dhe rrethanat e vizitės suaj.

Rregullat e reja tė lehtėsimit tė vizave kanė lidhje dhe me kėtė pikė tė fundit:

Shembujt e treguar kėtu e mė pas japin njė numėr rastesh studimi pėr orientimin tuaj. Ju lutem tė keni parasysh se kjo ėshtė njė listė e dhėnė vetėm pėr orientimin tuaj dhe nuk ka si qėllim qė tė jetė shterruese. Nėse ju i pėrkisni njėrės prej kategorive tė mėposhtme, vetėm dokumenti(at) e paraqitura mė poshtė mund tė kėrkohen pėr tė justifikuar qėllimin e udhėtimit tuaj; asnjė justifikim tjetėr, ftesė apo tjetėr lloj dokument ėshtė i nevojshėm. Megjithatė, tė gjitha kėrkesat e tjera pėr pajisjen me vizė tė tilla, si paraqitja e dokumentave mbi mjetet tuaja financiare tė pėrballimit tė shpenzimeve tė qėndrimit dhe udhėtimit, mbeten tė pandryshuara me marrėveshjen e re dhe kėrkohen qė tė kontrollohen me konsullatėn nė tė cilėn ju keni si qėllim tė aplikoni pėr vizė.

Qėllimi i qėndrimit tuaj tė shkurtėr nė njė shtet anėtar tė BE-sė Nėse ju jeni…: …pastaj ju duhet qė tė justifikoni qėllimin e udhėtimit tuaj duke paraqitur:

Arsye profesionale
… biznesmen … njė kėrkesė me shkrim nga pala mikpritėse qė mund tė jetė njė person juridik ose kompani ose autoritet shtetėror, e vėrtetuar nga Dhoma e Tregtisė sė vendit tuaj.
… pjesėmarrje nė ekspozita ndėrkombėtare, konferenca, simpoziume,seminare......
… njė kėrkesė me shkrim nga organizata mikpritėse
… nxėnės, student apo kujdestar...
…
… njė kėrkesė me shkrim apo ēertifikatė tė regjistrimit nga universiteti, kolegji apo shkolla mikpritėse.
…pjesėmarrje nė veprimtari shkencore, kulturore, artistike ose sportive....… njė kėrkesė me shkrim nga organizata mikpritėse

Arsye
private
… i afėrm-– bashkėshort, fėmijė, ose i afėrm i njė shtetasi i cili ėshtė rezident nė njė nga Shtetet Anėtare tė BE-sė …… njė kėrkesė me shkrim nga i afėrmi qė ju keni si qėllim ta vizitoni.
… person i cili ka si qėllim qė tė vizitojė njė Shtet Anėtar tė BE-sė pėr arsye shėndetėsore ose kur personi shoqėrues ėshtė i nevojshėm …… njė dokument zyrtar tė njė institucioni shėndetėsor dhe prova qė ka mjete financiare tė mjaftueshme pėr tė paguar trajtimin mjekėsor.

…udhėtim pėr turizėm……njė dokument i rezervimit tė hotelit dhe fluturimit i lėshuar nga njė agjenci udhėtimi ose operator turistik.
…tė ndjekė njė ceremoni varrimi... …… njė dokument zyrtar qė konfirmon faktin e vdekjes, sikurse dhe konfirmimi nga familja apo nga tė afėrm tė tjerė.Infomacion i rėndėsishėm
Mbani parasysh se ligji i BE-sė ose ligji kombėtar vazhdon tė aplikohet pėr tė gjitha rastet qė nuk mbulohen nga Marrėveshja e Lehtėsimit tė Vizave si: refuzimin e lėshimit tė vizės, njohjen e dokumentave tė udhėtimit, kėrkesėn pėr t’u paraqitur personalisht nė rastin e aplikimit pėr vizė, mundėsinė nė rast dyshimi pėr tė ftuar aplikantėt pėr njė intervistė personale nė raste tė veēanta, refuzimi i hyrjes dhe masat e dėbimit por gjithashtu edhe lehtėsimet pėr udhėtarėt e mirėbesuar.
2. Vizė me shumė hyrje dhe qėndrim tė shkurtėr

Njė vizė me shumė hyrje por qėndrim tė shkurtėr nė BE duhet t’ju lėshohet juve, e vlefshme deri nė njė vit, nėse:
- gjatė vitit tė mėparshėm ju keni marrė tė paktėn njė vizė,
- ju e keni pėrdorur atė nė pėrputhje me ligjet e hyrjes dhe tė qėndrimit tė Shtetit Anėtar tė BE–sė tė vizituar
- ju rregullisht udhėtoni nė Shtetet Anėtare nė BE dhe jeni:
Ų biznesmen;
Ų anėtar i profesioneve tė tilla qė ftohen tė marrin pjesė nė ekspozita ndėrkombėtare , konferenca, simpoziume, seminare ose veprimtari tė ngjashme;
Ų person qė ka nevojė tė vizitohet rregullisht pėr arsye shėndetėsore ose njė shoqėrues i tij qė ėshtė i domosdoshėm;
Ų person qė rregullisht merr pjesė nė aktivitete shkencore, kulturore, sportive ose artistike;
Ų student qė udhėton rregullisht pėr qėllime studimi ose trajnimi.


Njė vizė me shumė hyrje por qėndrim tė shkurtėr nė BE duhet t’ju lėshohet juve, e vlefshme minimumi 2 vjet dhe maksimumi 5 vjet, nėse:
- ju bėni pjesė nė njė nga kategoritė e personave tė pėrmendura mė sipėr,
- gjatė dy viteve tė fundit ju keni pėrdorur viza me shumė hyrje por me qėndrim tė shkurtėr nė marrėveshje me ligjet e hyrjes dhe qėndrimit tė Shtetit Anėtar tė BE-sė tė vizituar nga ju dhe;
- arsyet pėr tė kėrkuar njė vizė me shumė hyrje janė akoma tė vlefshme.
3. Sa ju duhet qė tė paguani pėr aplikimin pėr njė vizė me afat tė shkurtėr qėndrimi?
Tarifa pėr tė pėrpunuar aplikimin tuaj pėr vizė ėshtė 35 euro. Kjo tarifė vlen pėr tė dyja tipet e vizave me njė dhe shumė hyrje.

Kategoritė e mėposhtme tė personave pėrfitojnė nga vizat falas:

· Tė afėrmit e ngushtėShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 11th April 2008, 02:01

1. Vizat me qėndrim tė shkurtėr
· A keni si qėllim qė tė qėndroni nė njė nga Shtetet Anėtare tė BE-sė apo nė disa prej Shteteve Anėtare tė BE-sė pėr jo mė shumė se 90 ditė brenda periudhės sė 180 ditėve?
· A keni si qėllim qė tė udhėtoni tranzit nė territorin e njė ose disa Shteteve Anėtare tė BE-sė?
Atėherė, ju nevojitet njė vizė me qėndrim tė shkurtėr, qė nėnkupton njė autorizim tė lėshuar nga Shteti Anėtar i BE-sė pėr qėndrimin tuaj nė tė ose si tranzit nėpėrmjet kėtij vendi apo disa Shteteve Anėtare.

Informacion i rėndėsishėm
Rregullat e reja tė lehtėsimit tė vizave zbatohen pėr tė gjitha Shtetet Anėtare tė BE-sė, me pėrjashtim tė Mbretėrisė sė Bashkuar, Irlandės dhe Danimarkės. Shqipėria ka si qėllim qė tė lidhė marrėveshje tė veēanta me pėrmbajtje tė ngjashme si marrėveshja me BE-nė me kėto vende sikurse dhe me Norvegjinė dhe Islandėn.


Ku tė aplikoni?
Ų Ju mund tė aplikoni pėr vizė pranė shėrbimit konsullor tė Shtetit Anėtar tė BE-sė nė tė cilin keni si qėllim tė qėndroni pėr njė periudhė tė shkurtėr.
Ų Pėr njė qėndrim tė shkurtėr nė mė shumė se njė nga Shtetet Anėtare tė BE-sė, ju nevojitet qė tė drejtoheni vetė nė konsullatėn e vendit tė destinacionit tuaj kryesor.
Ų Nė rast se ėshtė e vėshtirė tė pėrcaktoni destinacionin tuaj kryesor, ju duhet tė shkoni nė konsullatėn e hyrjes sė parė nė zonėn Shengen.

Cilat janė kėrkesat minimale pėr tė aplikuar pėr marrjen e njė vize?
Ju duhet:
Ų Tė plotėsoni dhe tė nėnshkruani formularin e aplikimit pėr vizė.
Ų Tė paraqisni njė pasaportė qė tė jetė e vlefshme tė paktėn tre muaj pas skadimit tė vizės sė kėrkuar.
Ų Tė pėrcaktoni mjetin e transportit me tė cilin ju do tė udhėtoni.
Ų Tė demostroni se zotėroni mjete tė mjaftueshme pėr tė pėrballuar shpenzimet tuaja tė qėndrimit si dhe ato tė kthimit nė vendin tuaj.
Ų Paraqisni njė dokument tė sigurimit shėndetėsor tė vlefshėm pėr udhėtimin.
Ų Pėrshkruani qėllimin dhe rrethanat e vizitės suaj.

Rregullat e reja tė lehtėsimit tė vizave kanė lidhje dhe me kėtė pikė tė fundit:

Shembujt e treguar kėtu e mė pas japin njė numėr rastesh studimi pėr orientimin tuaj. Ju lutem tė keni parasysh se kjo ėshtė njė listė e dhėnė vetėm pėr orientimin tuaj dhe nuk ka si qėllim qė tė jetė shterruese. Nėse ju i pėrkisni njėrės prej kategorive tė mėposhtme, vetėm dokumenti(at) e paraqitura mė poshtė mund tė kėrkohen pėr tė justifikuar qėllimin e udhėtimit tuaj; asnjė justifikim tjetėr, ftesė apo tjetėr lloj dokument ėshtė i nevojshėm. Megjithatė, tė gjitha kėrkesat e tjera pėr pajisjen me vizė tė tilla, si paraqitja e dokumentave mbi mjetet tuaja financiare tė pėrballimit tė shpenzimeve tė qėndrimit dhe udhėtimit, mbeten tė pandryshuara me marrėveshjen e re dhe kėrkohen qė tė kontrollohen me konsullatėn nė tė cilėn ju keni si qėllim tė aplikoni pėr vizė.

Qėllimi i qėndrimit tuaj tė shkurtėr nė njė shtet anėtar tė BE-sė Nėse ju jeni…: …pastaj ju duhet qė tė justifikoni qėllimin e udhėtimit tuaj duke paraqitur:

Arsye profesionale
… biznesmen … njė kėrkesė me shkrim nga pala mikpritėse qė mund tė jetė njė person juridik ose kompani ose autoritet shtetėror, e vėrtetuar nga Dhoma e Tregtisė sė vendit tuaj.
… pjesėmarrje nė ekspozita ndėrkombėtare, konferenca, simpoziume,seminare......
… njė kėrkesė me shkrim nga organizata mikpritėse
… nxėnės, student apo kujdestar...
…
… njė kėrkesė me shkrim apo ēertifikatė tė regjistrimit nga universiteti, kolegji apo shkolla mikpritėse.
…pjesėmarrje nė veprimtari shkencore, kulturore, artistike ose sportive....… njė kėrkesė me shkrim nga organizata mikpritėse

Arsye
private
… i afėrm-– bashkėshort, fėmijė, ose i afėrm i njė shtetasi i cili ėshtė rezident nė njė nga Shtetet Anėtare tė BE-sė …… njė kėrkesė me shkrim nga i afėrmi qė ju keni si qėllim ta vizitoni.
… person i cili ka si qėllim qė tė vizitojė njė Shtet Anėtar tė BE-sė pėr arsye shėndetėsore ose kur personi shoqėrues ėshtė i nevojshėm …… njė dokument zyrtar tė njė institucioni shėndetėsor dhe prova qė ka mjete financiare tė mjaftueshme pėr tė paguar trajtimin mjekėsor.

…udhėtim pėr turizėm……njė dokument i rezervimit tė hotelit dhe fluturimit i lėshuar nga njė agjenci udhėtimi ose operator turistik.
…tė ndjekė njė ceremoni varrimi... …… njė dokument zyrtar qė konfirmon faktin e vdekjes, sikurse dhe konfirmimi nga familja apo nga tė afėrm tė tjerė.Infomacion i rėndėsishėm
Mbani parasysh se ligji i BE-sė ose ligji kombėtar vazhdon tė aplikohet pėr tė gjitha rastet qė nuk mbulohen nga Marrėveshja e Lehtėsimit tė Vizave si: refuzimin e lėshimit tė vizės, njohjen e dokumentave tė udhėtimit, kėrkesėn pėr t’u paraqitur personalisht nė rastin e aplikimit pėr vizė, mundėsinė nė rast dyshimi pėr tė ftuar aplikantėt pėr njė intervistė personale nė raste tė veēanta, refuzimi i hyrjes dhe masat e dėbimit por gjithashtu edhe lehtėsimet pėr udhėtarėt e mirėbesuar.
2. Vizė me shumė hyrje dhe qėndrim tė shkurtėr

Njė vizė me shumė hyrje por qėndrim tė shkurtėr nė BE duhet t’ju lėshohet juve, e vlefshme deri nė njė vit, nėse:
- gjatė vitit tė mėparshėm ju keni marrė tė paktėn njė vizė,
- ju e keni pėrdorur atė nė pėrputhje me ligjet e hyrjes dhe tė qėndrimit tė Shtetit Anėtar tė BE–sė tė vizituar
- ju rregullisht udhėtoni nė Shtetet Anėtare nė BE dhe jeni:
Ų biznesmen;
Ų anėtar i profesioneve tė tilla qė ftohen tė marrin pjesė nė ekspozita ndėrkombėtare , konferenca, simpoziume, seminare ose veprimtari tė ngjashme;
Ų person qė ka nevojė tė vizitohet rregullisht pėr arsye shėndetėsore ose njė shoqėrues i tij qė ėshtė i domosdoshėm;
Ų person qė rregullisht merr pjesė nė aktivitete shkencore, kulturore, sportive ose artistike;
Ų student qė udhėton rregullisht pėr qėllime studimi ose trajnimi.


Njė vizė me shumė hyrje por qėndrim tė shkurtėr nė BE duhet t’ju lėshohet juve, e vlefshme minimumi 2 vjet dhe maksimumi 5 vjet, nėse:
- ju bėni pjesė nė njė nga kategoritė e personave tė pėrmendura mė sipėr,
- gjatė dy viteve tė fundit ju keni pėrdorur viza me shumė hyrje por me qėndrim tė shkurtėr nė marrėveshje me ligjet e hyrjes dhe qėndrimit tė Shtetit Anėtar tė BE-sė tė vizituar nga ju dhe;
- arsyet pėr tė kėrkuar njė vizė me shumė hyrje janė akoma tė vlefshme.
3. Sa ju duhet qė tė paguani pėr aplikimin pėr njė vizė me afat tė shkurtėr qėndrimi?
Tarifa pėr tė pėrpunuar aplikimin tuaj pėr vizė ėshtė 35 euro. Kjo tarifė vlen pėr tė dyja tipet e vizave me njė dhe shumė hyrje.

Kategoritė e mėposhtme tė personave pėrfitojnė nga vizat falas:

· Tė afėrmit e ngushtėShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 11th April 2008, 02:07

Personat qė kanė paraqitur dokumenta qė provojnė domosdoshmėrinė e udhėtimit tė tyre pėr qėllime humanitare, duke pėrfshirė kėtu rastet ku kėrkohet trajtim mjekėsor urgjent dhe pėr personat qė i shoqėrojnė ata, apo qė ju duhet tė ndjekin funeralin e njė tė afėrmi tė tyre ose tė vizitojnė njė tė afėrm tė tyre qė ėshtė i sėmurė rėndė;
· Pensionistėt.
· Fėmijėt nėn moshėn 6 vjeē;
· Personat me aftėsi tė kufizuar si dhe personat qė i shoqėrojnė ata, nėse ėshtė e nevojshme;
· Nxėnėsit, studentėt dhe mėsuesit qė i shoqėrojnė tė cilėt ndėrmarrin udhėtime pėr qėllime studimi ose trajnime mėsimore, duke pėrfshirė nė kėtė kuadėr dhe programet e shkėmbimeve, sikurse dhe aktivitete tė tjera shkollore.
· Persona qė marrin pjesė nė aktivitete shkencore, kulturore, sportive dhe artistike, duke pėrfshirė kėtu universitetet dhe programe tė tjera shkėmbimi.


4. Sa kohė kėrkojnė proēedurat pėr pėrpunimin e aplikimit tuaj pėr vizė?

Misioni diplomatik dhe zyrat konsullore tė Shteteve Anėtare tė BE-sė do tė marrin vendimin pėr tė lėshuar njė vizė brenda 10 ditėve kalendarike qė nga data e marrjes sė aplikimit dhe dokumentave tė kėrkuara pėr tė.

Kjo periudhė kohe mund tė shkurtohet deri nė 3 ditė pune ose nė mė pak nė raste urgjente. Ajo mund tė zgjasė deri nė 30 ditė kalendarike nė raste individuale, nė veēanti kur shqyrtime tė mėtejshme tė aplikimit tuaj janė tė nevojshme qė tė kryhen.


RREGULLAT E REJA MBI LEHTĖSIMIN E LĖSHIMIT TĖ VIZAVE
QĖ PREJ 1 JANARIT 2008

Qėllimi i Marrėveshjes ėshtė tė lehtėsojė, mbi bazėn e reciprocitetit, lėshimin e vizave pėr qytetarėt e Republikės sė Shqipėrisė pėr njė qėndrim tė synuar pėr jo mė shumė se 90 ditė brenda periudhės sė 180 ditėve.
Kjo marrėveshje nuk zbatohet pėr Mbretėrinė e Bashkuar tė Britanisė sė Madhe dhe Irlandės sė Veriut, Irlandėn, Mbretėrinė e Danimarkės, Republikėn e Islandės dhe Mbretėrinė e Norvegjisė. Marrėveshja pėrcakton njė numėr procedurash (lehtėsirash) tė thjeshtėzuara pėr lėshimin e vizave. Ato kanė tė bėjnė me:

Dokumentat qė kėrkohen
Pėr kategoritė e personave tė renditura mė poshtė, kėrkohen vetėm dokumentat e pėrmendura pėr tė justifikuar qėllimin e udhėtimit.
Kėrkesa e pėrgjithshme pėr paraqitjen e vetė personit pėr dorėzimin e aplikimit pėr vizė dhe tė dokumentave mbėshtetėse do tė mbetet e pandryshuar. Nė raste individuale, kur ka dyshime nė lidhje me qėllimin e udhėtimit, synimin e kėrkuesit tė vizės pėr t’u kthyer nė vendin e tij/tė saj tė origjinės apo tė provės sė zotėrimit tė mjeteve tė mjaftueshme pėr tė pėrballuar jetesėn nė raport me zgjatjen dhe qėllimin e udhėtimit, kėrkuesi pėr vizė mund tė thirret pėr njė intervistė mė tė detajuar nė ambasadė/konsullatė. Kėrkuesi i vizės mund tė paraqesė vetė dokumenta shtesė ose nėse i kėrkohen nė mėnyrė tė posaēme nga zyrtari konsullor.

pėr anėtarėt e delegacioneve zyrtare tė cilėt, nė bazė tė njė ftese zyrtare drejtuar Republikės sė Shqipėrisė, duhet tė marrin pjesė nė takime, konsultime, negociata ose programe shkėmbimi, sikurse dhe veprimtari qė mbahen nė territorin e Shteteve Anėtare nga organizata ndėrqeveritare:
njė letėr nga njė autoritet shqiptar qė konfirmon se kėrkuesi i vizės ėshtė anėtar i delegacionit zyrtar dhe
njė kopje tė ftesės zyrtare tė dėrguar nga institucioni i Bashkimit Evropian ose Shteti Anėtar;

b) pėr biznesmenėt dhe pėrfaqėsuesit e organizatave tė biznesit:
njė kėrkesė me shkrim (origjinale) nga pala mikėpritėse qė mund tė jetė njė person juridik, kompani, organizatė, autoritet ose komitet organizativ, e vėrtetuar nga Dhoma e Tregtisė sė Republikės sė Shqipėrisė;Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 11th April 2008, 02:07

pėr gazetarėt:
njė vėrtetim (origjinali) i lėshuar nga organizata e punės qė vėrteton se ai (ajo) ėshtė gazetar(e) dhe
njė dokument nga punėdhėnėsi qė deklaron se qėllimi i vizitės ėshtė ushtrimi i gazetarisė;
d) pėr personat qė marrin pjesė nė veprimtaritė shkencore, kulturore dhe artistike, pėrfshirė kėtu programet universitare dhe programe tė tjera shkėmbimi;
njė kėrkesė (origjinale)me shkrim nga organizata mikėpritėsė ;

e) pėr pėrfaqėsuesit e organizatave tė shoqėrisė civile qė udhėtojnė pėr trajnime mėsimore, seminare, konferenca, programe shkėmbimi:
njė kėrkesė me shkrim (origjinale) tė lėshuar nga organizata mikėpritėse, njė konfirmim qė personi pėrfaqėson organizatėn e shoqėrisė civile dhe njė vėrtetim qė provon qė njė organizatė e tillė ėshtė e regjistruar nė pėrputhje me legjislacionin kombėtar;

f) pėr nxėnėsit, studentėt, studentėt pas-universitarė dhe mėsuesit qė i shoqėrojnė ata qė udhėtojnė pėr qėllime studimi ose trajnime mėsimore, programe shkėmbimi apo veprimtari tė tjera qė kanė lidhje me shkollėn:
njė kėrkesė me shkrim (origjinale) ose
njė vėrtetim i regjistrimit (origjinal) nga universiteti mikėpritės dhe ai i origjinės ose
kartat e studentit ose vėrtetimet e kurseve qė do tė ndiqen;

g) pėr pjesėmarrėsit nė aktivitete sportive ndėrkombėtare dhe personat qė i shoqėrojnė ata nė cilėsinė e kapacitetit profesional:
njė kėrkesė me shkrim (origjinale) nga organizata mikėpritėse (federatat kombėtare tė sportit ose Komitetet Olimpike Kombėtare tė Shteteve Anėtare);

h) pėr pjesėmarrėsit nė programe zyrtare shkėmbimi tė organizuara mes qyteteve tė binjakėzuara:
njė kėrkesė me shkrim (origjinale) nga ana e Shefit tė Administratės/Kryetarit tė Bashkisė sė kėtyre qyteteve;

pėr tė afėrm tė ngushtė tė familjes – bashkėshort(e), fėmijė (duke pėrfshirė fėmijėt e birėsuar), prindėrit (duke pėrfshirė edhe prindėrit kujdestarė), gjyshėrit dhe nipėrit, qė vizitojnė qytetarė shqiptarė qė banojnė ligjėrisht nė territorin e Shteteve Anėtare:
njė kėrkesė me shkrim nga personi pritės duke pėrfshirė dhe dėshminė e marrėdhėnies dhe tė vendit tė qėndrimit (origjinale);

j) pėr persona qė marrin pjesė nė ceremoni varrimi ushtarak ose civil:
njė dokument zyrtar (origjinal) qė konfirmon ekzistencėn dhe ruajtjen e varrit dhe lidhjen mes kėrkuesit tė vizės dhe tė varrosurit;

k) pėr personat e persekutuar politikisht gjatė regjimit komunist nė Republikėn e Shqipėrisė:
vėrtetim i lėshuar nga Instituti pėr Integrim i tė Persekutuarve, dhe
njė ftesė (origjinale) e lėshuar nga njė autoritet, organizatė kombėtare ose ndėrkombėtare (pėrfshirė dhe organizata jo qeveritare tė njė Shtetit Anėtar) apo njė institucioni evropian;

l) pėr shoferėt qė kryejnė shėrbime tė transportit ndėrkombėtar tė mallrave dhe pasagjerėve pėr nė territoret e Shteteve Anėtare me automjete tė regjistruara nė Republikėn e Shqipėrisė:
njė kėrkesė me shkrim (origjinale) nga shoqatat kombėtare (unionet) e transportuesve qė pėrcakton qėllimin, kohėzgjatjen dhe shpeshtėsinė e udhėtimeve;

m) pėr personat qė udhėtojnė pėr turizėm:
njė vėrtetim apo rezervim (origjinal) lėshuar nga njė agjensi udhėtimi apo njė operator turistik i akredituar nga Shtetet Anėtare qė konfirmon rezervimin e njė udhėtimit tė organizuar;

n) pėr personat qė duhet tė udhėtojnė pėr arsye mjekėsore dhe personat e nevojshėm shoqėrues:
njė dokument zyrtar i institucionit mjekėsor qė konfirmon tre elementė (domosdoshmėrinė e kujdesit shėndetėsor nė kėtė institucion, domosdoshmėrinė e tė qėnit i shoqėruar dhe provėn e pasjes sė mjeteve tė mjaftueshme financiare pėr tė paguar trajtimin mjekėsor)

o) pėr anėtarė tė profesioneve tė tilla qė marrin pjesė nė ekspozita ndėrkombėtare, konferenca, simpoziume, seminare ose veprimtari tė tilla tė ngjashme tė mbajtura nė territorin e Shteteve Anėtare:
njė kėrkesė me shkrim (origjinale) nga organizata mikėpritėse qė konfirmon qė personi nė fjalė do tė marrė pjesė nė veprimtari;

p) pėr anėtarėt e ekuipazhit tė trenave, frigoriferėve dhe lokomotivave qė udhėtojnė nė territoret e Shteteve Anėtare;
njė kėrkesė me shkrim (origjinale) nga kompania e hekurudhave qė cilėson qėllimin, kohėzgjatjen dhe shpeshtėsinė e udhėtimeve;

q) pėr personat qė marrin pjesė nė ceremoni varrimi:
njė dokument zyrtar qė konfirmon faktin e vdekjes, sikurse dhe konfirmimin e lidhjes familjare apo tė ndonjė tjetėr lidhjeje mes kėrkuesit tė vizės dhe tė varrosurit;

r) pėr pėrfaqėsuesit e komuniteteve fetare nė Republikėn e Shqipėrisė:
njė kėrkesė me shkrim (origjinale) nga njė komunitet fetar i regjistruar nė Republikėn e Shqipėrisė qė cilėson qėllimin, kohėzgjatjen dhe shpeshtėsinė e udhėtimeve;Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 11th April 2008, 02:08

Ēfarė pėrmban kėrkesa me shkrim?
Pėr personat e ftuar: emrin, mbiemrin, datėn e lindjes, seksin, shtetėsinė, numrin e dokumentit tė identifikimit, kohėn dhe qėllimin e udhėtimit, numrin e hyrjeve, dhe emrin i fėmijėve nė moshė minore qė shoqėrojnė personin e ftuar.
Pėr personin qė bėn ftesėn: emrin, mbiemrin, adresėn dhe pikat e kontaktit.
Pėr personin juridik qė bėn ftesėt: emrin, mbiemrin e plotė dhe adresėn, emrin dhe pozicionin e personit qė firmos kėrkesėn dhe numrin e regjistrimit pėr kompanitė me seli nė Shtetet Anėtare.

Tarifa e marrjes sė vizės
Tarifa pėr pėrpunimin e kėrkesės pėr vizė ėshtė 35 €uro.
Nga kjo tarifė do tė pėrfitojnė gjithė shtetasit e Republikės sė Shqipėrisė dhe ėshtė kjo ėshtė e vlefshme pėr tė gjitha tipet e vizave Shengen, p.sh si pėr ato tranzit ashtu dhe pėr vizat me qėndrim tė shkurtėr, pavarėsisht nga numri i hyrjeve.
Meqėnėse kėsaj tarife i korrespondojnė shpenzimet administrative pėr pėrpunimin e kėrkesės pėr vizė, ajo duhet tė paguhet kur dorėzohet kėrkesa pėr vizė dhe nuk ka rimbursim nė rast tė refuzimit tė dhėnies sė vizės.

3. Pėrjashtime nga pagimi i tarifės sė vizės
Kategori tė caktuara pėrfitojnė nga mospagimi i tarifės sė vizės. Me qėllim qė tė pėrfitosh nga mospagimi i tarifės sė vizės duhet tė sigurohen prova nga kėrkuesi pėr vizė qė ai/ajo bėn pjesė nė njė prej kategorive tė personale tė mėposhtėm:
tė afėrmit e ngushtė tė familjes - bashkėshortėt, fėmijėt (pėrfshirė fėmijėt e birėsuar), prindėrit (pėrfshirė prindėrit kujdestarė), gjyshėrit dhe nipėrit, qė vizitojnė qytetarė shqiptarė qė banojnė ligjėrisht nė territorin e Shteteve Anėtare:
anėtarėt e delegacioneve zyrtare tė cilėt, nė bazė tė njė ftese zyrtare tė drejtuar Republikės sė Shqipėrisė, duhet tė marrin pjesė nė takime, konsultime, negociata ose programe shkėmbimi, sikurse dhe nė evente qė do tė mbahen nė territorin e Shteteve Anėtare nga organizata ndėrqeveritare;

anėtarėt e Kėshillit tė Ministrave, tė Parlamentit, Gjykatės Kushtetuese dhe Gjykatė sė Lartė, nė rast se ata nuk pėrjashtohen nga kėrkesat pėr vizė tė Marrėveshjes aktuale;
d) nxėnėsit, studentėt, studentėt pas-universitarė dhe mėsuesit qė i shoqėrojnė, tė cilėt ndėrrmarrin udhėtime me qėllime studimi ose trajnimi mėsimor;
e) fėmijėt nėn moshėn 6 vjeē;
f) personat me aftėsi tė kufizuar dhe personat qė i shoqėrojnė ata, nėse ėshtė e nevojshme;
g) personat tė cilėt kanė paraqitur dokumenta qė vėrtetojnė domosdoshmnėrinė e udhėtimit tė tyre pėr qėllime humanitare, pėrfshirė kėtu dhe ata qė kanė nevojė tė marrin trajtim mjekėsor urgjent dhe personat qė i shoqėrojnė ata, ose iu duhet tė jenė tė pranishėm nė funeralin e njė tė afėrmi tė tyre, ose tė vizitojnė njė tė afėrm tė ngushtė tė tyre qė ėshtė i sėmurė rėndė.
h) pjesėmarrėsit nė veprimtari sportive ndėrkombėtare dhe personat qė i shoqėrojnė ata nė cilėsinė e kapacitetit profesional;
i) personat pjesėmarrės nė veprimtari shkencore, kulturore dhe artistike pėrfshirė kėtu dhe programe universitare dhe lloje tė tjera programesh shkėmbimi;
j) pjesėmarrėsit nė programe zyrtare shkėmbimi tė organizuar nga qytetet e binjakėzuara;
k) personat e persekutuar politikisht gjatė regjimit komunist;
l) pensionistėt;
m) pėrfaqėsuesit e organizatave tė shoqėrisė civile qė udhėtojnė me qėllimin pjesėmarrjen nė takime, seminare, programe shkėmbimi ose kurse trajnimi;
n) gazetarėt;
o) pėrfaqėsuesit e komuniteteve fetare tė regjistruara nė Republikėn e Shqipėrisė qė vizitojnė diasporat e Republikės sė Shqipėrisė nė territorin e Shteteve Anėtare;
p) shoferėt qė kryejnė shėrbime tė transportit ndėrkombėtar tė mallrave dhe tė udhėtarėve pėr nė territoret e Shteteve Anėtare me automjete tė regjistruara nė Republikėn e Shqipėrisė;
q) pjesėtarėt e ekuipazhit tė trenave, tė mjeteve frigoriferike dhe tė lokomotivave tė trenave ndėrkombėtarė, qė udhėtojnė nė territoret e Shteteve Anėtare;
r) anėtarėt e profesioneve qė marrin pjesė nė ekspozita ndėrkombėtare, konferenca, simpoziume, seminare dhe evente tė tilla tė ngjashme tė mbajtura nė territorin e Shteteve Anėtare.
Pėr mė tepėr, misionet diplomatike dhe konsullatat mund tė heqin ose tė reduktojnė tarifėn e vizės nė raste individuale.

4. Kriteret pėr lėshimin e vizave me shumė hyrje (pėr njė qėndrim maksimal deri 90 ditė brenda 180 ditėve) tė vlefshme pėr njė periudhė tė gjatė kohe
a) Vizat me shumė hyrje janė tė vlefshme deri nė 5 vjet pėr anėtarėt e Kėshillit tė Ministrave, Parlamentit, Gjykatės Kushtetuese dhe Gjykatės sė Lartė, anėtarėve tė pėrhershėm tė delegacioneve zyrtare dhe bashkėshortėt, fėmijėt (pėrfshirė tė birėsuarit), tė cilėt janė nėn moshėn 21 vjeē ose janė nė vartėsi tė shtetasve shqiptarė qė banojnė ligjėrisht nė Shtetet Anėtare, pėr kohėzgjatjen e lejes sė tyre tė ligjshme tė banimit apo tė mandatit tė tyre, nėse kėto janė mė pak se pesė vjet.

b) Vizat me shumė hyrje janė tė vlefshme pėr 1 vit pėr anėtarėt e delegacioneve zyrtare, biznesmenėt dhe pėrfaqėsuesit e organizatave tė biznesit, pjesėmarrėsit nė veprimtari shkencore, kulturore, artistike pėrfshirė programet universitare dhe programe tė tjera shkėmbimi dhe veprimtari sportive, gazetarėt, pjesėmarrėsit nė programet e binjakėzimit tė qyteteve, shoferėt profesionistė, personat qė udhėtojnė rregullisht pėr arsye shėndetėsore dhe personat qė i shoqėrojnė nėse janė tė nevojshėm, ekuipazhet e trenave, studentėt dhe studentėt pas-universitarė, pėrfaqėsuesit e komuniteteve fetare, pėrfaqėsuesit e organizatave tė shoqėrisė civile dhe anėtarėt e profesioneve, pėr tė cilėt provohet se gjatė 12 muajve tė mėparshėm kėrkuesi i vizės ka marrė tė paktėn njė vizė, dhe e ka pėrdorur atė nė pėrputhje me ligjet e hyrjes dhe qėndrimit tė shtetit (ve) tė vizituar dhe ka arsye pėr tė kėrkuar njė vizė me shumė hyrje.

c) Nga 2 vjet deri nė 5 vjet pėr kategoritė e pėrmenduara nė pikėn (b) nėse provohet se gjatė 24 muajve tė mėparshėm ata kanė pėrdorur dy viza 1-vjeēare me shumė hyrje nė pėrputhje me ligjet e hyrjes dhe qėndrimit tė shtetit (ve) tė vizituar dhe arsyet pėr tė kėrkuar njė vizė me shumė kalime janė akoma tė vlefshme.

5. Kohėzgjatja e procedurave pėr pėrpunimin e aplikimeve pėr vizė
Njė vendim mbi njė kėrkesė pėr vizė do tė merret brenda 10 ditėve kalendarike qė nga data e marrjes sė kėrkesės sė plotė pėr vizė dhe dokumentave mbėshtetės. Pėr misionet diplomatike dhe zyrat konsullore qė kanė njė sistem takimesh, periudha e kohės pėr tė lėnė njė takim nuk llogaritet si pjesė e kohės sė pėrpunimit tė kėrkesės pėr vizė.
Kjo periudhė mund tė zgjasė deri nė 30 ditė kur kėrkohet njė hetim i kujdesshėm. Nė rastet urgjente, periudha pėr tė marrė njė vendim mund tė reduktohet deri nė 3 apo dhe mė pak ditė.

6. Largimi nė rastin e humbjes apo vjedhjes sė dokumentave
Kategoritė e personave tė interesuar mund tė lėnė territorin mbi bazėn e dokumentave tė vlefshėm tė identitetit tė lėshuara nga misionet diplomatike ose nga zyrat konsullore pa asnjė lloj vize.

7. Zgjatja e vizės nė rrethana tė jashtėzakonshme
Pėr arsye tė forcės madhore, vizat do tė zgjaten falas pėr periudhėn e kohės sė kėrkuar pėr kthim.

8. Pėrjashtimet nga viza
Mbajtėsit e pasaportave diplomatike shqiptare janė tė pėrjashtuar nga kėrkesat pėr vizė pėr afatet kohore deri nė 90 ditė brenda 180 ditėve.

II. “VIZA SHENGEN”Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 11th April 2008, 02:09


1. Ēfarė do tė thotė “Vizė Shengen”?
Njė total prej 24 shtetesh zbatojnė Rregulloren Nr 539/2001 dhe kanė njė politikė tė plotė tė pėrbashkėt vizash, e cila shkon pėrtej listės sė vendeve tė treta shtetasit e tė cilėve janė subjekt i detyrimit pėr t’u pajisur me vizė. Kėto janė “Shtetet Shengen”: Austria, Belgjika, Republika Ēeke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Hungaria, Islanda, Italia, Letonia, Lituania, Luksemburgu, Malta, Hollanda, Norvegjia, Polonia, Portugalia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja dhe Suedia.
Nė parim, njė vizė e lėshuar nga njė prej kėtyre 24 shteteve ėshtė e vlefshme, jo vetėm pėr shtetin qė e ka lėshuar atė, por gjithashtu edhe pėr 23 shtetet e tjera.
Pulla e vizės qė ngjitet, e cila ėshtė e njėllojtė pėr tė gjitha Shtetet Shengen, mban fjalėn “e vlefshme pėr Shtetet Shengen”. Kodet alfanumerike, gjithashtu tė tregojnė shtetin nė tė cilin ėshtė lėshuar viza.
Procedurat dhe kushtet e lėshimit tė vizave Shengen janė tė pėrcaktuara nė Udhėzimet e Pėrbashkėta Konsullore, tė botuara nė Fletoren Zyrtare C 326 tė datės 22 Dhjetor 2005.

Cilat janė kategoritė e vizės Shengen?
Llojet e ndryshme tė vizave janė tė pėrcaktuara nė Udhėzimet e Pėrbashkėta Konsullore (UPK).
Viza me qėndrim afatshkurtėr (Tipi “C”, sikurse tregohet dhe nė pullėn e vizės). Viza lėshohet pėr njė, dy ose disa vizita. Periudha e vlefshmėrisė sė saj varion.
Ajo lejon qėndrime qė nuk zgjasin mė shumė se tre muaj pėr njė periudhė gjashtė mujore.
Viza tranzit (Tipi “B”, siē paraqitet dhe nė pullėn e vizės). Kjo vizė lėshohet pėr persona tė cilėt duhet tė kalojnė tranzit nė territorin e njėrit ose mė shumė Shteteve Shengen para se tė vijojnė udhėtimin e tyre nė njė vend tė tretė. Kjo vizė mund tė lėshohet pėr njė, dy ose nė rrethana tė jashtėzakonshme, pėr disa kalime tranzit. Kohėzgjatja e ēdo kalimi tranzit nuk duhet tė zgjasė mė shumė se pesė ditė.
Viza tranzit aeroportuale (Tipi “A” i vizės , siē paraqitet nė pullėn e vizės ). Kjo vizė kėrkohet pėr shtetas tė disa vendeve tė treta tė cilėt fluturojnė nė njė vend tjetėr tė tretė, por duhet tė bėjnė njė ndalesė ose tė ndryshojnė avionin nė njė aeroport tė Shtetit Shengen.
Gjatė kėtij tranferimi ose ndalese, personat nė fjalė duhet tė qėndrojė nė zonėn ndėrkombėtare tė tranzitit tė aeroportit pa hyrė nė territorin e Shtetit Shengen nė fjalė.
Shtetet qė nuk pėrfshihen nė zonėn Shengen pėrdorin po ashtu tre kategoritė kryesore tė vizave tė mėsipėrme.

Ē’mund tė themi rreth vizave tė lėshuara nga shtete evropiane tė cilėt nuk janė Shtete Shengen?
Qipro, Bullgaria, Rumania lėshojnė ende viza kombėtare. Kjo nėnkupton se kėto viza janė tė vlefshme vetėm pėr njė qėndrim tė shkurtėr nė territorin e Shtetit Anėtar i cili i lėshon ato.
Shembull praktik: Njė vizė me qėndrim afatshkurtėr e lėshuar nga Qipro lejon qėndrimin vetėm nė Qipro. Njė qėndrim mė mėtejshėm nė njė Shtet Shengen kėrkon vetėm njė vizė Shengen. Pėr njė qėndrim nė njė Shtet tjetėr Anėtar tė Bashkimit Evropian i cili nuk i pėrket zonės Shengen, pėr shembull Bullgaria, kėrkohet gjithashtu njė vizė Bulgare.
Raste tė veēanta nė lidhje me kalimin tranzit nė Qipro, Rumani dhe Bullgari (Shtete Anėtare qė nuk janė integruar plotėsisht nė hapėsirėn Shengen).
Nė vendimin e vitit 2006, Kėshilli i Bashkimit Evropian vendosi qė Shtetet Anėtare tė cilat u bėnė pjesė e Bashkimit Evropian nė 2004-n tė njihnin vizat dhe lejet e qėndrimit tė lėshuara nga Shtetet Shengen dhe Jo-Shengen si ekuivalente tė vizave kombėtare. Kjo ekuivalencė ėshtė e vlefshme vetėm pėr trazitin, pėr njė periudhė qė nuk i kalon tė pesė ditėt. Pas zgjerimit tė hapėsirės Shengen nė Dhjetor tė 2007-s, kėto rregulla vazhdojnė tė aplikohen vetėm pėr Qipron.
Komisioni ka paraqitur propozime legjislative pėr t’i shtrirė kėto rregulla edhe pėr Bullgarinė dhe Rumaninė.

4. Ku mund ta marr njė vizė?
Ju mund tė bėni kėrkesėn tuaj pėr njė vizė nė shėrbimin konsullor tė Shtetit Shengen qė ėshtė destinacioni juaj kryesor. Vizat lėshohen nė kufi vetėm nė raste tė jashtėzakonshme dhe tė justifikuara drejtė.
Njė qėndrim nė njė ose mė shumė Shtete Shengen kėrkon pikėsėpari paraqitjen nė konsullatėn e vendit qė ėshtė destinacioni juaj kryesor.
Shembull praktik: Nėse ju doni tė udhėtoni nėpėr Evropė pėr tre javė, duke qėndruar dy javė nė Itali dhe njė nė Francė, ju duhet qė tė paraqiteni nė konsullatėn Italiane.
Ndonjėherė ėshtė e vėshtirė tė pėrcaktosh destinacionin kryesor, pėr shembull kur udhėtari ka ndėrmend tė bėjė disa qėndrime tė shkurtra njėra pas tjetrės qė janė pėrafėrsisht tė sė njėjtės kohėzgjatje nė Shtete tė ndryshme Shengen. Nė kėtė rast, ju duhet tė shkoni nė konsullatėn e shtetit qė ėshtė hyrja e parė nė zonėn Shengen.
Shembull praktik: Njė biznesmen planifikon njė udhėtim nė Evropė pėr tė takuar partnerėt e tij tė biznesit nė kryeqytete tė ndryshme evropiane, ku nė secilin prej tyre ai do tė qėndrojė pėr njė ose dy ditė. Ai ka rezervuar njė biletė fluturimi pėr Frankfurt, prej nga ai do tė vazhdojė mė tej udhėtimin e tij. Nė kėtė rast, konsullata e pėrshtatshme pėr t’u paraqitur ėshtė konsullata gjermane.
Pėr njė qėndrim nė njė ose mė shumė Shtete qė nuk janė nė zonėn Shengen, ju duhet tė shkoni nė konsullatat e secilit prej vendeve qė ju planifikoni tė vizitoni.

5. Ēfarė duhet tė bėj pėr tė kėrkuar njė vizė?
Kėrkesat minimale janė pėrcaktuar si mė poshtė. Ju duhet tė:
tė plotėsoni dhe firmosni aplikimin tuaj pėr vizė. Shtetet Shengen pėrdorin njė formular standart, i disponueshėm nė tė gjithė gjuhėt zyrtare tė Bashkimit Evropian. Formulari jepet falas. Ju mund ta shkarkoni atė duke klikuar kėtu;
tė paraqisni pasaportėn aktuale e cila duhet tė jetė e vlefshme tė paktėn deri nė tre muaj pas afatit tė skadimit tė vizės;
pėrshkruani qėllimin dhe rrethanat e vizitės suaj - shih pikėn I.1-lista e dokumentave qė duhen dorėzuar pėr kategori tė ndryshme personash nė lidhje me qėllimin e udhėtimit;
specifikoni mjetet e transportit;
tregoni se zotėroni mjete tė mjaftueshme jetese pėr tė pėrballuar shpenzimet e udhėtimit nė fjalė dhe ato tė kthimit nė Republikėn e Shqipėrisė (pėr shembull: vėrtetim tė mjeteve finaciare, qėndrim nė njė banesė private ose ftesėn nga njė firmė apo njė institucion);
tregoni se keni sigurim shėndetėsor pėr udhėtimin me njė mbulim minimal prej 30 000 €uro.
Nė konsullatat e Shteteve Shengen nė fjalė ju mund tė merrni informacion mbi hollėsi specifike pėr dokumentat mbėshtetės qė duhet tė paraqisni nė varėsi tė situatave tė ndryshme dhe llojit tė vizės.

Mbi cilat kritere bazohet shqyrtimi i kėrkesės pėr vizė dhe vendimi i konsullatės?
Konsullata shqyrton dhe verifikon dokumentacionin mbėshtetės tė paraqitur nga kėrkuesi i vizės. Aty ku ėshtė e domosdoshme, mund tė kėrkohet paraqitja e dokumentacionit shtesė. Nėse ka dyshime, njė intervistė kokė mė kokė me kėrkuesin e vizės mund t’i qartėsojė tė gjitha ato. Nė shqyrtimin e kėrkesės pėr vizė, ėshtė e rėndėsishme tė krijohet binda se kėrkuesi i vizės ka pėr qėllim tė kthehet nė vendin e tij tė origjinės. Konsullata kontrollon gjithashtu nėse kėrkuesi i vizės ėshtė i regjistruar apo jo nė Sistemin e Informacionit Shengen (SISH) si person tė cilit i ėshtė hequr e drejta e hyrjes dhe ai ose ajo nuk pėrbėjnė njė kėrcėnim pėr rendin publik.

7. Pse konsullata i vulos pasaportat gjatė procesit tė kėrkesės pėr njė vizė Shengen?
Udhėzimet e Pėrbashkėta Konsullore pėrcaktojnė se konsullata e cila merr kėrkesėn pėr vizė duhet tė vulosė pasaportėn e kėrkuesit. Vula pėrcakton, nėpėrmjet kodeve alfanumerike, tipin e vizės sė kėrkuar nga Konsullata, Shtetin Shengen tė cilit konsullata i pėrket dhe datėn.
Arsyeja kryesore pėr vulosjen e pasaportės ėshtė qė tė informojė konsullatat e tjera qė njė kėrkesė pėr vizė tashmė ėshtė dorėzuar, pėr tė evituar aplikime vizash tė njėpasnjėshme nė konsullata tė ndryshme.

8. A mundet tė refuzohet hyrja edhe kur ke njė vizė tė vlefshme?
Kodi i Komunitetit mbi rregullat qė qeverisin lėvizjen e personave pėrgjatė kufinjve (botuar nė Fletoren Zyrtare L 105 tė 13 Prillit 2006) pėrcakton kushtet pėr hyrje nė territorin e Shteteve Anėtare. Mbajtja e njė pashaporte tė vlefshme dhe vize (nė rastet e shtetasve tė vendeve tė treat pėr tė cilėt kėrkohet vizė) janė vetėm dy prej kushteve tė hyrjes.
Kushtet e hyrjes kontrollohen fillimisht nga konsullatat tė cilat shqyrtojnė kėrkesat pėr vizė. Lėshimi i vizės presupozon qė konsullata mori nė konsideratė faktin se kushtet e hyrjes u plotėsuan nė momentin e dhėnies sė vizės.
Kushtet e hyrjes kontrollohen pėr herė tė dytė kur personi paraqitet vetė nė kufirin e jashtėm (tokė, det ose aeroport) tė Shteteve Anėtare. Nėse policia kufitare vendos qė personi mbajtės i vizės nuk pėrmbush kushtet e hyrjes (pėr shembull: personi nuk ka mjete tė mjaftueshme jetese pėr kohėzgjatjen e qėndrimit tė tij), ai do ta refuzojė hyrjen, megjithėse ai ka vizė nė pashaportėn e tij.
E rėndėsishme: Mbajtėsit e vizės duhet tė mbajnė me vete dokumenta mbėshtetės pėr tė provuar se ata i pėrmbushin kushtet e hyrjes, kėshtu qė mund t’i paraqesin ato nėse lind nevoja gjatė kontrolleve nė kufinjtė e Bashkimit Evropian.

9. A ka ndonjė proēedurė tė veēantė qė duhet tė ndiqet pas mbėrritjes nė territorin e Shtetit Shengen ose Jo-Shengen?
Kohėzgjatja e qėndrimit nė territorin e Shtetit Shengen ėshtė periudha e pėrcaktuar nė pullėn e vizės (nė ditė, qė llogariten nga data e hyrjes nė pullėn e pasaportės). Nė kėtė periudhė nuk ėshtė e nevojshme tė bėhet kėrkesė pėr leje qėndrimi sepse kjo mbulohet tashmė nga viza.
Disa Shtete Shengen dhe shtete qė nuk janė pjesė e zonės Shengen kėrkojnė qė mbajtėsi i vizės tė raportojė prezencėn e tij nė njė autoritet administrativ brenda njė periudhe tė caktuar.
Ėshtė e kėshillueshme tė kėrkoni nėse kjo ėshtė e nevojshme kur aplikoni pėr vizė dhe kur paraqiteni vetė nė kufi.

10. A tė jep viza tė drejtėn pėr tė punuar?
Viza Shengen Tipi "C" ėshtė njė vizė me qėndrim afatshkurtėr, e vlefshme pėr periudhėn e specifikuar gjatė kėrkesės pėr vizė.
Nėse ju keni si qėllim tė kryeni njė aktivitet ekonomik gjatė kėtij qėndrimi tė shkurtėr, ju duhet qė tė plotėsoni njė seri formalitetesh pėr tė marrė njė leje pune.
E rėndėsishme: Nuk lejohet qė tė kryeni njė aktivitet ekonomik kur udhėtoni me njė vizė Shengen tė tipit “C” e cila ėshtė lėshuar pėr arsye private ose familjare, apo pėr qėllime tė turizmit. Kryerja e njė aktiviteti tė tillė do tė ēonte nė sanksione.

11. A mundem unė ta zgjas vizėn nė Evropė?
Njė vizė Shengen Tipi "C" me qėndrim afatshkurtėr mund tė shtyhet nė Evropė vetėm nė raste tė jashtėzakonshme. Shtyrja nuk mundet asnjėherė ta kalojė maksimumin e kohėzgjatjes sė vizės sė Tipit "C" (tre muaj brenda njė periudhė gjashtė mujore).
Nėse njė shtetas Shqiptar shikon se ai/ajo nuk ėshtė nė gjendje tė largohet prej territorit tė Shtetit Anėtar nė datėn e pėrcaktuar nė vizėn e tij pėr shkaqe tė forcės madhore, afati i vizės sė tij do tė zgjatet pa pagesė nė pėrputhje me legjislacionin e aplikuar nga shteti pritės pėr periudhėn e kėrkuar pėr kthimin nė shtetin ku banon (shih pikėn I.7).

12. A mundem tė siguroj leje qėndrimi nė Evropė?
Tipi “C” i vizės Shengen lėshohet pėr njė qėndrim tė shkurtėr. Pėrdorimi i njė vize tė Tipit “C” kur je nė Evropė, pėr leje qėndrimi, pėrbėn njė abuzim pėr vizėn e Tipit “C”. Nė raste tė tjera, pėrveē atyre tė jashtėzakonshme, leja pėr qėndrim/rezidenca do tė refuzohet.

13. Nėse kėrkesa juaj pėr vizė refuzohet:
A mundem unė tė gjej arsyet e refuzimit tė vizės?
Udhėzimet e Pėrbashkėta Konsullore nuk i detyrojnė Shtetet Shengen tė informojnė kėrkuesit e vizeve pėr arsyet e refuzimit tė vizės. Dhėnia ose jo e arsyeve rregullohet nga legjislacioni i secilit Shtet Anėtar. Nė rastin e njė Shteti jo-Shengen, ėshtė gjithashtu legjislacioni kombėtar i cili mund tė japė njė pėrgjigje mbi arsyet e refuzimit tė vizave.
A mund tė apeloj?
Udhėzimet e Pėrbashkėta Konsullore nuk i detyrojnė Shtetet Shengen tė ofrojnė mundėsinė e apelimit pėrkundrejt refuzimit tė vizės. Ēėshtja rregullohet nga legjislacioni i secilit Shtet Shengen.
Pėr Shtetet jo-Shengen, ėshtė gjithashtu legjislacioni kombėtar i cili drejton apelimet e mundshme pėrkundrejt vendimit tė refuzimit tė vizave.
A mund tė aplikoj pėrsėri pasi aplikimi im ėshtė refuzuar?
Nė parim, vendimi i refuzimit tė vizės nuk ka pasoja pėr tė ardhmen. Njė kėrkesė pėr vizė shqyrtohet nė bazė tė formularit tė aplikimit, dokumentacionit mbėshtetės dhe informacionit tė dhėnė nga kėrkuesi i vizės, veēanėrisht gjatė intervistės kokė mė kokė.
Megjithatė, arsyet tė cilat kanė ēuar konsullatėn tė refuzojė vizėn herėn e parė mund tė bazohen nė rrethana tė cilat nuk do tė ndryshojnė gjatė njė periudhe tė caktuar kohe (tė tilla si rrethana specifike tė aplikantit, duke pėrfshirė situatėn shoqėrore, profesionale, ekonomike, familjare ose personale), duke bėrė qė personi tė gjykohet si njė rrezik pėr emigrim. Ka tė ngjarė, si rrjedhojė, qė konsullata tjetėr Shengen e cila merr njė formular aplikimi nga personi nė fjalė tė nxjerrė tė njėjtat pėrfundime si e para, pra, se viza duhet tė refuzohet.


» Vendet nė tė cilat shtetasit shqiptarė mbajtės tė pasaportave tė udhėtimit hyjnė pa patur nevojė pėr vizė ose e marrin vizėn nė kufi

» Vendet nė tė cilat shtetasit shqiptarė te pajisur me pasaporta diplomatike dhe sherbimi hyjnė pa patur nevojė pėr vizė dhe taksė vize.Shiko profilin e anėtarit


#8

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi