Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
The Guardian: Nė '99-ėn civilė serbė robėr nė Burrel

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 14th April 2008, 23:15

The Guardian: Nė '99-ėn civilė serbė robėr nė Burrel

Njė shtėpi e vogėl jashtė Burrelit mendohet tė ketė qenė qendra e heqjes sė organeve pėr civilėt serbė tė kapur robėr nė vitin 1999, gjatė luftės nė Kosovė. Akuza ėshtė ngritur nga njė njė ish prokuror i krimeve tė luftės.

Njė shtėpi e vogėl jashtė Burrelit mendohet tė ketė qenė qendra e heqjes sė organeve pėr civilėt serbė tė kapur robėr nė vitin 1999, gjatė luftės nė Kosovė. Akuza ėshtė ngritur nga njė njė ish prokuror i krimeve tė luftės.
Carla Del Ponte, e ka pėrshkruar kėtė si njė ngjarje tepėr tė besueshme ku dėshmimtare ka qenė aje vetė. Sipas saj ushtarėt kosovarė kanė transportuar qindra tė burgosur serbė nė veri tė Shqipėrisė. Aty ata vriteshin, me qėllim marrjen e organeve.
Qemal Minxhozi, deputet i PS i hedh poshtė kėto akuza duke thėnė se ėshtė bėrė verifikimin nė vend afėr Burrelit dhe nuk ėshtė gjetur asgjė nga ato qė thotė Carla Del Ponte.
Po ashtu edhe qeveria kosovare, me nė krye njė ish –partizan tė UĒK-sė, Hashim Thaēi, i ka quajtur kėto lajmė si tė rreme.
Serbia dhe Rusia nga ana tjetėr kėrkojnė investigim pėr krime lufte.
Del Ponte, tashmė ambasadore e Zvicrės, ėshtė urdhėruar nga qeveria e saj tė mos bėjė zė lidhur me kėtė ngjarje. Deklaratat e saj janė rregjistruar gjatė punės 8-vjeēare si prokurore kryesore e Gjykatės Ndėrkombėtare e Krimeve tė Luftės pėr Ish-Jugosllavinė, me bazė nė Hagė.
Libri “Unė dhe Kriminelėt e Luftės” i publikuar javėn e kaluar ka ndezur polemika tė shumta dhe rrit edhe mė shumė tensionet midis Kosovės dhe Serbisė, vetėm 2 muaj pasi Kosova fiton pavarsinė.
Nė libėr, Del Ponte shkruan se investiguesit e saj kanė qenė vetė nė njė shtėpi jashtė Burrelit nė Shqipėri, e cila ėshtė pėrdorur si klinikė e improvizuar pėr operimin e 300 tė rinjve serbė, tė kapur robėr nga UĒK-ja.
Sipas dėshmive, viktimave u ėshtė marrė veshka para se tė vriteshin, ndėrkohė qė mė pas u merreshin edhe organet e tjera.
“Tė burgosurit tė tmerruar nga ajo qė i priste kėrkonin tė vriteshin menjėherė” – shkruan Del Ponte.
Ajo ka kohė qė thotė se autoritetet e Shteteve tė Bashkuara nė Kosovė e kanė ndaluar tė investigojė kėto krime lufte.
Megjithėse kėto deklarata tė Del Pontes shikohen me skepticizėm, sėrish ka mjaft prova qė paralajmėrojnė njė investigim tė thelluar lidhur me kėtė ēėshtje.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi