Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Njė kryeministėr opozitar

Share

avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 18th April 2008, 15:33

Njė kryeministėr opozitar

Ndryshimi kushtetues. Opozita mund tė shkarkojė kryeministrin Berisha dhe ta propozojė vetė tė riun


Opozita mund tė ketė njė shans mė tepėr pėr tė drejtuar ekzekutivin, nėse ndryshimet njėrėn nga pikat e ndryshimeve kushtetuese qė u miratua nė Komisionin e Ligjeve, do tė marrin shumicėn e kėrkuar tė votave edhe nė Kuvend. Nė bazė tė ndryshimeve qė i bėhen nenit aktual kushtetues pėr mocionin e mosbesimit tė kryeministrit, grupi qė kėrkon shkarkimin e kryeministrit nė detyrė duhet tė propozojė pasardhėsin e tij. Pra, nėse opozita aktuale fill pas miratimit tė kėtij ndryshimi do tė paraqesė ndonjė mocion ndaj kryeministrit Sali Berisha, do tė jenė po ata qė do tė propozojnė kryeministrin e ri. Pėrcaktimi nė Kushtetutėn aktuale ėshtė vetėm se duhet zgjedhur kryeministri i ri, pa pėrcaktuar kush e propozon, por nė rregulloren e Kuvendit, nė nenin 101 saktėsohet se ėshtė partia qė ka shumicėn nė Kuvend ose koalicioni i partive qė kanė shumicėn e vendeve qė propozon kryeministrin e ri. Pra, nėse mė parė mocioni i mosbesimit do tė pranohej e kryeministri Berisha do tė hiqej nga detyra, do tė ishte sėrish PD-ja ose aleatėt e saj qė do tė propozonin emrin e ri. Nė tė kundėrt, ndryshimi nė fjalė i jep mundėsi opozitės tė propozojė kryeministrin e ri. Njė kompromis i mundshėm me deputetė tė caktuar tė PD-sė apo tė partive aleate do tė bėnte qė socialistėt tė qeverisnin deri nė zgjedhjet e ardhshme tė 2009-ės. Kėrkesa pėr mocion mosbesimi bėhet nga njė e pesta e deputetėve, numra qė opozita aktuale i ka. Nė krahun tjetėr, shpesh nė politikėn shqiptare janė bashkuar numra pėr ministra tė caktuar, apo rasti i fundit pėr zgjedhjen e Presidentit tė Republikės. Pra, sado absurd qė mund tė duket bashkimi i votave tė deputetėve apo partive tė sė djathtės me ata tė majtė, precedentėt tregojnė se kjo edhe mund tė realizohet. Koalicioni humbės nė zgjedhjet mund tė qeverisė pas zgjedhjes sė kryeministrit tė parė, qė detyrimisht sipas Kushtetutės duhet tė propozohet nga partia mė e madhe sipas raportit tė votave pas garės elektorale. Por gjatė rrugės, pikėrisht humbėsit mund tė drejtojnė ligjėrisht ekzekutivin, pa shkuar mė parė nė zgjedhje tė parakohshme, pra brenda mandatit tė marrė nga e njėjta garė elektorale. Njė tjetėr kompromis, nėse ndryshohet rregullorja e grupit dhe e statutit tė PS-sė, qė nuk lejon votėn “pro” kabinetit tė ndėrtuar nga kundėrshtarėt politikė, do tė ishte vetėm largimi i kryeministrit Sali Berisha, duke pranuar njė emėr tė propozuar sėrish nga deputetėt demokratė apo tė aleatėve tė tyre, qė do tė votonin “pro” shkarkimit tė kryeministrit. Kjo do tė zgjidhte vetėm kėrkesėn e hershme tė opozitės pėr dorėheqjen e kryeministrit Sali Berisha. Kėto janė dy opsionet qė opozita aktuale mund tė pėrfitojė nėse ndryshimi miratohet edhe nė votimin gjatė seancės plenare, edhe pse ka mbetur rreth njė vit e gjysmė nga pėrfundimi i mandatit tė kryeministrit. Por, nė krahun tjetėr, duhet kujtuar se pas kėtij ndryshimi, nė tė ardhmen, kushdo qoftė nė pushtet, duhet tė rruhet nga opozita.

KorreriShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi