Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

descriptionSimbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

more_horiz
Shkeputur nga libri i nje autoreje shqiptare, po sjell disa foto te veshjeve shqiptare, me simbole te mocme, qe provojne trashegimine tone te sterlashte:


Te ben sidomos pershtypje svastika, qe eshte nje nga simbolet e krijimit dhe ka te beje me besimet shume te lashta, shume me perpara feve te tanishme.

Edituar për herë të fundit nga Admin në 16th October 2016, 02:10, edituar 1 herë gjithsej

descriptionRe: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

more_horiz
Pasqyre Etruske "Herkuli duke pire prej gjirit te Heres" (Sipas zyrtares)
Shohim tre figura femerore:

Click this bar to view the full image.
 

Muji ne folklorin shqiptar apo "Eposi i Kreshnikeve" eshte pikerisht figura qendrore e Eposit i cili fuqine e vet e merr prej qumeshtit qe pi prej gjirit te Zanave...dhe Zanat e Malit ishin pikerisht ato qe paraqiten perhere ne numrin tre ne Eposin shqiptar.
Atributet e tyre jane : DHIA E EGER dhe PELLUMBI, dhe pikerisht ne keto atribute qendron fuqia e tyre. 

"Ne tri Dhi te egra qendron fuqia e Zanave dhe keto Dhi kane qime dhe brire te Arte dhe nga nje pellumb ne bark..."- (M. Tirta, Shtres. Mit. ne Ep. Shqip)

Gjithashtu mos te harrojme se ne gjetjet arkeologjike te ndryshme nder Ilire, paraqiten perhere Nimfat apo Zanat (numri tre) sikurse bariu Pan apo Silvani siç u pagezua prej Romakeve:

Click this bar to view the full image.
 

...por te nje rendesie te veçante jane edhe monedhat gjetur ne Apolloni te Ilirise ku pikerisht rishfaqen keto Nimfa apo Zana perhere ne numrin tre
duke vallezuar perreth nje zjarri:

Click this bar to view the full image.
 
Illyria, Apollonia AR Drachm. Mid 1st century BC. Bionos & Agonippos, magistrates. Laureate head of Apollo left; BIWNOS / Three nymphs, hand in hand, dancing around a fire;
...

Ne mos gaboj edhe vet Diau (Zeus) kur ish i mitur u rrit me qumeshtin e Dhise Amalti:

Click this bar to view the full image.
 

...dhe ne se do shkojme nder zonat e thella malore apo rurale e te pyesim grate e vjetra apo plakat :
"Ne kohe te para, kur nje nene te re qe sapo kishte lindur, ne se i mungonte qumeshti amenor, si ushqente prodhin e vet?-pergjigja do jete perhere teje e thjeshte: " Qumeshti i Dhise perdoret ne keto raste,se vetem Dhia zgjedh ushqimin e vet dhe qumeshtin e ka te paster"
Shqiptaret e lashte e dinin kete gje, pra qe vet Diau u ushqye prej qumeshtit te Zanes (Dhise se eger)dhe keto Zana apo Nimfa kur shiheshin nder malet e tyre, ngjanin si qenie me fuqi Hyjnore!

descriptionRe: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

more_horiz

descriptionRe: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

more_horiz
"Hyjnesha e trefishte", Diana e trefishte, sikurse tre Dianat ILire, sikurse tre Zanat e Malit, sikurse tre gjokset femerore simbol i cili ndeshet nder kostume te grave shqiptare deri ne ditet tona. Artemisa (e keshtuquajtur greke) apo Diana ( e keshtuquajtur romake) e cila shume here paraqitet si Hyjneshe e trefishte. Por ne mitologjine shqiptare ndeshim diçka teje interesante lidhur simbolizmit te trefishte:
"...Zoja Prende. besohej se ylberi ishte brezi apo shoka e asaj Zonje, te cilin ajo e ndente ne hapesiren qiellore. Prandaj edhe ylberi quhet edhe Brezi i Zojes (ne Veri), Shoka e Zojes (ne Veri), Brezi i Perendise (ne Cameri) etj...
Meqenese te ylberi bien ne sy tri ngjyra, mendohej se Zoja prende mbante ne ate brez tri hire, qe i jepnin tere ate bukuri. Kur i duhej pastaj te endej neper hapesiren qiellore, ajo futej brenda nje shkolke detare, te cilen e terhiqnin dallendyshet..."

Click this bar to view the full image.

descriptionRe: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

more_horiz


(pamje e shkëputur nga një kostum shqiptar)

descriptionRe: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi