Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Skandali “Efraim Diveroli”, Protokollet e Pleqve tė Zionit,

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 25th April 2008, 19:46

Skandali “Efraim Diveroli”, Protokollet e Pleqve tė Zionit, Efraim Edi Rama dhe Efraim Erion Veliaj

Nga Kastriot MYFTARAJ - Ushtarėt amerikanė nė Irak dhe Afganistan, tė cilėt sigurisht qė janė njohur me skandalin “Diveroli” nuk mund tė mos pyesin se si ėshtė e mundur, qė nė kohėn qė atyre u kėrkohet tė venė jetėn nė rrezik pėr luftėn kundėr terrorizmit, pėr njė pagė tė vogėl, njė bashkėmoshatari i tyre 22-vjeēar, me mjaft probleme me drejtėsinė pėr sjellje prej vagabondi, merr prej vitesh kontrata federale prej qindra milionė dollarėsh, nė emėr tė njė kompanie praktikisht fantazmė, shkel ligjet nė mėnyrėn mė arrogante pėr tė nxjerrė fitime, dhe kur zbulohen tė gjitha kėto, nė vend qė tė arrestohet kėrkohet tė dėshmojė nė Kongresin Amerikan, ku megjithatė nuk paraqitet fare. Cilido prej bashkėmoshatarėve amerikanė tė Efraim Diveroli, qė ėshtė ushtar nė Irak dhe Afganistan, nėse do tė bėnte abuzime me gjėra shumė mė tė vogla, si p.sh. tė shiste njė rrotė makine nė tregun irakian, do tė shkonte fill nė burg. Ndėrsa Efraim Diveroli i cili, ka abuzuar me njė shumė tė tillė sa ē’janė pensionet qė do tė marrin familjet e rreth 6000 ushtarėve amerikanė tė vrarė nė Irak dhe Afganistan, nuk ėshtė arrestuar dhe kėrkohet tė dėshmojė nė Kongresin Amerikan. Ushtarėt afganė, tė cilėt rrezikojnė jetėn duke luftuar kundėr terroristėve dhe qė mėsuan se fishekėt skarco i kishin “dhuratė” nga 22-vjeēari ekscentrik Diveroli, nuk mund tė mos bėjnė tė njėjtat pyetje si kolegėt e tyre amerikanė. Kėtyre pyetjeve tė natyrshme supozohej qė t’u pėrgjigjej media amerikane, e famshme nė botė pėr investigime, dhe madje nėna e investigimit mediatik. Por, mediat amerikane deri mė sot nuk po bėjnė asgjė pėr tė zbuluar realisht misterin “Diveroli”. Edhe gazeta “New York Times”, qė e hapi kėtė ēėshtje, po tregon njė mungesė dėshire tė madhe pėr tė zbuluar misterin “Diveroli”. Sa mė interesante dhe e mistershme bėhet ēėshtja “Diveroli”, aq mė e madhe bėhet mosdashja e mediave amerikane pėr ta investiguar atė. Mediat amerikane nuk duken fare tė ngacmuara nga fakti se, edhe pse ėshtė bėrė e qartė se Diveroli ka shkelur ligjin federal, duke abuzuar me paratė e taksapaguesve amerikanė, ndaj tij nuk ėshtė lėshuar njė urdhėr arresti nga autoritetet federale, por ėshtė kėrkuar tė dėshmojė para njė komisioni tė Kongresit, ku megjithatė nuk ėshtė paraqitur. Ky ėshtė njė nga rastet, kur zbulohen kufijtė e pashkruar tė lirisė sė fjalės nė SHBA, tė cilėt mediat e mėdha nuk i kapėrcejnė, sipas njė kodi heshtjeje, praktikisht tė ngjashėm me Kodin Omerta tė mafies. Me ēfarė kufiri tė pashkruar, ku mbaron liria e fjalės kanė ndeshur mediat amerikane tek ēėshtja “Diveroli”, qė nuk guxojnė ta kapėrcejnė? Kur pas publikimit tė artikullit nė “New York Times” nė fund tė marsit, gazetarėt amerikanė shkuan tė intervistojnė babain e Efraim Diveroli, ai u doli tek dera e shtėpisė me kapuēin tradicional ēifut nė kokė. Ky ishte njė veprim i llogaritur pėr t’u prerė rrugėn tė gjitha pyetjeve dhe investigimeve pėr atė se si ishte e mundur qė njė 22-vjeēar, ekscentrik, i alkoolizuar, qė drejton njė kompani praktikisht fantazmė, dhe qė ka pėr zėvendės njė masazhator, fiton kontrata qeveritare prej qindra milionė dollarėsh nė tregtinė e armėve dhe municioneve? Kumti qė donte tė pėrcillte i ati i Efraimit, me kapuēin ēifut nė kokė, ishte i qartė: Ne jemi ēifutė, prandaj kini kujdes kur tė merreni me Efraimin, se e gjithė kjo mund t’u konsiderohet antisemitizėm. Dhe pastaj e dini se ēfarė ndodh... Kapuēi i babait tė Efraimit e bėri efektin. Tashmė askush nė mediat amerikane nuk guxon tė investigojė pėr tė zbuluar sesi ishte e mundur qė, 22-vjeēari ekscentrik Efraim Diveroli merrte me anė tė njė kompanie fantazmė kontrata qindra-milionėshe pėr armatime, dhe pasi shkeli ligjet duke bėrė abuzime, nuk arrestohet, po thirret nė Kongresin Amerikan, ku megjithatė ka arrogancėn tė mos paraqitet. Kjo ndodh sepse mediat amerikane e kanė tė qartė se nė rast se e investigojnė kėtė ēėshtje, atėherė do tė bėhet e qartė se Diveroli mund t’i bėnte tė gjitha kėto gjėra sepse ishte ēifut, dhe forca nė dinamikė tė veprimeve tė tij do tė zbulohet se ėshtė lobi i gjithėfuqishėm ēifut nė SHBA. Kėshtu, mediat amerikane, duke ndjekur ēėshtjen Diveroli, kanė si pikėpamje ekuivalentin e kinematikės nė fizikė (kinematika shqyrton lėvizjet e njė trupi pa treguar forcat qė veprojnė), kur sipas gazetarisė investigative duhet tė kishin si pikėpamje ekuivalentin e dinamikės nė fizikė (dinamika shqyrton lėvizjet e njė trupi nga pikėpamja e forcave qė e venė nė lėvizje atė) Nė rast se Diveroli do tė kishte qenė gjithēka tjetėr pėrveēse ēifut, sot gazeta “New York Times” do tė kishte hetuar thellė pėr tė zbuluar tė gjitha aspektet enigmatike tė skandalit “Diveroli”. Por, gazeta “New York Times”, edhe pse e bėri e para tė ditur skandalin “Diveroli”, nuk vazhdoi ta investigojė atė thellėsisht siē do tė kishte bėrė nė ēdo rast tjetėr. Dhe kuptohet pėrse. Gazeta “New York Times” zotėrohet nga familja me origjinė ēifute Ochs-Sulzberger, e cila nuk do qė tė zbulohet e vėrteta e ēėshtjes “Diveroli”. Gazeta “New York Times” na tregoi se njė 22-vjeēar ekscentrik me probleme me drejtėsinė, qė zotėron njė kompani thuajse fantazmė, merr kontrata federale armatimesh prej qindra milion dollarėsh, dhe pastaj shkel ligjet federale, pėr tė nxjerrė fitime shtesė abuzive. Bukur! Por, gazeta “New York Times” nuk po bėn asgjė pėr t’iu pėrgjigjur pyetjes: Kush ia ka mundėsuar kėtė gjė njė 22-vjeēari ekcentrik, me probleme me drejtėsinė, dhe kush e mbron atė, nė mėnyrė qė, pasi ka bėrė dhunime tė rėnda tė ligjit federal, duke shkaktuar dėme tė mėdha pėr paratė e taksapaguesve amerikanė dhe reputacionin e SHBA nė luftėn kundėr terrorizmit, nė sytė e aleatėve, megjithatė nuk arrestohet, por kėrkohet nė hiering nė Kongresin amerikan, ku megjithatė nuk paraqitet? Ėshtė e qartė se Diveroli ėshtė, siē quhen nė SHBA, njė untouchable (i paprekshėm). Pėr ata qė besojnė tek teoritė mė ekstremiste tė konspiracionit ēifut botėror, me bazė tek Protokollet e Pleqve tė Zionit, tek ēėshtja “Diveroli” nuk ka asnjė enigmė. Pėr ta ēėshtja “Diveroli” ėshtė njėlloj siē ėshtė pėr palenteologun njė vertebėr dinozauri, duke nisur nga e cila ai skicon gjithė skeletin, nė pėrmasat qė ka pasur. Kėshtu, edhe ata, nga ēėshtja “Diveroli”, krijojnė idenė pėr pėrmasat e fuqisė sė lobit ēifut nė SHBA. Unė nuk jam nga ata qė besojnė nė njė teori tė tillė. Unė mė tepėr besoj se janė disa ēifutė ekstremistė, si Soros, apo edhe si Theodor Hertzl, qė duket se ka shkruar Protokollet e Pleqve tė Zionit, qė janė pėrgjegjės pėr kėto gjėra. Tekefundit, ashtu siē ka pasur gjermanė ekstremistė si Hitleri, ka dhe ēifutė ekstremistė si Soros apo Theodor Hertzl. Por, tė gjithė ata qė njihen me ēėshtjen “Diveroli”, dhe me ecurinė e saj tė deritashme, e kanė tė vėshtirė tė kundėrshtojnė teoritė mė ekstremiste tė konspiracionit. I gjithė sistemi politik dhe i drejtėsisė nė SHBA ka mbetur peng i njė 22-vjeēari me kapuē ēifuti nė kokė. Kongresi Amerikan, detyroi Presidentin Clinton qė tė dilte para tij dhe tė pėrgjigjej pėr njė aventurė dashurie, ndėrsa ėshtė i pafuqishėm para njė 22-vjeēari, i cili nė fakt tashmė duhet tė ishte nė burg dhe jo i ftuar nė Kongres, ku megjithatė ka arrogancėn tė mos shkojė. Duket se Efraim Diveroli nuk ėshtė nėn juridiksionin ligjor zyrtar amerikan, por ėshtė nėn njė tjetėr juridiksion-hije tė njė shteti-hije, nė sajė tė kapuēit magjik ēifut qė mban nė kokė. Kandidatėt presidencialė amerikanė, posaēėrisht ata amerikanė, duhet ta kishin bėrė ēėshtjen “Diveroli” njė nga pikat fokale tė fushatės sė tyre. Ata duhet tė pyesnin me tė madhe se si ėshtė e mundur qė paratė qė taksapaguesit amerikanė japin pėr luftėn kundėr terrorizmit, duke sakrifikuar nga projektet sociale, shėndetėsore dhe pėr mjedisin, pėrfundojnė nė duart e njė vagabondi 22 vjeēar qė abuzon me to. Por kandidatėt presidencialė amerikanė dhe politikanėt e tjerė nuk e kanė bėrė kėtė gjė. Efraim Diveroli ishte njė dhuratė e papritur e artė pėr propagandėn e Al-Qaeda-s, e cila nuk mund tė mungojė t’u thotė myslimanėve tė botės se ja ēfarė u bėn atyre ēifutėria botėrore: njė vagabond 22 vjeēar ēifut, qė furnizon me municion forcat qeveritare afgane u ēon atyre fishekė tė skaduar, qė tė nxjerrė fitime me gjakun e tyre. Kėshtu Al-Qaeda do t’u thotė atyre afganėve dhe irakianėve (Diveroli ka pasur kontrata dhe pėr furnizimin me armė e municione tė forcave qeveritare irakiane) qė luftojnė nė krah tė amerikanėve kundėr terroristėve islamikė, se me gjakun e tyre po pasurojnė ēifutėt. Ēėshtja “Diveroli” duhet tė na ndriēojė dhe pėr tė kuptuar disa zhvillime nė Shqipėri, ku ēifuti George Soros vjen dhe investon me pretendimin qė tė promovojė shoqėrinė e hapur, por nė fakt vjen tė financojė promovimin dhe dominimin politik dhe mediatik tė elitave tė pėrbėra nga kriptoēifutė si Edi Rama, Erion Veliaj, Piro Misha, Remzi Lani, Alfred Moisiu etj., tė identifikuar prej ekspertėve tė tij. Karriera e Erion Veliajt ngjan shumė me atė tė Efraim Diveroli. Erion Veliaj ėshtė katapultuar nė shoqėrinė civile dhe politikė, po me mbėshtetjen e Soros, nė tė njėjtėn mėnyrė si Efraim Diveroli ėshtė katapultuar nė biznesin e madh. Edi Rama dhe Erion Veliaj janė “Edi” dhe “Erion” pėr ne, por nė kulisat e Soros, si kriptoēifutė ata janė Efraim Rama dhe Efraim Veliaj.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi