Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Sport »
Ēelsi prek historinė, thyhet tabuja Liverpul

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 2nd May 2008, 09:39

Ēelsi prek historinė, thyhet tabuja Liverpul

Nuk ka asnjė surprizė: Ēelsi ėshtėpėr herė tė parėnė finale tė Ligės sė Kampioneve, ku do tė gjejė Manēester Junajtid. Takimi i mbrėmshėm nė "Stamford Bridge", ka qenė njė triller i vėrtetė, teksa londinezėt kanė triumfuar 3-2 pas 120 minutave. Ka qenė njė takim i dominuar nga vendasit, por Liverpuli tregoi sėrish se ėshtė njė ekip ekspert pėr kompeticione tė tilla. Skuadra e drejtuar nga Rafa Benitez nuk ka mundur tė kalojė pengesėn Ēelsi, njė kundėrshtar qė e patėn eleminuar dy herė nė gjysmėfinalet e vitit 2005 dhe 2007. Nėn drejtimin e Avram Grant, blutė e Londrės janė treguar njė skuadėr cinike dhe tepėr e konsoliduar, duke arritur nė finalen e Moskės, nė vendlindjen e presidentit Roman Abramoviē. Nė fund trajneri izraelit ėshtė ulur pėr t'u falur, ndoshta duke mos e besuar as vetė qė kishte arritur nė finalen e kompeticionit mė tė rėndėsishėm europian pėr klube. Kanė mjaftuar dy golat e Drogba dhe ai i Lampard me penallti pėr t'i dhėnė finalen Ēelsit tė Abramoviē. Nė krahun tjetėr, golat e Liverpulit mbajnė firmėn e Fernando Torres nė pjesėn e dytė dhe tė holandezit Rajan Babel nė fundin e shtesės sė dytė.

Ndeshja
Ndonėse ishte skuadra qė i nevojitej tė shėnonte, Liverpuli e ka nisur ndeshjen nė mbrojtje, duke shpresuar sėrish te kundėrsulmi. Rasti i parė i rrezikshėm do t'u takonte pikėrisht tė kuqve tė Benitez, me Fernando Torres qė del i vetėm pas njė pasimi tė artė tė Stiven Xherard. Por, ashtu si nė "Anfield", spanjolli gaboi pėrballė Petr Ēeh, duke e goditur kėtė tė fundit nė trup. Drogab shėnoi golin e parė nė minutėn e 33-tė. I nisur nga limiti i ofsajtit, Salomon Kalu godet dhe topi i grushtuar nga Reina shkon te Drogba qė shėnjestron cepin e portės. 1-0 dhe Ēelsi sheh finalen. Pjesa e parė mbyllet me njė goditje dėnimi tė Balak, ngjitur me shtyllėn. Por, Liverpuli sulmon nė pjesėn e dytė dhe shėnon me Torres, 25 minuta para pėrfundimit. Ndeshja ka shkuar nė shtesė, me Ēelsin qė ėshtė hedhur nė sulm. Pas njė goli tė Esien tė anuluar pėr jashtė loje, Balak pengohet nga Hipia dhe Rozeti fishkėllen penallti. Aty ku Lampard nuk fal dhe ia dedikon nėnės. Ēelsi shėnon sėrish me Drogba, por Babel shkurton me njė gjuajtje nga 40 metra. Gjithsesi, nuk ka mė kohė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi