Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
Vizat, Maqedonia "mbyll kufirin" pėr shqiptarėt

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 10th January 2008, 23:33

*
POPULAR

Bullgaret e Maqedonise vendosin viza per shqiptaret. Ministia e jashtme duhet t'i pergjigjet me te njejten monedhe bullgareve te maqedonise duke bere te detyrueshem kalimin e bullgareve te maqedonise ne Shqiprer me viza. Perjashtim te bejne shqiptaret e maqedonise qe jetojne atje. Kjo mund te shihet lehte nga emri.....

Gazeta Shqiptare
Vizat, Maqedonia "mbyll kufirin" pėr shqiptarėt
07/01/08 Tedi Blushi

Maqedonia ndryshon procedurat e dhėnies sė vizave pėr shtetasit e huaj, pėrfshi nė veēanti edhe ata shqiptarė. Duke filluar nga muaji shkurt, pėr pajisjen me vizė apo edhe pėr kalimin tranzit nė territorin maqedonas do tė aplikohen forma mė rigoroze, ēka pritet tė kufizojnė ndjeshėm lėvizjen e lirė qė ka ekzistuar deri mė sot. E thėnė ndryshe, pėr tė hyrė nė fqinjin tonė lindor tashmė do ndiqen tė njėjtat procedura si nė vendet e Bashkimit Europian. Lajmi ėshtė publikuar dje nga e pėrditshmja "Koha" qė botohet nė Shkup, e cila citon nė shkrimin e saj zėdhėnėsin e Ministrisė sė Jashtme, Sasho Kokallanov. Njė prej ndryshimeve tė reja ėshtė pikėrisht vendi i marrjes sė vizės. Kompetencat pėr dhėnien e saj do t'i kalojnė shumė shpejt zyrave tė pėrfaqėsive diplomatike, duke i pėrjashtuar pikat e kalimit kufitar, si zyra paralele qė kishin tė drejtė deri mė tani pėr tė pajisur me viza. Ndėrkohė, nuk dihet ende se sa do tė jetė tarifa e aplikimit pėr pajisjen me vizė maqedonase. Aktualisht, taksa e pajisjes me vizė nė pikat kufitare me Maqedoninė ėshtė 10 dollarė.

Garancia

Njė prej kushteve tė tjera ėshtė edhe garancia. Shtetasit shqiptarė nuk mund tė pajisen me njė vizė hyrėse ose transit, e pėr rrjedhojė nuk mund tė kalojnė territorin nėse nuk kanė ftesė, ose letėr garancie nga personi ose institucioni qė i fton. Nė rregulloren e re, nė pikėn 5 tė saj, thuhet se aplikanti duhet tė posedojė dokumente, tė cilat vėrtetojnė qėllimin dhe rrethanat pėr qėndrimin e planifikuar nė Maqedoni.

Turistėt dhe biznesmenėt

Turistėt dhe biznesmenėt shqiptarė do tė jenė dy kategoritė qė do tė preken tė parat nga ndryshimi i procedurave tė dhėnies sė vizave. Kėrkesat pėr marrjen e vizės me karakter turistik ose privat, duhet tashmė tė shoqėrohen patjetėr me ftesė nga personi te i cili turisti apo biznesmeni shqiptar do tė shkojė pėr vizitė, ose dokumente qė vėrtetojnė pagesėn e shėrbimeve turistike, tė rezervimeve turistike ose tė udhėtimeve nė grup. Pėr vizita zyrtare duhet tė posedohet ftesė nga organet shtetėrore, shoqėri tregtare ose edhe persona juridikė pėr pjesėmarrje nė takime ose edhe ngjarje tė tjera qė lidhen me tregtinė, industrinė e tė tjera. Ky vendim i qeverisė maqedonase do tė ndikojė edhe tek tė gjithė ata turistė apo biznesmenė qė pėr tė udhėtuar nė rrugė automobilistike drejt Bullgarisė, Rumanisė, Turqisė apo vendeve tė tjera tė Lindjes, duhet tė kalojnė patjetėr transit nga Maqedonia. Pasi edhe pėr kalimin transit ėshtė e nevojshme pajisja me vizė maqedonase.

Studentėt

Nėse shtetas shqiptarė do tė kėrkojnė tė pajisen me vizė me qėllim pėr tė ndjekur studimet e larta, kurse ose kualifikime tė tjera profesionale nė Maqedoni, duhet tė kenė me vete edhe vėrtetimin nga institucioni pėrkatės.

"Mbyllja" e kufirit

Shtetasit shqiptarė janė ndėr tė vetmit fqinjė tė Maqedonisė qė do tė preken nga forma e re e aplikimit tė vizave, pėr arsye se Maqedonia me Serbinė dhe Kosovėn nuk aplikon viza si edhe pėr dy fqinjėt e tjerė, Greqinė dhe Bullgarinė, anėtare tė BE-sė ndaj tė cilave e ka ndėrprerė regjimin e vizave. Rregullorja e re nė Ambasadės e Maqedonisė nė Shqipėri pritet tė zbatohet nė muajin shkurt, ndėrsa gjatė kėsaj periudhe shtetasve shqiptarė i jepet mundėsia qė tė informohen mė shumė pėr ndryshimet e reja. "Lėvizjet e shtetasve mes Shqipėrisė dhe Maqedonisė janė tė mėdha, ndryshimet e reja nuk do t'i kufizojnė, por kanė qėllim qė tė kryhen sipas standardeve evropiane. Eliminimi i dhėnies sė vizave nė kufi, pėrveē disa rasteve tepėr urgjente, ėshtė njė prej kushteve tė BE-sė pėr tė reduktuar numrin e dhėnies sė vizave nė kufi, qė vetėm vitin e kaluar arriti nė 75 mijė", - ka sqaruar pėr tė pėrditshmen maqedonase "Koha", zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme, Kokallanov.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 12th January 2008, 01:56

mendoj me aplikim e vizave maqedonija duhet me se pari te shikoj se edhe ajo do te ket humbje te biznisit ne ket drejtim dhe kjo per mua eshte nji e padrejt qe ju ka ber shtetasve shqipatre dhe qeverija shqipatre duhet te filloj menjiher dhe sa me shpejt te reagoj per vizat sepse maqedonija nuk eshte ne shtet e shengenit dhe as mos te mbaj shpresa do te jet njiher per njiher ,duke shikue se ende ka probleme te pazgjithura siq eshte ceshtja shqipare ne maqedoni dhe ketu kemi te bejm me racizmin maqedon e tregon dhe ka tregue vazhdimishte ndaj shqiptarve ,qysh me kohe te motshme ,por shiptaret ket duhet ta refuzojn ose ,ose duhet ti vehen disa kushte shtetit maqedon qe do ta ket te veshtire ti perballoj ka kushte ne ekonomi ne turizem por edhe dalje ne deti mendoj une personalishte cdo kushtzim duhet te kushtzohet ne jet ,dhe interesat te shikohen ne propercionalizem te barabarte me fqinjet .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 31st March 2016, 08:29

Edhe Shqiptaret jan nzot me shku se cben ne maqedoni Sad
Mu mduket vend kot edhe njerez te trashShiko profilin e anėtarit


#4

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi