Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
Turizmi, Maqedonia e Kosova vėrshojne nė det

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 6th May 2008, 17:06

Turizmi, Maqedonia e Kosova vėrshojne nė det

Si asnje vit tjeter ne pragsezonin turistik, bregdeti i Vlorės dhe objektet kulturore e historike tė kėtij qyteti kanė ngjallur interesin e turistėve nga Kosova dhe Maqedonia. Qė prej dy javėsh, mbėrrijnė pėr ēdo ditė nė qytetin bregdetar rreth 20 autobusė. Ndėrsa nė 5 ditėt e para tė muajit maj kanė ardhur mbi 100 autobusė me turistė. Objekt kryesor i turistėve mbeten bukuritė e bregdetit si dhe vendet e njohura kulturore e historike nė qytetin e Vlorės e rrethina. Ilir Metaj, drejtori i Turizmit pranė Bashkisė sė Vlorės pohon se masat e marra pėr ēeljen e sezonit turistik u ofrojnė vizitorėve nga Kosova dhe nga trevat e tjera shqiptare jashtė kufijve tė vendit tonė, jo vetėm njė dekor festiv, por dhe kushte mė tė mira pėr njohjen e vlerave si dhe plotėsim optimal tė nevojave pėr akomodim.
FLUKSI
Autobusėt qė sjellin turistėt nga Kosova kėto ditė nė Vlorė janė me targa tė Prishtinės, Gjakovės, Prizrenit, Vushtrisė etj. Vizitorėt janė kryesisht tė rinj tė shkollave tė mesme apo dhe tė larta, kolektiva institucionesh apo biznesesh, por dhe fermerė apo banorė tė zonave mė tė largėta tė Kosovės. Gjatė orėve apo ditėve nė Vlorė ata pėlqejnė tė vizitojnė vendet qė lidhen me historikun e Vlorės, si Sheshin e Flamurit, Muzeun e Pavarėsisė, atė Arkeologjik, ku nuk mungojnė dhe shkrepjet e shumta tė aparateve fotografik si dhe filmimet. E sigurisht, nuk lėnė pa u kredhur nė ujėrat e pastra tė Jonit. “E kisha ėndėrr tė vija tė shikoja Sheshin e Flamurit, vendin ku Plaku i Vlorės shpalli Pavarėsinė, e ja qė mu realizua”, - pohon 68-vjeēari N. Ferizaj, nga Shtroera. Sipas drejtuesve tė kėtyre grupeve, kėtė vit po shihet njė interes mė i madh pėr qytetin e Vlorės, ndryshe nga vitet e tjera, ku turistėt nga Kosova parapėlqenin Sarandėn. Investimet e kėtij viti tek Sheshi i Flamurit kanė krijuar njė mjedis tė kulturuar e funksional pėr vizitorėt, ndėrkohė qė edhe pastrimi i bregut tė detit, rikonstruksioni i disa rrugėve krijon mundėsi mė tė mira pėr informacion, ēlodhje e kėnaqėsi pėr tė ardhurit.
INFORMACIONI
Fluksi i vizitorėve nga Kosova, deri mbi 20 autobusė nė ditė, si dhe tė tjerė qė pritet tė vijnė nė ditėt nė vazhdim, me gjithė masat qė janė marr, kėrkojnė tė furnizohen me njė informacion mė tė plotė nga bashkia. Ofrimi i guidave apo harta tė ndryshme tė qytetit, ngritja e funksionimi i qendrave tė informacionit do tė ndihmonte jo pak turistėt. Ilir Metaj, drejtori i Turizmit pranė bashkisė sė Vlorės, u shpreh se pėr grupet e vizitorėve, dy muzetė e qytetit qėndrojnė hapur gjatė gjithė kohės ndėrkohė qė me ēeljen zyrtare tė sezonit turistik, janė mundėsitė qė vizitorėve t’u afrohen guida, harta apo informacione tė tjera lidhur me resurset qė afron Vlora.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi