Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

descriptionTe mendosh se ke gjithmone te drejte! Egocentrizem apo jo?

more_horiz
Ceshtja e te dhenit te drejte te vetes apo tjetrit eshte dicka qe na shoqeron gjate gjithe dites, dhe gjate cdo aktiviteti tonin. Kjo dileme se kush ka te drejte, nuk ndodh vetem kur kemi 2 njerez perballe, por kjo mund te na ndodhe dhe me veten tone. Shpesh nje mendim apo vendim I jone eshte ndryshe nga cfare ne ndjejme ne realitet dhe e anasjellta. Ose shpesh kemi mendime te ndyshme per nje ceshtje te caktuar duke mos ditur se cila eshte e duhura. Situate e tille haset shpesh dhe ne nje cift. Si gruaja dhe burri duan te jene korrekt me ate qe thone dhe shpesh pretendojne se eshte pikerisht ai/ajo sakte dhe se eshte pikerisht pala tjeter qe spo e kupton te drejten qe partneri ka. Duke qene se gruaja eshte gjinia qe me se shumti eshte shtypur pergjate gjithe kohes, shpesh I jane mohuar te drejtat e saj, ka bere qe sot, ne kohet moderne, te dalin thenie nga me te ndryshmet vetem qe te tregojne se dhe gruaja ka autoritetin e saj, madje sot, ne kete kohe qe jetojme ajo ka me shume se te drejte se kushdo: Nje grua ka gjithmone te drejte dhe kur ajo gabon, ose martesa eshte nje marredhenie ku njeri eshte perher I sakte dhe pala tjeter eshte Burri. Situate e tille gjendet dhe ne ambjentet e punes, perhere ka konflikte ndermejt drejtoreve, staffit me drejtorin etj. E njejta situate eshte dhe ndermjet nje grupi shoqeror, ne momentin qe per nje teme te caktuar ka kundershti dhe pikpamje te ndryshme secili do mbroje iden e vet deri ne fund duke menduar se ka gjithmone te drejte. Nga ana tjeter ka shume vete te cilet e stimulojne mendimin individual, duke u munduar qe njeriu te krijoj nje lloj vetbesimi dhe te mos kete frike te thote hapur cfaredo qe mendon. Ka raste kur terheqja meret si dobesi dhe se ai qe terhiqet e kupton qe ka gabuar e me ne fund kundershtari fitoi.
Nje koncept te njejte e hasim dhe ne forume apo diskutime virtuale. Duke qene se rrjete te tilla kane ne thelb diskutimin midis anetareve dhe duke perfshire tema nga me te ndryshmet, debatet jane te paevitueshme, disa here me tone te lehta dhe disa here me tone te ashpra, ku ne shkruajme dhe shkruajme pa lexuar fare tjetrin. Dhe keshtu ndjenja e se patures drejte perher ose shumicen e rasteve e kemi verejtur te gjithe.
Si mendoni, a kemi ne edukate diskutimi nedebate? A eshte ndjenja e se patures te drejte perher shenje egocentrizmi tek nje individ? A eshte me e lehte te besosh se ti ke te drejte dhe ti drejtohesh tjetrit me fjalet: kapaciteti yt s’arrin tme kuptoj mua, apo te terhiqesh te lesh hapesire nenkuptimi se mund te jesh gabim dhe personi perball ka te drejte? Cila eshte menyra me e drejte? Ju personalisht cilen rruge keni me te lehte dhe ndiqni me se shumti?

Diskutim te mbare!

descriptionRe: Te mendosh se ke gjithmone te drejte! Egocentrizem apo jo?

more_horiz
Eshte menyra per te kenaqur egon tone,por ne te vertet cdo kush qe e ben brenda vetes njeh te verteten objektive
dhe ne shumcen e rasteve ate qe arrin te bej eshte te nervozoj te tjeret

descriptionRe: Te mendosh se ke gjithmone te drejte! Egocentrizem apo jo?

more_horiz
Sigurisht qe te mendosh se gjithmone ke te drejte eshte dukuri egocentrizte. Nje person egocentrik eshte ai i cili nuk i intereson se cfar mendon tjetri, se si ndihet tjetri... ai gjithmon mbeshtetet ne pikpamjet e veta. Ktu do permendi edhe etnocentrizmin: psh. kur nje kulture te huaj e vlersojme, e kritikojme, duke u bazuar ne traditat e kultures tone. Egocentrizmi dhe etnocentrizmi na pengojne qe te njihemi me mendimet e te tjereve, qe te njohim kulturat tjera... thjesht na kufizojne ne largpamesi.

descriptionRe: Te mendosh se ke gjithmone te drejte! Egocentrizem apo jo?

more_horiz
epo nkte jet hasim me lloj-lloj njeriun
shkodranet thon "te hypt vetja nqef"
nese dikush mendon se vec ai/ajo person ka te drejt do vij nje dit qe do ndeshet me njerz me gjaknxeht e me kryenec se vetja e mendoj se nuk do perfundojn mir pa u zen qoft e me fjal

descriptionRe: Te mendosh se ke gjithmone te drejte! Egocentrizem apo jo?

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi