Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
Projekti i BE-sė, turizmi kulturor vjen nga deti

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 8th May 2008, 15:28Projekti i BE-sė, turizmi kulturor vjen nga detiDo tė jetė njė bashkim forcash pėr tė promovuar turizmin kulturor qė vjen nga deti nėpėrmjet aktiviteteve kulturore. Rrugėt antike tė Adriatikut do tė shfrytėzohen pėr tė sjellė nė kohė reale vlerat qė mbartin qytetet qė lagen nga deti Adriatik dhe mundėsitė qė ofrojnė pėr njė turizėm sa kulturor, aq edhe argėtues. Mes tyre ėshtė pėrfshirė edhe Durrėsi, ndonėse deri tani nuk ėshtė zhvilluar asnjė aktivitet nė kuadėr tė kėtij projekti qė ka bėrė jehonė pėrtej detit, atje ku ka hyrė dhe nė rrugėn e dhėnies sė rezultateve projekti "Adriatic Seaėays". Projekti ėshtė pjesė e njė programi evropian qė pėrfshin 17 partnerė, mes tė cilėve ente lokale, shoqata, institute kėrkimesh universitare italiane dhe tė vendeve qė lagen nga Adriatiku. Projekti ėshtė prezantuar sė fundmi nė San Benedeto tė Italisė. Ai bazohet nė marketingun turistik tė fokusuar te deti, kultura dhe historia. Janė 90 mijė euro tė dhėna nga Bashkimi Evropian pėr kėtė projekt tė San Benedetos qė pėrfshin dhe Bashkinė e Durrėsit, si dhe Shoqatėn e Bashkive Shqiptare. Pėrveē njėsive vendore italiane qė lagen nga Adriatiku, si Peskara, Ankona, Bari, Emilia Romana etj., dhe katėr institucione italiane kėrkimi, projekti ka si pjesėmarrės edhe katėr vendet e Adriatikut Lindor: Shqipėrinė, qė prezantohet nė projekt me Durrėsin dhe Shoqatėn e Krerėve tė Bashkive; Kroacinė, qė prezantohet nga Fakulteti i Ekonomikut dhe Turizmit; Bosnjė- Hercegovina, me komunat e Mostarit dhe Neumit, si dhe Bari i Malit tė Zi. Secilit pjesėmarrės i ėshtė kėrkuar nga organizatorėt qė tė realizojė aktivitete kulturore, kėrkime historike, takime etno-gastronomike pėr tė prezantuar sa mė mirė vlerat qė mbart qyteti, vendi qė pėrfaqėson. Paketa tė plota turistike qė prekin vendet pjesėmarrėse po realizohen pėr tė tėrhequr sa mė shumė turistė drejt kėtyre vendeve. Ndėr aktivitetet e organizuara nė Itali, ėshtė menduar dhe pėrcjellja e aventurės qė ofron deti dhe njerėzit e tij. Ditėn e shtunė, mė 3 maj, ėshtė parashikuar njė zbarkim piratėsh nga anija nė Portin e San Benedetos dhe qė "frikshėm" do tė futen nė qytet pėr ta pushtuar atė. Nxėnėsit e shkollave tė qytetit janė bėrė pjesė e lojės. Ndėrkohė gjithēka do tė finalizohet nė qershor me njė aktivitet tė madh nė Ankona, ku do tė paraqiten tė gjitha paketat turistike, tė cilat synohet tė bėhen pjesė e punės sė pėrditshme tė agjencive turistike gjatė kėtij sezoni turistik, por edhe tė turistėve tė veēantė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi