Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
HISTORIA DHE ARKIOLOGJIA E VLORES

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 8th May 2008, 16:24

*
POPULAR

HISTORIA DHE ARKIOLOGJIA E VLORES
Shqipėria ėshtė shpallur e pavarur nė 1912. Vlora ka qenė qytet i parė qė ka bėrė tė valvidet flamuri pėr herė tė parė nė Shenjė tė lirisė. Vendet me rėndėsi arkiologjike Aulona, Antios (qytet i Orikumit) teatri antik, kėshtjella e vjetėr e Kaninės qė eksiston nga periudha e Skėnderbeut, Stadiumi i plocės, manastiri Santa Mary i Svėrnecit.
BESIMI FETAR
Eksistojnė dy besime fetare: kisha ortodose dhe kisha katolike, si dhe xhamia e Plumbit.
KULTURA DHE EDUKIMI JANE SHUM TE ZHVILLUAR NE VLORE
Nė Vlorė janė shum shkolla elementare si dhe tetėvjecare dhe pėr mė tepėr edhe shkolla profesionale si,shkolla e Musikės, Industriale dhe ajo Mjeksore ndodhen edhe universitet "Ismail Qemali" Akademia e marinės dhe shkolla e lart e Aviacionit.
FOLKLORI VLONJAT ESHTE ME TE VERTET I PASUR
Ndodhen grupi i Vranishtit, i Lapardhas dhe grupi polifonik Laberia.
ARTI ESHTE ME I DASHUR PER VLONJATET
Kur visiton Vloren shikon teatrin, diskoteke musik te grupeve te lehta e musik popullore, polifonieke dhe musik klasike.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 8th May 2008, 16:30

EHHH JEMI QYETET TAMAM NE ...JO ASHTU KOT...KEMI SHUME VLERA.... Very HappyShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 8th May 2008, 16:31

E ate qe e keni e keni.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 18th April 2016, 11:13Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 18th April 2016, 11:13Shiko profilin e anėtarit


#6

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi