Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


XHevahir Spahiu

Share

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
GRI...

Qielli eshte gri
Toka eshte gri
Gri dhe puthja

Buka s'ka ere
Era s'ka ere
S'ka ere lulja

Endrra eshte gri
Gjaku eshte gri
Gri dhe zjarri

Molla s'ka ere
Uji s'ka ere
S'ka ere bari

Moti eshte gri
Shpirti eshte gri
Gri dhe kenga

Era pa ere
Buka pa buke
Pa zemer zemra

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
VIJA TË BARDHA...

Vija te bardha para
Vija te bardha prapa
Vija te bardha majtas
Vija te bardha djathtas
Vija te bardha
Ma nxite jeten!

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
MIKU IM...

Kisha menduar te shkruaja
nje kenge triumfi per ty..

Po ti e paske humbur, miku im.
Si ai qe goditet papritur me grusht
dhe syte i erren,
si ai qe bie ne lume befasisht
dhe fryma i merret.
Ku shkoi veshtrimi i kthjellet,
c'korba e hane
dhe c'heshte e helmatisur t'u ngul
ne ballin e endrres pa ane?
Cila fjale,
cila kohe,
cili zot
te beri te flasesh me vete?
Humbamenoja im,
i pagoje si sendet.
T'u fashit sic fashitet nje zjarr
hakerrimi
e ti - luan i pajete ne xhungel;
era pergjon
sa te kthehesh ne fluger.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
PEZULL...


Ka muaj qe duart s`me punojne
dhe koka me ben dimer tej e tej;
s`e di se nga me vijne dhe ku shkojne
ca akuj kallur tinez neper dej.

Cdo dite gishterinjte i flasin nikotines
ca fjale uloke...dhe...sot ashtu...si...dje;
aq sa je gati me grusht ti biesh pasqytes,
fytyren tende ta rrezosh perdhe.

Mungesa e vetmise me ka munduar
tani i vetem ndigem si ne morg;
ne se pershesh me kocka me kane shtruar
as korbit vete une nuk i ndolla kob.

Ngre kurthe dite-nata;dimer-vera
shtrigon,mpreh thikat;c`beselidhje e zeze!
Pas cdo rrenoje iluzionesh, era
fryn,o njeri , mbi ty si mbi varreze...

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
UDHETIMET E MIA...


Do ta shaloj rene
te shkoj mbi malet e mia,
po deshen shi, t'u derdh pika lotesh.

Do ta shaloj kalin
te ndiej shijen e eres
kur dashuria me pret.

Do ta shaloj lumin
te me coje ne det,
te mbaj mbi vete anijet.

Do ta shaloj pemen
mos pikellohet pa zogjte,
rrenjet t'i ngulen me thelle ne toke.

Do ta shaloj edrren
pa yzengji dhe pa fre,
te me coje tek e nesermja.

Do ta shaloj kengen,
zot i saj, rob i saj, c'ti kendoj
levizjes dhe nga pika e vdekur.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
VAJZE E BUKUR...

bora e bardhe ,e bardhe pas xhamave,
ne kafe "Tirana" hyre,
ti e rralla si debora
qe ne Tirane bie.

Vajze e bukur,si vajze e dashuruar,
qofsh e dashuruar dhe prej meje,
prej syrit tend
lulezojne dhe sendet.

Ekspresi gjallerohet
e gjthcka behet sy.

Ne tavolinen e fundit
dy pleqve kafja po u ftohet.
Te shikojne ty.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
REKUIEM PER OREN 6...Ora 6
Akrepat si dy krahe te hapur qe presin
dhe ti s'po vjen
ti s'po vjen as ne 6 e nje minute
ne 6 e dy minuta vetmia ish me mua
une isha me vetmine ne 6 e tre minuta
ne 6 e kater bota ishte po ajo
6 e pesa i ngjante 6 e gjashtes si dy pika uji
6 e shtate, 6 e tete, 6 e nente, 6 e dhjete
Ti s'po vjen
S'po vjen
S'vjen
ne 6 e pesembdhjete
hodha syte si dy vetetima ne fushen e ores se qytetit
akrepat u thyen si dy krahe te nje zogu
qe s'ekziston

Une mora pikellimin per dore
dhe ika

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
NATA E VITIT TE RI...

O zemra ime, o vetmi,
te pime sonte, gjithsesi.

Nje mall, nje dhembje dhemb atje
ku jemi dhe nuk jemi ne.

Pas muresh koke me koke kurthojne
harrimin e harrimit tone.

Po qofte ne Dajt a Monparnas
nje shishe vere te ndjek pas.

Sa vlen nje gllenjke e saj nuk vlen
as fama, as froni qe shkelqen.

E tha s'e tha Omar Khajami,
stacioni i fundit: Varri i Bamit.

O zemra ime, o vetmi
Te pime sone, gjithesesi..

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
VJESHTA E TRETE...

Debora ende pa rene
ne vend te nates
ne vend te cative
eshte zemra
Zemra ime qe thinjet...

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
HARRIMI...

Tha fjalen e pare
prisja te dyten,
tha fjalen e dyte
kerkoja te paren...
tha fjalen e trete
i harrova te tria .

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
SONTE...

Jetoj brenda syve te tu,
ne syte e mi ti ke shtepine.
S'jemi vetvete,
secili eshte tjetri.
Vera ime ka dy skaje:
njeri ne pranvere, tjetri ne vjeshten tende.
Ti hyn ne te djeshmen time,
humb rrugen si ai qe ka humbur kujtesen.
Une hyj ne te ardhmen tende,
humb rrugen si ai qe ne pyll s'ka kaluar
asnjehere.
Sa do te doje te kishe ne duar te djeshmen time!
Sa do te doja te kisha ne duar te ardhmen tende!
Ke te pyes? Cilin yll? Cilen kohe?

Per te djeshmen time ti mund te pyesesh
nje lume,
do lisa, nje dem,
edhe varrin,
varrin e nenes.

Krejt e kote.
T'i leme pyetjet. Pyetjet le te marrin nje sy gjume.
Sonte jemi vetem e sotme.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
KOSOVARJA...


Ne hyrje te shekullit te njezete,
nxoren ne banke te akuzes
nje malesore te thjeshte.

Ajo pas hekurave te burgut kishte pyetur:
- Perse?
Ata i thane:
-Sepse...
Ajo ne gjyq:
-Perse?
Ata:
-Nje here ke thene se...

Sy te habitur
Ne sallen e tymte,
- Perse? Jua them une,-
tha ajo me ne fund.

Dhe zbuloi veshjen e varfer te saj,
sikur te zbulonte nje thesar:
jeleku i kuq,
xhubleta e zeze!

- Ja, per keto me denoni,
ju te nje toke tjeter!

Ne salle u shpalos
trupi i saj:
nje flamur kuq e zi.

Dhe zemra ne flamur
si shqiponje levizi.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
FERRPARAJSA...

Pa pike pezmi vdes qysh neser
po fundja fatit pse t'ia prish
Pushtoma shpirtin, vere e vjeter,
me lidh me pranga perendish.

Shkelqen parajsa permatane,
s'ka ferr e terr e tmerr pa fre,
se nga te gjithe qe shkuan e vane
asnje s'u kthye prape mbi dhe

Por cfare merzie e perzishme
rrafshire e botes n'ameshim!
Pa pabesi te befasishme,
pa nje perplasje, nje tundim

M'u ndiz ne deje zjarr i pare,
me prush e afsh me perkedhel.
Nje mije demone ta heqin zvarre,
i zmbraps ky dufi yt rrebel!

Me yjet flet kur pret vetem
ne ferrparajsa gjithesish.
Plugoma shpirtin, vere e vjeter,
te thyej pranga perendish.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
DASHURI E NDALUAR...

Leshoje drerin Artemide.
Harkoje harkun,shigjeten shigjetoje,
piken e lotit qe shket nga syri i drerit,
nese te ngushellon,qelloje.
Leshoje drerin Artemide.
Se dashuria ka uri,
dhe vjeshta,vjeshta e llahtarisur
ve kujensi te jete ne zi.
Shigjeta e nisur kurre s'kthehet pas
dhe mosha s'eshte gafore qe shkon praptas.
Klapite e lindjes te tmerrojne?
Rreshqit,rreshqit ne siperfaqen e jetes,
gjahtare e vetvetes.
Mbi koken tende rri mberthyernje cerdha gjysmehene,
nen driten e sajne kopsht te Luksemburgut,
pellumbat dashurohen gjersa cmenden.
Leshoje drerin Artremide
dhe mos e nis ate shigjete.
Sorkadhja veshur me te zeza,
kah mot pas blirit pret.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
EJA TË VDESIM E DASHUR...

Eja te vdesim, e dashur,
shpenzimet e varrimit i merr persiper shteti,
a s'e degjove ne TV si kryelajm?
Eja te vdesim, e dashur,
s'ka rendesi ne rron si rob a zot,
arkivoli eshte gati,
dy metra vend gjithashtu,
makine e funeralit,
kurora me lule artificiale: te kuqe, te bardha, blu.
Eja te vdesim, e dashur,
c'na duhet kjo jete,
e rendesishme eshte te vdesesh si zotni;
mbylle TV-ne,
te vdesim qysh tani.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
QEN I RRAHUR...

Ketu jam i huaj
ndonese dikur kam qene si i shtepise.
Midis dy stinesh, si midis gureve ka hyre tinezisht
nje shtrese akulli
qe mbyll si izolant cdo mirkuptim.
Ketu jam i huaj,
permasen qe s'e pata e djeshmja s'ma pranon;
ne rruge ka te tjera peme,
ne dhome qarkullojne te tjere zera,
permbi cati pellumbat jane te tjere,
nje re mbi krye me thote: je i huaj...
Te ulerish?
Eshte pak.
Atehere vjen platitja,
mbi balle ngulet hija si gur varri.
Me mire ik si qen i rrahur,
i rrahur nga vetvetja e dikurshme
qe nuk te njeh kush je.
Packa se dje ke qene si i shtepise,
i huaj, sot po iken nga ky dhe.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
BABAI...

Naten
kur bota fle
dhe deti pertyp pendimin per marrezite e dites
kur pulebardhat ne skajet e kujteses klithin
dhe yjet – sy qe s'mbyllin sy –
ne heshtje zene e fiken
del nga shushama
dhe shalon nje kale
shkel mbi asgjene
dhe qaset ne rrethina

S'eshte Kostandini i vetem. Eshte babai.

Askush s'e sheh dhe nuk e njeh askush.

Lidh kalin ne nje gardh me rreze hene
shkund balten dhe avitet ne driatare
prane gjumit te femijeve
Zgjat doren, i mbulon me nje velenxe
se shohin endrra dhe endrrat mund te ftohen
Nje lemsh me brenga befas ia ze fytin
po kollen mban
femijet mund te zgjohen
Sikur te ngrihen e t'i kerkojne buke: ai
prej kohesh i ka harrruar perrallat

Si heshtje del
merr udhen drejt baneses qe nuk ia ze askush
me sy i flet Karontit, pa u ndjere
mos pikelloje te vdekurit e tjere
Ah, shpirti i tij ia mbushi zgavrat e qiellit
vec trupi eshte atje
ne preher te nje nate te nendheshme
……………e vetmja nate pa yje

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
FATI KORB...

Bie po gjumi s'me ze:
Dita gdhin apo s'gdhin me?

Nata nxin e ndjell fatkob
Korbi fat e fati korb

Ca me thonj e ca me kame
Hapet varri
Nen krrokame

Varr qe rron kur rrojtjen bren
Dites driten ia rremben

Bie po gjumi s'me ze:
Dita gdhin apo s'gdhin me?

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
ORA...

Apartament i zakonshem. Kati i dyte
Udha e trenit.

Mbi parvaz;
Tik-taku i ores;
Mbi krevat
Tik-taku i zemres
Gjoksi yt i ngrohte, dallgezues,

Koka ime mbi te
Koka, koha, ora, zemra
Nje

C'rreh aty?
C'murmurit, c'gurgullon, c'oshetin?
Cila ere? Cili lume?

Ora, koha
Zemra, jeta
Koha tek zemra,
Jeta tek une

Ti, toke e lire
Ti liria ime e pushtuar
Nga dashuria
Kur s'te kisha,
Kujtoja se lulezoje ne ndonje planet tjeter
Te dua aq sa me duket
Sikur do te vdes neser

Mbi krevat
Tik-taku i zemres
Mbi parvaz
Tik-taku i ores

Udha e trenit.
Kati i dyte. Apartament i zakonshem

Nje molle u fik.
Permbytje mbi dhe

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
AGIM SPAHIUT...
(Poetit dhe mikut)

Pikellimin s’e ve dot ne gjume
Endrra e humbi qiellin pa skaj
Dora mbledh frute dhe syte pasione
Druret flakerojne ne blerime te vdekshme

Nje tjeter qiell endrre
Nje tjeter dhe zemre

Nata me kot ndreq catine e rrezuar
Ne c’vise vertitesh?

Me shkruaj.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi