Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


XHevahir Spahiu

Share

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
BRIRËT E DEMIT...


Dikujt tani mund t'i kujtohet e dashura,
dikujt nena.
Mua nje dem i zi me kujtohet
me briret si dy gjysmehena.

Demi nen qiell nje nderkryerje e bukur,
briret mbi koke si mbi shkemb ishin ngulur.
E doja shume;
sidomos shume ia doja briret,
krenaria e qeve, mendoja une.

Por nje mbremje te hidhur, te zymte,
nje dore e cartisur u ndeh;
mori sharren dhe briret e demit
i hodhi si drure perdhe.

I mora te dy gjysmehenat,
lotet naten m'i ndriten mbi buze.
Prej brireve ku flinin vikamat,
si qepalle dridhej qielli pa fund.

Dikujt tani mund ti kujtohet e dashura,
dikujt nena.
Nje dem ne kujtese vertitet,
ne duar dy gjysmehenat.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
TAKSITË E SË DIELËS...


Ne stacionin prane pishave, kete nate me shi,
ne heshtje po clodhen njezet e shtate taksi.

Neser perseri mbi qytet do te shkasin,
si shiu mbi pardesyne time bojekafe.

Po c'rruge, valle, i presin? Dhe c'endrra shikojne
taksite qe flene zbuluar nen neone?

Mes gjumit te hekurt u ferferijne reflekse
te jeteve qe neser si rruge do te pleksen.

Ne ca do te hipin dashurite e ndershme,
do te qajne ne te tjerat viktimat e mbleseve.

Po ta dija ne cilat taksi hipin lotet,
trupin tim barrikade do ta vija nen rrotat.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
DHELPRAT...


Nje mbremje shikoja selvite:
te derdhura,
te hijshme.

Po befas m'u duk
se nen toke ishin fshehur dhelpra
dhe era jashte u perkulte bishtin...

C'm'u kujtove ti, bote e dhelprave?

Ndoshta pse selvite jane mbjelle
prane idhujve,
prane tempujve!

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
TË JESH ME TY...

Te prekesh heshtjen tende sic prek nje send,
te shohesh thelle ne ata sy,
ku dashuria hepohet si anije
e te mos duash te jesh perhere me ty?

Te ecesh me krahun mbi supet e tua
e te harrosh oshetimen e kalter,
limonat mbi krye,
peshkarexhat si zjarre te nates?

Te jesh me ty,
tok me ty te qeshesh
e mos kuptosh se si perpiqet deti
te dale jashte guaskes se vetvetes?

Te jesh me ty?

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
NË MAJË TË MALIT...

Ketu ne maje te malit
ku vetem lisat s’me braktisin
dhe fletet e tyre fatin me tregojne,
ketu ku ujrat jeten nisin
dhe s’dine se ku shkojne,-
jam are e vetmuar e veres se thate,
gjuhe e prere ne gojen e heshtjes se gjate.
Sa prane Zotit
Prej Zotit i harruar.
Per nje trokitje,
t’i fal, o udhetar,
te gjitha c’kam fituar.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
EDHE PËR TY...

Me ka mbetur pak urrejtje
edhe per ty,
me ka mbetur pak dashuri
edhe per ty.
Dy jane ato,
edhe ne jemi dy.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
BUKA JONË E PËRDITËSHME...


Ti erdhe prane dhe me the:
Ta hengra zemren!
Une mbylla syte
dhe shpleksa endrren.
Shoh si pergjaket zemra ime
ne buzet e tua prej mishi dhe drite.
Te befte mire, e dashur.
Po tani, tani a s’me thua
pa zemer, si mund te te dua?
Ti the dy fjale,
hodhe nje gur:
Ta hengra zemren
dhe une i pergjakur numeroj
rrathet e endrres.
E di: zemra ime
zemren tende e ka bere cope e cike,
kullon gjaku prej saj
si kokrrat e sheges, pike-pike.
Ti the: Ta hengra zemren,
kur une fatziu e kisha sosur tenden.
Ishte koha e zise
dhe zemrat na u bene buka jone e perditshme.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
DITËLINDJA E HYJNISË...

Ca duar te padukshme
zbuluan nje statuje hyjnie

As qante
as qeshte
as fliste

Druret arkeologe rrudhat perkulen
te gjenin moshen pa moshe te statujes

Pluhuri binte pazeshem nga kurmi
si bore tretej mjegulla

Statuja kish lindur
diten e frikes se njeriut
nga vdekja


***

te zgjatesh doren
e te keputesh mollen

te hedhesh kemben
e te perçikesh henen

te nisesh syrin
e te perkryesh yllin

te shkulesh zemren
e te pergjakesh endrren

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
LUTJE...

Përpara tymit
harroj zjarrin

Përpara puthjes
harroj dashurinë

Përpara lules
harroj aromën

Përpara hingëllimës
harroj kalin

Përpara emrit
harroj njeriun

Më vini përpara orën
të harroj kohën

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
URIM PËR VITIN X...

Nese me pyet:
Si qe ky vit qe shkoi?
Te pergjigjem:
I zi.
Ky vit qe vjen
O Zot se s'te besoj
Ne mos i bardhe
Te pakten qofte gri.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
Shembja e nje nate dashurie


Ktheva koken, mbajta hapat:
binin tjegullat, binin traret,
binte qielli i nje nate dashurie.

Atje mbi papafingo, prane yjeve e pata puthur,
shemben yjet tani, behen pluhur.

Dritare s'ka, ka sy te zgavert,
s'ka mure me plasaritje te etshme,
skelete fjalesh ne gjysmerresire,
skelete enderrash, premtimesh te neserme.

Ngrihet tymi si nje mjegull e bardhe,
nje grusht eshtrash te nje nate germadhe.
Ne cep te rrenimit
dy burra po pine qete-qete cigare.
Ej, ju atje! Nuk degjoni si ulerijne brenda meje xhindet,
edhe pak e llava do te dale jashte meje si tek vullkanet.

Mos u kthe ne kujtim, i thashe
mos u kthe ne harrim, me tha;
botes i falem nje nate dashurie
dhe kjo s'eshte pak.

Nje nate. Dhe çfare nate!
Dora mbi sup,
hena mbi mal,
qielli i kalter i botes mbi krye...

Mbajeni, mbajeni!
Ajo po bie...po bie....

Dhe ishte nje nate e paemer,
siç ishin te paemert yjet.

Kini meshire, mos e shembni ate nate!
Eshte renkimi im apo klithma e saj?

Kini meshire, kini meshire!
Ajo ishte nje nate dashurie
qe kurre s'duhej te kish gdhire.

Kini meshire,
ne mos po atje nen gure,
nen peshen e nates se shembur do te shembem,
i vrare jo nga urrejtja, po nga dashuria,
qe, perjetesisht quhet dhembje...


descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
Humbje


Kisha menduar te shkruaja
nje kenge triumfi per ty..

Po ti e paske humbur, miku im.
Si ai qe goditet papritur me grusht
dhe syte i erren,
si ai qe bie ne lume befasisht
dhe fryma i merret.
Ku shkoi veshtrimi i kthjellet,
c'korba e hane
dhe c'heshte e helmatisur t'u ngul
ne ballin e endrres pa ane?
Cila fjale,
cila kohe,
cili zot
te beri te flasesh me vete?
Humbamenoja im,
i pagoje si sendet.
T'u fashit sic fashitet nje zjarr
hakerrimi
e ti - luan i pajete ne xhungel;
era pergjon
sa te kthehesh ne fluger.

A thua je i teri i humbur?
Shikome ne sy!

Kisha menduar te shkruaja dikur
nje kenge triumfi per ty...

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
Emigrant


Iku dhembja thane,
Iku llumi,
llumi ne fund te filxahnit,
Dhe fjala mori dhene....

Po kafene, kush e piu kafene?

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
Nata e vitit te ri


O zemra ime, o vetmi,

të pimë sonte, gjithsesi.

Një mall, një dhembje dhemb atje

ku jemi dhe nuk jemi ne.

pas muresh kokë më kokë kurthojnë

harrimin e harrimit tonë.

Po qoftë në Dajt a Monparnas

një shishe vere të ndjek pas.

Sa vlen një gllenjkë e saj nuk vlen

as fama, as froni që shkëlqen.

E tha s'e tha Omar Khajami,

stacioni i fundit: Varri i Bamit.

O zemra ime, o vetmi

Te pime sone, gjithesesi..

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
Sonte


Jetoj brenda syve te tu,
ne syte e mi ti ke shtepine.
S'jemi vetvete,
secili eshte tjetri.
Vera ime ka dy skaje:
njeri ne pranvere, tjetri ne vjeshten tende.
Ti hyn ne te djeshmen time,
humb rrugen si ai qe ka humbur kujtesen.
Une hyj ne te ardhmen tende,
humb rrugen si ai qe ne pyll s'ka kaluar
asnjehere.
Sa do te doje te kishe ne duar te djeshmen time!
Sa do te doja te kisha ne duar te ardhmen tende!
Ke te pyes? Cilin yll? Cilen kohe?

Per te djeshmen time ti mund te pyesesh
nje lume,
do lisa, nje dem,
edhe varrin,
varrin e nenes.

Krejt e kote.
T'i leme pyetjet. Pyetjet le te marrin nje sy gjume.
Sonte jemi vetem e sotme.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
Nata e vitit te ri


O zemra ime, o vetmi,

të pimë sonte, gjithsesi.

Një mall, një dhembje dhemb atje

ku jemi dhe nuk jemi ne.

pas muresh kokë më kokë kurthojnë

harrimin e harrimit tonë.

Po qoftë në Dajt a Monparnas

një shishe vere të ndjek pas.

Sa vlen një gllenjkë e saj nuk vlen

as fama, as froni që shkëlqen.

E tha s'e tha Omar Khajami,

stacioni i fundit: Varri i Bamit.

O zemra ime, o vetmi

Te pime sone, gjithesesi..

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
Sonte


Jetoj brenda syve te tu,
ne syte e mi ti ke shtepine.
S'jemi vetvete,
secili eshte tjetri.
Vera ime ka dy skaje:
njeri ne pranvere, tjetri ne vjeshten tende.
Ti hyn ne te djeshmen time,
humb rrugen si ai qe ka humbur kujtesen.
Une hyj ne te ardhmen tende,
humb rrugen si ai qe ne pyll s'ka kaluar
asnjehere.
Sa do te doje te kishe ne duar te djeshmen time!
Sa do te doja te kisha ne duar te ardhmen tende!
Ke te pyes? Cilin yll? Cilen kohe?

Per te djeshmen time ti mund te pyesesh
nje lume,
do lisa, nje dem,
edhe varrin,
varrin e nenes.

Krejt e kote.
T'i leme pyetjet. Pyetjet le te marrin nje sy gjume.
Sonte jemi vetem e sotme.

descriptionRe: XHevahir Spahiu

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi