Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Poezi nga Eva Sotiri

Share

Shko tek faqja : 1, 2  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

#1

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 28th April 2008, 17:51

Trokit !!....


E ndjen se jemi larguar?

Nuk vjen mė nė orėt qė vije!

Por vargjet pak mė tė rralluar

Zemrės i veshin dritė-hije ..!Ti jo nuk e di se si unė

Nė ēdo ēast veē ty tė kėrkoj.

E ndjej kur ti je nė furtunė,

Trishtimin me ty pėrjetoj…Mė thuaj nėse si mė parė

E ndjen se ē’mendoj unė tani!

Dėrgomė njė tingull, njė fjalė

Trokit dhe kur unė heshtur rri…!

#2

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 28th April 2008, 17:51

Si nje i ikur ėndrrash


Me tik – takun monoton e fatalist
Tė saj,
Koha mėrgon kėrcėnueshėm
Tė fundit takim…!

Nė kėtė largėsi akullnajash
Tė asaj dite me sot,
Ku herė ngrenė koken e herė zhyten thellėsive,
Copėra Dielli e buzėqeshjesh,
Copėra mjegulle e lotėsh,
Filozofimesh tė boshatisura
A klithjesh proverbiale –
Ti mė pervijohesh
Si nje i ikur ėndrrash
Mes njė bote qė tė kthen veē shpinėn,
Mes ajzbergesh dritherues dhe pa jete.

Mos prit mė…
Eja!
Sikur gjithė jetėn tė endeshe
Aerodromeve,
Stacioneve gjithfarėsh tė botės,
Do t’ja vlente qė njė ditė
T’iu arratiseshe veshtrimeve
Akulluese dhe boshe,
Si shatėrvane pa ujė…

Do t’ja vlente tė vije sėrish
Nė Botėn e Zemrave qė tė presin…
Do t’ja vlente regėtima tronditėse
Bashkė me lotin e ngrohtė
Qė buron Jetė dhe Dashuri!

#3

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 28th April 2008, 17:52

Nje zemer....!


Ne ditet e ngopura
me shoqerira te paverteta;

Ne ditet e mbushura

plot thashetheme moderne

per pasione personalitetesh

a per deshtime qeverish;

Ne ditet e marra, kur te duket me kot
se je dashuruar;

Nder dimrat fals
a verat e rreme;

Ne koridoret e merzitshme te sekondave,
ku shpesh akullon kotesia;

Ne oret stresuese,
kur larvat te duken gjarperinj;

Ne castet makabre,
kur tangerlleku fsheh emocionin;

Ne heshtjen e lige,
tamam kur duhet te flasesh;

Eshte mire te shikosh pak qiell
jo artificial...!

Eshte mire te degjosh
nje fjale te vertete...!

Eshte mire te te perqafoje
nje zemer si e jotja...!

#4

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 28th April 2008, 17:53

Kujdes nga ajo “urrejtje”…


Ata tė dy urrehen, qetėsine mos ja u prish

Dhe mos ndėrhy nė mes tyre tani!

Koren e plagės sė urrejtjes mos e gėrvish!

Dikur mund tė ketė qenė dashuri…


Me fjalė tė kota atyre mos iu drejto!

Shmangu mė mirė, mos bėj zė!

Nga muret e ndarjes - kėshtjellė, mos u gabo!

Do ketė padukshmėrisht porta nė tė.


Nė rrėnoja fjalėsh tė zymta, trishtuese ngujuar,

Mos mendo se i gjen domosdoshmėrisht.

Mė mirė vėr re - nė shikime mos janė pėrqafuar!

Urrejta qė ne perceptojmė mbart ndjenja pafundėsisht.

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 28th June 2008, 22:06

Gjyshes time


Ishte seē na ishte nė njė kohė...!
Kėshtu i nisje pėrrallat, gjyshja ime
dhe unė me ėndje zhytesha nė to
e rendja bashkė me ty nėpėr rrėfime.

Ti mė tregoje, e ėmbla gjyshja ime,
plot historira trimash atdhetarė…
Me magjepsje me kenget dhe shkrimet…,
pastaj pėr ēesmat qė pikonin ar…

E mengadalė, plot pėrkėdheli,
dorėn e plakur mė vije mbi kokė.
Unė qeshja, siē qeshin fėmijėt
dhe tė puthja nė tė bardhat flokė.

Edhe sot, prapė fjalėn tėnde dua,
ngrohtėsinė e zemrės, sytė e tu…
Je nė shpirtin tim, gjithmonė me mua,
megjithė boshin qė mbeti kėtu…Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 7th July 2008, 19:00

Kur nuk te takova…


Une nuk isha, ndersa ti derdhje lot,
Dhe lotet e qiellit binin mbi ty.
Shpirti me thyhej, sa shume s’e them dot,
Ne naten qe shtrihej ngadale mbi te dy.

Mungova, isha atje ku nuk doja.
Trishtuar, me duhej te recitoja gezim…
Nuk shihja as yje, as henen kundroja,
Teksa doja te rendja ku ish shpirtin tim.

Me mire, ndoshta, qe me lot nuk te pashe,
Me mire qe dhe ti me lot s’me pe mua.
Ne enderr me dhimbte, me vriste, pa fjale
Ajo largesi nga zemra qe dua.

Ne diten qe erdhi, nje diell me shihte
Trishtueshem, sikur te me thoshte me fal,
Qe s’u be aq i nxehte, sa te tera t’i shkrinte
Malet dhe rruget qe neve na ndane…Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 12th July 2008, 21:55

Nje kenge per ne te dy…

Sa here qe jemi bashke ti me thua
Se do me rrembesh gjithe ngrohtesine
Dhe ta mbash me vete
Per ta pasur dikur, nese i ftohti te rreshket neper shpine.

Sa here qe te takoj ti me thua
Se do rrembesh aromen e flokeve te mia
Per ta mbajtur brenda teje
Sa here qe te duhet te enderrosh…

Sa here qe te shikoj ti me thua
Se do ta marresh driten e syve te mi
Dhe do ta ruash ne zemren tende
Per te bere drite kur jeta te jete e erret..

Kur te jemi bashke
Une do rrembej gjithe rrahjet e zemres tende
Dhe me to do te ndertoj krahet e nje fluture
Qe te rrije me mua dhe te me tregoje per ty…

Kur te jemi bashke
Do te te dua dhe vetem do te te dua
Dhe gjithe kjo dashuri do jete
Me e bukur se gjithe endrrat e gjithe te dashuruarve.

Kur te jemi bashke
Nga cdo enderr do ēele nje lule
Nga cdo lule, nje fole dashurie,
Nga cdo fole, nje kenge per ne te dy…Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 13th July 2008, 22:14

Me mungon e tashmja…mungon e tashmja qė po jetoj

Ēuditerisht pa logjike, gėrshetohet me kujtesėn
Dhe sė bashku falsifikojnė dhe e zhbėjnė
Realitetin.

Cilat ngjarje sėrish do tė pėrcaktojnė
Pjesėmarrjen tonė nė kėtė jetė?
Cila karikaturė pasioni do tė imitojė
Dashurinė?

Habitem me shpejtėsinė e kotėsisė
Nese ndihemi mė tė plogėt se breshka.
Mė tė palėvizshėm se mali.
Nė praninė e matematikės sė ndjenjave?Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 10th August 2008, 14:37

Ndryshe

Ndryshe, sot gjithshka eshte ndryshe..,
Alternuar neper jeten drite e terr,
Tjeter eshte shikimi edhe puthja.
Tjeter, nje mendim qe rrugen merr.

Ndryshe…! Ti ke hyre ne zemren time.
Nuk e di se si, nga c’porte valle
Dhe cdo mates, busull humb kuptimin,
Si ta dija qe do ndjeja kaq shume mall!

Ndryshe vjen mengjesi, perkedheles,
Tingujt ndryshe rendin si ujvare...
E gjithe jeta si cdo dite merr rrjedhen,
Por … asgje nuk eshte si me pare…Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 10th August 2008, 14:43

Zoti, Unė dhe Ti…

Sa larg! Ndoshta gjithmonė mes nesh ka qene kjo largėsi
dhe ndoshta fare kot na dehu ideja e marrė
se ishim prane te dy.

Jam larg! Nė ndjenja e mendime as unė nuk di se ku.
Ndoshta dhe fare pranė kur ty tė kam qėndruar
s’kam qenė aspak kėtu.

E ku ėshtė pikėthyerja? Nė cilat labirinte ngeci ndonjė vėshtrim?
Mes gjithe fjaleve te embla, mes tingujsh, peshperitjesh
Nje thirrje a takim?

I lashti ligj i botės ėshtė kthyer mbrapsht rrėmbimthi.
Vetė Zoti sofrėn shtron…
Dhe ne si dy tė mjerė i shesim tangėrllik
Si Papė apo Cambronne.

Dhe s’kemi frikė fare, por rrahim krenarė krahėt
Prej parafine bėrė.
E Zoti buzėqesh kur na sheh majė kalit.
S’le diellin tė na zėrė...

Qė krahėt mos na shkrijnė dhe me ndriēim qiriri
Mos biem pėrmbi dhe.
Na lė tė ndjejmė dhe pak tė Bardhėn Dritė tė Qiellit,
paēka se s’ėshtė pėr ne.

Dhe prapė qėndrojmė larg, me mijra vite dritė,
ndonėse kaq tė vetmuar
e Zotit zemėrmadh i shesim tangėrllik,
me zemrėn tonė tė shuar.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 10th August 2008, 14:57

Kjo jam unė…

Tinguj dashurie,
kurajė para vdekjes.

Nevojė pėr ėndrrėn,
gėzim pėr jetėn…

Liri nė tė vrapuar,
pasion nė tė kėrcyer.
Foshnje nė tė qeshur,
mistike nė lutje…

Trishtim, xhelozi,
dhurim, pėrkatėsim, dėshirė…
Tė mos dish se ē’tė bėsh…
tė bėrtasėsh a tė qash…

nė trishtimin e njė gjesti,
nė kuriozitetin e njė vėshtrimi,
Tė dashurosh pa kuptuar,
Tė urresh pa dashur…

Tė jesh e ėmbėl dhe e fortė,
grua dhe fėmijė njėkohėsisht…..Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 10th August 2008, 23:13

Qyteti, mbrėmja, unė dhe ti.

Tė bukur, tė lumtur, tė lodhur, tė zhveshur..,
qyteti, mbrėmja, unė edhe ti.

Aroma e pėrzierė e flokėve,
ngjyra e syve tė tu, reflektuar nė sytė e mi.

E kujt ėshtė kjo zemėr qė kaq shumė rreh
mė fort se frymėmarrja dhe zėrat tanė?
Ėshtė e jotja, e qytetit a e mbrėmjes,
apo ndoshta e imja me tingull kėmbane?

Nuk e di ende ku mbrėmja mbaron
dhe ku fillon qyteti me zemrėn e tij.
Nuk dalloj nė jam unė kur mė pėrqafon.
a je ti qė pushon brenda syve tė mi…Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 25th August 2008, 23:30

Sikur njė ditė…

Sikur njė ditė tė mos jesh mė nė jetė
ēdo tė bėhesha vallė?

Ē’metamorfozė tmerri do tė pėsonte
trupi dhe shpirti im?
Ē’hije monstruoze do tė pėrpinin
diellin…?
Ē’fuqi e paimagjinueshme,
cila perėndi e plotfuqishme
do niste tė belbėzonte enigmėn e tė duruarit
tė mosqenies tėnde…?Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 17th November 2008, 15:32

Vjeshta

Me zbehtesine e zymte te gjetheve qe thahen,
Me ngjyren gri te qiellit mes reve qe shperndahen,
Me nje kujtim te bukur, ketu ne zemren time,
Me shira te rrembyer, me erera e gjemime,
Ja vjeshta po afron.

Me nje petale loti ne cep te syve rene,
Me nje pende dallandyshesh neper shtegetime lene,
Me nje fjale dashurie mbuluar me mister,
Me mall e nostalgji per Diellin ne pranvere,
Ja vjeshta po renkon.

Kur era vershellen mbi xhama dhe troket,
Kur shiu lot i qiellit mbi syte tona shket,
Vete vjeshta murmurit me nje trishtim ngjyre gri:
Nuk dua qe te kem kaq shume lot e merzi,
Vete vjeshta po loton.

Dhe ikin ditet, javet, pranvera vjen serish,
Na peshperit gjithe gaz plot fjale dashurish.
Dhe iken perseri dhe prape vjeshta vjen,
Trishtimin, zymtesine me vete pas i kthen
Kjo vjeshte qe vjen e shkon.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 17th November 2008, 15:39

Mė thuaj…

Rastėsisht
emrin e dashurisė ke marrė ti?

Ėshtė shndritur
nga mijra drita verbuese imazhi yt
dhe gjithė kėto drita
tė ndezura nga fantazia ime,
jo nuk mė lėnė
Tė tė shoh qartė…

Pa e ditur mirė vlerėn tėnde tė vėrtetė
tė dashuroj…

Thuamė: E jotja vallė ėshtė kjo meritė,
a dashurisė i takon…?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 17th November 2008, 16:00

Tė keqkuptuar


Kemi gjithmonė njė detyrė shumė tė vėshtirė:

Tė gjejmė forca pėr tė luftuar

gjykimin e pavėrtetė tė tė tjerėve

nė tė pandryshueshmen

botė tė rregullave.

Jetojmė shpesh nė moskohė dhe nė mosvend,

tė pasigurtė pėr tė tashmen,

si fėmijė tė braktisur

nė njė botė kujtimesh dhe pendimesh.

Konfuzė pėr dimensionet e vėrteta tė jetės,

tė vdekjes,

tė pazėvendėsueshem,

tė papėrsėritshėm,

tė keqkuptuar.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 25th February 2014, 23:44

Ėngjėj dhe djaj


Ditėt tona nisa tė mbledh njė nga njė

pas fatit tė verbėr, mes shtegut harraq.
M’u dukėn vėrtet aq pak sa s’ka mė,
sa nisa t’i kthej nė minuta sakaq.

Pėr hir tė njė gafe tė Zotit a Djallit
u njohėm kaq vonė, kishim ikur kaq larg.
Mė mirė mos ia dinim kuptimin as mallit,
kur fronat qenė zėnė, kur s’kish vend pėrqark.

E sado tė kėndshme a joshėse, pėr tmerr,
tė jenė ēastet tona kur vrapin ndalojnė,
tik-taku i ditės qė vjen e i merr
tregon kėrcėnueshėm ku duhet tė shkojmė.

Kokėulur po ndjej se Toka s’ka vend.
Ēdo skutė ėshtė plot “miq” e plot dreqėr “shenjtorė”.
Veē Qielli rri hapur pėr ne anė e kėnd,
pėr ne heretikėt a “djajtė” ėngjėllorė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 25th February 2014, 23:45

Kur nė Mitrovicė kėndohet pėr ĒamėrinėNjė grup djemsh e vajzash si yje… paqėsisht

Zemėrlėnduar, ndėrsa Atdheu kalon ngricė

Demonstrojnė pse ne na lendojnė padrejtėsisht

Demonstrojnė atje … diku nė Mitrovicė…Uragane si prej shekujsh derdhen mbi ta

Dhe pse protestojnė me kėngė dhe pse jane gati fėmijė.

Me hekur kundėr asaj mė tė natyrshmes sa mė s’ka,

Tė drejtės pėr tė kėrkuar jetė dhe liri…Me pranga nė duar ngjyrė Unmiku a Europe

Bijtė e vet po sheh Shqipėria!

Nė Mitrovicė, nė njė stacion policie kėndohet

Njė kėngė mallėngjyese : Rroftė Ēamėria…!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 25th February 2014, 23:45

Je Zemra Jone Shqiperi...

Ti je kenga e pare qe femije degjuam,
Je me e forta ndjenje, dashuri,
Me i dhembshmi lendim qe ne jete provuam,
Ti je Shpirti Yne, Shqiperi…

Do doja vec bulezime pranvere te njihje,
Te kishe, vec diell, pavdekesi.
Do jepja gjithshka qe te keqen ta fshije
Nga Trupi Yt Shqiperi…

Ne shekuj o Nene ke mbajtur lart koken,
Te kemi ne Ty Perendi!
Me gjakun e derdhur mes qiellit e tokes,
Je Nderi Yne Shqiperi..

Nga krahet ke shkulur gjakpires, tradhetare,
Shpirti te qan nga vreri i tyre i zi.
Por ballin e paster e mbajte te bukur, krenar,
Je Jeta Jone Shqiperi...

Ke lindur bij trima, ashtu do jete pergjithmone.
Te kane ne kenge e ne lufte, te mbajne ne flamur kuqezi.
Je enderr e bukur, e dhimbshme e dashura jone.
Je Zemra Jone Shqiperi.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 25th February 2014, 23:46

Dashuria dhe urrejtjaDashurine e adhuroj dhe e dua,

Ata qe dashurohen, gjithashtu…

Dashurine – se eshte Zemra e Zotit mbi mua,

Te dashuruarit – se zhdukin mekatet tek ju.Dua fjalet e embla dhe shtigjet e dashurise,

Por dhe ankthet a dhimbjet qe ajo kalon.

Lotet, pendimet, rrugen drejt lumturise

Drite e paperenduar e Parajses qe s’mbaron.Urrejtjen e urrej dhe e perbuz.

Ata qe urrejne te jene sa me larg nga ne.

E urrej se eshte nate e zeze dhe dite me muzg

Se djalli eshte fshehur pas qiellit te saj plot re.Zonje e genjeshtres, perandore e ligesise

Droge dhe dhimbje qe pafund vret.

Humnere qe gerryen shpirtin, ne dhimbje braktis.

Pafundesisht mbyt jeten ne helmin e vet.Shiko profilin e anėtarit


#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi