Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Sport »
Gjysėm Finale: Rusi - Spanjė

Share

Totali i votave : 4

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 24th June 2008, 21:13

Gjysėm Finale: Rusi - SpanjėJane zbuluar edhe dy skuadrat qe do luajne gjysem finalen e dyte , pra jane Spanja me Rusine.

Pas lojes se bukur qe tregoi Rusia kunder holandes arriti te kualifikohet per ne gjysem finale, po ashtu edhe Spanja qe kaloi deri ketu me ane te penaltive kunder Italise.

Pra kush mendoni se do te jete skuadra fatlume qe do te kaloj ne finalen e madhe te Vienes

Spanja apo Rusia?Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 24th June 2008, 21:15

Votova per Spanjen.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 25th June 2008, 21:04

Megjithese mendoj se Rusia ka nje skuader shume te forte,votova per Spanjen sepse Ruset nuk me pelqejne(nuk futen ketu femrat)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 26th June 2008, 23:04

Spanja shkatėrron Rusinė, nė finale kundėr Gjermanisė
Spanja fitoi nė mėnyrė tė pabesueshme 3-0 kundėr njė Rusie shumė tė zbehtė, duke siguruar pėr herė tė tretė njė finale nė Kampionatet Europiane pas atyre nė vitin 1964 (fituese), nė vitin 1984 (humbi me Francėn) dhe kjo e Euro 2008. Golat pėr “La Furia Roja” (Furinė e kuqe) u realizuan tė gjithė nė pjesėn e dytė: Ksavi Hernandez nė minutėn e 50-tė, Guiza (73) dhe David Silva (83’).

Nė njė atmosferė tė kuqe (Rusia) e tė verdhė (Spanja), takimi i dytė gjysmėfinale pėrcaktoi edhe kundėrshtarin e Gjermanisė pėr nė finalen e madhe tė Kampionatit tė 13-tė Europian, qė do tė luhet po nė “Ernst Hapel” tė Vjenės, mė 29 qershor 2008.

Spanja fitoi me meritė pėr herė tė dytė nė kėto finale me Rusinė (takimi i parė pėrfundoi 4-1), duke shuar ėndrrėn ruse, por duke u shfaqur si favoritė tė mėdhenj pėr tė fituar pėr herė tė dytė pas 44 vjetėsh Europianin, pas atij tė vitit 1964, tė arritur pas njė finaleje dramatike me ekipin e ish-Bashkimit Sovjetik.

Trajneri i Spanjės, Luis Aragones hodhi nė fushė tė njėjtėt lojtarė me tė cilėt fitoi 4-1 kundėr Rusisė nė ndeshjen e vlefshme pėr fazėn e grupeve, ndėrkohė qė trajneri i Rusisė, Gus Hidink bėri nė ndryshim nga formacioni qė fitoi 3-1 me Holandėn nė ēerekfinale. I pezulluari Denis Kolodin i la vendin Vasili Berezutskit.

Takimi u zhvillua nė pjesėn mė tė madhe nėn njė shi tė fortė. Rusia luajti topin e parė. Spanja fitoi nė katėr minutat e para disa goditje nga kėndi, por Rusia ishte aftė tė spastronte zonėn. Ramos goditi mė kokė pas krosimit tė Ksavi, ndėrsa Torrės u pa disa herė para portės.

Nė minutėn e 6-tė portieri rus Akinfev bllokoi Torresin tė realizonte golin e parė. Vija dha njė top pėr sulmuesin e Liverpulit, por goditja e tij u shpėtua nga kėmba e Akinfevit.

Katėr minuta mė pas Vija detyroi Akinfevit tė shpėtonte sėrish porėn e tij, ndėrkohė qė nė fundin e minutės sė dhjetė, ishte spanjolli Pujol i cili fitoi njė duel shpejtėsie me rusin Pavluēenko. Torres punoi shumė nga e djathta, atje ku formacioni i Hidink shfaqi edhe dobėsitė.

Zhirkov nė minutėn e 21-tė bėri njė punė tė shkėlqyer, duke fituar njė goditje kėndi pėr Rusinė, por situata mė pas nuk solli asnjė rrezik pėr Spanjėn. Nė minutėn e 30-tė Pavluēenko kreu njė veprim tė bukur, por Kasijas tregoi se ėshtė portieri mė i mirė nė botė. Humbja mė e madhe nė pjesėn e parė ishte dėmtimi i David Vijės, i cili u zėvendėsua me Sesk Fabregas pas vetėm 32 minutave lojė. Torres kreu njė veprim spektakolar, kur kontrolloi topin nė mėnyrė fantastike nė minutėn e 37-tė, goditi tėrthorazi ulėt, por portieri rus Igor Akinfeyev, ishte nė pozicion.

Pjesa e dytė nisi me spanjollėt qė luajtėn topin e parė dhe brenda katėr minutash realizoi golin e parė me anė tė Ksavi Hernandez nė minutėn e 50-tė, i cili ia rrėshqiti topin midis kėmbėve portierit Afinkev. Iniesta hodhi nė njė top tė zgjuar nė zonė, dhe Ksavi Hernandez e devijoi menjėherė nė rrjetė. Nė tė 51’, Torresi i pati tė gjitha mundėsitė pėr tė mbyllur llogaritė pas topit tė artė tė Sesk Fabregasit, por “El Nino” goditi me gjunjė brenda zonės sė vogėl. Spanja luajti njė futboll tė madh nė pjesėn e dytė. Nė minutėn e 62-tė, Torres ishte pranė golit, por pa sukses. Dialogu i gjatė i repartit tė avancuar tė Spanjės me mbrojtjen e Rusisė, solli edhe golin e dytė nga ana e Guizės, golashėnuesit mė tė mirė tė Primera Divizion nė minutėn e 73-tė.

Nė minutėn e 81-tė, njė tjetėr gol i jashtėzakonshėm i Spanjės. Iniesta kombinoi me Fabregasin, i cili dha njė kros tė ulėt nga e djathta, ndėrsa Silva bėri mė tė bukurėn duke shėnuar golin e tretė. Njė fitore e madhe e Luis Aragonesit, i cili shton edhe me njė ndeshje serinė pa humbje tė ekipit tė tij, tashmė nė kuotėn e 21 takimeve.E Enjte, 26 Qershor 2008Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th June 2008, 18:54

Bravo Spanjes.
Le te fleje gjume ariu polarShiko profilin e anėtarit


#6

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi