Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Vetem poezi

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 26th September 2008, 21:48

Shkruani ketu cdo poezi qe iu pelqen...Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 26th September 2008, 21:53

Nje nate pa gjume-Migjeni

Pak drite!Pak drite,o shok,o vlla,
te lutem pak drite ne kete nate kur shpirti vuen
kur te dhemb e sdi cte dhemb,e syni gjume nuk ka
urren,nik di curren,don e s'di se cdon.

Pak drite!O burre!O hero! ngado qe te jesh!...
burre qe shkaterron e qe nderton serish,
pak drite vetem,te lutem t'kesh meshire
se po cmendem ne kete nate pa gjume e pa pishe.

................

Hiqmu qafe mendime!
O jastek ty te rroki,te perqafoj si shpetimin,
me fal ate qe due:gjumin dhe andrrimin
e dy buzeve qe peshperisin ngushellimin.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 28th September 2008, 10:10

Vlorės - Asdreni

Ti je balli me florinj,
ti je lulja e Shqipėrisė
dhe trumbeta e lirisė.
Pleq qė ngjalle dhe tė rinj,
tėrė kombi tė sjell nder,
me lavd emrin ta ka shkruar
se ti trime vet' me duar
fij't e flamurit ke tjerr!

Je kurora me shkėlqim
gurėshtrenjt', margaritarė,
qė do mjeshtėr magjistarė
t'i radhuan me qėllim.
Zjarr lėshojnė, qė verbon,
si yj rrotull tė shėndrisin,
rreze njyrash, llamburisin,
pėr sy bėrė qė lakmon!...

...Rrotull fqinjėt sa fuqi,
sa mėnyra nuk pėrdorin,
me pahir qė tė na korrin
ēdo send, Vlorė, mban nė gji!
Mund e bij ke pas' armiq,
me syt' katėr gjith' pas arit,
jasht' zakonit tė shqiptarit,
qė s'shet besėn pėr ca fiq.

Por ti, Vlorė, mos u dro!
Mbaj mburojėn me qėndresė,
se kush vetes i zė besė,
e mat grushtin me kėdo.
Se dhe Deti mik kur fle,
n'ėndrrat kryen njė dėshirė
mbret tė jet' e zot i lirė
veē pėr tokėn q'i dha bč.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 28th September 2008, 19:03Vajza e Valėvet


Zėmėra s'ja mban
Mbi njė gur n'an tė detit
Qan, e zeza , qan
Pret atė qė pret
E njė dhembje ndjen
Gjithė bota ven' e vijnė
Po aty nuk vjen
Prėndėver' arrin
Njė mėngjes tė qet
Vijn'e shkojnė dallėndyshet
Vajza u thėrret:
Ju tė bukur zogjė
Tek ju kam njė shpres'
Ju qė shkoni det'e male
Dua t'u pyes
Njė jetime jam
Pa nėn e baba
njė qė kisha, njė qė doja
iku e mė la
Mos e patė ju
Rron apo nuk rron
ndonjė lajm a ndonjė letrė
vallė mė kujton
Vajza e Valėvet
Vetėm pa njeri
Qante veten, qante fatin,
n'atė varfėri
Erdhi dimri 'keq
njė mėngjes tė zi
ē'u nxi qielli dhe deti
gjėmon bie shi
Nė ėndrrė se ē'pa
Djalin nė vapor
Sikur shkonte dhe i hodhi
Vajzės njė kuror
Letra e zezė vjen
E me tė vėrtet
Djali kishte udhėtuar
Pa kthim e pėr jetė
Thoshte i mjeri Djal'
"Vajza e Valėvet"
"Mere kėtė letrė e qajmė
tjetėr vend mė pret
"Ah!Kėjo dunja
njė qėndrim nuk mban
"Dashuria jonė shuhet
Fat'i zi na ndan
"Mos u dėshpėro
Je njė vajz' e re
Un martohem n'atė jetė
ti martohu atje
"Vajza e Valėvet
qofshė me shėndet
"mos kujto kohėn e shkuar
po harroje shpejt
"O i dashur Djal'
shkove dhe mė le
s'pate faj as ti as unė
ashtu qe pėr ne
ne u ndamė kėtu
qielli atje lart
do tė na bashkojė, o Djalė
prit se vij pėr pak
Lamtumir, o Gur
mjaft-ė kaqė koh'
vuajte dhe ti me mua
shkoj e mė s'tė shoh
Haj Dunja ! Dunja
s'ke gjė tė vėrtet
Lamtumirė e Jet' e rreme
Merm o valė, o det...

*Versioni i kėnduar e i regjistruar nga firma Pathe nė vitin 1929 nė Paris, prej K.Ēakalli, N.Muka,P.Kokaveshi e A.Bala.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 29th September 2008, 14:37

Shiu i te marreve/Dritero Agolli

Dikur na bridhte qiejve nje shi,
qe vec poetet cmendte po ti lagte,
dhe ra papritur ky shi mbi njerezi
poetet u lajthiten pas nje nate.

Filluan te kopjonin vec nje varg
te kishin te perbashket vec nje metafore
per shembull"Jam Homeri,bust ne park,
jam Sofokli,Eskil e Pitagore."

Jam rruge vetetimash e rrufe
jam dhe kostelacion ne qiell
jam rrap me rrenjet pleksur neper fhe
jam udhetar qe kam ne sup nje diell...

Po nga ky shi su lag vec nje poet
se ishte fshehur ne nje pyll te dendur
poetet e lajthitur ne qytet
e qeshnin dhe i thoshin"Je i cmendur!"

Dhe u merzit poeti ne vetmi
se talleshin te cmendurit,poetet
dhe luste zotin qe te binte prape ky shi,
qe dhe ai te cmendej si te tjeret.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 29th September 2008, 14:59

Mbishkrim mbi nje liber

ne vite dashuria nuk u plak
dhe zemra se treti zerin tend
prano nje pershendetje qe nga larg
nje miqesi qe snjeh as kohe,as vend.

Kete kujtim te thjeshte kur ta kesh
me sill ne mend dhe pakez pshereti
per cka na lodh nje dite e mbushur zheg
apo nje oqean plot ftohtesi.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 28th February 2016, 15:55

Xhelaledin Rumi - "Kur dashuria ėshtė grackė"

Kur nė grackė ėshtė kapur dashuria,
Atė qė syri vėshtron, nuk ėshtė mėkat.
Tashmė ai nuk sheh, mė rrezet e tija,
Nga brenda flet, shpirti i ngratė.
Ai tashmė ėshtė dehur, me verė,
Qė e piu nga dashuria e vėrtetė.
Kur ishe e imja, nuk shkoje me tė tjerė,
Mė premtove, se kėshtu do tė jesh pėrjetė.
Dashuria ime, nuk ka pėr t'u zbehur
Dhe kur tė jem larg nė syrgjyn
Shkėlqimi tradhton, thėngjillin e fshehur
Dashuria tradhton shpirtin tim.
Vezullimi i syrit, kap dashurinė nė grackė,
Toka ku shkel bėhet si fron mbreti.
Sa herė qė ti do, do tė jemi bashkė
Jam skllavi yt, do kthehem nga kurbeti.Shiko profilin e anėtarit


#8

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi