Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
“Fazliē”, Berisha pranon gafėn

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 14th October 2008, 00:25

Por mashtrimi vazhdon: “Ia publikuam emrin”. Faktet flasin ndryshe
Zėdhėnėsja e qeverisė, Majlinda Bregu, ka sqaruar dje statusin e Damir Fazliē pranė Tom Rixh, nė takimin me tre ministrat e kabinetit “Berisha”, nė mars tė 2006-ės. Sipas Bregut, 33-vjeēari serbo-boshnjak, Damir Fazliē, ndodhej nė cilėsinė e biznesmenit nė takimin qė u fol pėr sigurinė kombėtare. “Nė takimin me tre ministrat, ku ishte i pranishėm edhe Tom Rixh, Fazliē ishte nėn cilėsinė e biznesmenit”, ėshtė shprehur Bregu. Sipas protagonistėve tė tjerė nė kėtė takim, dy shoqėruesit e Tom Rixh nuk janė prezantuar, ēka sjell dyshimet pėr motivet e vėrteta tė vizitės sė Damir Fazliē nė Tiranė. Pėrgjithėsisht nė vizitat e delegacioneve tė huaja nė Tiranė, por edhe anasjelltas, rregulli bazė i etikės ėshtė prezantimi, ndėrkohė qė nė takimin e marsit 2006-tė, asnjė prej dy shoqėruesve tė kėshilltarit amerikan tė Kryeministrit Berisha nuk ka folur, madje edhe nuk janė prezantuar. Zėdhėnėsja e qeverisė, njėkohėsisht edhe ministre e Integrimit, ka sqaruar se ky takim ėshtė publikuar edhe nė faqen zyrtare tė Ministrisė sė Mbrojtjes. “Ka pasur njė njoftim zyrtar tė publikuar edhe nė gazetėn “Ushtria” dhe nė tė gjitha njoftimet thuhej qė sekretari i Shtetit dhe kėshilltari Tom Rixh shoqėrohej nga biznesmeni Fazliē”, tha Bregu. Ndėrkohė qė, nė njoftimin zyrtar nė gazetėn “Ushtria”, emri i Fazliē nuk ėshtė pėrmendur asnjėherė. Duke iu referuar kėtij njoftimit, citohet se “ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i shoqėruar dhe nga shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, Pėllumb Qazimi, priti nė njė takim tė veēantė pune ish-sekretarin amerikan tė Shtetit pėr Ēėshtjet e Sigurisė Kombėtare, Tom Rixh. Nė takim morėn pjesė dhe ministri i Rendit, Sokol Olldashi dhe ministri i Transporteve, Lulzim Basha”. Po nė kėtė njoftim sqarohet edhe qėllimi i kėtij takimi. “Qėllimi i takimit ishte njohja e zotit Rixh me punėn e bėrė nga Ministria e Mbrojtjes, e Rendit dhe ajo e Transporteve nė fushėn e Sigurisė Kombėtare si dhe rakordimi i punės sė tyre lidhur me kėtė ēėshtje tė rėndėsishme”, citohet nė botimin qendror tė Ministrisė sė Mbrojtjes, gazeta “Ushtria”.
Nė forumin e “Crans Montanės” zhvilluar ditėt e fundit, Bregu pranoi se ėshtė takuar me biznesmenin serbo-boshnjak. “Jam takuar me Damirin nė forumin “Crans Montana” nė njė moment, kur ai po pėrshėndetej bashkė me pjesėmarrės tė tjerė, qė ishin nė kėtė forum dhe mund tė them se zotin Fazliē e njoh qė nga viti 2005″, theksoi Bregu. Pyetjes se a ishte Fazliē nė stafin e Rixh, Bregu i ėshtė pėrgjigjur se “biznesmeni serbo-boshnjak e ka shoqėruar zotin Rixh nė takimet e tij edhe nė workshopin, i cili ėshtė zhvilluar”. Bregu theksoi se nuk ka pėrplasje mes Prokurorisė dhe Ministrisė sė Drejtėsisė dhe asaj tė Brendshme. “Di qė tashmė ka dy deklarata zyrtare mes Ministrisė sė Brendshme dhe Prokurorisė, ėshtė njė ēėshtje nė hetim dhe unė nuk mund tė shprehem pėr ēėshtje qė janė nėn hetim”, tha ajo. Duke folur pėr akuzat ndaj Fazliē, zėdhėnėsja e qeverisė, Majlinda Bregu, thekson se “Rama po sulmon kėshilltarin Rixh”, duke tentuar nė kėtė mėnyrė tė mbrohet pas identitetit tė ish-sekretarit amerikan tė Shtetit pėr ēėshtjet e sigurisė. “Kėto ditė, Edi Rama, nėpėrmjet makinerisė sė shpifjeve e trillimeve, ka ndėrmarrė njė fushatė tė ulėt, denigrimi ndaj zotit Tom Rixh, njėrit prej politikanėve e personaliteteve mė tė vlerėsuar nė fushėn e sigurisė, ish- guvernatorit tė Pensilvanisė dhe Sekretarit tė I-rė pėr Ēėshtjet e Sigurisė sė Presidentit amerikan, Bush”, theksoi Bregu.
Delegacioni nuk prezantohet para ministrave
Gruaja mister
Tė gjithė kanė folur pėr Tom Rixh dhe pėr Damir Fazliē, por askush nuk ka pėrmendur se cila ėshtė gruaja e ndodhur nė fotografinė kur ėshtė bėrė takimi mes tre ministrave tė kabinetit “Berisha” dhe ish-sekretarit amerikan pėr ēėshtjet e sigurisė. Protagonistėt e kėtij takimi nuk kanė ditur ē‘tė thonė mbi identitetin e dy personave qė shoqėronin Tom Rixh nė takimin me ministrat Basha, Mediu dhe Olldashi. Fazliē u bė i njohur pas arrestimit nė Bosnje, para disa ditėsh dhe mė pas nė opinionin publik shqiptar, pėr shkak tė lidhjeve miqėsore mes tij dhe Kryeministrit Berisha. Identiteti i tij ishte mbajtur i fshehtė ashtu siē po veprohet edhe me identitetin e gruas sė vetme qė ndodhej nė atė takim. Rreth dy vjet e gjysmė mė parė, nė mars tė vitit 2006, tre ministra zhvilluan njė mbledhje pėr sigurinė kombėtare, me praninė edhe tė njė delegacioni amerikan, drejtuar nga kėshilltari i Kryeministrit Berisha, amerikani Tom Rixh. Krahas tij rrinte i ulur Damir Fazliē nga ana tjetėr ndodhej njė grua bionde dhe pėrballė ishin ministri i Mbrojtjes, i Punėve tė Brendshme, i Transporteve, shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm, drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė i asaj kohe, drejtori i Aviacionit Civil dhe ai i Porteve. Sipas informacioneve, nė takim tė tre ministrat kanė folur pėr masat e marra nga dikasteret respektive, gjendjen e sigurisė dhe problemet e vėshtirėsisė nė fushėn e sigurisė nė kufi, porte dhe aeroporte.
Burimi Marre nga “Gazeta Shqip”Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi