Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Obama President i SHBA

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 5th November 2008, 23:09

Obama fiton zgjedhjet historike


Obama tha se Amerika pėrballet me sfida tė mėdha
Senatori demokrat, Barack Obama ėshtė zgjedhur presidenti i parė me ngjyrė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
"Pritej prej kohėsh, por sonte...ndryshimi ka arritur nė Amerikė," tha z. Obama para mbėshtetėsve tė tij mes njė atmosfere festive nė mitingun e fitores nė Ēikago.

Rivali i tij, John McCain e pranoi humbjen dhe tha: "Unė e admiroj dhe e vlerėsoj thellėsisht".

Korrespondenti i BBC-sė, Justin Webb thotė se rezultati do tė ketė pasoja tė mėdha nė SHBA.

Ai thotė se populli amerikan ka bėrė dy deklarata tė fuqishme pėr veten: se ata janė thellėsisht tė pakėnaqur me status quo-nė dhe se po ia mbyllin derėn tė shkuarės raciste tė vendit.

Z. OBama doli bahskė me familjen e tij dhe kandidatin e tij prė zėvendspresident, Joe Biden, para njė turme dhjetėra mijėra vetėsh nė Ēikago.

Shumė nga mbėshtesit e tij nė mes tė turmės, e shoqėruan me tė qara fjalimin qė ai mbajti para tyre.

"Nėse ekziston ende dikush qė dyshon se Amerika ėshtė njė vedn ku gjėrat janė tė mundshme, qė ende pyet nėse ėndrra e themeluesve tanė ėshtė ende e gjallė nė kohėn tonė, qė ende e vė nė dyshim fuqinė e demokracisė sonė, sonte e mori pėrgjigjen," tha ai.

Ai tha se kishte marrė njė telefonatė "jashtėzakonisht tė hijshme" nga z. McCain.

Ai e lėvdoi ish-tė burgosurin e luftės nė Vietnam si "udhėheqės trim dhe vetėmohues".

Z. Obama tha fjalė tė ngrohta pėr familjen e tij dhe u tha tė bijave: "Sasha dhe Malia, ju dua mė shumė sesa mund ta imagjinoni, dhe ju e keni merituar qenushin qė do tė vijė me ne nė Shtėpinė e Bardhė".

Por ai shtoi: "Edhe ndėrsa festojmė sot, ne e dimė se sfidat qė do tė sjellė e nesėrmja janė mė tė mėdhatė e kohės sonė- dy luftėra, njė planet nė rrezik, kriza mė e rėndė financiare e shekullit.

"Rruga pėrpara do tė jetė e gjatė. Ngjitja do tė jetė e vėshtirė. por Amerikė-asnjėherė nuk kam patur mė shumė shpresa sesa sonte se do t'ia dalim".

Nga e kuqja nė blu

Z. Obama fitoi nė shtetet kryesore ku u zhvillua beteja pėr vota, pensilvani dhe Ohio, para se tė siguronte 270 votat e duhura tė kolegjit elektoral nė orėt e para tė sė mėrkurės, kur rezultatet paraprake treguan se ai kishte fituar dhe nė kaliforni dhe nė disa shtete tė tjera.

Pastaj u njoftua se ai kishte fituar nė Florida, Virginia dhe kolorado, shtete kėto qė nė vitin 2004 kihsin votuar pėr republikanėt.

Para disa orėsh njoftohej se z. Obama kishte fituar 52 pėrqind tė votės popullore, ndėrsa z. McCain kishte fituar 46.7 pėrqind.

Disa shtete njoftuan pėr pjesėmarrje tė madhe nė votim. Parashikohej se 130 milionė amerikanė, ndoshta mė shumė, do tė votonin, numri mė i madh i pjesėmarrjes nė zgjedhje qė nga zgjedhjet e vitit 1960.

Shumė vetė thanė se kishin votuar nė zgjedhje historike dhe pėr shumė afrikano-amerikanė, ato ishin shumė domethėnėse.GJITHASHTU
Obama fiton zgjedhjet historike
Fitore pėr demokratėt dhe nė Kongres
Lohan komenton pėrfundimet e raportit
Rama: "Tė ardhmen ta ndėrtojmė pėrtej kufijve partiakė"Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm

Posted prej 7th November 2008, 03:18

deri me 9 janar shume gjera mund te ndryshojneShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 7th November 2008, 23:06

a virus virus obi CANShiko profilin e anėtarit


#4

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi