Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Amerika zgjedh presidentin e parė me ngjyrė, Barak Obama

Share

avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 9th November 2008, 14:07


Senatori Barak Obama ėshtė presidenti i parė afrikano-amerikan nė historinė e Shteteve tė Bashkuara. Demokrati Obama e tejkaloi ndjeshėm numrin e nevojshėm tė 270 votave elektorale, tė nevojshme pėr fitoren. Ai ka siguruar 338 vota elektorale, ndėrsa rivali i tij republikan, McCain, mori 152 vota.
Qindra mijėra pėrkrahės tė zotit Obama dolėn nėpėr rrugėt e qytetit tė tij, Ēikago, me thirrje gėzimi, sapo rrjetet televizive e deklaruan zotin Obama fitues tė zgjedhjeve presidenciale. Pėrkrahėsit entuziastė valėvisinin flamuj amerikanė, disa prej tyre qanin me lotė gėzimi.
Shpresat e zotit McCain pėr ta fituar garėn u zbehėn, kur ai humbi garėn nė disa shtete tepėr tė rėndėsishme pėr garėn, si Pensilvania, Florida, Ohajo dhe Virxhinia. Qė nga viti 1964, asnjė republikan nuk kishte humbur nė Virxhinia.
Zoti Mekein e telefonoi nga qyteti i tij, Feniksi i Arizonės zotin Obama, pėr ta pėrgėzuar pėr fitoren historike, duke theksuar se fitorja e tij ka njė domethėnie tė veēantė pėr afrikano-amerikanėt.
Shtėpia e Bardhė tha se Presidenti Bush e telefonoi zotin Obama pėr ta uruar pėr fitoren.
Fitorja e sotme i jep fund 8 vjet drejtimi tė Shtėpisė sė Bardhė nga Presidenti Bush.
Barak Obama do tė jetė presidenti i parė zezak nė historinė 232 vjeēare tė Shteteve tė Bashkuara.
Ai do tė bėjė betimin mė 20 janar.
Burimi: BalkanWebShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 17th November 2008, 18:47

Obaman e presin shume sfida,aj nuk do ta kete te lehet te perballet me problemet e mbledhura qe tanime sundojne boten.Gjat gjithe fjalimeve te tij,gjat gjithe asaj prpagande per te mbledhur pike per te ardhur ne shtepine e bardh,ne pamje te pare te japin mendimin se Aj do jete presidenti i cili do beje perparime per Ameriken dhe boten.Por,duke shikuar problemet qe kan mberthyer Ameriken dhe gjithe globin,mund te jap mendimin tim lirishte se Obama shume do ta kete veshtire ti veje ne jete premtimet dhene Amerikanve.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm

Posted prej 17th November 2008, 19:34

deri sa te bej betimin obama mund ti nrroje mendja ose mund te ndodhe dhe ndonje e papritur (aksident)Shiko profilin e anėtarit


#4

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi