Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Sport »
Kombetarja

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 25th December 2007, 17:30

Lojtaret e vjeter shesin kombetaren

Skandali i Kombetares shqiptare ne futboll eshte rikthyer serish dje ne qender te vemendjes, pas nje deklarate te ministrit te Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve, Ylli Pango. Ne nje interviste per edicionin sportiv "Ora Sport" ne Tv "Ora News", Pango ka rihapur edhe nje here konfliktin mes qeverise dhe Federates Shqiptare te Futbollit. Ministri eshte shprehur se dikasteri qe drejton ka mbledhur fakte per dy takimet e fundit te "Euro 2008", por ai eshte ndalur me shume te ndeshja me Bjellorusine, zhvilluar ne Tirane me 17 nentor 2007, qe perfundoi 2-4 per miqte. Gjithashtu, Pango ka hedhur akuza te renda per disa lojtare te ekipit tone kombetar, te cilet jane drejt largimit nga Kombetarja dhe, sipas tij, jane bere pjese e nje paturpesie te tille duke shitur dinjitetin kombetar. Keto akuza te Pangos kane ardhur vetem pak dite pas deklarates se leshuar nga kreu i shtetit, Bamir Topi, i cili u shpreh se njerez te FSHF jane te lidhur me kompanite e basteve.

"Ndeshja me Bjelloursine ka qene e trukuar, ne kemi fakte, por ka edhe fakte shume te thjeshta. Disa kompani bastesh pas ores 2 te mesdites kane rritur ndjeshem koeficientin e Bjellorusise, duke ulur ate te Shqiperise", u shpreh Pango. Ai shtoi se kjo eshte disi e cuditshme. "Kemi faktet tona, qe i kemi marre edhe ne saj te denoncimeve qe na kane ardhur nga tifozet kuqezi, por edhe njerez te tjere. Kemi nje dosje, qe eshte drejte perfundimit te saj dhe do t'i shkoje UEFA-s", tha ministri, i angazhuar ne nje perplasje te gjate me Federaten e drejtuar nga Armando Duka.

Ne deklaraten e tij per "Ora Sport", Pango ka shtuar se presidenti i FSHF, Duka, duhet te largohet nga drejtimi i Federates. "Ne qofte se nje njeri nuk eshte i suksesshem, duhet te largohet vete nga institucioni", ka theksuar Pango. Ministri ka hedhur akuza edhe ndaj futbollisteve te Kombetares. "Ishin shume prane kualifikimit per ne 'Euro 2008', por mund te them se disa lojtare te vjeter ne moshe, qe jane drejt ikjes nga Kombetarja, kane qene pjese e ketij skenari te turpshem", ka thene Ylli Pango.

Ne fund te deklarates se tij, Pango ka bere te ditur se qeveria shqiptare do ta coje ceshtjen deri ne fund, madje ai ka theksuar se ministria do te nise shume shpejt te hetoje mbi te ardhurat ne kete federate te pavarur, qe menaxhon miliona euro nga e drejta televizive, si dhe grandet e shtetit dhe UEFA-s. "Jane miliona, te cilat duhet te dime te gjithe se ku shkojne", u shpreh Pango.

Tashme duket se ceshtja mes Qeverise shqiptare dhe FSHF eshte rikthyer perseri ne qender te vemendjes dhe pritet qe ministria e sportit te dergoje ne UEFA edhe nje tjeter dosje. Edhe Kryeministri Berisha deklaroi pak dite se ndeshjet e Kombetares u trukuan. Nderkohe qe Kombetarja shqiptare e futbollit eshte edhe ne prag te zgjedhjes se trajnerit te saj te ri pas largimit te kroatit, Oto Baric, i cili u largua pas humbjes se turpshme me Rumanine 6-1, vetem tri dite pas asaj me Bjellorusine.

Mare nga Koha Jone e marte 25 dhjetor 2007Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 15th October 2008, 23:45

Shqiperia barazon ne portugali

Portugali - Shqiperi 0-0Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 17th October 2008, 15:27

me 10 lojtare dhe 4min shtese(se kur u hemben keto te shkretat)u mbajtem si burra PerqeshShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 18th November 2008, 23:08

Ari Han publikon listėn, lihen jashtė 4 lojtarė


Ari Han publikon listėn, lihen jashtė 4 lojtarė

Nga Altin Latifi
Trajneri i kombėtares Ari Han ka bėrė disa shumė ndryshime nė listėn me futbollistė qė do tė luajnė ndaj Azerbajxhanit mė 19 nėntor. Tekniku holandez ka lėnė jashtė 4 lojtarė, ku spikasin Hyka e Kapllani, tė cilėt nuk janė aktivizuar rregullisht nė klubet e tyre.
TIRANE- Trajneri i kombėtares Ari Han ka zbuluar listėn me 20 futbollistė qė do tė ndeshen ndaj Azerbajxhanit nė miqėsoren e 19 nėntorit. Tekniku kuqezi ndryshe nga ēfarė tha nė vizitėn e fundit nė Tiranė, ka bėrė disa ndryshime nė ekip. Ai ka lėnė jashtė futbollistė si Hamdi Salihi, Edmond Kapllani, Jahmir Hyka apo Andi Lila. Nėse Hamdi Salihi ėshtė i dėmtuar, shkak pėr mosthirrjen e Kapllanit e Hykės ėshtė aktivizimi i pakėt i tyre nė skuadrat respektive Karlsruhe e Mainc. Jashtė ėshtė edhe Andi Lila, qė ėshtė pėrdorur shumė pak nga holandezi nė takimet e para tė grupit 1. Ndėrkohė, janė disa lojtarė tė rinj qė do tė provohen nė kėtė ndeshje. Han ka thirrur shkodranin Gilman Lika, qė aktivizohet me Haxhetepen nė Turqi. Mesfushori i majtė ka qenė nga lojtarėt mė tė spikatur shqiptarė nė kėto muajt e fundit. Ėshtė thirrur gjithashtu edhe Xhevahir Sukaj, qė do tė plotėsojė treshen sulmuese me Berishėn e Bogdanin. Sa i pėrket pjesės tjetėr tė ekipit, ajo ėshtė e njėjtė me futbollistėt qė kanė qenė edhe nė takimet e para. Shqipėria do tė luajė mė 19 nėntor njė miqėsore ndaj Azerbajxhanit nė Baku, njė ndeshje qė do tė jetė testi i fundit para takimit me Maltėn nė shkurt. (a.r/balkanweb)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 9th February 2016, 20:42

“Tifozat Kuq e Zi” tallen me Dukėn: Edhe Liverpuli do hapė “fan club”


Grupimi “Tifozat Kuq e Zi” ėshtė nė luftė tė hapur me Federatėn Shqiptare tė Futbollit. Hapja e klubit tė tifozėve nga kėta tė fundit nuk ėshtė pritur aspak mirė dhe “Tifozat Kuq e Zi” vazhdojnė ironitė me kreun e Federatės.Kombėtarja-shqiptare-e-ka-njė-porosi-pėr-tifozėt-pėr-ndeshjen-ndaj-Serbisė Ditėn e djeshme, ata kanė ironizuar sėrish duke marrė shembull veprimin e tifozėve tė Liverpulit, tė cilėt u larguan nga stadiumi pėr shkak tė rritjes sė ēmimit tė biletave. “Gjatė fundjavės, nė ndeshjen kundėr Sandėrlendit, tifozėt e Liverpulit u larguan nga stadiumi nė shenjė proteste pėr ēmimet e larta tė biletave.

Nė dalje e sipėr, ata shanė presidentin e klubit pėr kėtė fakt. Shpresojmė qė presidentit tė mos i mbushet mendja pėr tė krijuar njė ‘fan club’ tjetėr me arsyetimin qė tifozėt e kanė ofenduar nė ndeshjen e fundit”, shkruhet nė postimin qė “Tifozat Kuq e Zi” kanė bėrė nė profilin e tyre zyrtar nė “Facebook”.

Pėrplasja mes dy palėve duket se ka nisur qė nė ndeshjen ndaj Serbisė, ku tifozėt e Kombėtares shqiptare nuk e mirėpritėn vendimin qė nė stadium tė kishte njerėz qė nuk kishin shumė lidhje me futbollin. Kulmi arriti nė miqėsoren e zhvilluar nė “Qemal Stafa” kundėr Gjeorgjisė, ku tifozėt e pranishėm nė stadium shpėrthyen nė akuza dhe ofendime kundėr Armand Dukės.

“Tifozat Kuq e Zi” mendojnė se pėr kėtė fakt FSHF-ja vendosi tė krijonte njė tjetėr grupim tifozėsh me qėllim qė tė shmangte grupimin e vjetėr. Megjithatė, nė Federatė kanė shpjeguar se krijimi i kėtij grupimi ishte pėr tė ndihmuar tifozėt shqiptarė nė prag tė kėtij Europiani.Shiko profilin e anėtarit


#6

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi