Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Historia » Elita kombėtare »
ANTON ĒETA

Share

avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 11th December 2008, 00:40

ANTON ĒETALindi nė Gjakovė nė njė familje tė shpėrngulur nga Fani i Mirditės. Arsimin e mesėm e mbaroi nė Liceun e Korēės, pastaj kreu studimet universitare nė Beograd nė fakultetin filologjik, dega e romanistikės. Qė nga fillimi i viteve '50 nisi gjurmimin dhe redaktimin e kėngėve popullore tė Kosovės, pėrfshirė nė disa vėllime. U bė njohės i thellė dhe studiues i spikatur i kulturės popullore, dokeve, riteve, miteve shqiptare e mė gjėrė. Drejton Sektorin e Folklorit tė Institutit Albanologjik tė Prishtinės.

Njė nga shkencėtarėt e njohur tė Kosovės, autor i disa veprave studimore, bashkėautor, referues e kumtues nė konferenca e simpoziume kombėtare e ndėrkombėtare.

Fiton njė popullaritet tė jashtėzakonshėm nė ndėrmarrjen e nismės historike pėr faljen e gjaqeve dhe pajtimeve nė mbarė Kosovėn, duke u bėrė figura qendrore e kėtij misioni madhor nė vitin l990.

Nė vitin l991 vizitoi vendlindjen e tė parėve tė tij, Mirditėn, ku shkoi dhe nė Fan.

Vdiq nė vitin l995 nė Kosovė.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi