Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Kompleksi “Jon”, kostoja e ndėrtimit: 1.8 milionė euro

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 20th November 2013, 19:44

TIRANE- Kompleksi “Jon”, i ndėrtuar nė zonėn e Ujit tė Ftohtė nė Vlorė, ka njė faturė prej 2.5 miliard lekė tė vjetra ose 1.8 milion euro. Kjo shumė financiare ėshtė vetėm preventimi i paraqitjes nė bashkinė e Vlorės, lidhur me vlerėn totale tė punimeve.

Shuma financiare ėshtė depozituar nga pronarėt e truallit Xhafer Isufi, Xhuvi Sharxhi dhe vetė adminsitratori i kompansiė “GB-A Konstruksion”, gjatė plotėsimit tė dokumentacionit nė bashkinė e Vlorės. Momentalisht kjo faturė ndodhet nė dosjen e prokurorisė sė Vlorės, e cila prej gati 1 viti ėshtė depozituar nė gjykatėn e qytetit, me qėllim shqyrtimin gjyqėsor ndaj tė pandehurit tė vetėm tė kėsaj ēėshtjes Odhise Zoto.

FATURA PARAPRAKE 
Sipas burimeve tė prokurorisė sė Vlorės, shuma prej 250.532.089.3 lekė ėshtė vetėm njė shifėr fillestare dhe jo pėrfundimtare. Gjithmonė sipas kėsaj, prokurorie njė shifėr e tillė ėshtė paraqitur si preventive, pra nga llogaritjet financiare tė bėra deri nė periudhėn kur projekti i ndėrtimit tė kompleksit “Jon” ka qėnė nė letėr. Shifra e lart pėrmendur mund tė jetė kaluar ose mund tė jetė mė e ulut, por shifrėn e saktė tė ndėrtimit e dinė vetėm pronarėt e tokės dhe kompania “GB-A Konstruksion” qė ka marė pėrsipėr ndėtimin e pallatit, nė pronėsi tė Xhafer Isufit dhe Xhuvi Sharxhit.

Akti i ekspertimit
Nė aktin e ekspertimit tė pėrpiluar nga arkitetja Luiza Bala, janė nėnvizuar dhjetėra raste ku ėshtė shkelur ligji urbanistik dhe planet e studimit kombėtare. Kompleksi “Jon” ėshtė ndėrtuar mbi ujin e detit duke thyer ēdo rregull tė urbanistikės. Sipas aktit tė ekspertimit “Materialet e ndėrtimit nė kėtė rast dherat e gėrmuar pėr hapjen e sheshit tė ndėrtimit, janė shtrirė dhe jashtė kufinjve tė pronėsisė. Gurėt dhe inertet janė nė formė grumbullimi dhe kanė njė ngritje nė lartėsinė e vijės sė bregut tė detit, duke krijuar njė varg tė rregullt, tip prite qė mendoj se ėshtė si masė paraprake pėr ruajtjen e punimeve nga dallgėt e detit. Pra materiali inert i nxjerė nga gėrmimet e themeleve kalon kufirin e pronėsisė ekzistuese”.

MANIPULIMI FSHIRJA E DEBATEVE NĖ PROCEVERBALET
Gjatė mbledhjes sė 17 gushtit 2010 pėr miratimin e lejės dhe sheshit tė ndėrtimit tė kompleksit “Jon”, ka pasur debate nga anėtarėt e KRRT, por qė nė fakt ndryshe si nė rastet e tjera, asnjė nga kėto debate nuk janė pasqyruar nė procesverbale. Procesverbali i mbledhjes ėshtė nėnshkruar nga tė gjithė anėtarėt e KRRT-sė ku ka qėnė i pranishėm dhe i pandehuri Odhise Zoto, nė cilėsinė e Drejtorit tė Planifikimit Urban. Lidhur me miratimin e kėsaj leje, nuk pėrshkruhet nė proces-verbal ndonjė diskutim apo ndonjė nga anėtarėt e KRRT-sė tė ketė qėnė kundėr miratimit apo tė ketė paraqitur vėrejtje. Ndėrkohė nga pėrmbajtja e procesverbalit rezulton se lidhur me shqyrtimin e dokumentacionit tė paraqitur nga subjekte tė tjera ndėrtuese, janė pėrshkruar nė proces verbal diskutime tė veēanta tė anėtarėve tė KRRT-sė sė bashkisė sė Vlorės.


PROCESI/ PRAKTIKĖ GJERMANE, PĖR PEZULLIMIN E PROCESIT
Gazeta “Shqiptarja.com” zbulon dhe vendimin e gjyqtarit Artut Malaj qė ka vendosur pezullimin e procesit gjyqėsor ndaj tė pandehurit tė vetėm tė kėsaj ēėshtje Odhise Zoto. Ky vendim ėshtė marrė nė njė kohė kur prokuroria dhe vetė avokatėt mbrojtės janė paraqitur nė sallėn e gjyqit, pėr tė mėsuar vendimin pėrfundimtar tė gjykatės sė Vlorės, pra pėr dėnimin ose jo tė ish-shefit tė Urbanistikės Odhise Zoto. Mirėpo, nėpėrmjet vendimit me nr.22 tė datės 30 janar 2013, Artur Malaj ka vendosur tė pezullojė ēėshtjen duke ja kaluar pėr interpretim ligjor Gjykatės Kushtetuese.

Gjyqtari, merr parasysh nė vend njė tjetėr vendim gjyqėsor, atė tė Gjykatės Kushtetuese tė datės 26 korrik 2012, qė shfuqizon si tė papajtueshėm me kushtetutėn tė nenit 29 tė Kodit Penal si dhe tė neneve 190 dhe 191 tė Kodit Penal nė pjesėn qė parashikojnė dėnimin me gjobė si dėnim kryesor, krahas dėnimit me burg. Njė formė e tillė, thuhet nė vendimin e gjyqtarit Malaj, ėshtė marrė dhe nga Gjykata Kushtetuese Gjermane, e cila nė njė vendim tė saj ka qartėsuar se njė person nuk mund tė dėnohet dy herė pėr tė njėjtėn vepėr penale.


Shkrimi u publikua sot (20.11.2013) nė gazetėn Shqiptarja.comShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi