Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Shaban Cakolli

Share

Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th January 2008, 17:52

[d]DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ[/d]

KA KOHĖ
silent

Ka kohė
qė jam duke u ngjitur
Lugut tė Blertė
tė Gėrmisė.

Ka kohė qė ujė pi
nė krojet e fėminisė.

Ka kohė qė mė janė ngatėrruar kohėt
dhe nuk e di kur fillon ekur mbaron
Ėndrra.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th January 2008, 17:59

ARBĖRIA
Mė e moēme se Hėna ėshtė Arbėria
rrėnjėt i shtrin
tek mitet ilire
ku pėrendesha Dea
qumėsht i jep
gjarpėrit tė shtėpisė.

Ėndėrrat arbėrore
me Qerren e Diellit
udhėtojnė
pėr tė pushuar
nė svastikėn
e djepave tanė.

Derisa flenė arbėrorėt
dy shqipe tė pagjuma
ėndrrat nai ruajnė
netve me hėnė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th January 2008, 18:07

DARDANIA
Ja kėto janė ato vise
ku pemėt piqen nė dimėr
e lulėzojnė nė verė.

Fėmijėt dardanė
kėmbėzbathur ecin
nėpėr acarin eshekujve
pėr tė arritur
nė tokėn e premtuar.

Kjo tokė ėshtė Dardania
e gdhendur nė atė mburojė
qė e mbajnė
luftėtarėt e saj
nėpėr betejat qė sķ regjistroi
historia.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 14th January 2008, 18:14

Z. Shaban Cakolli te pershendes per vargjet dhe te falenderoj qe po i poston ne forumin tone
Je i nderuar.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th January 2008, 18:16

Pėrshėndetje i nderuar,flm,do tė bashkėpunojmė
rrespekt.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th January 2008, 18:23

PLAGA E KURBETĒARIT
Ėshtė plagė
e nuk mbyllet kurrė
as nė zemėr,
as nė shpirt.

Stinėt ndėrrojnė,
datat nė kalendar,
akrepat qarkojnė
rrathėt e ferrit,
koha rri e ngrirė
nė kujtime.

Plaga ime kullon
gjak
pika-pika
mbi kujtime.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th January 2008, 18:28

SHAMIJA
Ma dha shaminė
qė pat fshirė
lotin qė ia shkrumboi faqet.

Kur u zgjova nga gjumi
mė te i fshiva kujtimet
e lėndimet e zhubrosura...

Po njelmėsinė e mėrgimit,
me se do ta fshija,
me se do ta hiqja?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th January 2008, 18:34

RASAT E MĖRGIMTARIT

Njė jetė e nemur
e lakuar nėpėr
rasa.

Nė emėrore:Iliri!
nė kallėzore:Dardani!
nė rrjedhore:Kosovė!

Thirrorja ėshtė zhdukur
se nėna s“na dėgjon.

Emri ynė
edhe sot lakohet
nėpėr histori.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th January 2008, 18:40

NĖ KUJTESĖ

Dikush qan
mos po qaj unė?

Me ninullat tė bukura
mķ ndizte nėna
dhe qirijtė qiellorė
mbi kokė.

Mbi kokė
pleqėria se ē“mi shkundi
borėrat e Sharrit
e duke bredhur meridianeve
ninullat e nėnės s“mś ndanė.

Dikush qan,
mos po qaj unė?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th January 2008, 21:49

DITĖ E VONUAR
Si pikė uji nga shkretėtira
bėhu oazė
dhe mbushi burimet
qė t“i freskosh zemrat e djegura
nga vapa qiellore.

Dhe eja
ditė e ėndrrave tė bardha.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th January 2008, 21:52

NĖ BRENDI
E sotmja
qan tė nesėrmen
tė dyja nė shpirtin tim ndeshen,
unė mes tyre pėrpiqem
tė arrij triumfin.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th January 2008, 21:55

BOTA E MASKAVE
Ėshtė bėrė bota si laraska
krijon fytyra me dy maska,
njė dje,
tjetėr sot,
nesėr duket si robot.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th January 2008, 21:57

BOTA E TJETĖRSUAR
Shekuj me radhė
po lind
ėngjuj dhe tiran.

Rruga ku takohen
shtruar me tė zeza
mbretėri e tyre
shtrihet nė varreza.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th January 2008, 22:02

DHEMBJE

Ngricė pėrjashta e ngricė pėrbrenda
Ku tė gjejnė zemrat pak ngrohtėsi
dashuria ku do tė shkrijė?

Duke pritur ata qė ikin
duke pritur ata qė s“vijnė
mė tė vocėrr po bėhen fėmijėt

Po Gjeto Basho Muji kur do ta kapė thikėn
pėr ta mbytur frikėn?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 16th January 2008, 12:20

MALLI
Kur e lashė shtėpinė
dhe ika nėpėr botė
nėna deri te pragu i shtėpisė
mė pėrcolli me lotė.

Ika unė i mjeri
nėpėr baltė e terr,
nėpėr shteg ylberi
vajta drejt nė ferr.

Dielli rri i ngrirė
nė qiellin e huaj
duke ma ngrohė jetėn
me javė e me muaj.

Rrudhat e pleqėrisė
s“ma shuajnė atė zjarr
qė nė vendin tim
tė kem njė copė varr.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 16th January 2008, 12:26

REFREN KURBETĒARI

Kafka tė ngjitura pėr lėkurė
qė jetėn se shijojnė kurrė
duke kujtuar lodrat e fėminisė
vrapin e fėminisė nė fushė
mallin qė ėshtė pėrzier nė kėtė tymnajė.

Kush do tśa ushqejė shpresėn
ata qė kurrė s“i sheh tė qeshur,
Rini e mbėshtetur pėr mur
deri kur?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 16th January 2008, 12:31

KROI I AHUT
Nėn shiun plak
diku nė mal
buron me curila
uji kristal.

Rrjedh uji ngadalė
malit tatėpjetė,
siē rrjedh nėpėr vite
malli im pėr jetė.

Njė ylber kujtimi
rrjedh nėpėr mote
prej zemrės sime
deri te zemra jote.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 16th January 2008, 12:37

BYLBYL I LUMTUR
Ti nė kafaz
e unė mes natyre
ti kėndej
e unė matanė pasqyre.

Ti lart nė qiell
e unė poshtė nė tokė,
as pėr njė shekull
s“bėhemi shokė.

Eja tė ndėrrohemi
pėr shekullin e ri:
unė pėllumb
ti bėhu njeri.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 16th January 2008, 12:47

PĖLLUMB I HUAJ
Ai nuk e njeh
qiellin tim
qė e ruaj nė bebėz.

Di tė fluturojė
vetėm mes reve me tym
qė na i ngulfasin
mushkėritė tona fshatare.

Mė kot shikojmė nga qielli
ai asnjė lajm nuk do t“na sjellė
nga shtėpitė tona mbuluar me mall.

Edhe gugatjen
e ka nė gjuhė tė huaj
As dreqi sķ merr vesh
figurat qė bėnė
tek fluturon nė qiell.

Mė mirė ėshtė tķa vėnė
njė degė dafine nė sqep
dhe tė lutemi tė na sjellė paqe
nė kėtė globin tonė
gjysmė tokė
e gjysmė ujė loti.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 11:45

PARA XHAMISĖ SĖ MADHE
Nė PRISHTINĖ

Nė Prishtinė
para kafenesė"Besa"
Bėrlyket shpresa pėr ēdo ditė.

Para Xhamisė sė Madhe
tubohet mėngjezeve rinia
pėr tė shitur rininė e vet.

As me pishė as me qiri
kurkund s“gjen
mall mė tė lirė nė treg.Shiko profilin e anėtarit


#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 5)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi