Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Shaban Cakolli

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 11:51

PISHTAR DRITE
Fadil Sylejmanit

Pishtar drite
nė qiellin e shqipeve:
e sjell pranverėn nė stinėt tona,
ngrohtėsinė nė kujtime,
shėnon vitet e dritės,
qė arrijnė nga stėrgjyshėrit tanė.
Meshtar i tė dielave tona
kur besimtarėt

bien nė gjunjė
tek predikon tė ardhmen.

Qiri i Naimit
qė shuhet pėr tė bėrė dritė
pėr poetin e tretur
nė bardhėsinė e letrės.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 11:57

MALLĖNGJIM

Motra kur u bė nuse
hapi portat e ngujuara
te njė stinė e re.

Qerrja e kuqe me katėr rrota kohe
kaloi mbi fėmininė e saj.

Motra iku!
Ēzog do tė kėndojė
nė drurin e manit
mallin e saj.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 15:49

DOZĖ PAGJUMĖSIE
Gjumi nuk mė nxė
nėpėr dhomė endem
bėjė ēarkore
pėrqdo natė
dhomėn e mėrgimit
e bėjė FushėKosove.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 15:55

KĖTU ĖSHTĖ QĖNDRESA
Fushat pjellore
majat shkėmbore
ndėr shekuj gjatė
i kam uratė
Dershen tė mi marrin
shpesh ua futen zjarrin
pata djema e nipa
pėr sakrifica
unė jam Drenica.
Djemate Polluzhės
e tė Galicės
roje e Drenicės

gjithė nėpėr shekuj
fyt me barbarėt
deri te Jasharėt.

Del xha Shabani
me djema,nipa e mbesa
ndal moj kobėzeza
kėtu ėshtė qėndresa.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 16:03

ATJE ĖSHTĖ KOSOVA
Atje ėshtė Kosova
nė te buron veq jetė
ėshtė mė e bukura e dheut.
Njė pikė lot mė ra nė mjekėrr
kur e lash folenė e vjetėr
emri i saj ėmbėl si mjaltė

mė mbėrthen tė kthej qdo natė

nuk do mund tė kthehem kurrė
pa i shtypė kokėn gjarpėrit
me gurė
se qė u thinja,pata ardhė djalė
tokė e imja,tė qofsha falė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 16:13

DARDANĖ
Ditėve me dritė
netėve me hėnė
nga njė lot nė bebėz
pėr mallin tėnd.

Pėr ujin e gurrave
tė Dardanės
mė tė ėmbėl se gjiri i nėnės.
Tė dua tokė Dardane
Ē“mė vyan jeta pa praninė tėnde?
Pranė teje tė prehem nė varre
mė mbanė shpresa
pėr ringjallje.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 22:18

PĖR TY O DRITĖ
Pėr ty o dritė
shumė kemi pritė
pesė shekuj u munduam
tė tė prekim
po s“na la bota zemėrhekur
Shekuj pagjumėsi
kemi bėrė pėr ty
nė hartė nalanė vetėm njė copė
e u bėmė tėrmet nė Evropė
Diplomatėt e botės bėheshin profet
tregėtonin me tokėn tonė tė shejtė
mbi pullaz tė ėndrrave zuri
plane mbi ne tė harton
po ne ia shkurtuam ėndrrat me gėrshėrė.

Ne e duam dritėn,ajo po na thėrret
ju ėndėrrat kobzeza ,hudheni nė det.
Dritėn e diellit,saherė tė na e nxėnė
Kosova do tė bėhet tėrmet nė Ballkan.
Tani mashtrim puna e jote e pat
nuk do tė na futėsh mė me gjarpėrin nė shtrat

Mbi tokėn tonė mė s“durojmė katil
Kosova ka gjak e asht Ilir
Kosova me lirinė e vet
ėshtė e atit,birit dhe shpiertit tė shejtė
Sa shumė djaj nė te kanė ndejt
mbathuni,e ikni sa mė shpejt.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 22:22

NĖ BRENDI
Kėndej gjithė zjarr
andej gjithė akull
unė nė mes i pėrgjakur.
Akulli mė ngrinė
zjarri mė djeg
unė varrin ndėrmjet
Nė mes tė dyjave
qėndroj e strukem
pėrpiqem tė arrijė
Triumfin.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 22:25

I PA EPUR
Dyzet pranvera
ditėlindja ime
jeta me vdekjen
nė dy luftime
dhe nė mos e bėfsha
njė ditė mė shumė
qelbėsirės s“i them dot
Parfum.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 22:28

SEKRETET E ZEMRĖS
Zemra ka sekrete
qė s“mund tė lexohen
sekretet e saja
nė vepra pasqyrohen

Andaj,nuk ke pėrse
tė vrasish mendjen
qfarė i ke veprat
ashtu e ke zemrėn.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 22:31

MĖ QOJ NĖNA LETĖR
Mė qoj nėna letėr
ēmė kish shkruar s“di
me lotin e saj
shkresa ishte fshi
Edhe unė i mbushur
me plot pezm e vaj
ia shkrova mallin
mbi lotin e saj.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st January 2008, 15:36

ME BISHT NDĖR KĖMBĖ

Rrjedh gjak
tetrungu plak.
Me gjarpėrin kemi punė
nė kėtė furtunė.

Kėto bjeshkė,kėto male
mbajnė njė emėr,fitimtare.

Nuk duruan
s“do tė durojnė
as malet
as fusha

Me bisht ndėr kėmbė
do tė ikė bushtra.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st January 2008, 15:41

PRITJE
Janė sėmurė kohėt
vjellin tmerr
koha kohės
minutat ia vjedh.

Errėsirė
vrenjtur e shtėrngatė
muzg pas natės
sėrish natė.

Kudo errėsirė
det i thellė
dhe gjumin ma ka vjedh.

Dhe prap jemi
tė gjithė nė pritė
diell i ngrohėt
do tė lindė njė ditė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st January 2008, 15:50

DRENICA
Fushat e gjėra,pjellore
majat elarta,shkėmbore
ndėr shekuj,ndėr mote
uratė e kėsaj toke.

Pėrherė pate trima,sokola

nė luftėra,nė sakrifica

TI-diell i Lirisė sė Kosovės
zėmadhja-Drenica.

Trima prej Polluzhe
prej Prekazi,prej Galice
pėrherė qėndruan besnikė
-roje e Drenicės.

Kulla e Jasharajve
nė flakė qėndisė
heroizmi i tyre
i dha fund robėrisė.

Kudo roje fushe
kudo roje mali
trimi legjendė
AI-Adem Jashari.

Sot rrezja e dritės
shkėlqen Drenicės
shpendkeqet nuk gjejnė
pullaz

askund nė Drenicė
askundnė Kosovė
thyen qafėn nė pakthim
lanė kockat nė Prekaz.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st January 2008, 15:56

NĖ PREKAZ
ZĖ FILL LIRIA

Kosovė-zemra e Dardanisė
shumė pushtues tė janė vardisė
saherė ata janė dalldisė
grushttė rėndė kanė marrė n“Drenicė.
edhe tash-njė shekull pas
iu bė varri nė Prekaz
nė Prekaz u mund robėria

nėPrekaz zė fill Liria
Jasharajt maten trimėrinė
pa pushtues e bėnė Shqipėrinė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st January 2008, 15:59

ROZAFA
NJė legjendė
njė emėr
mbi supe bart
kalanė njė femėr!

Mendoni pak:
Guri pikon qumėsht
zemra pikon gjak!

Njeri
mos lejo mė kurrė
fėmija tė mbes pa nėnė
e nėna tė bėhet gur.!....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st January 2008, 16:01

NĖ SHTUTGART
Saherė shkoj nė Shtutgart
dėgjoj tinguj tė kitares
mė ndjek melodia e njė kėnge
dhe zėri i Jusuf Gėrvallės.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st January 2008, 16:05

LULISHTĖ REĒAKU
Kurorė lulesh
lart nė shpat
nė Reēak.

U mbollėn nė njė janar
mes ngricash-nįcar.

Dyzetedy lule
rrėzė njė shpati
sot mbajnė emrin
Lulishtė Reēaku.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st January 2008, 16:09

SHQIPONJA
DO TĖ FLUTUROJĖ E LIRĖ

Njė zė thotė
e ke kot.

Ta bėjmė me dije
nata jonė s“ėshtė pa yje.

Pa shqiponja
s“janė kėto pyje.

Po ndėrtojmė
njė tįrdhėme t“mirė
Shqiponjat do tė fluturojnė lirė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st January 2008, 16:12

POETI
Nuk e di
nėse trupi i pikon gjak
brenda tij
kallet njė oxhak!

Nė mes tė mallit e dhembjes
unė qė kallet
digjet nė heshtje-bėhet prush
dhembjet e tij
s“i kupton askush!...Shiko profilin e anėtarit


#41

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 2 e 5)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi