Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Shaban Cakolli

Share

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
PISHTAR DRITE
Fadil Sylejmanit

Pishtar drite
në qiellin e shqipeve:
e sjell pranverën në stinët tona,
ngrohtësinë në kujtime,
shënon vitet e dritës,
që arrijnë nga stërgjyshërit tanë.
Meshtar i të dielave tona
kur besimtarët

bien në gjunjë
tek predikon të ardhmen.

Qiri i Naimit
që shuhet për të bërë dritë
për poetin e tretur
në bardhësinë e letrës.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
MALLËNGJIM

Motra kur u bë nuse
hapi portat e ngujuara
te një stinë e re.

Qerrja e kuqe me katër rrota kohe
kaloi mbi fëmininë e saj.

Motra iku!
Çzog do të këndojë
në drurin e manit
mallin e saj.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
DOZË PAGJUMËSIE
Gjumi nuk më nxë
nëpër dhomë endem
bëjë çarkore
përqdo natë
dhomën e mërgimit
e bëjë FushëKosove.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
KËTU ËSHTË QËNDRESA
Fushat pjellore
majat shkëmbore
ndër shekuj gjatë
i kam uratë
Dershen të mi marrin
shpesh ua futen zjarrin
pata djema e nipa
për sakrifica
unë jam Drenica.
Djemate Polluzhës
e të Galicës
roje e Drenicës

gjithë nëpër shekuj
fyt me barbarët
deri te Jasharët.

Del xha Shabani
me djema,nipa e mbesa
ndal moj kobëzeza
këtu është qëndresa.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
ATJE ËSHTË KOSOVA
Atje është Kosova
në te buron veq jetë
është më e bukura e dheut.
Një pikë lot më ra në mjekërr
kur e lash folenë e vjetër
emri i saj ëmbël si mjaltë

më mbërthen të kthej qdo natë

nuk do mund të kthehem kurrë
pa i shtypë kokën gjarpërit
me gurë
se që u thinja,pata ardhë djalë
tokë e imja,të qofsha falë.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
DARDANË
Ditëve me dritë
netëve me hënë
nga një lot në bebëz
për mallin tënd.

Për ujin e gurrave
të Dardanës
më të ëmbël se gjiri i nënës.
Të dua tokë Dardane
Ç´më vyan jeta pa praninë tënde?
Pranë teje të prehem në varre
më mbanë shpresa
për ringjallje.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
PËR TY O DRITË
Për ty o dritë
shumë kemi pritë
pesë shekuj u munduam
të të prekim
po s´na la bota zemërhekur
Shekuj pagjumësi
kemi bërë për ty
në hartë nalanë vetëm një copë
e u bëmë tërmet në Evropë
Diplomatët e botës bëheshin profet
tregëtonin me tokën tonë të shejtë
mbi pullaz të ëndrrave zuri
plane mbi ne të harton
po ne ia shkurtuam ëndrrat me gërshërë.

Ne e duam dritën,ajo po na thërret
ju ëndërrat kobzeza ,hudheni në det.
Dritën e diellit,saherë të na e nxënë
Kosova do të bëhet tërmet në Ballkan.
Tani mashtrim puna e jote e pat
nuk do të na futësh më me gjarpërin në shtrat

Mbi tokën tonë më s´durojmë katil
Kosova ka gjak e asht Ilir
Kosova me lirinë e vet
është e atit,birit dhe shpiertit të shejtë
Sa shumë djaj në te kanë ndejt
mbathuni,e ikni sa më shpejt.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
NË BRENDI
Këndej gjithë zjarr
andej gjithë akull
unë në mes i përgjakur.
Akulli më ngrinë
zjarri më djeg
unë varrin ndërmjet
Në mes të dyjave
qëndroj e strukem
përpiqem të arrijë
Triumfin.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
I PA EPUR
Dyzet pranvera
ditëlindja ime
jeta me vdekjen
në dy luftime
dhe në mos e bëfsha
një ditë më shumë
qelbësirës s´i them dot
Parfum.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
SEKRETET E ZEMRËS
Zemra ka sekrete
që s´mund të lexohen
sekretet e saja
në vepra pasqyrohen

Andaj,nuk ke përse
të vrasish mendjen
qfarë i ke veprat
ashtu e ke zemrën.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
MË QOJ NËNA LETËR
Më qoj nëna letër
çmë kish shkruar s´di
me lotin e saj
shkresa ishte fshi
Edhe unë i mbushur
me plot pezm e vaj
ia shkrova mallin
mbi lotin e saj.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
ME BISHT NDËR KËMBË

Rrjedh gjak
tetrungu plak.
Me gjarpërin kemi punë
në këtë furtunë.

Këto bjeshkë,këto male
mbajnë një emër,fitimtare.

Nuk duruan
s´do të durojnë
as malet
as fusha

Me bisht ndër këmbë
do të ikë bushtra.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
PRITJE
Janë sëmurë kohët
vjellin tmerr
koha kohës
minutat ia vjedh.

Errësirë
vrenjtur e shtërngatë
muzg pas natës
sërish natë.

Kudo errësirë
det i thellë
dhe gjumin ma ka vjedh.

Dhe prap jemi
të gjithë në pritë
diell i ngrohët
do të lindë një ditë.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
DRENICA
Fushat e gjëra,pjellore
majat elarta,shkëmbore
ndër shekuj,ndër mote
uratë e kësaj toke.

Përherë pate trima,sokola

në luftëra,në sakrifica

TI-diell i Lirisë së Kosovës
zëmadhja-Drenica.

Trima prej Polluzhe
prej Prekazi,prej Galice
përherë qëndruan besnikë
-roje e Drenicës.

Kulla e Jasharajve
në flakë qëndisë
heroizmi i tyre
i dha fund robërisë.

Kudo roje fushe
kudo roje mali
trimi legjendë
AI-Adem Jashari.

Sot rrezja e dritës
shkëlqen Drenicës
shpendkeqet nuk gjejnë
pullaz

askund në Drenicë
askundnë Kosovë
thyen qafën në pakthim
lanë kockat në Prekaz.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
NË PREKAZ
ZË FILL LIRIA

Kosovë-zemra e Dardanisë
shumë pushtues të janë vardisë
saherë ata janë dalldisë
grushttë rëndë kanë marrë n´Drenicë.
edhe tash-një shekull pas
iu bë varri në Prekaz
në Prekaz u mund robëria

nëPrekaz zë fill Liria
Jasharajt maten trimërinë
pa pushtues e bënë Shqipërinë.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
ROZAFA
NJë legjendë
një emër
mbi supe bart
kalanë një femër!

Mendoni pak:
Guri pikon qumësht
zemra pikon gjak!

Njeri
mos lejo më kurrë
fëmija të mbes pa nënë
e nëna të bëhet gur.!....

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
NË SHTUTGART
Saherë shkoj në Shtutgart
dëgjoj tinguj të kitares
më ndjek melodia e një kënge
dhe zëri i Jusuf Gërvallës.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
LULISHTË REÇAKU
Kurorë lulesh
lart në shpat
në Reçak.

U mbollën në një janar
mes ngricash-nácar.

Dyzetedy lule
rrëzë një shpati
sot mbajnë emrin
Lulishtë Reçaku.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
SHQIPONJA
DO TË FLUTUROJË E LIRË

Një zë thotë
e ke kot.

Ta bëjmë me dije
nata jonë s´është pa yje.

Pa shqiponja
s´janë këto pyje.

Po ndërtojmë
një tárdhëme t´mirë
Shqiponjat do të fluturojnë lirë.

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
POETI
Nuk e di
nëse trupi i pikon gjak
brenda tij
kallet një oxhak!

Në mes të mallit e dhembjes
unë që kallet
digjet në heshtje-bëhet prush
dhembjet e tij
s´i kupton askush!...

descriptionRe: Shaban Cakolli

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi