Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Shaban Cakolli

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 22nd January 2008, 16:44

ZHGĖNJIME
Evropėn e krijuan sė pari
me mite e legjenda.

Erdhi nga antika
nė katėr kėmbė
nė pėrrallat moderne
me urinė e Kronosit.

Djepi i saj
ku i dhamė qumėsht legjendash
ende pėrkundet bosh
nė gėrmadhat e Ballkanit.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 22nd January 2008, 16:49

LEGJENDA E ROZAFATIT
Njė fėmijė
kėrkon gji
nga guri

Nėna e murosur
me qumėshtin e saj
ruan qytetin e Shkodres
nga ushtat e helmuara
tė legjioneve romake.

Mė kot babai fėmijės sė vet
i rrėfen rrugėn e pėrgjakur
deri te kėnga e lahutarit.

Ai s“do tė kthehet
pa i pirė dy-tri pika qumėsht
nga legjenda e kėtij shekulli.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 22nd January 2008, 16:57

VENDI IM
Natė pėr natė
shėtis visoreve me hėnė
buzė lumit,
fushave me grunaja
pyjeve tė gjelbėruara.

Krojet gurgullojnė nė gjuhėn e kėngės
bari pėshpėrit
baladėn pėr Rrushen e Rexhės,
era zgjon mallin
e fjetur nė zemėr.

Natė pėr natė
bredh bulevardeve tė ėndrrės
dhe nė shtėpi nuk arrij kurrė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 22nd January 2008, 16:59

NDARJA

Grumbuj kujtimesh
rrjedhin nėpėr mote
Prej zemrės time
deri te zemra jote.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 22nd January 2008, 17:07

RRUGĖT E MIA

Jam udhėtar
qė kėrkon Itakėn e vet.

Meridianeve tė Europės
shetita,
nėpėr hotele luksoze
kam fjetur
dhe asnjė ēast pushimi

nuk pata

As buka s“pat shije
as uji i kroit
pa i prekur nėna ime.

Shesheve tė qyteteve
u mungonte aroma e blirėve
tė buzėrrugėve tė mia.

Dhe vazhdoj rrugėn
dhe s“di kush mė shtyn
e nė Itakėn time sįrrij kurrė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 22nd January 2008, 17:12

EL DORADO
Aty sundon vetėm njė stinė:
gjethet thahen
nė bebėz
kur bėnė vapė tropikale.

Aty mbretėron vetėm njė kohė:
Doruntina do t“mbetet pa u martuar
se treqind krushq
kanė humbur rrugėn
deri te shtėpia e saj.

Ēika potureshė kėndon
balada
me njė kurorė gjaku nė kokė.

El Dorado ėshtė
ėndrra jonė shekullore.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 23rd January 2008, 01:16

pershendetje shaban cakolli,
parasegjithash respekt ne vargjet qe i shkruan,
respekt per palodhshmerine tuaj
vetem suksese te metejme dhe shume shendet nga miku juaj.


dardana qerdhe trimash ishte perherė
asaj atdhetaret i bėn shumė nderė,
flaka janarit flakė ndėr shkrepa
sjell deshmorin Kadri Zeka.

dardana ishte votėr trimerie
ajo u rrit ne ndjenjė atdhedashurie,
Ajo lindi te madhin Metush Krasniqin
qe nderoj shqiptarine, dardanen e fisin

Ajo solli deshmoret
qe kurr nuk mungoj fjala
hogoshtasin e madh
Atdhetarin Rexhep Mala.

Pasojne muajt tjerė me radhė
Luftetaret e UCK ne front te parė
Muaji i prillit lule gjaku
bie deshmor Isa Kastrati

Avdi Xhaqku, Musli Imeri
Dardanes po iu shtohet nderi
Selver Kryeziu e Besnik Maroca si luan
deshmorė qe i njef mbarė Kosova nanė.

Dardanė - rubrikė poezie nė forum
rrespekt Shaban Cakollit shumė
t'dhuroi rreze djelli e shumė energji
te dhuroi dritė me kėto poezi.
shendet dhe respekteShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 23rd January 2008, 10:01

Pėrshėndetje Albini,flm shumė pėr ngrohtėsinė e fjalėve tua,por ju nuk duhet asesi tė mungoni nė kėtė rubrikė tė poezisė,kėtė e kam ndjerė gjatė leximit tė disashkrimeve tuaja.
flm,shėndet dhe gjithė tė mirat.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 25th January 2008, 15:11

KĖNGĖ NĖ DARDANĖ

Metush Krasniqit
Nė Dajkofc
e nė Dardanė
anėembanė
kėndohet njė kėngė.

Kėndon bilbili
majė lisit
pėr njė legjendė
qė lindi fisi.

Kėndojnė nė kor
shkėmbi e lumi
duke rėnė nėpėr fushė
pėr shqiponjėn e Krasniqes
nė qiellin e kuq tė Kosovės.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 25th January 2008, 15:20

VIZIONARIT

Ibrahim Rugovės

Jeta
hije e vogėl
pėr ėndrrėn tonė
tė madhe.
Mbyll njė portė
hap njė dritare
pėr tė dal
nė njė moshė tjetėr.

Erdhi dita
tė mbledhim frutet
nė atė pemė tė jetės
nė mungesėn tėnde.
Dita e dhembjes sė madhe
N“shekuj morti
u rritėn brezat
dukepritur tė vish ti
me njė fanar
ardhmėrie nė dorė.

Tani njė diell i kuq
rri varur
nė atė degė tė bleruar
nė pemėn e jetės.

Ai iku
po njė brerore lirie
ndriēon pėrjetėsisht
nė atė afresk
me portretin tėnd.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th January 2008, 16:34

NĖNĖ MOJ NĖNĖ
Kur u ndava nga ti,
o nėnė
qava natėn e tėrė
se kisha mall
pėr njė fjalė tėnden.

Kur mi kėndoje ninullat
o nėnė
nė gjoksin tėnd
fluturoja nė qiell
Me ty pėr dore
hapėroja nėpėr oborre
dhe sot
mė ka marrė malli
tė mė marrish pėrdore
o nėnė.

Rrudhat e pleqėrisė
sa tė hijeshme i kishe

si vija tė dritės sė yjeve nė qiell

sa mė kamarrė malli
pėr njė bukė nga dora jote
o nėnė
pėr njė bukė misri
me shije fėmijėrie
si zgavėr lisi
zemra mė ėshtė bėrė
ke era fsheh borėn
pėr flokėt e mia.

Edhe zogjėt e malit
nėse mė thėrrasin
ti lot mos lėsho
qėndro dhe mė prit
se do tė kthehem njė ditė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th January 2008, 16:47

KUR DOLA PREJ SHTĖPISĖ

Kur dola prej shtėpisė
ia dhash flakėn rinisė
Si qen i tėrbuar
lehte uria e skamnorit
nė dheun e huaj

Erdhi koha pėr t“u nisė
dhe i thash nėnės
tė ma varė atė bazybe
nė qafė
qė tė mė ruaj
nga syri i keq i mėrgimit.
Zemra e nėnės
u vyshk pėr njė minut
siē vyshket lulja nėn brymė
dhe zemra e mėrgimtarit nga malli.

Njė vaj i pa dukshėm
ma dridhi buzėn
dhe s“mund tė them
asnjė fjalė nga malli.

Jetė e nemur
sot pėr nesėr
me rininė e humbur viteve
tė njomura me lot
vitet shėnohen
me hijeroglifet
pėr historinė fatkeqe
tė brezaveqė po vijnė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th January 2008, 16:53

MALLI PĖR KROIN E FSHATIT

Ngjiten vashat shpatit
pėr te kroi i fshatit
tė buta si delet
kur i hijeshojnė belet
dhe ngjesin kurdelet.
Qafat me rruzare
n“kostume shqiptare
qėndisur me rreze
i hedhin mbi breze
Rrjedh kroi i fshatit
ujė te poshtė
nga fushat
pėr tė joshur gocat
pėr tė ēmendur ēunat.
Tani mė zgjon etjen
nė kėtė tokė mėrgimi
malli mė djeg shtatit
pėr kroin e fshatit.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 28th January 2008, 16:25

SA TĖ DUA KOSOVĖ

Sa tė dua Kosovė
edhe pse na ndanė
kjo largėsi
sikur tė bėhesha shqiponjė
nė ēerdhe tjetėr sķsha hy.

Je pėr mua vend i dashur
tjetėr nė botė nuk kam pėlqyar
nėn njė shkurre ishapėrplasur
shpirtin tim pėr tė ushqyar.

Foleja ime
larg mendje mos mė qit
nė ēerdhėn tėnde
mungon zogu yt
nuk tė harroj
po tė pėrbehem
mė ndriqo shtegun
qė tė mund tė kthehem.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 28th January 2008, 16:32

LULJA QAN PĖR LULEN

Unė dhe nėna
ishim krijues
unė poet
nėna piktore
unė me laps e letėr
nėna me punėdore.

Na pėlqenin lulet
edhe tėrė natyra
i stolisja me metafora
i stoliste me ngjyra.

Sot unė jetoj kėtu
ajo jeton atje
lulja qan pėr lulen
unė qaj pėr tė dyja.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 28th January 2008, 16:37

FJALA

Herė ėshtė flori
herė marrėzi.

Fjala pa mend
Askund s“ka vendFjala-menēuri
diell nė ēdo shtėpi.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 28th January 2008, 16:41

NĖ BRENDI

Kėtej gjithė zjarrė
andej gjithė akull
Unė nė mes i pėrgjakur.

Akulli mė ngrinė
zjarri mė djeg
unė varrin ndėrmjet
nė mes tė dyjave
qėndroj nuk strukem
synoj tė arrijė triumfin.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 28th January 2008, 16:45

DOZĖ PAGJUMĖSIE

Me net tė tėra
nuk bėjė gjumė
endem
nėpėr dhomė
bėj qarkore
pėr qdo natė
dhomėn e mėrgimit
e bėjė Fushė Kosove!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 28th January 2008, 16:50

MESAZH
Pini ujė tė ftohėt Kosove
nė Krojet e Lirisė
Mos lėni,tė ju shpėtojnė
prej dore
Vitet e Rinisė.

Mos lakmoni dyer tė fatit
Metropoleve tė mėdha
jashta dheut tė shqiptarėve
pėr ne fat nuk ka.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 28th January 2008, 17:03

JETĖ NĖ ĖNDĖRR
Ndėrrim vitesh
ndėrrojnė stinė
ecėn qarkojnė
e koha mė rri ngrirė.

U ndryshk rinia ime
nėpėr kujtime
bien gjethet
ėshtė vjeshtė
shtegtarėt mė qojnė peshė
Sot data ėshtė 21
Mbahu Rini
As nė zemėr
as nė shpirt
nuk ndjej dritė

E tmershme kjo natė terri
mbi te qarkojnė rrathė ferri

Vallė,mos rrethojnė
qenjen time
sa trishtime!

Mbi rininė time
pikėn kujtime
Tik-tak,tika-tak,
pika kujtimesh
kujtime me gjak
i harrnoj me fashė
tśa ndaloj gjakin
pėrditė mė plakin.

Nėn qiellin e huaj
kujtimet i bluaj
Njė ėndėrr e ftohėt
po mi ngatėrron kohėt
Ah,kobzeza ėndėrr
sa shumė mė shtrėngon
Mė ka lėnė kujtesa
nuk e di kur fillon,e kur mbaron!...Shiko profilin e anėtarit


#61

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 3 e 5)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi