Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Shaban Cakolli

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 30th January 2008, 18:09

JETĖ PA SHIJE
Kam etje,vapė mundime
Si nė dimėr,ashtu nėverė
Tablo e recetės sime
E pij qumėshtin,mė bėhet vrerė

Kam uri,
ushqehem s“ngopem kurrė
kjo ėshtė receta ime
ha bukėn mė bėhet gurė.

Po verbėrohem
para syve perde terr
kjo ėshtė receta ime
Nė muzgje gjumi s“mė merr.

Ngjyrė e zezė e korbave
M“i verbėron sytė
Pishtarė ndizni,ndizni qirinjėt
Mė duhet dritė,dritė,dritė...Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 30th January 2008, 18:20

JETĖ E VAJ

Katėr pėrrocka ujė loti
Rinia ime
Vitet ecin nėpėr mote
Veē ndėshkime.

Nė katėr anėt e globit
unė i mjeri lypsar
Me ndihmėn e vet Zotit
U ktheva nė ēerdhe t“parė.

Katėr herė m“kėrrcitėn kocat
Kur me peshė m“shkeli poturi
Kur me gjak buronin prockat
Thanė atė ditė u ngrit Flamuri.

Flamuri i kuq
I larė nė gjak
Shtrėngohuni bėhuni grusht
Le tė valoj prag mė prag...Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 31st January 2008, 22:19

NĖN QIELLIN E HUAJ
Qiell,qiell,rrokaqiell

Mu bė jeta drith e miell
Njė rreze dielli a s“ma falė
deri nė koc,unė kam acar.

Mė kėshillojnė tė vishem trash
Epyes veten,pse s“pėlcas?

Pse pa vendkėrkoj shpėtim?
Kjo s“ėshtė pjesė e qiellit tim!

I shoh tė tjerėt se ndjehen mirė
Veq zemra ime ėshtė e mėrdhirė
Ata vishen gjysmė lakuriq
Ngrohtėsi nuk ndiej hiq,hiq...Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 2nd February 2008, 23:28

ZEMĖR E NDARĖ
O zemėr e ndarė
ku le nėnėn e babain?
ku le motrėn e vėllaun?
Ku le tokėn e tė parėve tanė?!

O zemėr e gjora
Ti mė je sikur ora
Disa kohė punon
Njė ditė nga jeta pushon!
tė Vdisje pėr tokė shqiptare
do tė ngriheshin lapidare
po vdiqe,nė tokė Evrope
do tė humbas varreza jote.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 3rd February 2008, 00:00

Pergezime per vargjet shume te bukura vazhdoni keshtu, sukseseShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 4th February 2008, 20:01

albhack,flm shumė,vlerėsimi dhe pėrkrahja e ndihmon njė krijues tė nxitet pėr njė krijimtari tė mė tutjeme.Edhe njėherė falemnderit dherrespekt pėr ju.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 4th February 2008, 20:11

JETĖSIM I ĖNDRRĖS

Ju qė ngjeshėt armėt
e dualt nė male
sot keni Ringjallje
Jetėsuat ėndrrėn e madhe
Ushtri Ēlirimtare
Qė ngjeshėt brezeve
grykėhollat dhe hutat
anekėnd Kosovės
i mbollėt frutat
ju tani po rrini nėn hije
Kosovėn e ndritėt
me fanar ardhmėrie
ju ua kthyat brezave
ardhėmėrinė e shpresėn
tė vjelin frutat
Nė Pemėn e Jetės
e tėra pėr ēka ne sot vuajm
po i vjelim frutat nė mungesėn tuaj

Kosovėn e bėtė dritė portash
mė nuk ka ngatėrrim zotėrash
Me frutat qė mbollėt
po i mbushim shportat
mbi to kėndojnė pėllumbat
Mė kurrė s“do krrokasin korbat.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 6th February 2008, 14:18

Nji za i ngjirun thrret vajtueshem,
pa force, i cjerrun e ndihme kerkon,
i dobet, i zbehte vazhdon e thrret.

Ndoshta kerkon jeten qe po e humb,
ndoshta vetem nderin mos t'ia marrin,
se dikur i forte ish e kurre su dorezue,
e tash asht i dobet por prape veten se leshon.

Ky za asht i njohun se shpesh ishte ndigjue,
kumbonte fort e ndihej kudo,
ishte i rrepte po i ambel gjithashtu,
kurse sot i cjerrun e kush nuk e do.

I kujt asht ky za qe duket se vajton,
thrret dhimbshem e kush se degjon,
i kujt asht ky za qe te ban me vujt,
tek e degjon se si renkon?

Vazhdon e therret e tshkuemen kujton,
at tshkueme te ndritun si tash nuk asht ma,
ato kohe kur i forte shekujt cante,
i palkundun vazhdonte te ecte per ma tej.

Por nje kohe te keqe nji furtune e derrmoi,
nje rrebesh i forte qi balle nuk i bahet,
e mbyti, e vrau e ate e shkaterroi,
po prape s'arriti ta zhdukte qe aty.

I hoqi thesarin qe mbante ne gji,
por zemren nuk mundi t'ia rrembente,
e derrmoi ne vuajtje te shkreten Dardani,
po prape s'arriti te veten ta bente.

E mbeshtolli me mjegullen qe drite mos ti jepte,
po prap tuj vuejt ajo perpara vazhdoi,
erdhi tuj u dobsue, por kurre nuk vdiq,
se forca te reja i lindin serish.

E sot ky za ala vazhdon,
ashtu i ngjirun thrret vajtueshem,
pa force, i cjerrun e ndihme kerkon,
i dobet, i zbehte vazhdon e therret.

Kjo asht per te e fundit here,
qe i vajtueshem ndihme kerkon,
asht koha te sherohet e ashtu si dikur,
te rifitoje ate qe furtuna ia holli tej.

Tash ska ma mjegull si syte ia vret,
ska ma goditje qe trupin ia derrmon,
ska ma pranga qe fort e shtrengojne
asht koha te zgjohet e jeten te vashdoje.

Sot do t'jet serish ashtu si dikur,
e forte e ambel, e bukur per te gjithe,
do t'duket perseri sic ishte ma pare,
e dashur e vujtun po e lire.

Ska ma mjerim as renkime vuajtjeje,
as frike nga furtuna a mjegulli qe kishte,
se asht e forte e veten mbron,
se asht e lire e lirine gezon.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 6th February 2008, 15:00

Dardana kurr mė Kamenicė

Kala trimash qe Dardana
m'rrefemte babai edhe nana
nip Dardan t'jesh eshte Krenari
aty u inspirova nė Atdhedashuri.

Ajo kishte emer tjeter
trimat prore kanė berė vepėr
ata s'duronin thikė kasapi
lavdi u qofte fisit Kastrati.

Ne tetor 68-tė me rrefente mami im
Dardana shqip frymoi qė nė agim
k'te ditė valon flamuri per herė t'parė
Flamuri me shqiponjė, flamur shqiptar.

kush i solli pyet njerezimi
lotet rridhnin nga gezimi
aty pran tyre kush qėndronte
Abdullah Kastrati roje u bėnte.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 6th February 2008, 18:17

tė lumtė Albini,kjo poezi e bukur jo vetėm qė mė frymėzoj,por mė mbushi mall.Pėrgėzime dhe shumė suksese,vetėm te para.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 6th February 2008, 19:20

FLM Daja Shaban!

Mami im eshte nga Kamenica dhe te fresketa i mbaj fjalet qe mi thoshte per Kamenicen tani me Dardanen.

A ka ma nderė
A ka ma respekt
se nip Dardan
ne ketė botė t'jesh'?


"Albini"Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 6th February 2008, 20:56

te lumtė nipashShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 7th February 2008, 18:40

@shaban cakolli shkruajti:DARDANIA
Ja kėto janė ato vise
ku pemėt piqen nė dimėr
e lulėzojnė nė verė.

Fėmijėt dardanė
kėmbėzbathur ecin
nėpėr acarin eshekujve
pėr tė arritur
nė tokėn e premtuar.

Kjo tokė ėshtė Dardania
e gdhendur nė atė mburojė
qė e mbajnė
luftėtarėt e saj
nėpėr betejat qė sķ regjistroi
historia.


Uroj nga zemra ime qe nga shkrimet e tua te rrjedhe gjithmon fryma e patriotizmit

me respektShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 8th February 2008, 13:51

Nardlushnja,ju flm shumė pėr vlerėsimin tuaj,kjo pėrkrahėje e juaja pėr njė krijues ėshtė mbėshtetje qė jep forcė pėr njė krijimtari tė mė tejme.Ju jam mirėnjohės.

rrespektShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 9th February 2008, 17:04

I PENDUAR
Ēdo lot qė ka derdhur nėna pėr mua
ėshtė ngrirė ndėr shkrepa ndėr male me gurė
vėshtirė me pritė ndonjėherė me u gėzuar
se loti i nėnės s“tė lė tė qetė kurrė.

Sa male e fusha i kam kaptue
aq larg vendlindjes,aq larg shtėpisė
me pas ditė kėshtu se kam me u pendue
njė hap jashtė derės s“e kisha nisė.


Veē zemra e nėnės mundet me e kuptuar
sa ėshtė rrėpatur deri ka rritė djalin

e nė ditė tė pleqėrisė pranė mos me i qėlluar
ndoshta s“mund tė ia gjejė as gurėt e varrit!...Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 9th February 2008, 17:19

@shaban cakolli shkruajti:I PENDUAR
Ēdo lot qė ka derdhur nėna pėr mua
ėshtė ngrirė ndėr shkrepa ndėr male me gurė
vėshtirė me pritė ndonjėherė me u gėzuar
se loti i nėnės s“tė lė tė qetė kurrė.

Sa male e fusha i kam kaptue
aq larg vendlindjes,aq larg shtėpisė
me pas ditė kėshtu se kam me u pendue
njė hap jashtė derės s“e kisha nisė.


Veē zemra e nėnės mundet me e kuptuar
sa ėshtė rrėpatur deri ka rritė djalin

e nė ditė tė pleqėrisė pranė mos me i qėlluar
ndoshta s“mund tė ia gjejė as gurėt e varrit!...


Besoj se nuk ka shqiptar ne emigracion qe nuk mallengjehet me keto vargje

Shaban Cakolli ,uroj nga shpirti im te shtofte zoti jeten ty dhe familjes tuaj

Me respekt nardlushnjaShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 10th February 2008, 14:35

flm,nardlushja, njė rrespekt tė pa shoq nga unė pėr ju

fjalėt e juaja,ndihmojnė njė krijues pėr tė hapėruar.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st February 2008, 18:54

Atdheut

Qė ditėn kur u ndamė
jetoj me mėmėdheun
fjalė
mė ndizet mali
si oxhak me zjarr
mė djeg
si hirin mė shkrinė
pėr ty Atdheu im.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 23rd February 2008, 18:01

JEHONA E SHEKUJVE

Aty pranė trotuarit
rrokaqielli pėrgdhel yjet
mė poshtė
nėn hije purgatori
tenda e fshehur e mallkimit.

Nėn guvėn e shpiertit
shpresa-ylber amshimi
ngrihet hark nė qiell
nėn tė cilin rrjedh
lumi i amshimit.

Kush ėshtė ai trim
qė mund ta kapėrcejė
harkun e fatit tė vet
qė poemėn e vet
ta dėgjojnė pėr sė gjalli.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 23rd February 2008, 18:04

unė dhe malli

Tėrė natėn bashkė
unė dhe malli
na mbyti halli
i kėsaj jete jallane.

Kur s“kam gjumė fare
ndez njė cigare
brengat i kthej nė tym.Shiko profilin e anėtarit


#81

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 4 e 5)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi