Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Shaban Cakolli

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 23rd February 2008, 18:08

SHTRĖNGIM

Nė dhomėn e errėt
flakė mu ndez trupi
kur foli matufi
me njė qilim xunkthi
duke fluturuar
ra nė fushė
mes njė kėnete
qė i vinte era parfum.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 23rd February 2008, 18:13

I ZHDUKUR

Njė gotė verė
njė cigare
si nė odat
shqiptare,
shuaj mallin e vendlindjes.

Pa shtėpi e katandi
shteg i humbur
nė stinė vjeshte
jam shumė larg
vet syrgjyn
me njė gotė
dhe tym duhani
rendis ditėt
nė rruzaret e vitit.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 25th February 2008, 15:47

E GJATĖ KJO NATĖ

Sonte
gjithēkapo fle nė qetėsinė e vet

nė dhomėn time
qielli i ka ndezur fanaret
tė mos trembėn
qelizat qė tajisin
lėngun e jetės.
Tė gjatė sa shekujt
kur flejnė dhomat flejnė qytetet
sonte gjumė nuk kanė vetėm poetėt

bėjnė qarqe,
nėpėr vargje
tė regjur si gėzofet
shkrihen nė vuajtjet e popullit.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 25th February 2008, 15:52

Pėr ty o dritė

Flakadan lirie
qė ndriēonte nėpėr zemrat tona
me shekuj
shekull pagjumėsie
ėshtė ky
ē“tė bėjmė me ty
nė cilin qerpik
si nė shandan
tė vėmė
nė cilin qiell
tė bebėzave tona
tė grisura.

Tokė e shejtė
e Kosovės
me kėtė florė
tė kuqe gjaku
me xixėllonja stralli
qė dalė kanė
nga limfa jonė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 25th February 2008, 20:00

@nardlushnja shkruajti:
@shaban cakolli shkruajti:I PENDUAR
Ēdo lot qė ka derdhur nėna pėr mua
ėshtė ngrirė ndėr shkrepa ndėr male me gurė
vėshtirė me pritė ndonjėherė me u gėzuar
se loti i nėnės s“tė lė tė qetė kurrė.

Sa male e fusha i kam kaptue
aq larg vendlindjes,aq larg shtėpisė
me pas ditė kėshtu se kam me u pendue
njė hap jashtė derės s“e kisha nisė.


Veē zemra e nėnės mundet me e kuptuar
sa ėshtė rrėpatur deri ka rritė djalin

e nė ditė tė pleqėrisė pranė mos me i qėlluar
ndoshta s“mund tė ia gjejė as gurėt e varrit!...


Besoj se nuk ka shqiptar ne emigracion qe nuk mallengjehet me keto vargje

Shaban Cakolli ,uroj nga shpirti im te shtofte zoti jeten ty dhe familjes tuaj

Me respekt nardlushnjaShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 25th February 2008, 20:02

me respekt nga une shaban ,sa here me kujtoj nenen time kjo poezi ,sa here ne gjume edhe une asaj i kam shkue ,sa here me lot me ka pritur ,sa here rrudhat e ballit ja kam shkaktue ,kjo ishte nji poezi qe me beri mallengjim shaban .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 26th February 2008, 13:04

flm,nga ju anaa,kurse per mallengjimin e kuptoj,te gjithe ne kemi mall te pa shuar,por duhet te mbahemi te forte.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 6th March 2008, 16:53

MORT
Tė etur pėr gjak
kėta barbarė
edhe nė ėndėrrat e tyre
hapnin varr.

Po nga varri i tyre

s“do mbijė as fije bari
vetėm ndonjė gjethe anēari
mund ta sjell
era nga shkretėtira.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 6th March 2008, 16:57

NĖ FESTĖN E NĖNĖS

Nė Festėn e nėnės
festuam tė gjithė
ne dhe nėnat

unė dhe shoqet e mia:
Gonxhja,Teuta
Edona,Elvira
secila thonin:
NĖNA IME
ishte mė e MIRA.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 6th March 2008, 17:03

E BUKURA MORE
Moj e bukura More
si tė lash,e mė s“tė pash
si tė lash,si tė lash
si tė lash,e mė s“tė pash(Popullore)
Ec nėpėr tė kaluarėn
pėr tė gjetur tė ardhmen
ėndėrro shqip,
frymo shqip,
o Arvanit.

Hy kalabrisht
i dehur mendimeve
arbėrisht
e jetėn vazhdo prore
e dasmėn bėje pleqėrisht
e varrin hape
me e bukura More.

Rro sa malet
me ėndėrren shkėmbore
buzė detit
me shikim tė humbur
nga e bukura More.Shiko profilin e anėtarit


#91

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 15th March 2008, 00:25

@shaban cakolli shkruajti:KA KOHĖ
silent

Ka kohė
qė jam duke u ngjitur
Lugut tė Blertė
tė Gėrmisė.

Ka kohė qė ujė pi
nė krojet e fėminisė.

Ka kohė qė mė janė ngatėrruar kohėt
dhe nuk e di kur fillon ekur mbaron
Ėndrra.

Ju "poet" shaban, deshta me te pershendet se paske shkru shum poezi mirepo edhe pse paske lavdata une personalisht mendoj se nese dikush te kritikon ateher ti ke me e ndrru mnyren e te shkruarit;

une mundem te shkruaj poezi si ju edhe pse kurr ne jetenteme skam shku, por po e provoj e ndoshta ste jet hatri nese shkruj ne ket rubrikč,

I merzituri

jam merzitč pa masč
vertet jam merzitč
dhe nuk e kam pritč
tč jam kčtu.

po shpresoj
ne ditč tč mira
ato vijnč mesiguri
prap mč lodhč vuajta
deri kur ?

Mendoj se poezija ime ka vlerat e asaj tendes por ajo qe un e prano, eshte fakti qe sjam fare poet.

Ktu ne forum kam nderin ti lexoj poezite e disa antarve qe spo i ceki emra por ata dhe vargjet e tyre jan me vlera dhe kam respekt edhe per vargje edhe per te gjithe ata qe vertet kultivojnč gjanat pozitive.

Mbes i shpresuar ser tkam ndih,uar e ecni ruges me te mire drejt poezise me plot kuptim dhe ndjenja artistike.

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 15th March 2008, 17:13

z.gogu,ne ju jemi mjaft mirėnjohės atyre qė na ndihmojnė tė hapėrojmė nė kėtė rast juve,andaj kemi nderin edhe te ju ftojmė nė bashkėpunim. Mendimi juaj personal mė pėlqen,por poezia juaj "I Mėrzituri",nuk mund tė mos i thuash poezi,e dyta pėr ata qė kuptojnė poezinė se jo tė gjithė e kuptojnė poezinė,zatėm disa vetėm e lexojnė pa ekuptuar fare,poezia juaj ka nevojė pėr disa renovime,dhe kėmbėngultėsisht mund tė them se nuk e ka vlerėn e poezisė time.Nuk po them qė mė pėrgjigjet mua,por vlerėsimin e kanė bėrė disa poet tė mėdhenj,duke shkruar recensione pėr te,sepse z.gogu unė fillimisht i kam botuar nė libra,pastaj po i hedh kėtu nė forum.Z.Gogu,unė kam njė mal poezi,sigurisht ke hy nė male dhe nė mes drunjėve tė drejtė patjetėr gjenė ndonjė tė shtrembėr,qė nuk mund tė mos ndodhi edhe nė malin e poezive tė mia.

"Kėtu nė forum kam nderin ti lexoj poezitė e disa anėtarėve,qė spo i ceki me emra por vargjet e tyre janė me vlera!Kėshtu keni shkruar ju z.gogu,por sa do tė doja tė ishte ashtu si thoni ju,por jo z,gogu nuk ėshtė ashtu,nga se kėtu nė forumin tonė ka shumė pak poezi,pos nėse je njohės i mirė i poezisė ne kemi shkruar poezitė e disa poetėve tė mėdhenj kėtu,por qė fatkeqėsisht ata kanė vdekur,ose ka 4-5 ditė nuk jam hy nė forum dhe brenda kėtyre ditėve mund tė kenė shpėrthyar vullkane poetike.Po mos e merr afer zemre z.gogu,nuk duhet tė matemi me askend,nė shqiptari ka burra tė mėdhenj,dhe sa behemi gati tė ndiejm vetėn,plandosemi pėr tokė.Unė i dua njerėzit mendimtarė,qė tė ndihmojnė tė gjejsh rrugėn nė cilen hecet mė drejt,por fatkeqėsisht nėse mendon se me poezinė tuaj tė mė ndihmosh tė eci nė rrugėn poetike gabon rėndė,poezia jote tė qon nė mjegullirat nė tė cilat nuk mund tė bėhesh kurrė poet.

nDONJė UDHėZIM TJETėR I JUAJ DO Tė ISHTE I MIRėSEARDHUR;KY I Mė PARSHMI PėR MUA BJEN;POR NėSE MENDON SE U HIDHEROVA DIQKA GABON;PERKUNDRAZI MBETESH I RRESPEKTUAR.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 5th January 2014, 04:00

@shaban cakolli shkruajti:DITĖ E VONUAR
Si pikė uji nga shkretėtira
bėhu oazė
dhe mbushi burimet
qė t“i freskosh zemrat e djegura
nga vapa qiellore.

Dhe eja
ditė e ėndrrave tė bardha.Shiko profilin e anėtarit


#94

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 5 e 5)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi