Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Poezi nga Ismail Kadare

Share

avatar

Posted prej 29th November 2013, 01:09Ti ishe per mua


Une pashe lulet e para qe ēelnin kudo permbi dhe
Pashe zogjt e pare shtegtar, qe u k'thyen serisht tek ne

Ne brigje, ne kopshte, ne ara, gjithēka eshte e pare gjithēka
Ndermen dashuria e pare, ato kur i pashe me ra

Do vyshken te gjitha te parat dhe prap do kthehen ato
Perveē dashurise se pare.. As vyshket, as k'thehet ajo ...Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 29th November 2013, 01:10

MALL

Ca pika shiu ranė mbi qelq
Pėr ty unė befas ndjeva mall
Jetojmė tė dy nė tė njejtin qytet
Dhe sa rrallė shihemi sa rrallė...

Dhe mu duk pak e cuditshme
Si erdhi kjo vjesht ky mėngjes
Qiejt e ngrysyr pa lejlekė
Dhe shirat pa ylber nė mes.

Dhe thėnia e vjetėr e Heraklitit
Seē mu kujtua sot pėr dreq
"Tė zgjuarit janė bashkė nė kėtė botė
Kurse tė fjeturit janė veē"

Nė ē'ėndėrr kemi rėnė kaq keq
Qė dot s'po zgjohemi vallė?...
Ca pika shiu ranė mbi qelq
Dhe unė pėr ty seē ndjeva mallė.Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 29th November 2013, 01:10

MALLI I SHQIPĖRISĖ

Mė ka marrė malli pėr Shqipėrinė tonė
Sontė, kur po kthehesha me autobuz,
Tymi i cigares "Partizani" qė pinte dikush
Dridhej, kaltėronte bėnte spirale,
Sikur tė fshehta mė thosh me gjuhėn e shqiptarėve

Mua bashkeatdhetarit
Tė shikoj dua mbrėmjes nė rrugėt e Tiranės,
Ku kam bėrė dikur ndonjė marrėzi.
Dhe nė rrugėt ku s'kam bėrė marrėzi.
Mė njohin ato porta tė vjetra tė drunjta,
Inatin akoma do ta mbajnė,
Kokėn do ta tundin,
Po unė s'do ta marr pėr keq,
Se malli mė ka marrė.
Dhe t'eci rrugicave plot gjethe tė thara
Gjethe tė thara gjethe vjeshte,
Pėr tė cilat krahasimet gjenden aq lehtė.

Mė ka marrė malli pėr Shqipėrinė tonė
Pėr atė qiell tė madh, tė gjėrė e tė thellė,
Pėr vrapin e kaltėr tė dallgėve adriatike
Pėr retė qė nė muzg si kėshtjella digjen,
Pėr alpet mjekėr bardha e mjekėr gjelbra,
Pėr netėt e najlonta qė nga flladet fėrgėllojnė,
Pėr mjegullat qė si indiane tė kuq
muzgjeve shtegtojnė.

Pėr lokomotivat e kuajt,
Qė tė djersitur avullojnė e hungėrojnė,
Pėr qiparisat, kopetė, e varret
Malli mė ka marė, malli mė ka marė,
Pėr shqiptarėt.
Mė ka marė malli e sė shpejti vi atje
Duke fluturuar mbi mjegullat si mbi dėshira,
Sa i largėt, aq edhe i dashur je, Atdhe.

Aerodromi do tė dridhet nga uturima
Mjegulla do tė rrije pezull mbi humnera.
Ata qė shpikėn shpejtėsinė reaktive
Larg Atdheut sigurisht do tė kenė qenė ndonjehere.Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 29th November 2013, 01:10

NĖ PARKUN QĖ MBULUAN FLETĖT

Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
Tė dy ne ecim qetėsisht,
Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
Qilim tė verdhė natyrisht.

Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
Ju fanit njė muzg i vonė
Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

Nga vagabondėt me cigare
Ti mos u tremb e dashur kot
Imazhin tėnd as dinosaurėt
Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.

Qė ti tė vije kaq e bukur
Me kėta flokė, me kėtė hap
Toka tė egrėn klimė e zbuti
Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
Qė te kjo botė tė vije ti...Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 29th November 2013, 01:11

TI DHE HĖNA


Kėsaj nate me hėnė tė vjeshtės
Dola fushės tė bredh kuturu.
Retė shtohen me vrap pa reshtur,
Hėna duket aty-kėtu.

Porsi vetė mendimet e mia
Po mė shtyhen ndėr mėnd mė shpesh
dhe pas tyre gjithnjė gjendesh ti
si kjo hėnė qė duket mes resh.

Hėna shpejt do tė zhduket dhe netėt
do tė mbeten pa tė, kurse ti
nė ėndėrrimet e mia pa jetė
perendim s'do tė kesh kurrsesi.Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 29th November 2013, 01:11

Koha e pamjaftueshme

S’kam kohe te harroj shume gjera
Qe nga mendja ti nxjerr perjete.
Per tragjiket e vjeter e shkreptimat
Do t’me duhen se paku dy vjet.

Dhe ndoshta po aq per Danten,
Per frengjishten tok me plazhet po aq,
Ndoshta grate do te jem duke fshire
Kur muzgu do te afrohet nderkaq.

Si udhetari me peshe te tepert
Para avionit qe niset pas pak
I ngarkuar rendshem ende
Do t’afrohem tek varri humbak.

Nga supet si ta heq kete barre?
Ku ta hedh kete peshe, si?
Me te s’mund te zbres atje poshte
Por as lart dot s’e le kurrsesi.

I menduar gjer ne cast te fundit
Nga mosthenia, nga pengu tragjik,
Nje shenje ndoshta te pakuptueshme
Do t’ju bej te gjitheve e do ik.Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 29th November 2013, 01:12

Kristal

Ka kohė qė s'shihemi dhe ndiej
Si tė harroj unė dalngadalė,
Si vdes tek unė kujtimi yt
Si vdesin flokėt dhe gjithcka

Tani kėrkoj unė posht' e lart
Njė vend ku ty tė tė lėshoj.
Njė strofe a note a njė brilant
Ku tė tė le, tė puth, tė shkoj.

Nė s'tė pranoftė asnjė varr
Asnjė mermer a morg-kristal.
Mos duhet vall' prap tė tė mbart
Gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjalėl?

Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh
Tė gjej njė fushė a njė lulnaje
Ku butėsisht porsi polen
Gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndaj.

Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
Dhe tė tė puth e t'ik pa kthim
Dhe nuk do te dimė as ne, askush
Harrimi ish ky, a s'ish harrim.Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 29th November 2013, 01:12

Vjeshte e moēme

Gjith' udhet e fshatit balta i ka mbushur,
Vija qerresh zgjaten tutje neper fushe.

Era si femije ndjek fletet mes shelgjesh.
Ato ikin, lodhen, bien siper pellgjesh.

Si mendime zgjaten tutje gjurma qerresh.
Nje vajze per dasme c'trishton pas penxheresh.Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 29th November 2013, 01:12

Pritja

Telefoni po merr nje sy gjume para ardhjes sate
Abazhuret varen te heshtur mbi pritjen
Perbindeshat mbi qilimin e dhomes dremitin te qete

Ora kaloi
Ti u vonove
Drita e abazhureve u be e keqe
Si i vrare telefoni ka rene permbys e s’merr fryme
Tani perbindeshat filluan te levizin
Ja, po zgjohen me leshra te kerleshura mbi qilim

Ti do vish patjeter te qetesosh gjithckaShiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 29th November 2013, 01:13

Portreti i Skenderbeut

Si dite e plote ai shtjellej
me re dhe ere mbi atdhe.
Nje emer, Gjergj, e kish si diellin,
tjetrin si henen, Skenderbe.

Dy brire dhije kish mbi krye,
Embleme e vjeter e cuditshme,
Sikur ta dinte qe mes brinjeve
Dy perandore do te godiste.

Njezet e kater luftra beri,
Njezet e kater vdekje theu.
Cka mangut linte diten Gjergji,
Plotesonte naten Skenderbeu.

Pas vdekjes eshtrat iu ndane,
Ne mijera varre ato u shtrine.
Gjithscka te shumte ai e pati,
Te vetmen kish vec Shqiperine.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 28th February 2014, 16:07

Pa Ty


Ti ike udhes se pafundme,
ku zverdhin druret gjetherenes.
Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
I arti medaljon i henes.

Lejleket iken. Fill pas teje
Si stof i keq u zbeh blerimi,
Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
Me negativin e nje filmi.

Tani ne fusha shkoj menduar,
Ku nis te fryje ere e ftohte,
Ku ca mullare te gjysmuar
Duken qe larg si donkishote.

C'te bej po them me veten time,
Ne kete ore te vone te muzgut,
Kur qerrja baltrave ben shkrime,
Te lashta si te Gjon Buzukut?

Do shkoj te ulem permbi pellgjet,
Te pi ne gjunje duke rene.
Ne gryke e di qe do me ngelet
I ftohti medaljom i henes.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 28th February 2014, 16:07

Te huaj jemi


Te huaj jemi ne prej kohesh
C'ish per t'u thene eshte thene,
Si guret qe zene vend ne toke,
Ne jete vend ne kemi zene.

Drejt njeri-tjetrit kemi mbyllur
Te gjitha rruget edhe shtigjet,
Si dy qytete mesjetare
Me mure, heshta dhe me pirgje.

Por naten, kur i lodhur truri
Portat i mbyll me qetesi,
Ti gjen nje shteg dhe futesh brenda,
Nje shteg qe vetem ti e di.

Pastaj si ne rrugica parqesh
Shetit me cirkovolucionesh
Hyn neper endrra i shkujdesur,
Fanitesh, qesh, ma ben me dore.

Por kur mengjesi ze afrohet,
Nis shqetesohesh befas ti
Dhe heshturazi del perjshta
Nga shtegu qe vec ti e di.

E dita vjen. Rrjedh prape jeta
Dhe ne te dy si dhe me pare
Te ftohte rrime e te pamposhtur
Si dy qytete mesjetare.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 28th February 2014, 16:08

E HIDHUR VJESHTE E KETIJ VITI

Ne memorje te demonstratave studentore
ne Prishtine ne vitin 1981

E hidhur vjeshte e ketij viti
Kosoven gjeti nen terror
Korba te zes mbi te ja mbriten
Hetues,gjykates,prokurore.

Me 5 vjet burg,me 8,me 7
Me 12 denojne diku
Keshtu mes jush shekullin ndani
Dhe mijevjecarin ndani ju.

Keshtu e preket historine
Mbi supe e bartet JU serish
Prangat ne shkolle qe i mesuat
Ne duar i ndjete befasisht.

Dhe pate se nuk ish larg mesjeta
S`qe larg dhe vec ne endra s`qe
Dh`u kthye nata e Prishtines
Ne naten Shen Bartoleme
U ngritet Ju vigane,fisnike
Me korektese e madheshti
Ngaqe kerkuat *Republike*
Ju shtypen si ne Monarki.

Por koha kurre s`vjen pergjysem
Nat e masakres vetem s`mbrin
Se pas Dushanit car te frikshem
Rrufeshem Skenderbeu arin.

S`kish deshmitare,TV nuk pati
Zinxhir i tankut kur ju griu
Por rete e globit vec ju pane
Ndergjegje e botes tek ju mbriu.

Keshtu ne vorbull te epokes
U ngritet Ju si monument
Ju qe e preket historine
Dhe n`histori u kthyet vete.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 28th February 2014, 16:08

Koha e pamjaftueshme

S'kam kohe te harroj shume gjera
Qe nga mendja ti nxjerr perjete.
Per tragjiket e vjeter e shkreptimat
Do t'me duhen se paku dy vjet.

Dhe ndoshta po aq per Danten,
Per frengjishten tok me plazhet po aq,
Ndoshta grate do te jem duke fshire
Kur muzgu do te afrohet nderkaq.

Si udhetari me peshe te tepert
Para avionit qe niset pas pak
I ngarkuar rendshem ende
Do t'afrohem tek varri humbak.

Nga supet si ta heq kete barre?
Ku ta hedh kete peshe, si?
Me te s'mund te zbres atje poshte
Por as lart dot s'e le kurrsesi.

I menduar gjer ne cast te fundit
Nga mosthenia, nga pengu tragjik,
Nje shenje ndoshta te pakuptueshme
Do t'ju bej te gjitheve e do ik.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 28th February 2014, 16:09

Mars

Ajri ngrohet pak nga pak
Po mbasditeve ben fresk
Merrijne zogjte befas
Si me teleks.

Ne lajmet e botes
Ka shqetesim jo pak
Mbi catine e shekullit
Nje ylber rri ndrkaq.

Si mengjes i bruzte
Pa ankthin qe ju prish
Vjen fundi i mijevjecarit
Pa apokalips.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 28th February 2014, 16:09

Bjeshket E Nemura Ne Dimerr

As Zog, As Vetetime
Gjekund Syri S’has
Ngrire Gjithcka-enderr
Veshur Ne Guack

Si Ne Hotelet E Shtrnjta
Ku Shtegetari Shyn
Shiu Dot Si Afrohet
Luksit Alpin

Shkembinj Si Tempuj
Nen Re, Mbi Re
Nje Varreze Bubullimash
Kujdes, Nen Kembe KeShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 28th February 2014, 16:09

PA TY

Ti ike udhes se pafundme
Ku zverdhin druret gjetherenes
Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
I arti medalion i henes.
Lejleket iken.
Fill pas teje
Si stof i keq u zbeh blerimi
Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
Me negativin e nje filmi.

Tani ne fusha shkoj menduar
Ku nis te fryje ere e ftohte,
Ku ca mullare te gjysmuar
Duken qe larg si Don Kishote.

C'te bej, po them me vehten time,
Ne kete ore te vone te muzgut,
Ku qerrja baltave ben shkrime.
Te lashta sa te Gjon Buzukut?

Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
Te pi ne gjunje duke rene,
Ne gryke e di qe do te me ngelet
I ftohte medalioni i henes.

Nga "Perse mendohen keto male"Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 26th January 2016, 21:47

Vjeshte e moēme

Gjith' udhet e fshatit balta i ka mbushur,
Vija qerresh zgjaten tutje neper fushe.

Era si femije ndjek fletet mes shelgjesh.
Ato ikin, lodhen, bien siper pellgjesh.

Si mendime zgjaten tutje gjurma qerresh.
Nje vajze per dasme c'trishton pas penxheresh.Shiko profilin e anėtarit


#19

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi