Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

Share

descriptionTË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
TË DUA
Ty Lejdina
me pak vargje
desha të të
puthë në faqe.

Krejt rastësisht
diku t´kam pa
e jam bërë si i rënë n´bela
as nuk kam sukses në punë
as tërë natën nuk bëjë gjumë.

Pse si ndërroj bota ndodhitë?
Sikur të lindnim
për një ditë!
Por e patëm një fat tjetër
ti më e re,unë më i vjetër.

Mosha s´vënë kufi t´dashurisë
zemra s´njeh sinjal t´pleqërisë
dhe të mos mundje me lëvizë
kurrë për jetë s´të kisha braktisë.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
ZEMËR E KËPUTUR
Zemër e këputur
nga malli
po bëri dikush
të talli
bënë mëkat
nuk shpëton dot
as në këtë,as tjetrën botë.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
MBRËMË
Mbrëmë mora një letër
s´munda të e lexoj
më ra mbi te loti
dhe ma trubulloi.!
Ç´ka munda të dalloja
dy zemra të ngrira
njëra ishte jotja
tjetra ishte e imja.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
VETËM TI MË VRET

Rrufe prej qielli që godet
as stuhi e as tërmet
nuk frigohem që më vret
as puna s´më tretë
as lodhja s´më mundon
as plaga s´më dëmton
as nata pa fjetë
asnjë stuhi në jetë
vetëm ti më vret.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
PËRSE MË IKE?
Më ike o mike,
në mëngjezin evjeshtës
më le
me hirin e mallit
të ruajë
atë gacë të fshehur
të dashurisë.

Mbeta në udhëkryq
të dashurisë
me sy kah qielli
duke pritur
pikat e lotëve të tu
që do t´i sjellin
retë e kësaj vjeshte.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
FTESË
A i ndërrojmë rolet
veq mallin ta shymim
unë po vij në vend tëndin
ti eja në vend timin.

Ti varur për mua
unë varur për ty
dy zemra t´bashkuara
bëjnë botë pa kufij.

Mos u dëmto ti
po dëmtohem unë
do shuhem për ty
se të dua shumë.

Të prekë krahët tua
si flatra pëllumbi
më s´është me rëndësi
le t´më vjen dhe fundi.

Vetëm botën tënde
dua të ta njoh
unë po bie viktimë
ti shko e jeto.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
SOT

Si ndihem sot
s´mund e përshkruaj dot
po të u desh ujëvara
kam një lum me lot.

Sot
dhe që nga sot
mëngjez për mëngjez
përditë lot do derdhi
dhe ngapak do t´vdes.

Çdo forcë që e pata
këtë mëngjez e këputa
më fal mikja ime
më në fund të humba.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
DASHURITË NUK VDESIN

Ti tue pritë
unë tue pritë
në gjumë bien
dashuritë.
Por trishtimi
është i tepër
dashuritë kurrë
nuk vdesin
zgjohen kur dy duar
ofrohen për ti prekur.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
VITET GËNJEJNË
Vitet janë tinzare
më mashtroj Rinia
Vargisur si në rruzare
ikën vitet e mija!

Desha në vetmi
të kujtoj vitet
nëpër thinja
por jo,qëndro pranë meje
ti je e imja
Nuk dua të kujtoj pleqëri
kur të kam pranë
rinohem me ty.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
KAM RËNË NË HALL

N´zemrën time
vlon një mall
të më thuash
ti atë fjalë
ti mbyllesh
bëhesh dry
e unë vuaj
për ty.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
VLERA E KOHËS
Krejt qka ëndërron
që të gufon në zemër
pa e kthyar në vepër
është dashuri e verbër
fundja dashuri s´mund të quhet
diqka qka nuk shijohet dhe nuk preket.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
DIKU LARG
Ti në atë skaj
unë në këtë skaj
zemrat epshin
nuk e ndajnë
jeta qenka
sulm i madh
oh e oh,e vaj e vaj.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
UNË JAM SHUMË LARG
Endem rrëpatëm
natën nuk bëjë gjumë
tue menduar për ty
se të dua shumë.

Zemra më kujton
se do jemi bashkë
çdo qast më kujton
se duhet me t´dashtë.

Unë jam larg
shumë larg teje jam
por në zemrën tënde
nuk e di ku jam?

Ti në zemrën time
qëndron për çdo ditë
dashuria jote
më prekë në çdo ind.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
BOTA E DASHURISË

Vitet ikin sikur lum
por,jo,jo,nuk plakem unë
kam hapë portë për dashuri
vend për mua,vend për ty.

Ti te unë
unë te ti
rrojmë vetëm
për dashuri
E shtrejta dashuri
s´ka plakje
vetëm jetësi
për mua,për ty!...

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
ME HARRO

Te lutem me harro,
asnjehere mos mendo per mua.
Edhe pse te desha
edhe pse akoma te dua.

Cdo dite mallkoj ata
qe nga ty me ndane,
cdo dite te dua,
te dua prane.

Por e di zemra ime,
se asnjehere sdo jem me ty,
edhe pse te dua,
edhe pse qaj per ty.

Por te lutem tme harrosh,
edhe pse eshte e pamundur,
adhe pse asnjehere,
as une,as ti sdo jemi te lumtur.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
përgëzime,shumë bukur Desperados

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
Faleminderit.Ishte frymzim i castit.Pergezime edhe juve per poezite tuaja.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
falemnderit gjithashtu

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
DUA TE T'HARROJ

Te lutem me ler te t'harroj,
sepse ndryshe s'mund te jetoj,
me ler ti fshij kujtimet e tua,
sepse me to s'mund te enderroj.

Asgje s'dua nga ti,
as keqardhje,as fjal,asgje,
vec te lutem mos me mashtro,
mos me thuaj te dua.

Sa e mallkoj diten kur te takova,
sa e urrej veten qe te dashurova.
Por tani asgje tjeter s'dua,
pervecse te t'harroj.

Dua te varros cdo kujtim tendin,
ne humnerat me te thella te harreses,
dua ti varros aty ku kujtesa ime,
asnjeher tmos arrij.

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
Desperdos kjo poezi eshte shum kuptimplot .te lumet .

descriptionRe: TË DUA-CIKËL POETIK PËR DASHURINË

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi