Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Gjermani: Krishtlindjet “shpėtim” i bizneseve

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 4th December 2013, 15:47


Biznesi me tregjet e Krishtlindjeve lulėzon. Planifikimi pėr tregjet e Krishtlindjeve fillon qė nė muajin shkurt.
Peter Schrade pėrkulet nėn topat prej qelqi varur qė varen nga tavani i tezgės sė tij nė tregun e Krishtlindjeve dhe i shpjegon nė anglishte tė pėrsosur klientes se si ėshtė prodhuar ky top qelqi. Qelqpunuesi ofron nė tezgėn e tij shumė perla qelqi, tė gjitha tė prodhuara me dorė bashkė me tė shoqen.
“Nė tre muajt e fundit tė vitit ne bėjmė rreth gjysmėn e shitjeve vjetore.” – tregon Peter Schrade. Pėr topat dhe zbukurimet e tjera pėr Krishtlindjet ai po punon qė prej muajit maj. Por mjeshtėria e tij ėshtė nė gjendje tė keqe, sepse importet e lira nga Kina u krijojnė probleme artizanėve gjermanė.
Nė tregun e Krishtlindjeve nė Kėln vijnė turistė nga Franca, Anglia apo Holanda dhe ēdo vizitor shpenzon aty mesatarisht rreth 30 Euro pėr zbukurime pėr Krishtlindjet. Anne nga Skocia tregon se aty nuk tregje tė tilla dhe se tregjet gjermane janė mjaft tė njohura nė Skoci.
Pa Krishtlindjet zejtarėt qė pėrpunojnė xhamin do tė kishin marrė fund
Edhe Peter Schrade pėrfton prek klientėve ndėrkombėtarė. “Nė Gjermani qelqpunuesit janė duke u zhdukur, por kjo zeje vlerėsohet shumė prej amerikanėve dhe britanikėve” – tregon ai. Schrade punon prej 30 vjetėsh si qelqpunues dhe edhe si shitės nė tregjet e Krishtlindjeve. Qiraja pėr tezgėn shkon nė disa mijėra euro, dhe ai ka investuar para edhe pėr skulpturat e qelqit dhe prodhimet e tjera. Por kėto investime janė tė rėndėsishme pėr tė mbijetuar.
Tregu i Krishtilindjeve para Katedrales sė Kėlnit, ku ka stendėn edhe Peter Schrade ėshtė ndėr mė tė vizituarit nė Gjermani. Nė kėtė treg ka 150 stenda. Nė vitin 1995 nė Kėln kishte tre tregje Krishtlindjes, sot ka shtatė. Monika Flocke vendosi para katėr vjetėsh qė ta linte profesionin e avokates dhe tė merrej me organizimin e tregut tė Krishtlindjeve para Katedrales. “Krishtlindjet lidhen me emocione dhe njė projekt tė tillė nuk mund ta bėsh nisur vetėm nga interesa ekonomike.” tregon ajo.
Traditė 600 vjeēare
Planifikimi pėr tregjet e Krishtlindjeve fillon qė nė muajin shkurt. Tregtarėt bėjnė kėrkesat pėr stendat, fillon organizimi i programit festiv etj. Kėtė vit Monika Flocke ofron edhe njė smartphone-app dhe internet gratis qė njerėzit tė informohen pėr tregun dhe aktivitetet. Ajo dhe partneri i saj nė biznes kanė investuar disa milionė euro pėr kėtė biznes dhe sipas mendimit tė saj do tė duhen rreth 10 vjet qė tregu tė fillojė tė nxjerrė fitime. Asaj i duhet qė ēdo pesė vjet tė rinovojė licensėn.
Tradita e tregjeve Krishtlindjeve nė Gjermani ėshtė pothuajse 600 vjeēare. Tregu mė i vjetėr gjerman i Krishtlindjeve ėshtė Striezelmarkt nė Drezden, i cili mbush kėtė vit 579 vjeē. Edhe nė Drezden biznesi me tregun e Krishtlindjeve lulėzon. Nė vitin 2000 nė Drezden kishte vetėm katėr tregje Krishtlindjesh, kėtė vit ka njėmbėdhjetė.
Sidomos shumė shfaqės kanė zbuluar potencialin dhe shalė lart pėr tė. Pra, Hans Peter Arens.Presidenti i Shoqatės Federale tė shfaqėsit gjermane dhe Mark tregtarėt shitur bajame dhjetė vjet tė vjetra sheqerosur pėr gjendjen e prindėrve tė tij. Ai udhėtoi gjysmė njė jetė me carousels dhe rides dėfrim nga festivali nė festival. Ndėrkohė, shkon 69-vjeēari njė proshutė Barbecue qėndrojnė nė tregun Dortmund Krishtlindjeve. “Biznesi me festivalet lokale ėshtė aktualisht nė pranverė shumė tė keqe,” thotė ai. “Nė fillim tė muajit gusht, bėjnė showman krimbur. Kjo duhet pastaj tė kompensohet nga tė ardhurat tė arsyeshėm nga biznesin e tregut tė Krishtlindjeve.”Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi