Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Sport »
Formula 1 2008

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 12th January 2008, 21:15

Formula 1 2008

"Kokėkuqja" F2008, pėr tė mbrojtur titullin!

F2008 ėshtė makina e Ferrarit, e cila do tė mundohet tė pėrsėrisė mė 2008‑n mrekullinė qė bėri sezonin e kaluar.


Janė zbuluar, mė nė fund, karakteristikat e Ferrarit tė ri. Ai quhet F2008 dhe ėshtė makina e 58‑tė e Ferrarit, e cila do tė mundohet tė pėrsėrisė mė 2008‑n atė mrekulli qė bėri sezonin e kaluar. Kjo makinė ėshtė ndėrtuar nė bazė tė rregullores sė re, ku nė mėnyrė tė vaēantė bien nė sy reduktimet e ndihmesave elektronike. Nė ceremoninė e prezantimit padyshim kanė qenė tė pranishėm edhe dy pilotėt. Kampioni i botės nė fuqi, Kimi Raikonen, e ka komentuar i pari makinėn e re: "Ka shumė tė reja nė kėtė makinė. Pjesa e pilotit ėshtė ngushtuar disi, nė bazė tė rregullores sė re dhe, pėr mė shumė, mund tė them se kjo makinė do tė jetė mė e vėshtirė pėr t'u pilotuar nė pistė tė lagur. Me pak fjalė, tė gjithė pilotėt duhet ta ndryshojnė stilin e pilotimit. Ne jemi gati dhe me Masėn gjėrat shkojnė shumė mirė". Kėtė gjė e ka konfirmuar edhe vetė piloti brazilian. "Pėr skuadrėn kjo ėshtė njėsoj sikur lind njė fėmijė. Tani na duhet tė punojmė shumė qė ky "fėmijė" tė rritet dhe shumė shpejt tė na japė mundėsi qė tė fitojmė deri nė fund tė sezonit." Me tė njėjtin padurim e pret edhe Raikoneni kėtė makinė pėr ta provuar. "Nuk ndihem mė i fortė se njė vit mė parė," thotė finlandezi, i cili nė vitin 2007 u shpall kampion bote nė garėn e fundit nė Interlagos tė Brazilit. Me makinėn e re F2008 skuadra Ferrari do tė pėrpiqet sėrish t'i fitojė tė dy titujt kampionė, pėr pilotė dhe konstruktorė. "Fakti qė ia dolėm mbanė, pėr ta fituar titullin vitin e kaluar, mė jep mė shumė besim dhe, nė tė njėjtėn kohė, ma shton guximin pėr ta provuar tė njėjtėn gjė edhe kėtė sezon. Gjithsesi, tė gjitha kėto gjėra nuk mė bėjnė tė ndihem mė i fortė." Makina e re F2008 ėshtė parė nė pistė pėrpara janarit. Mė entuziasti pėr kėtė makinė, mesa duket, ėshtė braziliani Felipe Masa. "Nuk kam ende fėmijė, por tani qė e shoh kėtė makinė mė ngjan sikur ka lindur njė "fėmijė". Braziliani, i cili ka kontribuar shumė nė fitimin e titullit kampion tė Kimi Raikonen dhe tė skuadrės pėr titullin pėr konstruktorė, kėtė sezon ka shumė ambicie tė mėdha. "Kjo ėshtė njė ditė e vaēantė pėr tė gjithė ne, por kėtė "fėmijė" tė sapolindur duhet tė pėrpiqemi ta rrisim sa mė shpejt qė tė jetė e mundur. Sezoni 2008 do tė varet shumė nga ky "fėmijė", ka pėrfunduar Felipe Masa.Janė tė shumta limitimet nė pjesėt elektronike, nė tė gjitha makinat e sezonit tė ri 2008

Ferrari i ri, mė pak elektronik dhe mė i thjeshtė

Janė tė shumta tė rejat e Ferrarit qė ka debutuar dje nė Fiorano. Mes tyre, ai qė tė bie mė shumė nė sy ėshtė timoni i ri, i ndryshėm nga ai i vitit tė kaluar, mė i thjeshtėzuar. Nė tė vėrtetė, sezoni 2008 ėshtė disi mė i tkurrur, pėrsa i pėrket elektronikės; rregullorja e sezonit tė ri ka lėnė jashtė disa sisteme tė tilla. Ndėr pjesėt e reja ėshtė centralina e makinės, e cila do tė jetė e pėrbashkėt pėr tė gjitha sistemet e saj, e qė duket si njė hap prapa, por, gjithsesi, ėshtė diēka e njėjtė pėr tė gjithė. Pra, janė tė shumta limitimet e komandave elektronike. Nė kėtė mėnyrė, ėshtė mbyllur edhe kapitulli i nisjeve tė makinave nė mėnyrė automatike, ashtu si edhe sistemi i kontrollimit tė trajektores nė kthesa tė ndryshme. Tashmė del mė shumė nė pah aftėsia e pilotėve.

Gabimet - Eshtė hequr gjithashtu edhe kontrolli elektronik i gazit. Tashmė pilotėt duhet tė jenė mė tė kujdesshėm, kur shtypin pedalen, pasi gjithēka do tė ushtrohet nga forca qė ushtrojnė ata vetė. Heqja e kėtyre sistemeve ndihmuese i ka dhėnė menjėherė shenjat; qė nė testimet e para janė parė gabime tė shumta tė pilotėve, tė cilėt kanė dalė jashtė piste. Pra, kėto makina tė reja janė projektuar qė pilotėt ta kenė mė shumė nėn kontroll nga ana mekanike, dhe jo elektronike. Do tė jenė vetė pilotėt ata qė do tė pėrcaktojnė edhe korsėn e gazit. Nė kohėn e Senės dhe Mansellit sistemet elektronike ishin tė pakta dhe mė pak tė sofistikuara. Edhe atėherė ata bėnin zgjedhje tė ndryshme, pra, dikush mbante njė pedale me kors tė gjatė dhe dikush me kors tė shkurtėr. Pedalja me kors tė shkurtėr mund tė pėrdoret nė mėnyrė mė brutale.

Thjeshtėzimet - Qė nė provat e para ra nė sy thjeshtėzimi i timonit tė tė gjitha makinave. Ndėr timonėt mė tė ndryshėm binte nė sy ai i Ferrarit, i cili, pėrveē 24 butonave ka nė qendėr njė ekran tė vogėl. Por ky timon do tė ndryshohet sėrish pas testimeve qė do tė zhvillohen nė vazhdimėsi. Kur shihet, ajo qė tė bie nė sy ėshtė ndryshimi i formės. Gjithashtu, ka edhe disa drita "spiun", tė cilat sinjalizojnė momentin e ndryshimit tė marsheve. Nė ekranin nė qendėr tregohet marshi qė ėshtė edhe sinjalizimi i flamujve, qė mund tė jenė duke u valėvitur nė pistė.

Reduktimet - Dy butona tė mėdhej nė qendėr janė reduktuar nė njė, qė do tė jetė pėr tė kontrolluar gjendjen e makinės me ekranin nė qendėr. Janė eliminuar edhe dy leva, tė cilat bėnin kontrollin automatik tė diferencialit nė kthesa tė ndryshme, ku zgjidhej edhe njė trajektore ideale. Tashmė kanė mbetur vetėm tri leva; nė krahun e dorės sė majtė kontrollohet pjesėrish diferenciali pėr hyrjen dhe daljen e kthesės. Nė krahun e dorės sė djathtė vazhdojnė tė qėndrojnė butonat e kontrollimit tė regjimeve tė motorit, karburantit dhe tė grafikėve tė ndryshėm. Vazhdojnė tė qėndorjnė gjithashtu disa komanda-bazė pėr kontrollimin dhe komunikimin e radios, pėr shpejtėsinė nė bokse dhe pėr pirjen e lėngjeve gjatė garės.

Gomat - Nė qendėr, nė ekran, shfaqet edhe njė opsion pėr gomat, qė tregon presionin e tyre, si dhe mėnyrėn se si duhen ndryshuar marshet, qė tė mos konsumohen shumė gomat.Tė dhėnat teknike

Shasia: Prej fibrash karboni

Kambio: Gjysmautomatike dhe kontroll elektronik

Nr i marsheve: 7 + indietro (marshi mbrapa)

Frenat: Disk karboni me fletė

Amortizimi: Me amortizatorė tė pavarur

Pesha: 605 kg. (me ujin, vajin dhe pilotin)

Disqet: BBS 13

Motori

Tipi: 056

Nr. i cilindrave: 8

Blloku: prej alumini dhe me kėnd 90 gradė

Nr. i valvolave: 32

Distributori: Pneumatik

Kubikėt: 2 398 cm3

Diametri i cilindrit: 98 mm

Pesha e motorit: 95 kg

Elektronika: Magneti Marelli

Injeksioni: Statik Magneti Marelli

Karburanti: Shell V‑Power

Vaji: ShellShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 28th January 2008, 23:46

FIA ka bere te ditur kalendarin e Formula 1 per sezonin e 2008. Nder te rejat e ketij sezoni , gara e nates ne Singapore dhe Gp i Europes ne pisten e re te Valencia. Nuk ben me pjese ne kalendar Indianapolis. Fillimi eshte me 16 mars ne Australi.


DATA GP
16 Mars Australi (Melbourne)
23 Mars Malajzi (Sepang)
06 Prill Bahrain (Sakhir)
27 Prill Spanje (Barcellona)
11 Maj Turqi (Istambul)
25 Maj Monako (Montecarlo)
08 Qershor Kanada (Montreal)
22 Qershor France (Magny-Cours)
06 Korrik Angli (Silvestrone)
20 Korrik Gjermani (Hockenheim)
03 Gusht Hungari (Budapest)
24 Gusht Europe (Valencia)
07 Shtator Belgjike (Spa)
14 Shtator Itali (Monza)
28 Shtator Singapor (Singapore)
12 Tetor Japoni (Fuji)
19 Tetor Kine (Shanghai)
02 Nentor Brazil (Interlagos)Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 23rd March 2008, 23:07

2008 FORMULA 1 ING AUSTRALIAN GRAND PRIX 14 - 16 Mar 2008

1 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 58 1:34:50.616 1 10

2 3 Nick Heidfeld BMW 58 +5.4 secs 5 8

3 7 Nico Rosberg Williams-Toyota 58 +8.1 secs 7 6

4 5 Fernando Alonso Renault 58 +17.1 secs 11 5

5 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 58 +18.0 secs 3 4

6 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 57 +1 Lap 13 3

7 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 55 Engine 17 2

8 1 Kimi Räikkönen Ferrari 53 Engine 15 1

Ret 4 Robert Kubica BMW 47 Accident 2

Ret 12 Timo Glock Toyota 43 Accident 18

Ret 18 Takuma Sato Super Aguri-Honda 32 Transmission 19

Ret 6 Nelsinho Piquet Renault 30 Accident damage 20

Ret 2 Felipe Massa Ferrari 29 Engine 4

Ret 9 David Coulthard Red Bull-Renault 25 Accident 8

Ret 11 Jarno Trulli Toyota 19 Electrical 6

Ret 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 8 Hydraulics 22

Ret 10 Mark Webber Red Bull-Renault 0 Accident 14

Ret 16 Jenson Button Honda 0 Accident 12

Ret 19 Anthony Davidson Super Aguri-Honda 0 Accident 21

Ret 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari 0 Accident 9

Ret 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 0 Accident 16

DSQ 17 Rubens Barrichello Honda 58 +52.4 secs 10Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 23rd March 2008, 23:10

2008 FORMULA 1 PETRONAS MALAYSIAN GRAND PRIX

21 - 23 Mar 2008


1 1 Kimi Räikkönen Ferrari 56 1:31:18.555 2 10

2 4 Robert Kubica BMW 56 +19.5 secs 4 8

3 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 56 +38.4 secs 8 6

4 11 Jarno Trulli Toyota 56 +45.8 secs 3 5

5 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 56 +46.5 secs 9 4

6 3 Nick Heidfeld BMW 56 +49.8 secs 5 3

7 10 Mark Webber Red Bull-Renault 56 +68.1 secs 6 2

8 5 Fernando Alonso Renault 56 +70.0 secs 7 1

9 9 David Coulthard Red Bull-Renault 56 +76.2 secs 12

10 16 Jenson Button Honda 56 +86.2 secs 11

11 6 Nelsinho Piquet Renault 56 +92.2 secs 13

12 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 55 +1 Lap 17

13 17 Rubens Barrichello Honda 55 +1 Lap 14

14 7 Nico Rosberg Williams-Toyota 55 +1 Lap 16

15 19 Anthony Davidson Super Aguri-Honda 55 +1 Lap 21

16 18 Takuma Sato Super Aguri-Honda 54 +2 Laps 19

17 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 54 +2 Laps 22

Ret 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari 39 Hydraulics 15

Ret 2 Felipe Massa Ferrari 30 Spin 1

Ret 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 5 Hydraulics 20

Ret 12 Timo Glock Toyota 1 Accident 10

Ret 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 0 Spin 18Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 24th March 2008, 00:04

Urime Kimit Very HappyShiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 6th April 2008, 15:31

2008 FORMULA 1 GULF AIR BAHRAIN GRAND PRIX

1 2 Felipe Massa Ferrari Winner

2 1 Kimi Räikkönen Ferrari +3.3 secs

3 4 Robert Kubica BMW +4.9 secs

4 3 Nick Heidfeld BMW +8.4 secs

5 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes +26.7 secs

6 11 Jarno Trulli Toyota +41.3 secs

7 10 Mark Webber Red Bull-Renault +45.4 secs

8 7 Nico Rosberg Williams-Toyota +55.8 secs

9 12 Timo Glock Toyota +69.5 secs

10 5 Fernando Alonso Renault +77.1 secs

11 17 Rubens Barrichello Honda +77.8 secs

12 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari +1 Lap

13 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes +1 Lap

14 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota +1 Lap

15 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari +1 Lap

16 19 Anthony Davidson Super Aguri-Honda +1 Lap

17 18 Takuma Sato Super Aguri-Honda +1 Lap

18 9 David Coulthard Red Bull-Renault +1 Lap

19 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari +2 Lap

Ret 6 Nelsinho Piquet Renault +17 Lap

Ret 16 Jenson Button Honda +38 Laps

Ret 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari + secsShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 27th April 2008, 18:28

FORMULA 1 GRAN PREMIO DE ESPANA TELEFONICA 2008

1 1 Kimi Räikkönen Ferrari 66 1:38:19.051 1 10

2 2 Felipe Massa Ferrari 66 +3.2 secs 3 8

3 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 66 +4.1 secs 5 6

4 4 Robert Kubica BMW Sauber 66 +5.6 secs 4 5

5 10 Mark Webber Red Bull-Renault 66 +35.9 secs 7 4

6 16 Jenson Button Honda 66 +53.0 secs 13 3

7 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 66 +58.2 secs 12 2

8 11 Jarno Trulli Toyota 66 +59.4 secs 8 1

9 3 Nick Heidfeld BMW Sauber 66 +63.0 secs 9

10 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 65 +1 Lap 19

11 12 Timo Glock Toyota 65 +1 Lap 14

12 9 David Coulthard Red Bull-Renault 65 +1 Lap 17

13 18 Takuma Sato Super Aguri-Honda 65 +1 Lap 22

Ret 7 Nico Rosberg Williams-Toyota 41 Mechanical 15

Ret 5 Fernando Alonso Renault 34 Engine 2

Ret 17 Rubens Barrichello Honda 34 +32 Laps 11

Ret 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 21 Accident 6

Ret 19 Anthony Davidson Super Aguri-Honda 8 +58 Laps 21

Ret 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 7 Accident 16

Ret 6 Nelsinho Piquet Renault 6 Accident 10

Ret 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 0 Accident 20

Ret 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari 0 Accident 18Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 11th May 2008, 20:19

2008 FORMULA 1 PETROL OFISI TURKISH GRAND PRIX

1 2 Felipe Massa Ferrari 58 1:26:49.451 1 10

2 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 58 +3.7 secs 3 8

3 1 Kimi Räikkönen Ferrari 58 +4.2 secs 4 6

4 4 Robert Kubica BMW Sauber 58 +21.9 secs 5 5

5 3 Nick Heidfeld BMW Sauber 58 +38.7 secs 9 4

6 5 Fernando Alonso Renault 58 +53.7 secs 7 3

7 10 Mark Webber Red Bull-Renault 58 +64.2 secs 6 2

8 7 Nico Rosberg Williams-Toyota 58 +71.4 secs 11 1

9 9 David Coulthard Red Bull-Renault 58 +75.2 secs 10

10 11 Jarno Trulli Toyota 58 +76.3 secs 8

11 16 Jenson Button Honda 57 +1 Lap 13

12 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 57 +1 Lap 2

13 12 Timo Glock Toyota 57 +1 Lap 15

14 17 Rubens Barrichello Honda 57 +1 Lap 12

15 6 Nelsinho Piquet Renault 57 +1 Lap 17

16 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 57 +1 Lap 19

17 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari 57 +1 Lap 14

Ret 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 24 Spin 18

Ret 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 1 Accident damage 16

Ret 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 0 Accident 20Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 23rd June 2008, 13:34

FORMULA 1 GRAND PRIX DE FRANCE 2008

1 2 Felipe Massa Ferrari 70 1:31:50.245 2 10

2 1 Kimi Räikkönen Ferrari 70 +17.9 secs 1 8

3 11 Jarno Trulli Toyota 70 +28.2 secs 4 6

4 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 70 +28.9 secs 10 5

5 4 Robert Kubica BMW Sauber 70 +30.5 secs 5 4

6 10 Mark Webber Red Bull-Renault 70 +40.3 secs 6 3

7 6 Nelsinho Piquet Renault 70 +41.0 secs 9 2

8 5 Fernando Alonso Renault 70 +43.3 secs 3 1

9 9 David Coulthard Red Bull-Renault 70 +51.0 secs 7

10 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 70 +54.5 secs 13

11 12 Timo Glock Toyota 70 +57.7 secs 8

12 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari 70 +58.0 secs 12

13 3 Nick Heidfeld BMW Sauber 70 +62.0 secs 11

14 17 Rubens Barrichello Honda 69 +1 Lap 20

15 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 69 +1 Lap 15

16 7 Nico Rosberg Williams-Toyota 69 +1 Lap 19

17 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 69 +1 Lap 14

18 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 69 +1 Lap 17

19 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 69 +1 Lap 18

Ret 16 Jenson Button Honda 16 Accident damage 16Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 23rd June 2008, 13:37

1 Felipe Massa Brazilian Ferrari 48

2 Robert Kubica Polish BMW Sauber 46

3 Kimi Räikkönen Finnish Ferrari 43

4 Lewis Hamilton British McLaren-Mercedes 38

5 Nick Heidfeld German BMW Sauber 28

6 Heikki Kovalainen Finnish McLaren-Mercedes 20

7 Jarno Trulli Italian Toyota 18

8 Mark Webber Australian Red Bull-Renault 18

9 Fernando Alonso Spanish Renault 10

10 Nico Rosberg German Williams-Toyota 8

11 Kazuki Nakajima Japanese Williams-Toyota 7

12 David Coulthard British Red Bull-Renault 6

13 Timo Glock German Toyota 5

14 Sebastian Vettel German STR-Ferrari 5

15 Rubens Barrichello Brazilian Honda 5

16 Jenson Button British Honda 3

17 Nelsinho Piquet Brazilian Renault 2

18 Sebastien Bourdais French STR-Ferrari 2

19 Giancarlo Fisichella Italian Force India-Ferrari 0

20 Takuma Sato Japanese Super Aguri-Honda 0

21 Anthony Davidson British Super Aguri-Honda 0

22 Adrian Sutil German Force India-Ferrari 0Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 24th August 2008, 08:59

2008 FORMULA 1 SANTANDER BRITISH GRAND PRIX


1 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 60 1:39:09.440 4 10
2 3 Nick Heidfeld BMW Sauber 60 +68.5 secs 5 8
3 17 Rubens Barrichello Honda 60 +82.2 secs 16 6
4 1 Kimi Räikkönen Ferrari 59 +1 Lap 3 5
5 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 59 +1 Lap 1 4
6 5 Fernando Alonso Renault 59 +1 Lap 6 3
7 11 Jarno Trulli Toyota 59 +1 Lap 14 2
8 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 59 +1 Lap 15 1
9 7 Nico Rosberg Williams-Toyota 59 +1 Lap 20
10 10 Mark Webber Red Bull-Renault 59 +1 Lap 2
11 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 59 +1 Lap 13
12 12 Timo Glock Toyota 59 +1 Lap 12
13 2 Felipe Massa Ferrari 58 +2 Laps 9
Ret 4 Robert Kubica BMW Sauber 39 Spin 10
Ret 16 Jenson Button Honda 38 Spin 17
Ret 6 Nelsinho Piquet Renault 35 Spin 7
Ret 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 26 Spin 19
Ret 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 10 Spin 18
Ret 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari 0 Spin 8
Ret 9 David Coulthard Red Bull-Renault 0 Spin 11Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 24th August 2008, 09:00

FORMULA 1 GROSSER PREIS SANTANDER VON DEUTSCHLAND 2008


1 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 67 1:31:20.874 1 10
2 6 Nelsinho Piquet Renault 67 +5.5 secs 17 8
3 2 Felipe Massa Ferrari 67 +9.3 secs 2 6
4 3 Nick Heidfeld BMW Sauber 67 +9.8 secs 12 5
5 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 67 +12.4 secs 3 4
6 1 Kimi Räikkönen Ferrari 67 +14.4 secs 6 3
7 4 Robert Kubica BMW Sauber 67 +22.6 secs 7 2
8 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari 67 +33.2 secs 9 1
9 11 Jarno Trulli Toyota 67 +37.1 secs 4
10 7 Nico Rosberg Williams-Toyota 67 +37.6 secs 13
11 5 Fernando Alonso Renault 67 +38.6 secs 5
12 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 67 +39.1 secs 15
13 9 David Coulthard Red Bull-Renault 67 +54.9 secs 10
14 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 67 +60.0 secs 16
15 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 67 +69.4 secs 19
16 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 67 +84.0 secs 20
17 16 Jenson Button Honda 66 +1 Lap 14
Ret 17 Rubens Barrichello Honda 50 Accident damage 18
Ret 10 Mark Webber Red Bull-Renault 40 Oil leak 8
Ret 12 Timo Glock Toyota 35 Accident 11Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 24th August 2008, 09:00

FORMULA 1 ING MAGYAR NAGYDIJ 2008


1 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 70 1:37:27.067 2 10
2 12 Timo Glock Toyota 70 +11.0 secs 5 8
3 1 Kimi Räikkönen Ferrari 70 +16.8 secs 6 6
4 5 Fernando Alonso Renault 70 +21.6 secs 7 5
5 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 70 +23.0 secs 1 4
6 6 Nelsinho Piquet Renault 70 +32.2 secs 10 3
7 11 Jarno Trulli Toyota 70 +36.4 secs 9 2
8 4 Robert Kubica BMW Sauber 70 +48.3 secs 4 1
9 10 Mark Webber Red Bull-Renault 70 +58.8 secs 8
10 3 Nick Heidfeld BMW Sauber 70 +67.7 secs 15
11 9 David Coulthard Red Bull-Renault 70 +70.4 secs 13
12 16 Jenson Button Honda 69 +1 Lap 12
13 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 69 +1 Lap 16
14 7 Nico Rosberg Williams-Toyota 69 +1 Lap 14
15 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 69 +1 Lap 18
16 17 Rubens Barrichello Honda 68 +2 Laps 17
17 2 Felipe Massa Ferrari 67 Engine 3
18 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 67 +3 Laps 19
Ret 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 62 Brakes 20
Ret 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari 22 Overheating 11Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 24th August 2008, 21:26

2008 FORMULA 1 TELEFONICA GRAND PRIX OF EUROPE

1 2 Felipe Massa Ferrari 57 1:35:32.339 1 10
2 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 57 +5.6 secs 2 8
3 4 Robert Kubica BMW Sauber 57 +37.3 secs 3 6
4 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 57 +39.7 secs 5 5
5 11 Jarno Trulli Toyota 57 +50.6 secs 7 4
6 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari 57 +52.6 secs 6 3
7 12 Timo Glock Toyota 57 +67.9 secs 13 2
8 7 Nico Rosberg Williams-Toyota 57 +71.4 secs 9 1
9 3 Nick Heidfeld BMW Sauber 57 +82.1 secs 8
10 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 57 +89.7 secs 10
11 6 Nelsinho Piquet Renault 57 +92.7 secs 15
12 10 Mark Webber Red Bull-Renault 56 +1 Lap 14
13 16 Jenson Button Honda 56 +1 Lap 16
14 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 56 +1 Lap 18
15 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 56 +1 Lap 11
16 17 Rubens Barrichello Honda 56 +1 Lap 19
17 9 David Coulthard Red Bull-Renault 56 +1 Lap 17
Ret 1 Kimi Räikkönen Ferrari 45 Engine 4
Ret 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 41 Accident 20
Ret 5 Fernando Alonso Renault 0 Accident damage 12Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 28th September 2008, 17:35

1 2 Felipe Massa Ferrari 44 1:22:59.394 2 10
2 3 Nick Heidfeld BMW Sauber 44 +9.3 secs 5 8
3 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 44 +10.5 secs 1 6
4 5 Fernando Alonso Renault 44 +14.4 secs 6 5
5 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari 44 +14.5 secs 10 4
6 4 Robert Kubica BMW Sauber 44 +15.0 secs 8 3
7 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 44 +16.7 secs 9 2
8 10 Mark Webber Red Bull-Renault 44 +42.7 secs 7 1
9 12 Timo Glock Toyota 44 +67.0 secs 13
10 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 43 Transmission 3
11 9 David Coulthard Red Bull-Renault 43 +1 Lap 14
12 7 Nico Rosberg Williams-Toyota 43 +1 Lap 15
13 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 43 +1 Lap 18
14 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 43 +1 Lap 19
15 16 Jenson Button Honda 43 +1 Lap 17
16 11 Jarno Trulli Toyota 43 +1 Lap 11
17 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 43 +1 Lap 20
18 1 Kimi Räikkönen Ferrari 42 Accident 4
Ret 17 Rubens Barrichello Honda 19 Gearbox 16
Ret 6 Nelsinho Piquet Renault 13 Accident 12Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 28th September 2008, 17:36

1 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari 53 1:26:47.494 1 10
2 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 53 +12.5 secs 2 8
3 4 Robert Kubica BMW Sauber 53 +20.4 secs 11 6
4 5 Fernando Alonso Renault 53 +23.9 secs 8 5
5 3 Nick Heidfeld BMW Sauber 53 +27.7 secs 10 4
6 2 Felipe Massa Ferrari 53 +28.8 secs 6 3
7 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 53 +29.9 secs 15 2
8 10 Mark Webber Red Bull-Renault 53 +32.0 secs 3 1
9 1 Kimi Räikkönen Ferrari 53 +39.4 secs 14
10 6 Nelsinho Piquet Renault 53 +54.4 secs 17
11 12 Timo Glock Toyota 53 +58.8 secs 9
12 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 53 +62.0 secs 20
13 11 Jarno Trulli Toyota 53 +65.9 secs 7
14 7 Nico Rosberg Williams-Toyota 53 +68.6 secs 5
15 16 Jenson Button Honda 53 +73.3 secs 19
16 9 David Coulthard Red Bull-Renault 52 +1 Lap 13
17 17 Rubens Barrichello Honda 52 +1 Lap 16
18 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 52 +1 Lap 4
19 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 51 +2 Laps 18
Ret 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 11 Accident 12Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 28th September 2008, 17:37

1 5 Fernando Alonso Renault 61 1:57:16.304 15 10
2 7 Nico Rosberg Williams-Toyota 61 +2.9 secs 8 8
3 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 61 +5.9 secs 2 6
4 12 Timo Glock Toyota 61 +8.1 secs 7 5
5 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari 61 +10.2 secs 6 4
6 3 Nick Heidfeld BMW Sauber 61 +11.1 secs 9 3
7 9 David Coulthard Red Bull-Renault 61 +16.3 secs 14 2
8 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 61 +18.4 secs 10 1
9 16 Jenson Button Honda 61 +19.8 secs 12
10 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 61 +26.9 secs 5
11 4 Robert Kubica BMW Sauber 61 +27.9 secs 4
12 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 61 +29.4 secs 17
13 2 Felipe Massa Ferrari 61 +35.1 secs 1
14 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 61 +43.5 secs 20
15 1 Kimi Räikkönen Ferrari 57 Accident 3
Ret 11 Jarno Trulli Toyota 50 Hydraulics 11
Ret 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 49 Accident 19
Ret 10 Mark Webber Red Bull-Renault 29 +32 Laps 13
Ret 17 Rubens Barrichello Honda 14 +47 Laps 18
Ret 6 Nelsinho Piquet Renault 13 Accident 16Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 12th October 2008, 10:44

2008 FORMULA 1 FUJI TELEVISION JAPANESE GRAND PRIX


1 5 Fernando Alonso Renault 67 1:30:21.892 4 10
2 4 Robert Kubica BMW Sauber 67 +5.2 secs 6 8
3 1 Kimi Räikkönen Ferrari 67 +6.4 secs 2 6
4 6 Nelsinho Piquet Renault 67 +20.5 secs 12 5
5 11 Jarno Trulli Toyota 67 +23.7 secs 7 4
6 15 Sebastian Vettel STR-Ferrari 67 +39.2 secs 9 3
7 2 Felipe Massa Ferrari 67 +46.1 secs 5 2
8 10 Mark Webber Red Bull-Renault 67 +50.8 secs 13 1
9 3 Nick Heidfeld BMW Sauber 67 +54.1 secs 16
10 14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 67 +59.0 secs 10
11 7 Nico Rosberg Williams-Toyota 67 +62.0 secs 15
12 22 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 67 +78.9 secs 1
13 17 Rubens Barrichello Honda 66 +1 Lap 17
14 16 Jenson Button Honda 66 +1 Lap 18
15 8 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 66 +1 Lap 14
Ret 21 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 21 Gearbox 20
Ret 23 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 16 +51 Laps 3
Ret 20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 8 Puncture 19
Ret 12 Timo Glock Toyota 6 Accident damage 8
Ret 9 David Coulthard Red Bull-Renault 0 Accident 11Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 12th October 2008, 10:51

1 Ferrari 142
2 McLaren-Mercedes 135
3 BMW Sauber 128
4 Renault 66
5 Toyota 50
6 STR-Ferrari 34
7 Red Bull-Renault 29
8 Williams-Toyota 26
9 Honda 14
10 Force India-Ferrari 0
11 Super Aguri-Honda 0Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 12th October 2008, 10:52

1 Lewis Hamilton British McLaren-Mercedes 84
2 Felipe Massa Brazilian Ferrari 79
3 Robert Kubica Polish BMW Sauber 72
4 Kimi Räikkönen Finnish Ferrari 63
5 Nick Heidfeld German BMW Sauber 56
6 Heikki Kovalainen Finnish McLaren-Mercedes 51
7 Fernando Alonso Spanish Renault 48
8 Sebastian Vettel German STR-Ferrari 30
9 Jarno Trulli Italian Toyota 30
10 Mark Webber Australian Red Bull-Renault 21
11 Timo Glock German Toyota 20
12 Nelsinho Piquet Brazilian Renault 18
13 Nico Rosberg German Williams-Toyota 17
14 Rubens Barrichello Brazilian Honda 11
15 Kazuki Nakajima Japanese Williams-Toyota 9
16 David Coulthard British Red Bull-Renault 8
17 Sebastien Bourdais French STR-Ferrari 4
18 Jenson Button British Honda 3
19 Giancarlo Fisichella Italian Force India-Ferrari 0
20 Adrian Sutil German Force India-Ferrari 0
21 Takuma Sato Japanese Super Aguri-Honda 0
22 Anthony Davidson British Super Aguri-Honda 0Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi