Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Moti i acartė nė SHBA, temperaturat mė ulta nė 20 vjet

Share

avatar

Posted prej 6th January 2014, 16:11

Shėrbimi Kombėtar i Motit nė Shtetet e Bashkuara ka dhėnė paralajmėrim pėr njė front atmosferik me temperaturat mė tė ulėta nė 20 vjet qė pritet tė mbėrthejė vendin kėtė javė. Shėrbimi meteorologjik thotė se moti i acartė ėshtė rezultat i kombinimit tė fronteve tė ndryshme atmosferike, njė fenomen i rrallė kur i ftohti arktik lėviz drejt zonave tė thella jugore.
Fronti atmosferik polar ėshtė njė vorbull ajri tė ftohtė qė lėviz nė drejtim tė kundėrt tė akrepave tė orės dhe qė do tė pėrfshijė mė shumė se gjysmėn e kontinentit amerikan qė nga e hėna dhe e marta, me erėra tė acarta qė do tė ulin temperaturat qė nga Montana e deri nė Alabama nė jug.
Nga e mėrkura afro gjysma e vendit do tė jetė mbėrthyer nga temperatura deri nė -17 gradė celciusShiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 6th January 2014, 16:11Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi