Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Rama do tė vizitojė Serbinė nė shkurt

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 15th January 2014, 19:22Kryeministri i Shqipėrisė, Edi Rama, mund tė vizitojė Serbinė nė muajin shkurt. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga ministri i Jashtėm serb, Ivan Mrkiē, i cili ka thėnė se vizita e Ramės do tė jetė nė kuadėr tė njė turneu qė do tė zhvillojė ai nė rajon.

Mrkiē ka thėnė se ende nuk ėshtė caktuar data e vizitės sė Edi Ramės, pasi Beogradi ditėt e kaluara ka qenė i zėnė me ēėshtje tjera tė rėndėsishme, siē janė bisedimet me Prishtinėn si dhe fillimi i bisedimeve me Unionin Evropian.

“Tani po diskutojmė rreth datės sė vizitės. Pėrshėndesim iniciativėn e tij qė tė vij nė Beograd. Jemi tė gatshėm tė takohemi me tė dhe tė bisedojmė pėr krijimin e raporteve sa mė tė mira nė rajon”, ka thėnė Mrkiē.

Ai ka thėnė se nė rend dite me kryeministrin shqiptar, do tė jetė para sė gjithash bashkėpunimi bilateral, pasi dy shtetet kanė interes tė bashkėpunojnė nė fushėn e turizmit, bujqėsisė, lidhjeve komunikacionit dhe arsimit.

“Duhet tė shikojmė faktin se nė Shqipėri jeton pakica serbe, e cila ende nuk ėshtė pranuar si duhet. Unė kėtė ēėshtje e kam iniciuar kur kam qenė nė Tiranė vitin e kaluar. Duhet tė specifikojmė tė gjitha mėnyrat se si do tė trajtohet pakica serbe, pasi shqiptarėt te ne gėzojnė tė gjitha tė drejtat, sipas standardeve mė tė larta evropiane”, ka thėnė Mrkiē./shekulli/Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi