Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Shuhet mjeshtri i humorit Skėnder Sallaku, nderohet nesėr me homazhe

Share

avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 12th February 2014, 02:16Ndėrron jetė nė moshėn 79-vjeēare “Artisti i Popullit” Skėnder Sallaku. Ai ka ndėrruar jetė mėngjesin e sotėm pasi prej vitesh vuante nga njė sėmundje e rėndė.

Ndėrkohė Bashkia e Tiranės do tė organizojė nesėr nga ora 10:00-13:00 nė Teatrin Kombėtar homazhet nė nderim tė Skėnder Sallakut. Mė pas trupi i pajetė i ‘Artistit tė Popullit’, do tė pėrcillet pėr nė banesėn e fundit nė Varrezat e Tufinės nė Tiranė.

Skėnder Sallaku ėshtė njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė tė humorit, autor skeēesh e parodish, etj. Ėshtė i njohur pėr interpretimin e tij brilant nė estradė dhe cirk.

Skėnder Sallaku ka lindur me 25 janar tė vitit 1935 nė Tiranė. Ai ka mbaruar Institutin e Lartė tė Kulturės fizike ”Vojo Kushi” dhe ka kryer dy vjet specializim nė akrobaci dhe humor nė Kinė, pranė cirkut tė Pekinit.

Ka punuar si profesionist nė Estradėn e Kufirit, mė pas si klloun nė cirk duke e ushtruar njė profesion sa tė vėshtirė aq edhe tė bukur. Ka vazhduar paralelisht edhe nė film, humor, dramė, etj.

Skėnder Sallaku kishte njė karrierė artistike gjashtėdhjetėvjeēare nė skenė. Pėrveē ēmimit “Artist i Popullit”, ai ka edhe titullin ”Artist i Merituar”, “Mirėnjohja e qytetit”, etj.
Miqtė dhe bashkėpunėtorėt e tij, Sulejman Dibra ish-drejtuesi i ish-estradės dhe Veli Rada thonė se Sallaku ka qėnė njė artist i kompletuar.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi