Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
"Shuhet" poeti Gjok Beci Shkroi kėngė pėr Vaēe Zelėn

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 15th February 2014, 02:14


TIRANE- Ndahet nga jeta nė moshėn 75-vjeēare poeti i mirėnjohur shqiptar Gjok Beci. Poeti i vlerėsuar edhe nė fushėn e muzikės, vuante nga njė sėmundje e rėndė, ndėrsa mėsohet se prej disa ditėsh ishte i shtruar nė spitalin Ushtarak.

Poeti Gjok Beci ėshtė dekoruar me titullin “Mjeshtėr i Madh i Punės” nė vitin 2009, nga ish-Presidenti Bamir Topi.

Poeti Gjok Beci, “Mjeshtėr i Madh i Punės” ėshtė i njohur pėr krijimtarinė e tij skrupuloze nė vargje. Shpesh vargjet qė bėnte pėr kėngėt popullore shkruheshin jo me emrin e tij, por “Populli”. Vargjet e poetit Gjok Beci kanė qenė emblema e qėndresės sė Kombit shqiptar ndėr dekada, me njė prirje tė veēantė pėr t’u kėnduar me melodi popullore dhe muzikė tė lehtė.

Poeti nisi vargjet me metaforėn e bjeshkės qė ka qenė muza e poezisė sė Gjok Becit. Krijimtaria e tij poetike ka zėnė fill nė vitet ‘70, kur ai publikon vėllimin poetik “Kur zgjohen bjeshkėt”. Ka pasur njė periudhė mbi 10-vjeēare censurimi tė krijimtarisė pas viteve ‘70, por pastaj tekstet e tij nisėn tė marrin jetė sėrish nė festivalet kombėtare. Pas kapėrcimit tė kėsaj periudhe tė vėshtirė nė jetėn e tij, poeti Gjok Beci ka botuar librin e tij tė dytė poetik, “Zambaku im” nė vitin 1990.

Pjesa mė madhe e poezive tė kėtij libri janė bėrė tekste kėngėsh tė kėnduara nė festivalet kombėtare. Ai ėshtė njohur veēanėrisht si poet i kėngės, por gjatė regjimit tė diktaturės i ėshtė ndaluar tė dilte me kėngėt e tij nė festivalet kombėtare tė folkut dhe muzikės popullore tė pėrpunuar.

Prej mė shumė se 20 vjetėsh poezitė e tij nuk do tė botoheshin as nė shtypin letrar, as edhe libra. Pas ‘90-s botoi njė seri me vėllime poetike, si:“Qiell e Dhe”, “Antologjia e Shpirtit” (1, 2)dhe “Thuj vetes ec”, etj. Ėshtė autori i kėngės “Rrjedh nė kėngė dhe ligjėrime”, kėnga-hit, e cila ėshtė kėnduar nga kėngėtarja e madhe Vaēe Zela me muzikė tė Fehim Ibrahimit.

Redaksia Online
(e.s/shqiptarja.com)Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi