Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Enigma dhe mistere »
Ēfarė janė Fenomenet Paranormale?

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 20th January 2008, 23:01

*
POPULAR

Fenomeni Paranormal ose thjesht Paranormalja eshte si nje lloj ombrelle qe perdoret per te pershkruar nje sere raportimesh te fenomeneve jo normale. Vete termi Paranormal do te thote; Cdo fenomen qe ne nje ose disa disiplina tejkalon kufijte e asaj qe eshte perkufizuar si mundesi fizike ne perputhje me deduktimet e shkences aktuale. Termi para vjen nga latinishtja qe do te thote kundra, jashte ose pertej normales.

Shume njerez e shikojne termin paranormal si dicka qe pershkruan subjekte te studjuara nga parapsikologjia e cila trajton fenomenet psiqike te natyres se telepatise, perceptive ekstra sensoriale, studimeve te mbijeteses si fantazma apo reinkarnimi etj. Vecantia e paranormales eshte qe shpesh trajton subjekte te cilat jane jashte spektrit te parapsikologjise apo subjekte qe perfshihen ne ufologji/alienologji, kriptozoologji, mistere te natyre se Trekendeshit te Bermudes si dhe shume subjekte te tjera jo fizike.

Ja nje liste e pjesshme e subjekteve qe trajton paranormalja

Kinesiologjia e Aplikuar

Astrologjia

Aureola

Sherimi Kiropraktik

Mprehtesia e Mendjes

Komunikimi me te Vdekurit ose Komunikimi i Kanalizuar

Perceptimi Ekstra Sensorial

Sherimi nepermjet Besimit

Fantazmat

Grafologjia

Homeopatia

Ngritja ne Ajer, Levitimi

Numerologjia

Palmistria ose Leximi i Dores

Frenologjia

Fizionomia

Njohja Paraprake

Profecia

Kirurgjia Psiqike

Psikokinetika

Psikometria

Vezhgimi ne Distance ose Remote Viewing

Djegia e Menjehereshme e Njerezve ose Spontaneous Human Combustion

Prekja Terapike

Dhunimi i Ligjeve te Levizjes se Njutonit ose aparatura te levizjes se perhershme

Lista mund te vazhdoje me shume po keto jane disa nga subjektet qe perfshihen rendom ne te ashtuquajturat Fenomene Paranormale.
Besoj se ky eshte nenforumi i pare ne shqip i ketij lloji qe i ofrohet lexuesit. Disa tema ishin te hapura me pare tek forumi i Shkenca dhe Jeta dhe qe tani levizen ketu pasi perputhen teresisht me natyren e ketij nenforumi.
Po ashtu ketu kam inkuadruar edhe disa tema te tjera te llojit te Teorive Konspirative si dhe te Shoqerive Sekrete dhe Mistereve.

Duhet te kihet parasysh qe Fenomenet Paranormale ndonese shpesh lidhen me anen religjioze te ndonje fenomeni te caktuar, skane asgje te perbashket me besimin fetar te mirefillte. Pra tema te natyres fetare apo diskutime per fene skane vend ketu dhe sdo lejohen.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 20th January 2008, 23:14

*
POPULAR

Parapsikologjia (fenomenet paranormale)

Gjatė gjithė historisė sė njerėzimit, kokat mė tė njohura tė botės janė munduar qė tė kuptojnė tė vėrtetėn pėr fenomenet tė ashtuquajtura "paranormale", fenomene tė cilat kanė ekzistuar prej se ekziston njeriu, por kah fundi i shekullit XIX, dhe nė rrjedhė tė shekullit XX, studiuesit filluan tė merren seriozisht me to dhe tė vėrtetojnė rėndėsinė e tyre pėr njerėzimin e posaēėrisht pėr ardhmėrinė. Fjala "parapsikologji" ėshtė formuar nė vitin 1889 ( mė herėt kėto dukuri kishin emėrtime tė ndryshme si: "kėrkime psikike" (psychicol research), "metapsikologji", "shqisa e gjashtė", "okultizėm" etj.), dhe nga atėherė gjėr mė sot, nė mė se 50 shtete, nė mėnyrė shkencore, studiohen dukuritė parapsikologjike dhe nė kėtė drejtim janė formuar rreth 150 institute.

Fjala "parapsikologji" rrjedh nga greqishtja dhe do tė thotė "para"- pranė; "psych"- shpirt dhe "logos"- shkencė, dituri, mendim. Parapsikologjia ėshtė degė e psikologjisė, e cila merret me studimin e dukurive, tė cilat janė jashtė forcės sė tė kuptuarit tė shqisave njerėzore, e shpesh i kalojnė edhe ligjet ekzistuese tė shkencės bashkėkohore e qė nė popull merren edhe si ēudira. Nė mesin e shkrimtarėve dhe personalitetve qė kanė bėrė kėrkime mbi kėto dukuri gjenden edhe emrat e A. Ajnshtajnit, M. Plonkės, A. Brenksonit, A. Shopenhauerit, J. Gėtes. K. Jungut, I. Pavlovit etj., tė cilėt me njohuritė e tyre kanė kontribuar shumė pėr konsolidimin e parapsikologjisė nė rang shkencor. Njė zbulim epokal nė kėtė lėmė e bėri shkencėtari rus, S. Kilirian (bashkė me tė shoqėn). Ai para 40 vitesh, me ndihmėn e rrymės elektrike tė frekuencave tė larta, zbuloi dhe arriti tė fotografojė "aurėn", energjia e shndritshme dhe shumėngjyrėshe e sė cilės, i rrethon tė gjitha qeniet e gjalla... Ne SHBA ėshtė shumė i njohur prof. D. Rein, dhe falė punė sė palodhur kėrkimore tė tij, u zgjėrua horizonti pėr parapsikologjinė nė shumė shtete tė zhvilluara dhe u pėrfshi nė shumė universitete. Nė Gjermani janė tė njohur: prof. H. Beneder, E. Jance, P. Jordan, filozofi H. Drisch etj. Nė Angli, nė lėmin e parapsikologjisė ėshtė i njohur nobelisti, prof. O. Lodzh; nė Holand, prof. V. Teneat; nė Suedi, prof J. Bjenhen; nė Francė ėshtė i njohur psikologu dhe fiziologu e nobelisti, Sh. Risha etj.

Pėrveē anėve pozitve qė ka pėr shkencėn, parapsikologjia, nė qoftė se keqpėrdoret, bėhet armė e fortė, me pasoja tė paparashikueshme pėr njerėzimin. Fatkeqėsisht, nė shumė institute punohet intensivisht pėr krijimin e njė arme psikike ose si e quajnė ndryshe "gjenerator psikotronik". Hipotezat pėr zhvillimin e armėve psikike definitivisht janė vėrtetuar nė simpoziumin e dytė "Liritė dhe kufijtė e njeriut", tė mbajtur nė Francė. Shkencėtarėt ukrainas lajmėruan se mund ta krijojnė tė ashtuquajturin "gjenerator psikotronik" pėr kontrollimin e gjendjės psikike tė njeriut nga largėsia (bėhet fjalė pėr armėn psikike, e cila mundėson qė tė ndikohet nė psikėn e ushtarėve, ashtu qė ata tė pėrmbushin ēdo dėshirė tė eprorėve tė vetė). Edhe gjenerali amerikan pranė institutin ushtarak pėr informim, D. Grean e vėrteton njė mundėsi tė tillė kur thotė: "Do tė ishte e palogjikshme po tė mos merreshim me tė". Ndėrsa nė revisten "Millitery revy", autori Xh. Alexander, ekspert ushtarak, shpjegon se sot funksionon njė armė e tillė, e cila me forcėn e trurit ėshtė paralizuese, por mund tė jetė edhe vdekjeprurėse, si pėr individin ashtu edhe pėr masėn...

Disa shkencėtarė mendojnė se kėto kėrkime janė tė pavlera, se njeriu nuk mund tė ndikojė nė njeriun tjetėr nga largėsia dhe gjithė diskutimet rreth "gjeneratorit psikotronik" nuk kanė bazė. Mirėpo, me eksperimete tė shumta ėshtė vėrtetuar se, jo vetėm njeriu, por edhe secila qelizė e gjallė posedon forcė pėr rrezatimin e informatave nė largėsi. Prof. D. Rajni nė librin e tij shkencor "Shpėrndarja e shpirtit tė njeriut" shkruan: "Ėshtė e pikllueshme, por e vėrtet qė ne sot mė mirė e njohim atomin se shpirtin, i cili na mundėsoi ta njohim atė. Kur do ta njohim shpirtin vetėm sa gjysma e asaj, sa fizika njeh materien, atėherė, me gjasė, do tė ishim nė gjendje tė parashtronim ligje tė karakterit parimor, tė cilat pėr jetėn e njerėzve do tė ishin me rėndėsi tė madhe".

Shumica e parapsikologėve, parapsikologjinė e ndajnė nė disa grupe, si: Hipnozė, telepati, telekinezė, bioenergji, spiritizėm, radiestezi etjShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 5th April 2016, 08:46

Krijesat e �uditshme dhe fenomenet paranormale te koheve moderne
Shumė prej nesh janė tė njohur me pretendime tė ndryshme pėr fenomene paranormale, pavarėsisht faktit nėse jemi skeptikė apo i besojmė. Qenie tė tilla si fantazmat, kafshėt misterioze gjithnjė kanė ndjekur ndėrgjegjen tonė kolektive. Ndėr ēuditė mė tė mėdha qė mund tė ekzistojnė mes nesh, ka disa prej ngjarjeve qė edhe pse s’mund tė konsiderohen tė reja, vazhdojnė tė tėrheqin vėmendjen. Qėkur zbulimi se njė racė krijesash tė vogla mund tė ketė ekzistuar nė tokė, shkenca ka ri-ekzaminuar mundėsinė se njerėz tė tjerė tė vegjėl mund tė mos jenė koncept krejtėsisht mitik. Duke lėnė mėnjanė shkencėn, gjithnjė ka pasur nga ata qė insistojnė se krijesa tė vogla humanoide ekzistojnė mes nesh. Kohėt e fundit ka pasur njerėz qė kanė deklaruar se kanė parė krijesa tė vogla nė vende tė izoluara, me tiparet e njeriut.

Grabitqarėt e mėdhenj janė zogj qė kėrkojnė pėr ushqim ose ushqehen me gjėra tė ngordhura. Ato janė zakonisht mė tė mėdhenj se zogjtė normalė dhe kanė njė fiziologji tė caktuar, si thonj tė fuqishėm qė i ndihmojnė tė shqyejnė prenė e tyre. Kohėt e fundit, ka pasur njerėz qė kanė raportuar se kanė parė zogj grabitqarė me pėrmasa shumė tė mėdha. Shumė persona thonė se ato duken si zogjtė prehistorikė tė pėrshkruar nė libra dhe me lėkurė gjarpri.Rrėshqitjet e kohės dhe koha e humbur janė eksperienca aspak tė kėndshme. Ato janė hamendėsuar si takime jashtėtokėsore, zhvendosje dimensionale ose goditje truri. Raportimet mė mahnitėse janė ato tė mė shumė se njė personi pėr pėrjetimin e kapėrcimeve tė kohės.
Sipas kėsaj teorie, rrėshqitjet e kohės ndodhin kur dikush niset pėr njė udhėtim nė njė rrugė tė njohur dhe udhėtimi duket normal, por nė pėrfundim personat zbulojnė se kanė mbėrritur nė destinacion shumė mė herėt se ēdo ishte e mundur normalisht. Chupacabra ėshtė pėrshkruar si njė krijesė nė formė qeni me dhėmbė tė mėdhenj. Fillimisht thuhet se ėshtė parė nė Puerto Riko nė vitin 1990 dhe mė pas ėshtė parė nė Amerikė dhe Meksikė. Nganjėherė dėshmitarėt raportojnė se kėto kafshė kanė njė tė ecur prej kanguri. Thuhet se kjo kafshė u thith gjakun bagėtive natėn deri sa ato ngordhin. Ngjashmėria me vampirėt i ka terrorizuar njerėzit duke hamendėsuar njė sulm tė mundshėm ndaj tyre. Pyjet janė vende misterioze, plot me jetė tė panjohur dhe shfaqin rrezik pėr kėdo. Pyjet janė vende tė frikshme sipas legjendave popullore. Por nė kohėt moderne a mund tė krijojė natyra njė panik tė tillė tė pajustifikuar? Ka nga ato, eksperienca e tė cilėve bėn tė mendosh se natyra ka inteligjencė dhe nuk ėshtė gjithmonė e dashur me njerėzit. Ka njerėz qė thonė se karakteristika kryesore ėshtė paniku, tė cilin njerėzit e pėrshkruajnė me njė qetėsi tė pazakonshme nė pyll.
Krijesat e vogla

Qėkur zbulimi se njė racė krijesash tė vogla mund tė ketė ekzistuar nė tokė, shkenca ka ri-ekzaminuar mundėsinė se njerėz tė tjerė tė vegjėl mund tė mos jenė koncept krejtėsisht mitik. Duke lėnė mėnjanė shkencėn, gjithnjė ka pasur nga ata qė insistojnė se krijesa tė vogla humanoide ekzistojnė mes nesh. Kohėt e fundit ka pasur njerėz qė kanė deklaruar se kanė parė krijesa tė vogla nė vende tė izoluara, me tiparet e njeriut.

Grabitqarė tė mėdhenj

Grabitqarėt e mėdhenj janė zogj qė kėrkojnė pėr ushqim ose ushqehen me gjėra tė ngordhura. Ato janė zakonisht mė tė mėdhenj se zogjtė normalė dhe kanė njė fiziologji tė caktuar, si thonj tė fuqishėm qė i ndihmojnė tė shqyejnė prenė e tyre. Kohėt e fundit, ka pasur njerėz qė kanė raportuar se kanė parė zogj grabitqarė me pėrmasa shumė tė mėdha. Shumė persona thonė se ato duken si zogjtė prehistorikė tė pėrshkruar nė libra dhe me lėkurė gjarpri.

“Doppelgangers”

Kjo ėshtė njė gjermane qė do tė thotė kopja e ekzakte e njė personi. Nė kohėt moderne personat qė i besojnė teorive paranormale thonė se kanė parė njė person nė njė vend tė caktuar, pėr t’i takuar mė vonė nė njė vend krejtėsisht tjetėr. Disa njerėz madje pretendojnė se nė mėnyrė tė padiskutueshme kanė parė veten e tyre, tė veshur me tė njėjtat rroba duke theksuar se “kopja” e tyre ėshtė shfaqur njėsoj e habitur.

Rrėshqitjet e kohės

Rrėshqitjet e kohės dhe koha e humbur janė eksperienca aspak tė kėndshme. Ato janė hamendėsuar si takime jashtėtokėsore, zhvendosje dimensionale ose goditje truri. Raportimet mė mahnitėse janė ato tė mė shumė se njė personi pėr pėrjetimin e kapėrcimeve tė kohės. Sipas kėsaj teorie, rrėshqitjet e kohės ndodhin kur dikush niset pėr njė udhėtim nė njė rrugė tė njohur dhe udhėtimi duket normal, por nė pėrfundim personat zbulojnė se kanė mbėrritur nė destinacion shumė mė herėt se ēdo ishte e mundur normalisht.

“Chupacabra”
Chupacabra ėshtė pėrshkruar si njė krijesė nė formė qeni me dhėmbė tė mėdhenj. Fillimisht thuhet se ėshtė parė nė Puerto Riko nė vitin 1990 dhe mė pas ėshtė parė nė Amerikė dhe Meksikė. Nganjėherė dėshmitarėt raportojnė se kėto kafshė kanė njė tė ecur prej kanguri. Thuhet se kjo kafshė u thith gjakun bagėtive natėn deri sa ato ngordhin. Ngjashmėria me vampirėt i ka terrorizuar njerėzit duke hamendėsuar njė sulm tė mundshėm ndaj tyre.

Paniku nė pyll

Pyjet janė vende misterioze, plot me jetė tė panjohur dhe shfaqin rrezik pėr kėdo. Pyjet janė vende tė frikshme sipas legjendave popullore. Por nė kohėt moderne a mund tė krijojė natyra njė panik tė tillė tė pajustifikuar? Ka nga ato, eksperienca e tė cilėve bėn tė mendosh se natyra ka inteligjencė dhe nuk ėshtė gjithmonė e dashur me njerėzit. Ka njerėz qė thonė se karakteristika kryesore ėshtė paniku, tė cilin njerėzit e pėrshkruajnė me njė qetėsi tė pazakonshme nė pyll.

Njeriu me kokė qeni

Njeriu me kokė qeni ėshtė pėrfolur qė prej kohėve tė lashta. Ekzistenca e njė krijese tė tillė nė kohėt moderne duket e pabesueshme, por gjithsesi ka njerėz qė pretendojnė se kanė parė njė tė tillė. Shumė prej kėtyre ngjarjeve thuhet se kanė ndodhur natėn, pak raportime ka pėr ditėn. Por ato qė thonė se kanė parė njė krijesė tė tillė thonė gjithashtu se kanė parė njė burrė me kokė qeni qė ecėn i qetė dhe indiferent rrugėve.

Njeriu si bastun i zi

Njeriu si bastun i zi ėshtė njė tjetėr qenie e kohėve moderne. Ai supozohet se ėshtė krejtėsisht i zi dhe me njė siluetė prej bastuni. Kėto lloj krijesash thuhet se janė jashtėzakonisht tė gjata. Koka e tyre ėshtė si njė rreth i zi, pa tipare fytyre. Ato thuhet se janė krejtėsisht dy-dimensionalė. Zakonisht ato shihen natėn, nė mėngjes herėt ose nė muzg. Sipas “dėshmitarėve”, ato nuk habiten kur i shohin dhe me raste i kanė ndjekur ato qė i kanė parė.

Njerėzit hije
Ēfarė janė njerėzit hije? Askush nuk duket se e di me siguri, edhe ato qė thonė qė i kanė parė. Zakonisht ato janė figura tė errėta, tė cilėt ecin papritur nėpėr korridore, kalojnė nėpėrmjet mureve, shfaqen nė dhoma dhe zhduken menjėherė etj. Ato s’kanė asnjė qėllim, s’duket se shėrbejnė si paralajmėrues. A vijnė ato nga njė dimension tjetėr? Nga jeta e pėrtejme? Asgjė prej kėtyre s’dihet, por dihet se ato qė i shohin, s’i harrojnė mė.

Fėmijėt me sy tė zinj

Nisi nė vitin 1998 kur gazetari Brian Bethel rrėfeu se i ishin afruar dy djem tė vegjėl teksa hynte nė makinė. Ato i kishin kėrkuar qė t’i dėrgonte deri diku. Ai shpjegonte se ndjeu njė panik tė ēuditshėm e ndėrkohė ndihej i detyruar pėr t’u hapur derėn djemve. Mė pas kishte parė sytė e tyre krejtėsisht tė zinj, pa asnjė pjesė tė bardhė. Qė prej kėsaj historie, njerėz tė tjerė kanė raportuar takimin me fėmijė tė tillė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2016, 15:21

Genjeshtra jane keto te tera Very HappyShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 5th April 2016, 15:27

Te kulluara bile......Por ka njerez qe besojne...Shiko profilin e anėtarit


#6

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi