Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Shkenca dhe Teknologjia »
Nokia prezanton linjėn e re nė Android, Nokia X, X+ dhe XL

Share

avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 24th February 2014, 15:43Nokia ka prezantuar modelet e reja tė telefonave tė saj tė linjės Nokia X, modelet e lira tė telefonave tė cilėt pėr tė parėn herė i ka bazuar nė sistemin operativ Android, dhe tė cilėt i ka dedikuar pėr tregjet nė zhvillim, pasi qė telefonat vijnė me opsionin me dy sim-kartela.
Mirėpo, nuk ėshtė vetėm njė model i telefonit nė Android siē thuhej mė parė, pasi qė nė ngjarjen e saj mediale Nokia i ka prezantuar tri modele tė linjės X, pėrkatėsisht modelet Nokia X, X+ dhe XL, tė cilat vijnė me ēmime mesatare tė cilat fillojnė prej atyre qė janė pėr telefonat e linjės Asha dhe Lumia.

Nokia X dhe X+ sjellin ekranin me diagonalen prej 4-inē nė IPS LCD dhe rezolucionin prej 800 x 480 pikselėve, ndėrsa procesori i kėtyre modeleve ėshtė dual-core Snapdragon S4 8225 me 1GHz, 4GB memorie tė brendshme dhe portin pėr microSD, si dhe 7GB memorie falas nė OneDrive. Nokia X sjell 512MB RAM, ndėrsa Nokia X+ posedon 768MB RAM.

Nė anėn tjetėr, Nokia XL ėshtė modeli i tretė i kėsaj linje dhe sjell ekranin me 5-inē me rezolucionin prej 800 x 480 pikselėve, kamerėn e pasme me 5MP, atė tė pėrparmen me 2MP, ndėrsa karakteristikat tjera tė kėtij modeli janė tė njėjta me ato tė Nokia X+.

Nokia X do tė kushtojė 89 euro dhe menjėherė do tė jetė nė dispozcion nė Evropė, ndėrsa Nokia X+ dhe XL do tė kushtojnė 99 dhe 109 euro, dhe do tė jenė nė treg nė tremujorin e dytė tė kėtij viti. / Telegrafi /Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi