Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Shkenca dhe Teknologjia »
SHBA, iPhone merr 45 pėr qind tė tregut

Share

avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 24th February 2014, 15:57Nga totali prej 121 milionė telefonave tė menēur sa janė shitur nė SHBA pėr vitin 2013, Apple ka marrė 45 pėr qind tė tregut, thuhet sipas raportit tė ri tė NPD Group. Kjo shifėr paraqet rritjen prej 1 pėr qind tė kompanisė Apple, nė periudhė njė vjeēare.
Samsung ka avancuar me 2 pikė, ndėrsa mban 26 pėr qind tė tregut, ndėrsa LG ka ftuar 3 pikė, pėr tė kaluar nė 8 pėr qind tė tregut amerikan tė telefonave tė menēur.

HTC dhe Motorola kanė rėnė, e para nga 10 nė 6 pėr qind, ndėrsa kompania e cila kohėve tė fundit i ėshtė shitur Lenovo-sė ka rėnė nga 7 nė 4 pėr qind.

Telefonat postpaid pėrbėjnė 71 pėr qind tė tregut amerikan, njė rritje me 10 pėr qind. Ndėrsa tregu me parapagim ka shėnuar rritje prej 68 pėr qind, pėr tė marrė 29 pėr qind tė tregut.

Rritja e tregut me parapagim i atribuohet rritjes sė T-Mobile, operatorit i cili bėri ndryshime tė mėdha nė biznesin e saj, pasi qė me ofertat e saj i largoi konsumatorėt e telefonave mobil nga rivalėt si AT&T dhe Verizon. / Telegrafi /Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi