Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
SI ARGĖTOHET RINIA JONĖ?

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 17:41

Kostoja e jetesės pėr argėtimin e Rinisė shqiptare duhet pranuar se ėshtė mė e ulėt se nė shumė vende tjera,ndryshe njė Rini e cila sė paku ka njė rezervė materiale pėr argėtim,mėnyrat dhe vendet e argėtimit tė tė rinjėve tanė janė tė mjaftueshme dhe moderne.Mos tė flasim pėr Shqipėri e cila mua mė duket seėshtė mė pėrpara nesh,por edhenė kėtė kohė tė paqartė nė Kosovė vendet pėr argėtimin e tė rinjėve janė tė pa numėrta dhe mjaft moderne.Ėshtė pėr tė ardhur keq pėr shumė tė rinjė qė nuk i kanė kėto mundėsi,por tė rinjėt me kushte pėr argėtim e kanė njė privilegj qė ne nuk e kishim.Njė rini e edukuar mirė nuk ėshtė e gabuar tė kaloj disa orė tė natės nėpėr kėto lokale moderne,ku kanė mundėsi shoqėrimi,njohėje,vallėzimi,pije......
Gjithėherė po flas pėr njė rini tė stėrvitur e tė edukuar mirė,qė njeh qkaėshtė mirė e qka keq,qė di ku tė hedh hapin.Ndryshe nga pėrpara qė ishte rinia nėn ombrellen e oprganizimit tė familjes,nė kėtė tranzicion shkalla e pėrkujdesjes sė familjes pėr rininė po bėhet pėrherė mė e pa mundur.Kjo nė anėn tjetėr ka anėt negative pėrdisa tė rinjė.Sot tentimi i adoloshentėve pėr tė kaluar nė pavarėsi nga familja ėshtė nė rritje,kurse mundėsia e prindit pėr tė kontrolluar tė riun adoloshent po bėhet e pamundur.Sot adoloshenti e ka lehtė tė shmanget larg syve tė prindit,ku lehtė mund tė bie nėn prioritetin e substancave narkotike,alkoolit,droges,duhanit.....Tė gjitha kėto pėr njė adoloshent janė ndikime qė mė pas nuk mund tė u shmangen,pra treguesi enigmatik por i fuqishėm len pasoja tė rėnda tė cilat i ngėrthejnė nė sėmundje tė rėnda depresive dhe jo rrallė deri te vetvrasjet.Kėta lėre qė shkatėrrojnė vetėn po edhe tė familjet dhetė dashurit e tyre shkaktojnė lėndime tė pa pėrshkrueshme.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 19th January 2008, 02:18

argetimi i rinis te sodit me duket sikur eshte i larte me ate qe eshte ne ekzistenc ,dhe me gjithate kur shikoj kafiqet dhe ,diskot jan plot ,dikun nakohen qe nuk ka ,shum her shtroj pyetje si ka mundesi te ket cdo kafiq kaq shum te rinje ,do te kisha preferue me shum per rinin te mirren me sport ,kultur ,shkollim ,dhe sdudime ,se sa te shikojn se ku dhe si me bredhe ,me pak kohe per net ,e per kafe internet ,me shum me librin ,edhe nese nuk ka mundesi te punsohet se paku me mire nji rrugaq me shkoll se nji rrugaq pa shkoll.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm

Posted prej 5th February 2008, 01:20

@Anaa shkruajti:argetimi i rinis te sodit me duket sikur eshte i larte me ate qe eshte ne ekzistenc ,dhe me gjithate kur shikoj kafiqet dhe ,diskot jan plot ,dikun nakohen qe nuk ka ,shum her shtroj pyetje si ka mundesi te ket cdo kafiq kaq shum te rinje ,do te kisha preferue me shum per rinin te mirren me sport ,kultur ,shkollim ,dhe sdudime ,se sa te shikojn se ku dhe si me bredhe ,me pak kohe per net ,e per kafe internet ,me shum me librin ,edhe nese nuk ka mundesi te punsohet se paku me mire nji rrugaq me shkoll se nji rrugaq pa shkoll.
Kur nuk ke mundesine e punesimit detyrimisht kafet do rrine plot me te rinje, sa per sport as qe behet fjale tani per tani infrastruktura eshte ne nivel shume te ulet per te mos then zero, flas per shqiperine.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 10th February 2008, 23:49

Prisni te flasi nje i ri
1-Kafe me shoqerine
2-pub
3-koncerte ose teater(kur ka)
4-Sport(kryesisht bascetball)
5-chat ose msnShiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 11th February 2008, 17:21

Angel shkruajti:Prisni te flasi nje i ri
1-Kafe me shoqerine
2-pub
3-koncerte ose teater(kur ka)
4-Sport(kryesisht bascetball)
5-chat ose msn
Kafe te perditeshme
pub te perditeshem dhe ne cdo ore te dite hahaShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 11th February 2008, 22:45

PO pritetzeri irinisė tė dėgjohet,jo qė do ua ofrojnė titullarėt,por tė ua imponojmė.Poashtu tė ngritet jeta kulturore dhe sportive,kafe me shoqėrinė sipas mundėsiveqė posedon rinia,Chat ose msn,kėto janė qėshtje private tė cilave po uadel rinia.Po rinia nuk duhet kėnaqur me mundėsitė qė tė tjerėt uandrydhin ,duhet tė luftoj pėr mė shumė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 13th February 2008, 13:33

shum pak lufton sod rinija ,sepse jav kan ber prindet mundesit ,une shikoj femijet e mije qe nuk jan shum ambicioz ,siq isha une dikur dhe jam ,po nisem nga te mijett qe jan rini dy te mdhejt,por kam pasur nji dikotek per rinin dhe i shikoja ,dhe isha shum komunikuese me ta dhe asnjeri as tjetri nuk bisedonin se cfare te bejm ,por si ta kalojm te nesermen ose te sotmen kaq jan ambicioze ,per momentin rinija jone ,kafiqet diskote te shtunen dhe te premten jan per plot ,ne vend qe te mirren me aktivitete tjera ,keto vene ku frekuentojn rinija nuk jan vende edukimi ,as perspektive nuk dije per ne shqiperi flas per ket rinin tone qe eshte ne diaspor ,jan shum pak prej tyre me ambicje shkollimi ,ose te doktoraturave .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 5th March 2016, 08:54

neper forume me se shumti SmileShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm

Posted prej 7th March 2016, 08:09

neper forume dhe ne facebookShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 7th March 2016, 15:35

ne ktej mblidhemi ne raste festash por edhe kur kemi kohe disponim dhe para shkojme neperklube te ndryshme ose buzuqeShiko profilin e anėtarit


#11

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi