Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Gjuha shqipe »
Thėnie pėr gjuhėn

Share

avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 25th February 2014, 22:17

Thėnie pėr gjuhėn
“Gjuha ėshtė tepėr e rėndėsishme pėr t'ua lėnė vetėm gjuhėtarėve”
Heidegger


“Gjuha Shqipe ėshtė i vetmi mjet i ndriēimit dhe i pėrparimit moral.
Ajo ėshtė njė gjuhė e fuqishme dhe e bukur qė duhet tė jetė krenaria e folėsve tė saj dhe njė mjet i shenjtė pėr zhvillimin kulturor dhe intelektual tė kombit tė vjetėr shqiptar”
Holger Pedersen


“Kurrė nuk kemi tė drejtė tė quhemi komb i qytetėruar, sado qė tė mėsojmė gjuhė tė huaja, sepse kombi nuk qytetėrohet vetėm me mėsimin e gjuhėve tė huaja, por me mėsimin e gjuhės sė vet”
Filip Shiroka


“Gjuha ėshtė pasqyra mė e qartė e njė kombi dhe e kulturės sė tij”
Eqrem Ēabej


“Shenjat e civilizimit tė njė populli janė:


   si kujdeset ai pėr drunjtė e tij,
   si kujdeset ai pėr fėmijėt dhe pleqtė
   si sillet ai me gjuhėn e tij.

Por gjuha ėshtė mė e rėndėsishme. Ėshtė detyrė e tij qė ta ruaj dhe ta kultivoj atė si vlerė kulturore dhe si tipar identiteti”
Erwin Chargaff
“Fjala e huaj nė gjuhė ėshtė si dhia ndėr dhen”
N. Frashėri“Gjuha mė e mirė se gjithēka tjetėr jep shpesh dritėn ose mjerimin e njė kohe”
I. Kadare“Gjuha
shqipe ka aq pasuri fjalėsh e ėshtė e ardhshme e plot gjallėri e jetė,
sa mund tė pėrkthehen nė tė klasikėt e ēdo kombi, e ēdo kohe”
Gj. Fishta


“Gjuha letrare s’ėshtė vetėm thesari i kulturės sonė, por edhe mjet i fortė pėr mbrojtjen e etnisė shqiptare”
I. Ajeti

“Gjuha ėshtė sendi mė i ēmueshėm i njė populli dhe pėr popullin shqiptar ėshtė i vetmi thesar”
E. Ēabej


“Ka njė mjet me anėn e tė cilit kėrkimtari ėshtė nė gjendje ta ndriēojė, deri-diku, muzgun e fillimeve tė popullit shqiptar dhe tė hyjė nė kohėn qė shtrihet pėrtej dėshmive historike. Kėtė mjet e jep gjuhėsia”
N. Jokl


“Larg gjuhės shqipe, larg tė qenit shqiptar”
Q. Murati


“Mbrojtja e gjuhės ėshtė detyrė dhe peng nderi pėr ēdo shqiptar”
Gj. Shkurtaj


“Viktimat e gjuhės janė mė tė shumta se ato tė shpatės”
S. Frashėri


“Gjuha ruhet atje ku shkruhet”
Populli


“E mjera shqipe, ē’i punojnė e s’ka gjuhė tė ankohet!”
T. Zavalani


“Zot!
Jepu shqiptarėve vullnet dhe logjikė qė tė flasin shqip tė paktėn kur janė nė Shqipėri. Se, siē kanė zėnė disa, shpejt a vonė do ta bėjnė atdheun babiloni gjuhėsh, ku s’do ta marrė vesh qeni tė zonė”
N. Bulka


“Duke lexuar autorėt qė shkruajnė mirė, mėsohesh tė flasėsh mirė”
Volter


“Ai qė e zotėron gjuhėn e vet vlen mė tepėr se ai qė pushton njė qytet”
Njė mendimtar i lashtė


“Gjuha e keqe sjell shumė tė kėqija”
Latine


“Gjuha ėshtė institucion mbi tė gjitha institucionet”
Heidegger


“Gjuha
pasqyron njė kombėsi, ajo ėshtė pasqyra mė e qartė e njė kombėsie dhe e
kulturės sė saj. Shkalla e pasurisė dhe e pastėrtisė sė gjuhės ėshtė
tregues i nivelit tė kėsaj kulture”
E. ĒabejShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th March 2014, 15:24

"Barbar grekėt e vjetėr quanin tė huajin qė nuk e fliste grqishten, e barbar nė kohėn e sotme mund tė quajmė shqiptarin qė nuk e flet mirė shqipen". Q. MuratiShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th March 2014, 15:25

"Kur shpėrndahet gjuha, shpėrndahet edhe populli". SolanoShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th March 2014, 15:25

"Kujt i duhen fjalėt e mėdha nga thesi i huaj? Atij qė nuk di se ka thesarin e vet!" P. QeskuShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th March 2014, 15:25

Mos shani gjuhėn duke kujtuar se po e pastroni. Puna nuk ėshtė aq nė fjalėt e huaja se sa nė shpirtin e gjuhės, tė cilin duhet ta ruani nga ēdo bastardim". - N. JoklShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th March 2014, 15:26

"Kultura e gjuhės ėshtė e domosdoshme pėr ēdo shkrimtar, pėr ēdo gazetar, pėr ēdo intelektual, pėr ēdo njeri. Ai qė e nderon gjuhėn, nderon atdheun. Pėrpikėria, qartėsia, thjeshtėsia dhe koloriti i gjuhės janė aq tė nevojshme pėr ēdo shkrimtar sa gjithė veglat e punės pėr punėtorin". - D. AgolliShiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 24th March 2015, 18:26

Burrelsja shkruajti:Mos shani gjuhėn duke kujtuar se po e pastroni. Puna nuk ėshtė aq nė fjalėt e huaja se sa nė shpirtin e gjuhės, tė cilin duhet ta ruani nga ēdo bastardim". - N. JoklShiko profilin e anėtarit


#8

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi